„Oogsten en dollarkoers bepalen p pagina 4 Flitsen IJSKES EN SIJPKES, DE MANNEN ACHTER DE KOFFIE: Iedere Nederlander goed voor dertig pakken koffie per jaar Links de heer Sijpkes, rechts de heer IJskes. „Wat is deze goed zeg! Man, wat een smaak." Een opgewekt kijkende IJskes buigt zich, zon der de reactie van zijn collega af te wachten alweer voorover op de proeftafel. Hij lepelt verse koffie uit weer een volgende kop en slurpt het geurend nat bijna ongemanierd van de lepel. Op dat mo ment staat zijn collega Sijpkes met gefronste wenkbrauwen aandach tig kauwend te proe ven. Snel buigt hij zich voorover naar het spe ciale spoelbakje en spuwt vol afgrijzen de mondvol koffie erin. „Zeep. En véél te hard", zegt hij terwijl hij af keurend met zijn lepel tegen de kop gewraakte koffie tikt. „Wat is het?", vraagt IJskes. „Madagaskar, wel een mooie blonde boon", antwoordt Sijpkes, ter wijl hij keurend met zijn hand door een schaaltje ongebrande koffiebonen gaat. Koffie. Eén van de meest po pulaire dranken in ons land. Per hoofd van de bevolking verbruiken we er ongeveer 7V2 kilo per jaar van. Dat zijn dus gemiddeld elk jaar zo'n 30 pakken per persoon, van jong tot oud. De recente prijsverhoging van koffie is dan ook hard aangekomen. Aanleiding voor Flitsen om in eigen huis eens op de kof fie te gaan. Op de koffie bij Geb IJskes en Harm Sijpkes, de mannen achter de Huis- merk-koffie van Albert Heijn en Miro. Mijnheer IJskes, u heeft een werkkamer op het hoofdkantoor, maar ook één bij Marvelo, compleet met monsterkamer en proetbranderij. Hoe is uw functie precies te om schrijven? Geb IJskes-. „Eigenlijk heb ik een dubbelfunctie. Voor Albert Heijn ben ik manager koffie, thee en cacao. Maar tegelijkertijd ben ik bij Mar velo hoofdinkoper grond stoffen. Verantwoordelijk niet alleen voor diezelfde koffie, thee en cacao, maar ook bijvoorbeeld voor grondnoten (pinda's), soja- olie, cacaoboter en bijvoor beeld grondstoffen voor drop." Voor uw functie is na tuurlijk niet alleen een lange ervaring nodig, maar vooral een goede tong en neus? „Dat valt wel mee. Ervaring is wel belangrijk, dat zeker. Maar iedereen die niet te veel rookt en drinkt, kan het leren. Dat betekent niet dat je het na een jaar onder de knie hebt. Ik kwam in 1950 bij Albert Heijn werken en belandde bij toeval in 1955 op het terrein van koffie en thee. Daarin heb ik toen tien jaar meegelopen en sinds 1965 ben ik, zeg maar zelf standig." Harm Sijpkes komt ook niet uit de koffie. Hij werkt sinds 1959 bij Albert Heijn en is sinds 10 jaar bij IJskes inko per koffie. Met ingang van fe bruari 1984 is zijn functie overgegaan van AH naar Marvelo. .Albert Heijn doet al erg lang in koffie. Op de ver pakkingen staat „Koffie- branders sinds 1895". Dat ging vroeger ongetwijfeld anders dan tegenwoordig. Maar hoe loopt het proces nu in 't kort? IJskes: „Sinds 1895 noemt Albert Heijn zich ook koffie- brander. Maar aan dat bran den gaat het een en ander vooraf. Wij kopen koffie in. Voor een deel bij koffiehan delaren en makelaars, o.a. in Amsterdam. Voor een ander deel kopen we de koffie rechtstreeks in de koffiever- bouwende landen. Het meeste daarvan halen we uit Brazilië. Ook uit landen als Colombia en Guatemala komt vrij veel. Die landen en dan vooral onze leveranciers daar, bezoek ik elk jaar. Maar wij halen ook koffie uit Indo nesië, Kenia en Ivoorkust. En van het eiland Madagaskar, zoals je hoorde tijdens het proeven. De ingekochte koffie komt ruw bij ons aan. Met behulp van onze eigen dekschuiten, halen we de koffie uit de Am sterdamse haven, direct van de schepen of uit de vemen. De koffie is altijd, nog net als in de tijd dat Albert Heijn met koffie begon, verpakt in van jute gemaakte balen met een inhoud van gemiddeld 60 kilo. Met moderne machi nes en lopende banden wordt de koffie de fabriek binnengehaald en worden de balen direct in een zeef- machine leeggestort. Touw, stenen, hout en andere onge rechtigheden worden eruit gehaald en na een eerste keuring op het oog, gaat die ruwe koffie de silo's in. Die silo's zijn verdeeld in 38 ver schillende compartimenten. Alles bij elkaar kunnen we daar 1,2 miljoen kilo in op slaan." Ondertussen heeft Geb IJs kes ons meegenomen de fa briek in en vervolgt al wan delend, wijzend en geba rend. „Na de opslag worden die ruwe koffiesoorten in be paalde verhoudingen met el kaar gemengd. Dat is het me- langeren. Dat gaat volgens vaste recepten, die hier bij Albert Heijn zijn ontwikkeld en soms al tientallen jaren oud zijn. Elke koffiemelange heeft zijn eigen vaste recep tuur, die soms wel uit acht soorten bestaat. Maar daar blijft het niet bij, want door de invloed van zon of regen wisselt de kwaliteit en smaak van elke koffiesoort per oogstjaar. En toch moeten wij zorgen dat onze melan ges steeds dezelfde smaak houden. Om het daarvoor benodigde evenwicht te krij gen, wordt er nog veel uitge breider en zorgvuldiger ge- melangcerd en bestaat een melange niet alleen uit acht koffiesoorten, maar soms wel uit twintig componen ten. En dat proeven we elke dag opnieuw. Wij proeven elke koffiesoort bij binnen komst. vervolgens voor hij deel gaat uitmaken van een melange en dan nog een keer als gemelangeerde kof fie. Sijpkes en IJskes bewaken die geheime melanges. Hun mengopdrachten worden in de computer gestopt. Die zorgt dat het echte mengen steeds volgens de juiste ei sen plaatsvindt. Terwijl het gesprek met de koffieman- nen doorgaat zijn we van de silohal naar de branderij ge lopen. Onder soms oorver dovend lawaai vindt daar het belangrijke branden plaats. Grote gasgestookte machi nes waarin de koffieboon in 6 a 8 minuten van grijsgroe ne onaanzienlijke pit veran dert tot het bekende diep bruine pareltje. Daar is dan wel hete lucht van 240 gra den Celsius voor nodig. Om dat tegenwoordig nog maar 10% van de koffie ongema- len wordt verkocht, zijn er een aantal kolossale maat werken in de fabriek. „Ruik je het?", glundert IJs kes. „Dat is nu koffie. Als de boon gemalen wordt, is hij op z'n mooist. Dat ruik je ook op de Oostzijde en vaak ook verder. Dat geurt. Verser kan het niet." Alsof het Pernis is, wordt de fabriekshal overheerst door pijpleidingen. De koffie wordt ook na het malen getransporteerd alsof het een vloeistof is. Na het ma len gaat het geurige bruine poeder naar de vulafdeling. Daar draaien, soms tot 's avonds laat, de vulmachines. Indrukwekkende, volauto matische machines. Hon derdtien pakken per minuut per machine. De verpakking komt als strook papier en fo lie van de rol. Wordt tot een pakje gevouwen, gevuld, ge wogen, bijgevuld, vacuüm gezogen, gesloten, op lekka ge gecontroleerd, alles ma chinaal en automatisch. Dat geldt ook voor het verpak ken in omdozen; zelfs het op pallets plaatsen gaat zonder dat er een mensenhand bij nodig is. IJskes: „In 1981 werd deze nieuwe koffiefabriek door mijnheer Albert Heijn ge opend. Hij vertelde toen on der andere dat zijn grootva der eind vorige eeuw met ei gen koffie begon, omdat toen al een goede kruidenier zich onderscheidde door koffie te verkopen van uitge lezen kwaliteit. Om die kwa liteit te bewaken, werd ne gentig jaar geleden al beslo ten om met een eigen koffie branderij te beginnen. Dat heeft AH geen windeieren gelegd. Naar omzet in balen koffie is Albert I leijn de der de koffiebrander in grootte En, ach. als ik de mensen van Van Nelle en Douwe Egberts spreek, dan wil ik ze wel eens plagen, door op te mer ken dat we eigenlijk de grootste zijn. Want zij heb ben duizenden en nog eens duizenden verkooppunten, terwijl wij het met alleen de winkels van Albert Heijn en Miro doen." Hoe komen de prijzen van grondstoffen eigen lijk tot stand? IJskes: „Zo'n twintig jaar ge leden is er op initiatief van de Verenigde Naties een In ternationale Koffie Overeen komst gesloten tussen aan de ene kant vrijwel alle koffie - verbouwende landen en aan de andere kant vrijwel alle koffieverbruikende landen. Toen is er in wezen een mi nimum- en een maximum- verkoopprijs voor ruwe kof fiebonen vastgesteld. Tege lijkertijd is ook bepaald hoe veel kilo koffie elk koffiever- bouwend land mag exporte ren. Dat is indertijd gedaan om die landen een financieel goede basis te geven en te voorkomen dat door de moordende concurrentie hun nationale economie op niets uit zou lopen. Eens in de paar jaar worden die ge maakte afspraken opnieuw bijgesteld. Maar in die Inter nationale Koffie Overeen komst is niets geregeld over de invloed van het weer op de hoeveelheid en de kwali teit van de oogsten. Daar is die overeenkomst natuurlijk ook niet voor. Ook is er niets geregeld over de koers van Verdeler boven de koffiesilo's voor 38 compartimenten, waarin de ruwe koffie wordt opgeslagen. de Amerikaanse dollar. Want alle prijzen in de overeen komsten worden aangege ven in US S. En we hebben op dit moment te maken met twee tegenvallers op de kof- fiemarkt. In Brazilië, 's werelds groot ste koffieleverancier, zit men op dit moment met enorme misoogsten. Er is erg veel schade geweest door aan houdende regen. Tegelijker tijd is de koers van de dollar de laatste maanden erg ge stegen en staat al enige tijd dik boven de drie gulden. Dat brengt de koffiebranders in de hele wereld, niet alleen in Nederland, in de proble men. Voor Albert Heijn is het als „kleintje" nog te doen om uit de veel kleinere oogst zijn deel te halen. Voor de hele groten betekent dat on herroepelijk dat de prijzen door hun veel grotere vraag enorm stijgen. En dus stijgen de prijzen direct over de ge hele breedte." Die misoogsten waren toch al langer bekend? Waarom kwam die prijs stijging dan nu per 2 januari en kort daarna nog één? IJskes: „De koffieprijzen op de beurzen en bij de make laars komen pas tot stand als bekend is hoe de totale oogst er uit ziet van de be langrijkste koffieverbouwen- de landen. Dat is dus al gauw enkele maanden nadat be kend werd dat er met mis oogsten in Brazilië rekening gehouden moest worden. Tweede punt is dat de koffie branders meestal voor een aantal maanden, ongeveer voor een kwartaal, voorraad koffie ruw in huis hebben. Die twee punten zorgen er bij elkaar voor dat een prijs wijziging, nu dus een tweetal verhogingen, een halfjaartje na die misoogst noodzakelijk wordt. De prijs die de consu ment moet betalen, wordt dus bepaald door de inkoop prijs die de brander moest betalen voor de gehele voor raad die hij in huis heeft. Bij deze laatste prijsverhogin gen speelt echter de enorme stijging van de dollar wel het zwaarst. Dat is ook één van de zaken die meespeelt als het ministerie van economi sche zaken op de hoogte wordt gesteld. Helaas die 26 cent van 2 januari was nood zakelijk en de daarop vol gende prijsstijging ook. Of het voorlopig de laatste prijsstijging is, weet ik echt niet. Als ik naar de dollar kijk, dan vrees ik dat men nog wel eens een verhoging door zal moeten voeren."

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 4