„Praten over je werk is goed" Veel nieuwe gasten bij Ostara MEER AFZET EN MEER WERKNEMERS BIJ MARVELO pagina 14 Jaarverslageditie Flitsen Marvelo Op zoek naar eigen smaak voor drop Storingen zelf verhelpen Commissie voor buitenlanders overbodig De heer F. Baylan: Ostara Marvelo is hard op weg een volwaardig Eigen Mer ken-fabrikant te worden. De afzet van alle produkten is opnieuw gegroeid en wel met 6 procent. Als gevolg daarvan groeide ook het aantal medewerkers licht: van 225 naar 238. Marvelo maakt koffie, thee, hagelslag, pasta's, drop en bottelt bovendien wijnen. Koffie. In 1983 werd onder meer het „driepak" geïntro duceerd. De koffiefabriek is thans volledig geautomati seerd. Thee. De introductie bij Albert Heijn van de nieuwe verpakking voor het eigen merkassortiment werd een groot succes. De produktie- capaciteit is in twee jaar 50% vergroot. Hagelslag. Er kwam een tweede pers en een wals, waardoor de kwaliteit van de Kengetallen 1983 Marvelo Aantal medewerkers: 238 80,7% mannen 19,3% vrouwen 5,5% part-timers Gemiddelde leeftijd: 40,6 Gemiddeld aantal dienstjaren: 123 In de dropfabriek van Marve lo is vorig jaar veel tijd be steed aan het ontwikkelen van een nieuwe smaak voor de Albert Hcijn-dropjes. Uit de verkoopsuccessen blijkt dat dropassortiment nu al goed in de smaak te vallen. De technische dienst van Marvelo heeft veel aandacht besteed aan het instrueren van medewerkers van de dropfabriek. Doel: meer vaardigheid om zelf machi nes om te stellen en storin gen te verhelpen. Resultaat: de TD heeft in 1983 onge veer 25% minder tijd aan storingen behoeven te beste den dan voordien het geval was. hagel aanzienlijk is verbe terd. De capaciteit werd met 20% vergroot. Pasta's. De pastafabriek is helemaal opnieuw ingericht. Deze afdeling is nu anderhalf keer zo groot. Drop. Het ontwikkelen van een nieuw assortiment drop voor Albert Heijn heeft veel hoofdbrekens gekost. Voor alle medewerkers van deze afdeling is vorig jaar een spe ciale cursus „Drop maken" opgezet. Wijn. De omzet van witte wijnen steeg het snelst, on der meer door de introduc tie van een „eigen" Blanc de Blanc. Succesvol was ook de „Chateau Privé"-actie, waar bij etiketten van afnemers op de flessen worden geplakt. Antonio A Delgado controleert de wijn-i Bij Marvelo bestond al jaren een speciale commissie voor de behartiging van de belan gen van buitenlandse werk nemers. Thans is (mede door de grote belangstelling voor de cursus Nederlands) de goede samenwerking en verstandhouding tussen hen en de Nederlandse collega's zover gevorderd, dat die commissie overbodig is ge worden en dus kon worden opgeheven. Ook al omdat de Ondernemingsraad nu goed op de belangenbehartiging van de buitenlanders is toe gespitst. Bij Marvelo werken 238 mensen, 39,9% daarvan had een niet-Nederlandse nationaliteit. ,Je kunt niet altijd je zin krijgen." De heer F. Baylan (39) zegt het een paar keer met na druk. Eerst als we pra ten over de verplaat sing van de thee-lijn en later als het gaat over het werkoverleg. Hij werkt bijna \1Vz jaar bij Marvelo en verliet 15 jaar geleden Turkije. Zijn betrokkenheid bij het werk blijkt duidelijk tijdens ons gesprek. Vrijwel onafge broken houdt hij „zijn afde ling" in de gaten en een paar maal komt hij half overeind als hij iets bijna fout ziet gaan. „Na een moeilijke start nu goed", zegt hij over de verplaatsing van de thee-lijn. Er is toen veel storing ge weest hetgeen voor Baylan en zijn collega's veel over werk betekende. Nog steeds moet hij bijvoorbeeld ook 's zaterdags werken. Tevre den is hij over de manier waarop de verhuizing vooraf is besproken. „Ik heb ge zegd: ik vind de nieuwe ruimte te smal. Maar groter maken kostte veel geld. Je moet als werknemer ook naar geld kijken. Denken aan twee kanten." Baylan lijkt overigens nu ge lijk te krijgen. Er wordt ge- De heer F. Baylan. sproken over de aanschaf van meer apparatuur, waar voor toch weer elders ruim te moet worden gezocht, omdat er meer geprodu ceerd moet worden. Het werkoverleg spreekt Baylan erg aan. Hij zegt er geen moeite mee te hebben alle problemen dan op tafel te leggen. Angst dat hij dan als „lastig" te boek komt te staan heeft hij helemaal niet. „Praten over je werk is goed. Dan kunnen dingen beter worden." Tegen hard werken zegt Baylan niet op te zien. Jammer vindt hij het wel als dat moet omdat er (weer) een storing is ge weest. „Dat moet beter", laat hij met nadruk weten. Renee Koeman (TD), Hassan Kawas en Ben Goddslove, bezig met de reparatie van een dropgietmachine. In 1983 bezochten veel nieuwe gasten de Osta ra Vakantieparken. Dit was voor een deel te danken aan de vier kleuren Ostara-krant „Vakantie in Neder land" die onder meer werd verspreid via de AH supermarts en AC Restaurants. Gemid deld genomen bleven de gasten korter dan andere jaren. In 1982 was de gemiddelde ver blijfsduur nog 2,3 week terwijl dat in 1983 2,1 week was. Een ander opmerkelijk feit was dat men het zuiniger aan deed. Het bestedingspatroon in de parken wijst erop dat de consument kriti scher wordt en ook tij dens zijn vakantie meer waar voor zijn geld wil. Halverwege 1983 ging Osta ra met de gemeente De Bilt De Blitse Duinen Kengetallen 1983- Ostara Aantal vestigingen: 5 recreatiecentra 0 Aantal medewerkers: 52 57,7% mannen 42,3% vrouwen 21,1% part-timers een exploitatie-overeen komst aan betreffende de camping De Biltse Duinen. Hiermee is het aantal Neder landse parken van vier op vijf gekomen. Tevens be schikt men in Duitsland over het recreatiepark Wilsumer Berge. Per 31 december 1983 telde Ostara 52 medewerkers waarvan 13 part-timers. Ge zien het aantal medewerkers is met ingang van 1984 een mini-OR geïnstalleerd zoals de Wet op de Onderne mingsraden dat voorschrijft. Om zoveel mogelijk profijt te hebben van gezamenlijke kennis en ervaring op het ge bied van recreatie, gaan Os tara bv, Toko Rekreatie Ser vice bv en Ter Huurne bv nauwer samenwerken. De heer A.P.E. Nieuwenhuis is daartoe per 12 januari 1984 aangesteld als directeur Re creatie met als primaire ta ken de coördinatie van de activiteiten van de genoem de werkmaatschappijen en ontwikkeling van strategie op langere termijn. Reden tot samenvoeging van de drie werkmaatschappijen is het gezamenlijk belang op recreatiegebied.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 14