.Ar Albert Heijn ook vorig jaar spectaculair gegroeid Helft nieuwe AH-winkels wordt jeugdfiliaal SAMENVATTING VAN DE BELANGRIJKSTE VOORNEMENS EN VERWACHTINGEN VOOR 1984 GEMOEDEREN IN BEWEGING OVER INVOERING LEIFO pagina 7 Albert Heqn editie Nieuwe klanten van alle kanten" AH-formule slaat aan AH-winkel van de toekomst „Albert Heijn kreeg ook vorig jaar", zo meldt het interne jaarverslag, „nieuwe klanten van alle kan ten." En beleefde daar door opnieuw een for se omzetstijging: met maar liefst 14% tot 4.445 miljoen gulden. Daarmee evenaarde AH het succes van 1982, want in dat jaar werd een omzetgroei van bij na 15% bereikt, toen tot 3-900 miljoen gul den. Naar verhouding is de groei in 1983 ech ter veel spectaculairder dan die van het jaar er voor. In de eerste plaats omdat in 1982 de voormalige Simon-fi- lialen voor het eerst een wezenlijke bijdra ge aan de omzetstijging leverden. En in de tweede plaats omdat de consumenten in 1983 nóg meer op de klein tjes hebben gelet dan in 1982. De groei van 1983 was dus vooral een groei tegen de ver drukking in, want voor voedings- en genot middelen was de volu medaling landelijk cir ca 0,5%. Sterke formule Door deze ontwikkeling is bewezen dat de groei van Albert Heijn vooral te dan ken is aan de kracht van de aan de omstandigheden aan gepaste winkelformule. Kort omschreven: AH zit met z'n assortiment én z'n prijzen „midden in de markt". Tus sen de (duurdere) speciaal zaken en de (goedkopere) discounts in. Op die manier scoort Albert Heijn zowel naar „boven" als naar „beneden". Maar vooral daar tussenin met het toene mend aantal huismerken. De ontwikkeling van de in 1982 binnen Albert Heijn opgenomen Simon-winkels is zeer gunstig te noemen, zowel wat omzetstijging als resultaten betreft. Daaruit mag worden afgeleid dat de Albert Heijn-formule ook on der de ex-Simon-klanten goed aanslaat. De achter stand in omzet wordt op de ze manier snel weggewerkt, mede door de grote inzet van de medewerkers die thans met het AH-assorti- ment en de AH-werkwijze steeds meer vertrouwd ra ken. waarvan er inmiddels al hon derden zijn. Zekerheid Een formule die er op ge richt is dat de consumenten de zekerheid moeten heb ben onder alle omstandighe den (ook in tijden van onze kerheid over het inkomen) voor hun dagelijkse levens middelen goed en ver trouwd terecht te kunnen bij Albert Heijn. Door deze formule heeft AH vorig jaar niet alleen veel nieuwe klanten gekregen, de klanten kochten ook méér. Mede door de indringende reclamecampagnes ontdek ten steeds meer consumen ten dat AH ook een goede slager, een uitstekende bak ker, een prima groenteboer en een aantrekkelijke zuivel handelaar is. Kengetallen 1983 Albert Heijn (exclusief franchising) Aantal vestigingen: 427 Omzet: 4.445 milj. Aantal medewerkers: 21.646 54,5% mannen 45,5% vrouwen 64,7% part-timers Gemiddelde leeftijd: 25,1 Gemiddeld aantal dienstjaren: 4,0 In het verslagjaar werden evenveel filialen geopend als gesloten, namelijk 17, zodat het aantal vestigingen 427 bleef. Bovendien werd het aantal franchisefilialen (win kels van kruideniers die ge bruik maken van de AH-for- mule en de AH-voor/ienin- gen) met 13. uitgebreid tot 36. Groei en winst: bouwstenen voor de toekomst Het is de laatste jaren van werkgeverszijde vaak ge zegd: de beste methode om de werkloosheid te bestrij den en nieuwe arbeidsplaat sen te scheppen is ervoor te zorgen dat de ondernemin gen weer groei en winst ma ken. De ontwikkeling bij Albert Heijn is een bewijs van de juistheid van deze stelling. Het aantal werkne mers bij Albert Heijn is ge groeid van 20.996 tot 21.646. Groei en winst zijn voor hen de beste sociale ze kerheid! Invoering van de Leifo-organisatie. Verfijning en uitbouw van de AH-formule. Vergroting van het huismerken-aandeel. Opening van 17 nieuwe winkels. Opvoering van het aantal frandhise-zaken tot 50. Voortgang van het project „winkelindeling" Extra opleiding voor ex-Simon-medewerkers. De helft van de nieuwe filialen wordt jeugdfi liaal. De opleiding der jongeren wordt uitge breid van 2 maanden tot 3 maanden. De maxi male arbeidsduur in de jeugdfilialen wordt uitgebreid tot 36 via een oplopende schaal, die gekoppeld is aan de leeftijd. Uitbreiding van de werkgelegenheid met on geveer 250 arbeidsplaatsen op full-time-basis. Verdergaande voorbereiding integratie SM/ZB. Zelden zijn de gemoede ren binnen Albert Heijn (en de Ondernemings raad) zó in beweging ge komen als in 1983 het ge val was over de invoering - per 1 januari 1984 - van de nieuwe filiaalorganisa tie, Leifo genaamd. Geen wonder, want het gaat hier om een zeer ingrij pend proces naar een „plattere organisatie". Dat, betekent voor de één pro motie, terwijl de ander vermindering van functie en verantwoordelijkheid ervaart. Maar zowel de OR als de betrokken vakbonden hebben de voordelen en de noodzaak van een effi ciëntere organisatie inge zien en hun fiat gegeven. Niettemin wordt, zo er kent ook de directie in het jaarverslag, de motiva tie bij een aantal mede werkers zwaar op de proef gesteld. Dit geldt vooral voor sommige sec torchefs en voor ex-Si mon-medewerkers die al eerder een ingrijpende reorganisatie meemaak ten. De directie heeft daar begrip voor en wil, bij voorbeeld door het geven van extra cursussen, alles wat mogelijk is doen om overgebleven knelpunten weg te nemen. Positieve punten van Lei fo zijn: er zijn meer ka- derfuncties gekomen (meer verantwoordelijk heid bij meer mensen) en er zijn meer en betere contacten, zowel met de consumenten als onder- ling. In 1983 is een speciale pro jectgroep aan de slag gegaan om - op grond van de tot nu toe opgedane ervaringen - de meest ideale indeling van de winkels te bedenken. Er is met verschillende onderde len van diverse onderwer pen op allerlei plaatsen in het land geëxperimenteerd. Daarna kwam in Nieuwer- kerk aan de IJssel (jeugdfi liaal) de .Albert Heijn-win- kel van de toekomst" tot stand. Daarin zijn al die ver schillende onderdelen sa mengevoegd. Het gaat hier om een nieuwe ruimtelijke indeling, een aantrekkelijker vormgeving en een herin richting van de diverse afde lingen. Daarbij behoren bij voorbeeld nieuwe kleuren en decoraties, aangepaste vi trines en stellingen. Boven dien werd de aankleding van kantine en garderobe sterk gewijzigd. De „jeugdfilialen" van Albert Heijn blijken het goed te doen, daarom is besloten om in 1984 on geveer de helft van alle nieuwe supermarts op te zetten als jeugdfiliaal. Er komen er dus een achttal bij, naast de vijf die er inmiddels al zijn: Apel doorn, Ede, Gouda, Nieu- werkerk aan de fissel en Rotterdam-Zevenkamp. De directie beschouwt deze filialen nog steeds als een, zij het bescheiden, bijdrage aan de noodzakelijke verminde ring van de jeugdwerkloos heid. Er zijn thans 178 jonge ren in de leeftijd van 16 tot en met 23 jaar in de jeugdfi lialen werkzaam. In 1983 is gebleken dat de meeste jongeren graag lan ger willen werken dan de maximale arbeidsduur van 28 uur per week. Aan dit ver langen wordt tegemoet ge komen door de invoering van een oplopende schaal: Philip Goof (AH-filiaal Ede). t Jeanette Beekman (l.) en Gonnie Bettink (r.) (AH-filiaal Ede). 28 uur voor een 16-jarige, geleidelijk stijgend tot 36 uur voor een 23-jarige. Omdat de produktiviteit en de omzetten in de jeugdfilia len nog achterbleven bij de verwachtingen is besloten de opleiding van de jonge ren uit te breiden en in nieu we jeugdfilialen - tijdelijk - meer kaderpersoneel te plaatsen. Het initiatief tot het openen van jeugdfilialen heeft ook tot externe kritiek geleid, omdat werd verondersteld dat het Albert Heijn vooral om goedkopere arbeids krachten te doen was. Deze kritiek is echter misplaatst gezien het feit dat een jeugd filiaal zeer zeker ook finan ciële nadelen met zich brengt.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 7