„Ik zou het over willen doen, maar dan anders" (kfoenrt toch maat Reanimatie, een zaak van levensbelang Flitsen pagina 9 G.J. Brehler uit Zaandam: „Duimen draaien? Ben je gek. Daar heb ik he lemaal geen tijd voor. Veel mensen waar schuwen je dat als je eindelijk „Drees-man- netje" wordt, je in een zwart gat van niets doen valt. Ten eerste heb ik daar geen tijd voor en ten tweede he lemaal geen zin in. Nu kan ik me eindelijk eens volledig aan m'n hobby gaan wijden", al dus Gerrit Jan Brehler die op zijn werk bij Albro Zwanenburg al tijd „meneer Brehler" werd genoemd, al voegt hij hier direct aan toe, dat er natuur lijk ook medewerkers waren die hem bij zijn voornaam noemden. De heer Brehler is een kersverse gepensio neerde die op 27 janua ri na 46 jaar bij Ahold te hebben gewerkt, de deur van Albro Zwa nenburg achter zich dicht trok. Aangezien we op zijn hoofd niet één grijs haartje aantref fen, vragen we hem voor zichtig of hij 65 is, want dat is de normale leeftijd om van een welverdiende rust te gaan genieten. „Goed gezien. Ik word deze maand zestig jaar, maar aangezien ik een groot aantal dienstjaren heb én in dienst van het hoofd kantoor ben gebleven, heb ik het recht er een paar jaar eerder mee op te houden. Dat heb ik dan ook gedaan, want er zijn jongeren ge noeg die ook eindelijk eens aan de bak willen. Als ik op stap dan levert dat weer een werkplek op voor een an der." Crisisjaren Gerrit Jan Brehler werd in 1924 in Kampen geboren. Tijdens de crisisjaren ver huisde hij met zijn ouders naar Zaandam. „Ik kon rede lijk goed leren, maar we had den het thuis niet zo breed, zodat ik op mijn veertiende jaar aan het werk moest. Toen ik in de achtste klas zat, hielp ik de groenteboer. Dat wil zeggen dat ik zaterdag 's morgens om vijf uur op het land begon te werken en daarna met groenten ging venten tegen het respectabe le bedrag van één rijksdaal der per week." Via een neef kwam de heer Brehler in 1938 in vaste dienst bij AH op de blikwas- serij. De retourgezonden koekblikken werden door hem gewassen, ontdaan van etiketten en als ze kapot wa ren gesoldeerd. Na één jaar daar gewerkt te hebben, werd hij, toen hij 15 jaar werd, overgeplaatst naar de beschuitafdeling. Via de deegkamer, de sorteerlijn en de rijskast, werd Brehler ovenist. Als hij verder zou le ren zo stelde men hem in het vooruitzicht kon hij voorman van een afdeling worden. In het begin van zijn trouwen en dan schrij ven we 1947 - ging hij naar de inmiddels opgeheven bakkersschool „Blue Erven" in Amsterdam. Tot het eind van de zestiger jaren was hij afdelingschef bij de be schuitfabriek en leidde een team van ruim 25 man. Broodfabriek „De verkoop van beschuit liep terug en men geloofde niet zo in de STER-spot van vandaag dat beschuit altijd goeiemorgen is. Het gevolg was dat de beschuitfabriek zijn poorten moest sluiten. Ik kreeg binnen AH heel wat leuke banen aangeboden. Ik kon ook bijvoorbeeld naar Meester Wijhe. Dat zagen mijn vrouw en ik niet zo zit ten. We woonden hier pret tig in Zaandam, bewogen ons actief binnen het sociale leven en hadden een op groeiende zoon. Toen kreeg ik een baan aangeboden bij de splinternieuwe broodfa briek Albro in Zwanenburg. Ik ging daar als chef broodfa briek werken en dat bete kende dat ik ook nachtdien sten moest draaien. Dat is wel een hele ingreep in je privéleven." Acht jaar geleden is de heer Brehler bij de Statistiek en Kwaliteitsdienst (SKB) van Albro terechtgekomen. „Ik hoefde geen nachtdiensten meer te draaien en in ruil daarvoor moest ik de kwali teit van onze produkten con troleren en helpen proble men op te lossen die direct met de produktie hadden te maken. Aangezien je natuur lijk niet altijd aanwezig kon zijn, moest je veel overlaten aan de afdelingschefs. Dat kon alleen op een basis van vertrouwen en die hadden we over en weer ook." Toen de heer Brehler in 1978 veertig jaar in dienst was bij Ahold, werd hij Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Zo'n lintje krijg je niet zo maar. „Daar moet je wel wat voor doen", grapt Gerrit Jan Brehler. „Ik wist helemaal niet dat ik gerid derd zou worden, maar toen ik tijdens de receptie van mijn veertigjarig jubileum de burgemeester zag zitten, voelde ik nattigheid." De re den waarom de heer Brehler zijn lintje heeft gekregen, moeten we zoeken in zijn so ciale activiteiten. Hij was ac tief in het EHBO-werk en in het personeelsfonds van AH. Op de motor „Als we langdurig zieken hadden, dan ging ik die op zoeken. Ik kan me nog herin neren dat mijn vrouw en ik samen op de motor naar Den Helder zijn geweest om een zieke medewerker op te zoe ken. Het vroor toen 14 gra den en we vielen bij aan komst bijna als ijspegels van de motor." De heer Brehler ging met zijn vrouw vroeger altijd met de kinderen van Albro op Pinksterkamp. Ook nu hij gepensioneerd is, blijft hij actief want Brehler en zijn vrouw blijven in de commissie die jaarlijks de personeelsavond verzorgt. „Op die manier blijf je nog bij de vroegere werkkring betrokken." Kennis „Of ik het zou overdoen?" Bedachtzaam zet hij zijn vingertoppen tegen el kaar. „Ik geloof het wel. Ik zou het wél anders doen. Vroeger kreeg ik de kans niet om te leren. Dat zou ik nu wel doen, want met een goede dosis ken nis kun je een doel berei ken. Dat zie ik nu wel aan mijn zoon. Wat één ding betreft, zou ik het hetzelf de blijven doen en dat is mijn werkmotivatie. Die is misschien wel wat ou derwets maar ik ben van mening dat je moet doen alsof het bedrijf van jou is. Je hebt dan de minste problemen met je bazen. Dat wil niet zeggen dat je alles maar moet slikken. Dat heb ik ook nooit ge daan, want ik ga er vanuit dat je rechten maar óók plichten hebt. Op die wij ze creëer je een goede verstandhouding met je bazen maar ook met je medewerkers. Dat heb je nodig in een produktie- bedrijf waar nu eenmaal alles letterlijk en figuur lijk op rolletjes moet lo pen." Maar meneer Heijn, wat maakt u me nou? Bouwt u hier in Valkenburg zo'n prachtige supermart. Echt geweldig hoor. heus waar. Met parkeermogelijkheid op het dak. Moder ner kan haast niet, net Amerikaans. Houdt geen mens rekening met ons, tobbers, die hun auto op dat dak kwijt moeten. Kom ik helemaal uit Vaals om naar uw nieuwe win kel te kijken, en nog wat te kopen ook, moet ik eerst een helling nemen van zo'n graadje of 25 om op het dak te komen. Nou schrik ken wij daar niet zo van. Wij wonen in het enige stukje bergland dat Nederland telt en waar jullie, Hollanders, donders jaloers op zijn. Dus wat doe je? Versnellinkje terug, gas erop en je bent boven. Ja, om je het apelaze rus te schrikken omdat je neus aan neus staat met een afdaler. Hoe komt dat nou? Is die architect van u een autohater of rijdt hij in een driewieler? Op het parkeerdak is geen bocht. Je moet boven aan de helling gelijk een haakse „bocht" maken. Met een beetje stuurmanskunst en even zoveel geluk gaat het naar boven in één keer. Naar beneden kun je het vergeten. Dan moet je steken. En dat is wel aan de belendende muurtjes te zien ook. Och, och, daar zullen al wat accent volle Limburgse knoopjes gerold zijn. Sjèng Kurvers Bij navraag ter plekke bleek dat men ijverig oplossingen zoekt voor dit probleem (redac tie Flitsen). „Als de seconden tel len. Met deze slogan wekt de Nederlandse Hartstichting mensen op een cursus reanimatie te gaan volgen. Albert Heijn- bedrijfsleider Cees Waar denburg volgde deze cur sus reeds een paar jaar ge leden en gaat nog regel matig op „herhaling". Af gelopen november nam hij het initiatief om be drijfsleiders en andere AH-medewerkers in zone 8812 op te roepen tot het volgen van een avond-du rende cursus die werd ge geven door een medewer ker van de Nederlandse Hartstichting. Vijftien AH- ers deden aan de cursus mee. Na afloop was de al gemene opvatting onder de cursisten dat veel meer mensen zouden moeten kunnen reanimeren want, dat werd heel dui delijk: elke seconde telt. „In een supermart komen wekelijks zo'n 25.000 bezoe kers. Het is heel goed moge lijk dat één van hen een hart infarct krijgt. Als je dan niet weet wat je moet doen, sta je machteloos. Velen proberen in paniek mond-op-mond beademing of hartmassage toe te passen. Als men dat niet heeft geleerd, doet men het in de meeste gevallen verkeerd. Dat kan fatale ge volgen hebben voor de pa tiënt. Iemand die een hartin farct krijgt, is in de meeste gevallen niet reddeloos ver loren mits op tijd deskundi ge hulp wordt geboden. Daarom zou ik ervoor willen pleiten dat in ieder AH-filiaal en natuurlijk in al die andere winkels binnen Ahold, me dewerkers een reanimatie- cursus zouden volgen", al dus Cees Waardenburg. Wie het initiatief voor een cursus hartreanimatie wil volgen, kan contact opne men met Cees Waarden burg, AH Buikslotermeer- plein, Amsterdam-Noord. Telefoon: 020-363838.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 9