Raad van Bestuur denkt ook in 1984 de opgaande lijn te kunnen voortzetten Druk op koopkracht, leidt tot volumedaling in voedings- en genotmiddelen EÉN COLLECTIEVE ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Nieuwe verzekering pensioenfonds WEER STAPJE VERDER MET PIPS Jaarverslageditie Flitsen pagina 5 Detailhandel Nederland Functiewaarderings project HK 1-7 in voorjaar rond Voor niet-ziekenfondsleden Verlaging VUT-leeftijd in onderzoek - Meer planning bij Management Development Voor wat betreft de vooruitzichten voor 1984 is de Raad van Bestuur van mening dat verbetering van de Nederlandse economie niet moet worden uit gesloten. Desondanks ligt een herstel van de koopkracht bij de consument nog niet in het ver schiet. Eerder ziet het er naar uit dat de consump tieve bestedingen nog verder zullen afnemen. Wanneer deze veronderstellingen bewaarheid worden, zal de concurrentiestrijd in de levens middelenbranche onverminderd voortgaan, zo dat kostenbewaking en een scherpe prijsstelling ook in 1984 bij Ahold hoog in het vaandel zullen blijven staan. Ook in de Verenigde Staten zal in 1984 sprake zijn van een concurrerend klimaat. In de huidige fase van het economisch herstel aldaar moet rekening gehouden worden met een toeneming van de inflatie, waardoor van een toeneming van de koop kracht weinig of geen sprake zal zijn voor het gemiddelde Amerikaanse gezin. Wel ligt het in de lijn der verwach ting dat de werkloosheid in de Verenigde Staten verder af zal nemen. Ondanks het voorgaande verwacht de Raad van Be stuur dat de gunstige ont wikkeling bij de Ahold de tailhandelsbedrijven zich zal voortzetten, terwijl ook de ontwikkeling van de andere activiteiten met vertrouwen tegemoet wordt gezien. - Van het totale investerings budget van 350 miljoen heeft meer dan de helft be trekking op activiteiten in Nederland. Men blijft attent op overnamekandidaten waarbij vooral gedacht wordt aan de Verenigde Sta ten. Concluderend meent de Raad van Bestuur dat Ahold ook in 1984 de opgaande lijn zal kunnen voortzetten. En onder het gebruikelijke „on voorziene omstandigheden voorbehouden" verwacht men voor het lopende jaar opnieuw hogere omzetten en nettowinst. De aanhoudende druk op de koopkracht van gezin nen in Nederland heeft het afgelopen jaar geleid tot een daling in volume voor voedings- en genot middelen van circa 0,5%. Ook bij de duurzame ge bruiksartikelen was er sprake van een volumeda ling en wel met ongeveer 2%, exclusief autoverko pen. Als gevolg van het prijsbe- wustzijn bij de consu ment vond er binnen de Nederlandse detailhandel een versterkte verschui ving plaats, omdat met na me de zwakkere bedrij ven niet in staat blijken zich aan te passen aan het gewijzigd koopgedrag van de consument. Ondanks de moeilijke markt slaagden de Ahold detailhandelsbedrijven er in Nederland in de geza menlijke omzet te vergro ten, waardoor deze met 6,2% toenam tot 5.538 miljoen. Uitgangspunt in Nederland blijft dat Ahold met verschillende win keltypen (hypermarkten, supermarkten en spe ciaalzaken) actief wil zijn. Voorwaarde daarbij is dat die zaken een vooraan staande plaats in hun marktgebied innemen en uiteraard rendabel zijn. Bovendien dient elk win keltype recessie- en con currentiebestendig te zijn. In 1983 werd hieraan in belangrijke mate vol daan. (Vs Zoals bekend krijgt het per soneel dat valt onder de rechtspositieregeling HK 1-7, een ander functiewaar deringssysteem. Een om vangrijk project dat volgens plan is uitgevoerd. De laatste fase (de onderhandelingen met de vakbonden, de intro ductie bij het personeel en het vastleggen van indivi duele afspraken) wordt dit voorjaar afgerond. Voor alle personeelsle den binnen Ahold die niet onder de zieken fondsverzekering vallen, is in 1983 een collectieve ziektekostenverzekering afgesloten met Vezeno. Daarmee is de bestaande regeling vervallen, waar mee met behoud van de werkgeversbijdrage in de premie vrij gekozen kon worden tussen Vezeno en andere verzekeraars. Dat Gepensioneerden 1983 mannen vrouwen totaal Actief 16 9 25 WAO 32 12 44 VUT 13 7 20 RSG* 2 2 Regeling Sociale Gevolgen pensioenuitkering (1982: Eind 1983 ontvingen in 1.237). Deze zijn als volgt totaal 1.320 personen een te verdelen: Pensioenuitkering 1983 1982 1981 Ouderdomspensioen mannen Ouderdomspensioen vrouwen W edu wenpensioen Totaal 692 138 490 1-320 677 109 451 1.237 637 85 442 1.164 WAO 1983 1982 1981 Aanvang WAO gedurende de betreffende jaren 301 293 281 Volledige WAO Gedeeltelijke WAO (0-80% 146 155 Totaal aantal ontvangers WAO- suppletie Uitgekeerd bedrag WAO-supplctie-regeling (in milj. guldens) 816 2,50 791 2,46 778 2,39 Per 1 januari jl. is het dienstenpakket van de af deling verzekeringen van het Pensioenfonds uitge breid. Deelnemers in de pensioenregeling kun nen nu een extra-kapi taalverzekering afsluiten, uit te keren bij overlijden van de verzekerde voor dat de 65-jarige leeftijd is bereikt. Deze verzekering kan ook worden voortge zet als een betrekking el ders wordt aanvaard. Het is niet uitgesloten dat plannen van de overheid om ook op de AOW-uitkeringen te korten, financieringspro blemen voor het Pensioen fonds van Ahold zullen gaan opleveren. Uit dit fonds wor den namelijk de AOW-pcn- sioenen aangevuld tot 70% van het laatstgenoten salaris. Als het AOW-deel daarvan daalt, zou het deel dat het Pensioenfonds uitbetaalt dus moeten stijgen. De conse quenties daarvan zijn thans in studie. Steeds meer deelnemers aan dagtochten voor gepensioneerden In 1984 zullen voor de 27e keer de traditionele dagtoch ten voor gepensioneerden worden gehouden. Het aan tal deelnemers is sterk stij gende omdat ook de WAO- ers van 62 jaar en ouder mee kunnen. Vorig jaar waren er al meer dan 1.600 deelne mers en in 1984 worden er ongeveer 1.750 verwacht. kan dus nu niet meer, al thans als men de werkge versbijdrage wil behou den. Deze bedraagt onge veer 2.000 gulden bruto per jaar. Het collectieve contract is op 1 januari 1984 inge gaan en heeft aantrekke lijke voorwaarden, waar onder een 3,5% lagere premie dan het bestaande tarief. De Centrale Onderne mingsraad heeft vorig jaar zijn goedkeuring gegeven aan een regle ment voor het Perso neel-, Informatie- en Planning Systeem (PIPS). Dit systeem is, zoals al werd gemeld in het vori- In 1984 zal meer duide lijkheid komen over de vraag in hoeverre het mo gelijk en verantwoord is de leeftijd voor de rege ling van „vervroegd uit treden" verder te verla gen. De VUT komt - ook binnen Ahold - steeds meer in de belangstelling te staan. De Commissie Sociale Regelingen con cludeerde vorig jaar aan vankelijk, dat het moge lijk zou zijn de huidige VUT-leeftijd van 62 jaar verder te verlagen, maar eind 1983 bleek de be langstelling om ver vroegd uit te treden zó groot te zijn dat aan de fi nanciële haalbaarheid daarvan moet worden ge twijfeld. Benoemingen van de onge veer 70 topfunctionarissen binnen Ahold verlopen steeds meer volgens vooraf gemaakte plannen. In deze plannen, die worden ge maakt door de afdeling Man agement Development wordt ook geprobeerd om per topfunctie meer dan één potentiële kandidaat te vin den. Daarmee wordt voorko men dat onverwachte ge beurtenissen de plannen doorkruisen. De Raad van Bestuur, die verantwoordelijk is voor be noemingen op topniveau, kan dank zij deze informatie gemakkelijker tot een wel overwogen en verantwoor de keuze komen. Geprobeerd wordt om het personeel altijd zo snel mo gelijk over benoemingen te informeren. Soms lukt dat niet omdat benoemingen met elkaar samenhangen. Het komt voor dat een me dewerker in een nieuwe functie is benoemd, nog voordat zijn of haar opvol ging helemaal rond is. ge Sociaal Jaarverslag, op gezet ter ondersteuning van het personeelbeleid. Het PIPS-reglemcnt bevat met name spelregels die de privé-gegevens van medewerkers moeten beschermen Zo is bij voorbeeld bepaald welke medewerkers tot welke informatie toegang mo gen hebben, terwijl de privacy verder wordt be schermd door elk van de gebruikers een wacht woord toe te kennen. Daarmee wordt de kans dat informatie terecht komt bij personen voor wie deze niet bestemd is, zo klein mogelijk ge maakt. Het gebruik van het sys teem ontwikkelt zich in middels gestaag. Met de COR is afgesproken dat over PIPS blijvend over leg zal plaatsvinden.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 5