Indeling van wijnen naar prijs: uniek initiatief Ook binnen Ahold steeds meer gebruik van computer Jaarverslageditie Flitsen pagina 9 De Weduwe Visser maakt het goed ALBERTO OVERSCHREED GRENS VAN 100 MILJOEN BEUNEN INPLAATS VAN TROGGEN Cejtrale Diensten Vier miljoen gegevens per seconde al niet genoeg meer... MINDER ENERGIEVERBRUIK OP HOOFDKANTOOR Deregulering Strenge hand van de wetgever op alle niveaus Twee prijzen voor Ahead IfWT» m Zowel op het gebied van de wijnen als in de jeneversector heeft Alberto het afgelopen jaar danig van zich doen spreken. Voor de wijnen werd bijvoor beeld overgestapt van de gebruikelijke inde ling in streken van her komst op indeling in prijsgroepen. Een uniek initiatief, waar mee de filiaalbeheer ders het - eerlijk ge zegd - aanvankelijk wel wat moeilijk hadden. Maar uit een enquête bleek, dat de meeste klanten er geen pro blemen mee hebben: de keuze is gemakkelij ker. Hen ander bijzonder initia tief was het in de verkoop brengen van een beperkte partij Nederlandse wijn: de Apostelhoevc 1982, gerijpt op de heuvels van het Zuid limburgse landschap. Elke klant kon, zolang de -voor raad strekte, maximaal één fles bemachtigen. Gezien de reacties en de navraag: een schot in de roos. Dat gold ook voor de invoe ring van de wijnkortingkaart, die de klanten voor 15,- het recht geeft op 10% kor ting bij alle wijnaankopen, inclusief de toch al laag ge prijsde aanbiedingen. Om de kennis van wijnen verder te vergroten, werden zowel voor beheerders als voor overige medewerkers wijnproeverijen georgani seerd. Weduwe Visser De Weduwe Visser maakt het nog steeds uitstekend, zelfs stukken beter dan een jaar geleden. Dat komt, om dat „de Weduwe" vorig jaar energiek meedeed aan een onderlinge verkoopwed strijd en .actief bezig zijn is nu eenmaal goed voor de ge zondheid. Zij zorgde voor de hoogste verkoopstijging in liters bij Alberto Heiloo en voor de grootste procentuele ver koopstijging in Oss. In alle Alberto's samen bereikte het merk Weduwe -Visser eert omzetstijging van maar liefst. 69,2%! Niet alleen met deze jene ver, maar ook met de intro ductie van Belgische jenever heeft Alberto succes ge- •boekt: in zes maanden werd ruim 200.000 liter verkocht.-* Het initiatief, dat in verband met het lagere alcoholper centage (30%) nogal wat deining opleverde, is later door andere grootwinkelbe drijven gevolgd. Kengetallen 1983 Alberto Aantal vestigingen: 71 slijterijen Omzet: 104 milj. Aantal medewerkers: 278 50,4% mannen 49,6% vrouwen 68,3% part-timers Gemiddelde leeftijd: 34,2 Gemiddeld aantal dienstjaren: 5,0 Hoewel voor het eerst sinds jaren de omzet in de hele slijtersbranche is gedaald (zowel in hoeveel heid drank als in geld), is Alberto er in geslaagd de omzet te vergroten. De grens van 100 miljoen gulden werd overschreden en het marktaandeel werd groter. Dat is voor een deel mede te danken aan de uitbreiding van het aantal filialen met 3 tot 71. Daarnaast zijn er nog 3 franchisewinkels. Het Distributiecentrum van Alberto levert bovendien nog aan 13 Miro-slijterijen. De Alberto-slijterijen zijn een stuk ruimer en over zichtelijker geworden, omdat de bekende trog gen vervangen zijn door beunen. Voor de niet-in- gewijden: een trog is een rechthoekige bak die van boven wijder is dan van onderen. Zo'n bak neemt meer ruimte in beslag dan een beun, ofwel een plank. Op de beunen zijn opengesneden dozen ge plaatst, zodat de klanten een beter overzicht heb ben. Het jaarverslag van Alberto meldt, dat de reacties van de klanten positief zijn. Evenals in vrijwel alle andere bedrijven in de mo derne geïndustrialiseerde wereld wordt ook bin nen Ahold steeds meer gebruik gemaakt van de computer. Vooral voor het verwerken en opslaan van gegevens, die dan op elk gewenst moment heel snel weer kunnen worden opgeroepen. Die ontwikkeling gaat zo snel dat de bestaande cen trale computer in het hoofdkantoor (die 4 mil joen instructies per seconde kan verwerken!) al weer vervangen moet worden. Door een machine die 33% sneller is. Reken maar uit... zijn of worden benoemd tot hoofdcaissière (die alle fi nanciële handelingen onder beheer krijgt). Voor de ove rige medewerkers is of wordt gezocht naar een an dere, min of meer gelijk waardige, functie binnen het bedrijf. Deze ontwikkeling heeft vo rig jaar bijzonder veel aan dacht gevraagd, uiteraard vooral binnen Albert Heijn. Een ander gevolg van de technologische vooruitgang is dat de Dataroom op het hoofdkantoor in de komen de jaren gaat verdwijnen. De afbouw moet eind 1986 vol tooid zijn, maar vorig jaar al werden 23 medewerksters overgeplaatst naar andere af delingen of zijn vertrokken. Voor een aantal medewerk sters fungeert Dataroom thans ook als een soort in tern uitzendbureau, omdat zij - gezien hun kennis en er- Dit blijkt uit het lijvige inter ne jaarverslag van Ahold's Centrale Diensten. Eén van de redenen voor de aanschaf van de nog snellere centrale computer ligt in het besluit om de administratie van de detailhandelsfilialen naar het hoofdkantoor over te bren gen. In de eerste plaats om dat dit nu technisch moge lijk is geworden en in de tweede plaats omdat de kern van de administratieve han delingen in alle filialen de zelfde is. Personeel Dit gaat wel ten koste van een deel van het werk van de administratieve mede werkers in die filialen. Een aantal van hen zal nog administratief werk kunnen blijven verrichten, maar dan alleen in regionaal verband, voor een aantal filialen te za- men. Andere medewerkers varing - elders in het bedrijf goede diensten kunnen be wijzen. Hoog niveau Er is besloten dat voor het Directoraat Systemen in principe vooral jongere nieuwe medewerkers zullen worden aangenomen met een hoog opleidingsniveau (minimaal voortgezet we tenschappelijk onderwijs). „Daarmee willen we berei ken dat zij in de toekomst meer flexibel inzetbaar zijn als functie- en taakinhouden zullen wijzigen", aldus het jaarverslag. In de grotere mate van auto matisering zit ook een ge vaar, namelijk de toenemen de afhankelijkheid ervan. Daarom zijn maatregelen no dig die de voortdurende be schikbaarheid van de appara tuur, de programma's en de gegevens garanderen. Bovendien moet bijzondere aandacht worden geschon ken aan de beveiliging van de gegevens. Daarom is een medewerker speciaal belast met de beveiligingstaak. Te vens is een stuurgroep be noemd om de eerste aanzet tot een beveiligingsplan te maken en daarna de uitvoe ring van de maatregelen te volgen. Ingrid Dil, medewerkster Personeelsrestaurant Hoofdkan toor. De Technische Dienst heeft alle voor 1983 geplande energiebesparingswerk zaamheden op het hoofdkan toor kunnen uitvoeren. Daardoor kon het gasver bruik met ongeveer 140.000 m3 tot 250.000 m3 worden teruggebracht. In 1984 zal ook het verlichtingssysteem op de verdiepingen 2 t/'m 17 worden „aangepakt". In de eerste plaats om een betere verlichting van de werkplek te verkrijgen en voorts om een besparing van 450.000 Kwh per jaar te realiseren. wettelijke voorschriften ge daan. Ook omdat men ge makkelijker naar een advo caat stapt, is het aantal pro cessen waarbij Ahold betrok ken is, toegenomen. De afde ling houdt zich dan ook steeds meer bezig met het betrekken van de juridische aspecten bij de besluitvor mingsprocessen met het doel om mogelijke moeilijk heden bij voorbaat te voor komen. Ondanks de roep om dere gulering blijkt echter, dat op alle niveaus steeds meer „de strenge hand van de wetge ver wordt gevoeld", zo schrijft Juridische Zaken in het interne verslag van de Centrale Diensten van Ahold. Dat komt omdat onze samenleving hoe langer hoe meer „legal minded" wordt. Met andere woorden: er wordt gauwer en gemakke lijker een beroep op allerlei Kengetallen 1983 Centrale Diensten Aantal medewerkers: 1.004 57,3% mannen 42,7% vrouwen 26,4% part-timers Gemiddelde leeftijd: 39,7 Gemiddeld aantal dienstjaren: 12,0 Lagere leeftijd voor geneeskundig In 1984 zal begonnen wor den met het uitnodigen van medewerkers vanaf 40 jaar voor het laten verrichten van een periodiek genees kundig onderzoek. Tot nu toe kwamen daarvoor alleen medewerkers van 45 jaar en ouder in aanmerking. In 1983 maakten 230 perso neelsleden van deze moge lijkheid gebruik, dat is onge veer 70% van het totaal aan tal medewerkers die door de bedrijfsarts werden uitgeno- digd. Ahead heeft een druk en ge slaagd jaar achter de rug waarin bovendien het tienja rig bestaan werd gevierd. De vele activiteiten werden niet alleen bekroond met toene mende omzetten bij de werkmaatschappijen waar voor de reclamecampagnes werden opgezet, maar ook met twee eervolle prijzen: de prijs van de Nederlandse Dagblad Pers (voor één van de 73 opmerkelijke dagblad campagnes van Albert Heijn) en de „Gouden Loupe" voor de jaarlijkse pakkettenfolder van AH Grootverbruik. Johan de Groot, beheerder Alberto Heemskerk

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 9