Geleidelijke invoering arbeidstijdverkorting bij Ahold Ahold plukte ook in 1983 de vruchten van een concurrerend prijsbeleid Verder in Flitsen Oplage: 35.000 Personeelsblad Ahold nv 41e jaargang no.4-april 1984 fllMi nairndmSMBMBBfflBHBHMIMMiWlMlIBBBBBBHHBBBBBBBBHi Jaarverslag editie Flitsen Ondanks het feit dat de economische situatie in Europa ook in 1983 nog een druk legde op het volume van de consumptieve bestedingen, is Ahold er wederom in geslaagd de omzet en de winst verder te doen stijgen. Door genoegen te nemen met een kleinere marge werd effectief in gespeeld op het prijsbewuste koopgedrag van de consument, waarbij het effect van een krappere marge werd gecompenseerd door een verdere vergroting van omzet en marktaandeel. om aldus de concurrentie het hoofd te bieden. De ont wikkeling van omzet en marktaandeel geven aan dat hiermede ook effectief is in gespeeld op de wensen van de consument. De totale om zet van Ahold steeg in het Terwijl in de Verenigde Sta ten de economie een duide lijke opleving vertoonde, was daar in Europa in 1983 nog weinig of geen sprake van. Met succes hanteerde Ahold echter ook in het afge lopen jaar het prijswapen verslagjaar met 12,4% tot ƒ9.810 miljoen en de netto winst steeg met 28,3% tot 85,8 miljoen. De gunstige resultatenont- wikkeling bij Ahold is ook in de financiële wereld niet on opgemerkt gebleven. Zo kon in de loop van het vorig jaar het vermogen nog verder worden versterkt door mid del van een aandelenemissie (uitgifte) aan het begin van het jaar en een emissie van obligaties met warrants aan het eind van het jaar. War rants zijn rechten om gedu rende een vastgestelde pe riode tegen een vastgestelde koers aandelen Ahold te ko pen. Door deze rechten aan de obligaties te verbinden kon tegen een bijzonder aan trekkelijke rente geld ge leend worden. Wanneer de warrants eenmaal worden gebruikt voor het verkrijgen van aandelen, zal daardoor het eigen vermogen van Ahold versterkt worden. Uit het welslagen van de hier voor genoemde emissies blijkt dat ook de financiële wereld het volste vertrou wen heeft in Ahold. Het produceren, distribueren en verkopen van een belangrijk Ahold-produkt in beeld. Balal Kaymaz(l), Gerrit Tieertes (m.en Dickie Hol (r.) zorgen er samen voor dat de verse koffie bij de klant komt. Ahold heeft heel bewust gekozen „voor een meer geleidelijke invoering van arbeidstijdverkorting en daarmee voor minder „inleveren" van loon dan gemiddeld in het land." Dit zegt de Raad van Be stuur in het Sociaal Jaarverslag over 1983. Daarin wordt vrij uitvoe rig ingegaan op de actue le problematiek van de ar beidstijdverkorting, wel ke „het belangrijkste so ciale thema van 1983" wordt genoemd. „Zowel in de discussies met de vakbonden als met onder nemingsraden en het per soneel." „Tijdens deze discussies", al dus het Sociaal Verslag, „kwam duidelijk naar voren dat het realiseren van ar beidstijdverkorting met leveren" van loon in het al gemeen meer weerstanden bij de Ahold-medewerkers heeft opgeroepen dan bij werknemers in andere be drijven. Het personeel bleek zich met name af te vragen of ons bedrijf - dat goede re sultaten boekt - een bespa ring in de loonkostensfeer via ATV nu wel echt nodig heeft." De Raad van Bestuur geeft daarop een drieledig ant woord: 1. Aan verkorting van ar beidstijd in ruil voor een stukje inleveren ligt een ak koord in de Stichting van de Arbeid (werkgevers en werknemers) ten grondslag, met als doelstellingen: ver betering van de rendemen ten in het bedrijfsleven, handhaving werkgelegen heid en een betere verdeling van de bestaande werkgele genheid, mits dit niet leidt tot kostenverhoging voor de ondernemingen. 2. Al zou Ahold zich op dit moment een duurder ar beidsvoorwaardenpakket kunnen permitteren, dan is het nog de vraag of zo'n pak ket op de langere termijn verantwoord is. „In de eco nomische situatie kunnen immers veranderingen op treden die het nakomen van in het verleden gedane toe zeggingen op het gebied van de sociale verzekering, de lo nen en de pensioenen onmo gelijk maken." 3. „Ons bedrijf kan zich, ook al zijn de resultaten goed, op grond van concurrentie- overwegingen niet veroorlo ven om voor wat betreft de kostenkant van arbeidstijd verkorting een geïsoleerde positie te gaan innemen. Als wij in de kostensfeer niet meedoen in de branche, prij zen wij ons op den duur uit de markt." De Raad van Bestuur vindt de keuze voor een meer ge leidelijke invoering van de arbeidstijdverkorting bij Ahold een logische aanslui ting op het via de publici teitsmedia uitgesproken standpunt, dat te grote ver mindering van koopkracht niet in het belang van de de tailhandel is. Daarnaast is de geleidelijke invoering een logisch gevolg van enquête resultaten onder de mede werkers. In het Sociaal Jaarverslag zegt de Raad van Bestuur te verwachten dat arbeidstijd verkorting een positievere invloed op de werkgelegen heid zal hebben naarmate de thans ingeslagen weg wordt voortgezet. „Het is echter niet realistisch om te verwachten dat reeds op korte termijn de effecten zichtbaar zullen worden. Omdat op de werkgelegen heid ook andere factoren in werken die juist een werkge- legenheidsverlagend effect kunnen hebben: de arbeids- produktiviteit, het ziektever zuim, de ontwikkeling van de omzet en bestaande over capaciteit. Meer vrije tijd leidt derhalve niet zonder meer tot meer werkgelegen heid", aldus de Raad van Be stuur. (Meer uit het Sociaal Jaarver slag van Ahold vindt u op de volgende pagina's). Beperkte arbeidstijdverkor ting leidt op korte termijn Vervolg op pagina 2. Drs. L. Coren geeft ant woord op vragen over winst, aantrekken van kapitaal en investeren in het buitenland. pag. 2. Aantal arbeidsplaatsen groeide opnieuw. pag- 3. Drs. P.J. van Dun over het hoe en waarom van arbeidstijdverkorting. pag. 4. Een druk jaar voor de COR, pag. 6. Albert Heijn ook vorig jaar spectaculair ge groeid, pag. 7. Miro op het goede spoor, pag. 8. Volgens Alberto maakt de Weduwe Visser het goed, pag. 9- DC Zwolle in gebruik en Etos groeit. pag. 10. Vers Vlees Groep pas seerde magische grens en eigen merken zor gen voor groei bij AH Grootverbruik. pag. 11. Ambachtelijke aanpak bij Albro Bakkerijen en Meester Wijhe ver grootte omzet. pag. 12. Veel nieuwe gasten bij Ostara en meer afzet en werknemers bij Marvelo, Pag. 14. Ahold in het buiten land, pag. 15. Flitsend door 1984. pag. 16. April 1984 Oplage: 35.000 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703, 1506 CK Zaandam, tel. 075-592519 Hoofdredacteur: mw. T. Plooijer; Plv. hoofdredacteur: E. Muller; Redactie en produktie: PR Bureau van Hulzen.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 1