ETOS GROEIT „Goede hoop op promotie bij Etos Werk voor 180 mensen in nieuw DC Zwolle pagina 10 Jaarverslag editie Flitsen Etos albert heijrv Distributie Janine van Nijnatten: GOEDKEURING VOOR TRANSPORT PER CONTAINER Breda Etos bv heeft vorig jaar de omzet zien stijgen tot 109 miljoen tegen 98 miljoen in 1982. Het aantal winkels nam met 10 toe tot 81. In het interne jaarverslag staat dan ook dat men tevre den is met deze groei. Zeker als gekeken wordt naar de ontwikkelingen in andere delen van de detailhandel. Ook in de drogisterijbranche komt Etos, in vergelijking met gelijksoortige onderne mingen, goed voor de dag. Het marktaandeel werd op nieuw vergroot. Voor het ko mende jaar staat de opening van een aantal nieuwe filia len op het programma. Het resultaat bleef iets achter bij dat van 1982 door investe ringen in groei (nieuwe win kels) en verbetering van de winkelformule. Veel aandacht besteedde Etos in 1983 aan het assorti ment en de presentatie daar van. In oktober werd in Veldhoven een proeffiliaal ingericht. De ontwerpen voor dit filiaal werden bin nen de onderneming ont wikkeld. In alle winkels werd de zogenoemde wand- presentatie doorgevoerd. Deze bleek, na proefnemin gen, veel voordelen te bie den. In Zwolle werd een proef met een elektronisch winkelbeveiligingssysteem genomen. In 1984 wordt het resultaat daarvan bekeken. Het eerste nummer van Beauty Case Magazine ver scheen in oktober. In dit blad staan artikelen uit voor aanstaande Europese vrou wenbladen. Het eerste num mer is zeer goed ontvangen; in 1984 zal het blad vier maal verschijnen. In 1983 is een begin ge maakt met de onderhande lingen over een functie groep- en beloningssysteem. In 1984 hoopt men deze te kunnen afronden. Na brede discussie is een nieuw uren- normeringssysteem opgezet. Teneinde er alvast mee te Ie ren omgaan is, in overleg met de ondernemingsraad, besloten het in 1984 infor meel in te voeren. Kengetallen 1983 Etos Aantal vestigingen: 81 drogisterijen Omzet: 109 milj. 6 Aantal medewerkers: 664 15,7% mannen 84,3% vrouwen 65,7% part-timers Gemiddelde leeftijd: 24,9 Gemiddeld aantal dienstjaren: 3,3 Jos Pulles, bedrijfsleider Etos Geldrop. Na vijf jaar Etos is Janine van Nijnatten (21) nog steeds enthousiast voor het drogisterijvak. Vooral de cosmetica heeft haar belang stelling, wat o.a. blijkt uit de cursus „schoonheidsspecia liste" die ze met succes heeft gevolgd. Om nog verder te kunnen komen is ze nu bezig met de cursus „drogiste", waarvoor ze één avond per week (van 6 tot 10 uur) in haar woonplaats Breda naai les gaat. Bijzonder te spreken is Jani ne over de ondersteuning die ze krijgt uit het Ahold- studiebijdragenfonds. Onder bepaalde voorwaarden wordt ongeveer de helft van de kosten daaruit betaald. „Ik heb goede hoop bij Etos nog promotie te kunnen ma ken. De klansen als BL zitten er later misschien wel in. En wat daarna kan zie ik nog wel. Binnen een bedrijf als Ahold zijn er waarschijnlijk Met het verminderen van het aantal uitzendkrachten wordt een lang bestaande wens van de DC-organisatie gerealiseerd. Het is voor een verdere verbetering van de gang van zaken in de DC's nl. nodig om naar verhouding met veel meer „eigen" me dewerkers te werken. nog wel andere mogclijkhe den." Zoals gezegd krijgt de metica extra aandacht Janine. Ze is daarom der blij, dat door de verbou wing van „haar" filiaal Valke niersplein in Breda, de pre sentatie van dit assortiment zo'n goede plaats heeft ge kregen. „We hebben daarbij als medewerksters, een goe de inspraak gehad bij de chef, met wie we trouwens erg goed kunnen opschie ten." Op twee zaken heeft Janine wel kritiek. In de eerste plaats, dat zij en haar colle ga's nu 10 cent moeten reke nen voor een plastic draag tas, terwijl het alternatief voor de klant een (te) kleine- papieren zak is. „Ik vind dat we daarmee voor een buurt- winkej wel erg bekrompen voor de dag komen." Een tweede aanmerking be treft het onlangs geïntrodu ceerde assortiment van Dr. Vogel (homeopatische ge neesmiddelen). ,,Het is in middels duidelijk, dat Etos daarmee bij ons in het zuiden in de roos heeft ge schoten. Ik vind echter dat we nu zo gauw mogelijk daarover wat meer moeten weten via een cursus of zo. Dan pas kun je de mensen ook advies geven." Nieuwe kantine van DC Tilburg. burg (voor AH), 1 in Veghel (voor Miro) en 1 in Zwolle (voor AH). Het nieuwe DC biedt aan ongeveer 180 mensen werk, waaronder 45 jongeren van 18 tot 21 jaar met een driedaagse werk week, beurtelings van maan dag t/m woensdag en van donderdag t/m zaterdag. De distributie-organisatie heeft het in 1983 ook in fi nancieel opzicht goed ge daan. De totale kosten per collo bleven ruim 9% onder de begrote kosten en daal den daarmee onder de collo- kosten van 1982. Dit positie ve resultaat werd voorname lijk bereikt door een hogere omzet en produktiviteit (dan begroot) in alle DC's. Eind 1983 telde het personeels bestand van de Distributie- organisatie 1.123 personen. Dit zijn 22 medewerkers meer dan één jaar geleden. Deze stijging is voornamelijk een gevolg van het aantrek ken van meer personeel om de hogere omzet te verwer ken. De uitbreiding van het per soneelsbestand als gevolg van de werving voor DC Zwolle is in de cijfers per 31 Op het moment van verschijning van deze jaarverslag-editie is het nieuwe Distributiecen trum in Zwolle al weer enige weken in ge bruik. Aan de bouw van dit 22.000 m2 grote DC is in 1983 hard ge werkt. Met de opening van het nieuwe DC heeft de organi satie nu zes distributiecen tra: 3 in Zaandam (voor AH, Etos en Alberto), 1 in Til- Cbauffeur Peter van Andel. december 1983 nog nauwe lijks merkbaar. Deze werving kwam in januari en februari 1984 pas goed op gang. Het aantrekken van medewer kers voor DC Zwolle ging gepaard met het verminde ren van de aantallen uitzend krachten en het beëindigen van tijdelijke aanstellingen in de andere DC's. Kengetallen 1983 Distributie Aantal vestigingen: dis- tributiecentra in Til burg, Veghel, Zaandam en Zwolle.* Aantal medewerkers: 1.123 90,5% mannen 9,5% vrouwen 12,9% part-timers Gemiddelde leeftijd: 36,2 Gemiddeld aantal dienstjaren: 8,0 Opening medio 1984 Etos Haarlem. De Rijksdienst voor het Wegverkeer heeft de distri butie-organisatie van Ahold onlangs toestemming ver leend voor het transporteren van goederen met contai ners. Per vrachtauto kunnen twee containers worden ver voerd. De nieuwe vrachtwa gens kunnen 25% meer pal lets vervoeren dan de huidi ge. Er zullen tenminste 20 containerauto's worden in gezet. De transportkosten zullen er door dalen. Willem Verdonk, chauffeur van een nieuwe containervrachtwagen.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 10