Niet meer afwachten maar actief aan de bak DC Servicebureau Flitsen pagina 5 De Servicebureaus van DC Zaandam en DC Til burg zijn te vergelijken met de verkeerstoren op Schiphol. Men heeft uitzicht op het „ver keer", al betreft het hier goederen voor de filialen en geen vlieg tuigen. Met de neus op de goederenstroom zit ten betekent direct kunnen zien wat er aan de hand is. Men kan de filialen van tevoren waarschuwen dat „de Zaan" of „Tilburg" een paar uur later komt be- leveren hetgeen in de filialen bij het indelen van werk veel ergernis voorkomt. Over het functioneren van het Servicebureau en pro blemen die zich kun nen voordoen hadden site-manager Jos Ver munt (DC Zaandam) en bedrijfsleider Paul Hesp van filiaal 1135 in Haarlem een gesprek. Redactie Flitsen luis terde mee. „Om te begrijpen hoe het Servicebureau van vandaag functioneert, zouden we te rug naar het verleden moe ten", aldus Jos Vermunt. „We praten dan over de tijd vóór de full-line DC's. Er was wel een Servicebureau maar dat was eigenlijk een klach tenadres. Als je op die afde ling zat moest je een stalen huid hebben. Het was eigen lijk een ondankbare taak want je moest achteraf de rimpels gladstrijken. In veel gevallen kon men niet meer zeggen dan dat de klacht zou worden doorgegeven." „Voor ons", zo stelt Paul Hesp „was dat eigenlijk een dooddoener. Je moest er maar op vertrouwen dat het echt gebeurde. Soms kwa men dezelfde klachten regel matig terug en dan begon ik wel eens te twijfelen of men écht wat deed omdat je het gevoel had dat het Service bureau een soort „praatpaal" Jos Vermunt links), en Pau was waartegen je je frustra ties kon uiten. Dat lucht wel op, maar met je probleem bleef je zitten." Full-Line DC De heer Vermunt: „Met de komst van het full-line DC veranderde er heel wat bin nen de distributie-organisa tie. Een groot aantal verant woordelijkheden werd gede centraliseerd. Vroeger lagen die bij het hoofdkantoor. Ik noem maar afspraken met betrekking tot de belevering. Het wil wel eens gebeuren dat tijdens pieken blijkt dat filialen niet op tijd kunnen worden beleverd en dan waarschuwt het team van het Servicebureau van tevo ren die filialen zodat men er daar met het maken van de planning rekening mee kan houden." Het Servicebureau van DC Zaandam telt vier medewer kers. Tot voor kort was er echter maar één medewer ker die de filialencontacten verzorgde. Een nadeel van de nieuwe situatie is volgens site-manager Vermunt dat de filialen met verschillende mensen hebben te maken. Het grote voordeel is vol gens hem echter dat die mensen direct „contact heb ben" met de goederen stroom en meedraaien in het fysieke distributieproces. Het Servicebureau valt on der de afdeling Centrale Coördinatie, waar men ver- Hesp. antwoordelijk is voor ritten en produktieplanning en voor de belading van de vrachtwagens. Deze werk wijze heeft als groot voor deel dat de communicatielij nen kort zijn zodat in geval van calamiteiten direct actie kan worden ondernomen. Spoednota's Eén van de taken van het Ser vicebureau is het verwerken van de zogenaamde „Spoed nota's". Deze hebben betrek king op die bestellingen die niet waren voorzien op het moment dat de filialen hun bestellingen doorseinden naar de computer van het DC. „In het kader van D'80 is het automatiseringspakket danig uitgebreid en is een mogelijkheid opgenomen voor spoednota's. Als een fi liaal belt, toetst de medewer ker van het Servicebureau de spoedbestelling in en deze wordt automatisch opgeno men in de bestellijst en kan men tot produktie van de be stelling overgaan", aldus de heer Vermunt. Hierbij dient te worden gezegd dat het systeem alleen werkt als men nog niet is overgegaan tot het produceren van de bestelling. De heer Hesp: „Met spoednota's hebben wij wel eens problemen. Als we bellen is over het alge meen de eerste vraag of we niet voldoende hebben be steld. Het lijkt erop dat men daarmee wil zeggen: je kunt niet eens goed bestellen. Dat vind ik vervelend. Het Servi cebureau moet een spoed- nota zien in het kader van klantgericht denken en han delen; een spoedbestelling is omzet én tevreden klanten. Vaak is het dan zo dat onze gewoon willen doorgeven dat de Zaan binnen is, wordt ons door de telefoniste ver teld dat men aan het lunchen is. Dat kan toch niet als je een Servicebureau bent. Ik verwacht van zo'n afdeling dat die continu bezet is." Jos Vermunt: „Dat is die ook tijdens de lunchpauze, maar er zit maar één man die de problemen moet opvangen. Als hij telefonisch in gesprek is, laat hij de andere toestel len op de afdeling rinkelen. Hij kan ze echt niet allemaal tegelijk opnemen." Paul Hesp reageert hier op door te zeggen dat men dan min stens de moeite kan nemen de telefoon even op te ne men en te zeggen dat men even moet wachten. „Dan weten we tenminste dat er wel iemand is." Over het lunchpauzeprobleem wil si te-manager Jos Vermunt naar de filialen toe ook wel wat kwijt. „Het gebeurt regelma tig dat onze chauffeurs met hun vracht voor de goede- de pallets zijn geladen. Hesp: „Vaak zijn ze veel te zwaar zodat we ze met de gewone pallettruck niet kunnen ver voeren. We moeten dan gaan „overpakken" en dat kost tijd, dus geld." Vermunt: „We kunnen diezelfde hoe veelheid natuurlijk wel op twee pallets kwijt, maar dat kost ruimte, dus ook geld." Een laatste probleem dat werd aangesneden betreft de manier van het stapelen van de produkten. „Met name kaas en boter zijn altijd on der op een pallet te vinden. Toch zijn het de produkten die men het eerst nodig heeft bij het vullen van de winkel. Ompakken „Dat betekent", stelt BL Hesp, „dat we moeten gaan 'ompakken." Jos Vermunt: „De zuivel waar u over spreekt is verpakt in kratten en die kun je nu eenmaal niet op kruidenierswaren plaatsen. Dat geeft beschadi gingen aan de verpakkingen. Over al deze zaken is een duidelijke afspraak met AH waarin dit is geregeld. Er zijn heel wat dingen die van onder af naar boven in de organisatie moeten wor den gebracht zodat wij op DC-niveau overleg kunnen voeren met de area. Alleen duidelijk gezamenlijke pro blemen kunnen via die weg worden opgelost." Toekomst Zullen in de toekomst de ac tiviteiten van het DC Servi cebureau verder worden ge optimaliseerd? ,Ja zeker. We zijn bezig met de stroomlij ning van deze servicegroep. Daarbij moeten we niet ver geten dat we op dit moment met twee full-line DC's het werk voor drie doen. Als straks in mei DC Zwolle ope rationeel is zal het werk over drie DC's worden verdeeld. Dat betekent dat er drie re gio's zijn in plaats van twee en dat zal zeker positieve ge volgen hebben betreffende de onderlinge communicatie en het oplossen van proble men", besluit site-manager Vermunt. Actie op het servicebureau. Links S. Yskes, op de rug gezien H. Booy en uiterst rechts J. v. Genderen. goederen al zijn geprodu ceerd en het grote proble men oplevert om alsnog die spoedbestelling mee te zen den met de vracht. Laten ze dat dan gewoon zeggen! Dat neemt een heleboel irritaties bij ons weg." Lunchpauze Een ander probleem dat be drijfsleider Hesp aankaart, betreft de lunchpauze. „Als wij tussen de middag bellen voor een spoedbestelling of reningang verschijnen en dat de medewerkers doodleuk de deur dichtdoen omdat ze gaan lunchen. Onze chauf feur moet dan wachten en dat kan zijn beleveringssche- ma aardig in de war brengen. Kortom: die lunchpauze is een gezamenlijk probleem waai- wel wat aan moet ge beuren." Laden van pallets Veel filialen hebben proble men met de manier waarop

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 5