m JU AC RESTAURANT ZEVENAAR „PROEFTUIN" VOOR MEER SERVICE AAN HET PUBLIEK BIJ TOKO: VERSCHUIVING VAN HORECA NAAR WINKELS Jaarverslag editie Flitsen pagina 13 AC R Be AC's België en Duitsland draaien goed Toko ZORGEN OVER DALENDE RESERVERINGEN Nettomarkt Zwolle moest loodje leggen WEER TWEE SMULPOTTEN Je bent niet meer als marionet bezig" Het AC Restaurant Ze venaar is vorig jaar een „proeftuin" geworden om een aantal moge lijkheden uit te probe ren waarmee de service verbeterd zou kunnen worden. In de hele horecasec- for zijn de bestedingen Yolanda Smit (l) Wilco van Herpen (m.) en Margot Scheurs in de kantine van AC Sliedrecht. teruggelopen. Vooral ook in 1983, met een „te nat" voorjaar en een „te warme" zomer, althans voor de wegres taurants. Het was al met al een moeilijk en ver liesgevend jaar. Ten behoeve van de „proef tuin" in Zevenaar zijn alle beschikbare krachten gebun deld om na te gaan hoe de AC's weer uit dit dal kunnen komen. Zo werden bijvoor beeld alle geplande cursus sen uitgesteld om de oplei dingsfunctionaris helemaal vrij te maken voor de pro jectgroep in Zevenaar. De projectgroep onderzocht onder meer de produktie en de presentatie van de ge rechten, alsmede de samen stelling van het assortiment in de zelfbedieningsrestau rants. Natuurlijk werd ook Kengetallen 1983 AC Restaurants Nederland Aantal vestigingen: 19 restaurants Aantal medewerkers: 1.039 50,5% mannen 49,5% vrouwen 63,1% part-timers gekeken naar andere zaken, alles met het doel om de ser vice aan de klanten te ver groten. Dat leidde al tot speciale aanbiedingen om tegemoet te komen aan het toegeno men prijsbewustzijn van het publiek. Verwacht wordt, dat de maatregelen in 1984 een gunstig effect zullen hebben. De omzet van Toko Rekreatie Service bv komt steeds meer uit campingwinkels dan uit horeca bedrijven (restaurants, kantines en snackbars). Vooral in 1983 is dat duidelijk geworden, want vorig jaar daalde het horeca-aandeel in de omzet tot 14% (17% in 1982). In 1980 was dit aandeel nog 20% Er is nog een andere ver schuiving te constateren en wel binnen de winkels zelf. De Toko's '80 (genoemd naar de in dat jaar gestarte nieuwe formule) rukken steeds verder op „ten koste" van de traditionele camping winkels. Vorig jaar waren de aandelen in de omzet res pectievelijk 48 en 38%, ter wijl de verhouding Toko '80 en traditionele winkels in 1980 nog 9 en 71% was. Toko exploiteert thans 48 winkels, waarvan 20 traditio nele campingwinkels, 10 camping-supermarkten, 18 Toko '80-supermarkten en 1 Nettomarkt. Op 18 van die terreinen exploiteert Toko ook een horecazaak, waar van 5 restaurants, 9 kantines en 4 snackbars. Toko heeft in 1983 geprofi teerd van de fraaie zomer, waardoor meer Nederlan ders de vakantie in eigen land hebben doorgebracht. Hierdoor werd de omzetach- terstand van het koude en natte voorseizoen volledig gecompenseerd. Het was voor Toko dus een goed klimaat. In het alge meen gesproken is het eco nomische klimaat minder gunstig, hetgeen te merken is aan de dalende reservering van jaar- en seizoenplaatsen. Deze ontwikkeling geeft, al dus het interne jaarverslag, aanleiding tot zorgen. Toko speelt daar echter op in door minder rendabele vestigin gen (doorgaans op vast-ver- blijfcampings) af te stoten en nieuwe vestigingen (meestal op toeristische terreinen te openen. Er kwamen in 1983 twee nieuwe supermarkten bij, nl. op De Faasbloem te Chaam en op Flevonatuur (een naturistenterrein) te Zeewolde. Kengetallen 1983 Toko Aantal vestigingen: 47 campingwinkels Nettomarkt Aantal medewerkers: 128 85,0% mannen 15,0% vrouwen 29,2% part-timers Gemiddelde leeftijd: 28,9 Gemiddeld aantal dienstjaren: 6,6 Het succes van één van de twee Nettomarkten (Nieuwegein en Zwolle) heeft niet lang mogen duren. De vestiging in Zwolle heeft het loodje moeten leggen na een proces van de plaatselij ke winkeliers. Zij meenden dat de gemeente Zwolle ten onrechte een vergunning voor de Nettomarkt had af gegeven. De rechter was het met hen eens. De vestiging moest op 15 juni 1983 defi nitief worden gesloten. De medewerkers konden spoe dig elders binnen Ahold worden ondergebracht. Het winkelbeeld van de Net tomarkt in Nieuwegein is be gin dit jaar in samenwerking met de concessionarissen aangepast aan de eerder in Zwolle beproefde „Netto markt nieuwe stijl". Bij de 8 AC Restaurants in Belgie zijn de resultaten na een aantal moeilijke jaren in 1983 sterk verbeterd. Er werd winst gemaakt en dat is hoofdzakelijk te danken aan een wijziging van het assorti ment en verbetering van de serviceformule. Daardoor werd een aanzienlijke om zetstijging bereikt. Ook de produktiviteit verbeterde aanzienlijk. AC Brohltal in West-Duits- land bereikte hetzelfde goe de resultaat als in 1982, hoe wel de concurrentie langs de autoweg sterk toenam. AC Restaurants in Neder land beschikt thans over 19 vestigingen. Daarnaast worden nog 3 Smulpotten geëxploiteerd voor het af halen van kant en klare maaltijden. Er kwamen vorig jaar geen nieuwe restaurants bij, maar wel twee Smulpotten, name lijk in Voorburg en in Wassenaar. Anja Peels, cheffin Smulpot Wassenaar. Counter-medewerkster Corrie Bredewold, AC 't Harde: „Of ik problemen met de Tien Geboden heb? Die uit de Bijbel of die welke we binnen AC kennen? De eerste ken ik niet zo goed meer, maar die van AC des te beter. Nee hoor, met de Tien Geboden over Gastgerichtheid van AC heb ik bepaald geen problemen. Was dat wel het geval dan zou ik niet in de horeca thuis horen, want het zijn de meest elementaire dingen binnen ons vak waarover ab soluut geen discussie mag bestaan." Dat is de me ning van de part-time medewerkster Corrie Bre dewold die ongeveer vijftien uur per week werk zaam is als counter-medewerkster in AC t Harde. Corrie Bredewold Gastgerichtheid „We zijn hier in 't Harde door de Tien Geboden an ders gaan werken. Dat bevalt me uitstekend. Hoe meer gastgerichtheid hoe beter. Vóór de invoering van de Geboden hoefde je er alleen maar voor te zorgen dat de counter goed was gevuld, dat de tafels regelmatig wer den afgeruimd en dat de be stellingen op tijd werden rondgeroepen. Je was eigen lijk een soort marionet. Nu heb je contact met de gasten want je ruimt tussentijds af, vraagt of het goed heeft ge smaakt en schenkt, als men dat wil, het tweede kopje koffie in. Als het rustig is ge beurt het ook wel dat ik de afroepbestellingen serveer. Heerlijk! Dat is horeca." Hoewel Corrie haar vak met nog meer gemotiveerdheid uitoefent, groeit er bij haar een soort onbehagen. Cor rie: „Door het intensievere contact met de gasten ko men er vragen over gerech ten en wijnen. Je komt dan tot de conclusie dat je eigen lijk erg weinig weet over hetgeen waar je mee bezig bent. Ik zou best meer willen weten over wijnen, vleesge rechten en dergelijke. Daar om vind ik het jammer dat er binnen AC geen cursussen bestaan die daarop zijn ge richt. Je kunt dan wel zelf in de bibliotheek gaan grasdui nen, maar daar blijft het dan bij. Ik ben van mening dat die stimulering van kennis van AC moet uitgaan. Hoe meer je weet, hoe meer je kunt adviseren. Als conclusie zou je kunnen stellen dat het adviseren het contact met de gast bevordert en om het laatste gaat het in de horeca want een tevreden gast komt terug. Dat zien we nu al."

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 13