op de goede weg CadaDia Van kampwinkel tot zes complete vakantieparken Colofon paginal Flitsen NA MOEILIJKE PERIODE Twintig jaar Ostara De Spaanse Ahold-nederzetting CadaDia is hard op weg om een economisch wondertje te verrich ten. Terwijl de omzet van de Spaanse detailhandel in het algemeen weer met zo'n vier tot vijf pro cent daalt, hebben de 34 filialen van het Neder landse concern in het afgelopen jaar voor maar liefst dertig procent meer verkocht dan in 1982. De winkels van CadaDia die in 1982 al het hele jaar open waren, boekten zelfs een omzetstijging van vijftig procent. Het begint de dochteronder neming na een minder op windende start, voor de wind te gaan. Ook de onder wereld is dat niet ontgaan. Bandieten overvielen half ja nuari tenminste, al schie tend, de winkel in Alcorcón bij Madrid en roofden er de kassa's leeg. „Als dat soort incidenten zich niet te vaak herhaalt", lacht Joop van Brakel (58), „zal het tijdperk van de rode cijfers wel spoedig tot het verleden behoren." Er zijn zelfs plannen om het bedrijf met vijf nieuwe winkels uit te breiden. Of dat lukken zal? Daar durft hij geen eed op te doen. ,Je bent in Spanje van zoveel factoren afhankelijk die je niet in de hand hebt", zegt Wout Kranenburg (33), hoofd Operations. Door bij na twee jaar Spaanse erva ring heeft hij leergeld be taald, al houdt hij zijn opti mistische glimlach intact. Jaar wachten De winkel in de Madrileense satellietstad Leganés bijvoor beeld, nu één van de beste in de keten, moest een vol jaar op toestemming voor de opening wachten omdat men de vergunning niet wil de afgeven. Twee miljoen harde guldens bleven dus al die tijd renteloos. Ook mentaliteitskwesties en historisch gegroeide arbeids verhoudingen remden de groei van CadaDia aanvanke lijk nogal af. Het bleek dat zowel de bedrijfsleiding als het lokale personeel moes ten leren zich aan elkaar aan te passen. Dat dit toch vrij snel gelukt is, is één van de geheimen van het succes dat de onderneming nu verge zelt. „Toen ik hier een jaar geleden begon", herinnert Joop van Brakel zich, „waren onze winkels niet altijd een toonbeeld van properheid. Maar ik tart nu iedereen om mij een Ahold-winkel in Ne derland aan te wijzen die met onze filialen hier kan wedijveren in reinheid." FLITSEN Personeelsblad Ahold nv februari 1984 41-ste jaargang no. 2 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 33.000 Redactie secretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592519 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-593026 Latijns temperament Volgens de Spaanse CAO's hoeven caissières geen vloe ren aan te dweilen en die meisjes waren daar dan ook aanvankelijk niet zo geest driftig voor. Het was ook geen gebruik dat vullcrs op piek-uren even een handje gingen helpen bij de kassa's. Toen de bedrijfsleiding part timers wilde inschakelen, gingen de vakbonden hele maal op hun achterste benen staan. „Uitbuiting", werd er geroepen, zegt Kranenburg. Hij heeft wel gevoel voor het Latijnse temperament. De weerstand sloeg om in loyale samenwerking, toen het per soneel werd uitgelegd dat ef ficiency in ieders belang was en vooral nadat een onafhan kelijk accountantsrapport voor de werknemers uit de doeken was gedaan. In Spaanse bedrijven komt zoiets niet vaak voor. Het personeel zag in dat het se rieus genomen werd. Het be- Joop van Brakel en Wouter Kranenburg met bedrijfslei der José Luis Arroyo, duide lijk trots op zijn winkel. Mw. S. Eijben Directiesecretariaat Miro MK 108, 075-592721 M. Christiaanse (Bureau Van Hulzen) W. Engels Directoraat P O. HK 1304, 075- 592524 P. Hesp AH-filiaal 1135 Floridaplein 2037 AK Haarlem 023-330016 N. Th. M. Huijsman Product Managing Marvelo P 430, 075-592551 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075- 593076 E. Muller Public Relations HK 1703, 075-592519 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) Het CadaDici-filiaal in Lega nés heeft ook een warme bak ker, iets bijzonders in Spanje en dus een flinke trekpleister gon te waarderen dat de be drijfsleiding het stimuleerde om mee te denken in het be drijf. Ook dat waren ze niet zo erg gewend. Geen angst meer „Het was jarenlang gewoon niet gewenst dat onderge schikten ook beslissingen na men. Als er een probleem ontstond, liet iedereen het maar zitten, tot hij van zijn baas opdracht kreeg om er iets aan te doen. En die baas durfde weer niets te onder nemen zonder bevel van zijn eigen chef. Zo kon het ge beuren dat een vriesmeubel Vervolg van pagina 1 In 1965 werd camping De Krabbeplaat in Brielle ge opend. die in 1968 werd ge volgd door De Zanding in Otterlo. Overname „1972 was een spannend jaar voor ons. Simon de Wit werd overgenomen door Ahold en als werkmaatschap pij van Simon gingen wij mee. In het begin voelden we ons een muis in een kud de olifanten. We waren bang vertrapt te worden binnen de grote organisatie Ahold. Achteraf gezien is dit wel meegevallen. In gesprekken met de Raad van Bestuur bleek men ons hoe klein we ook waren serieus te nemen. Men wist niet alleen van ons bestaan, maar dacht actief mee en gaf ruimte om de recreatie-activiteiten ver der te ontwikkelen. Aller eerst veranderde onze naam in Ostara bv. Misschien is het wel aardig te weten dat Osta ra een lentegodin is." Duitsland Het werd voor Ostara steeds moeilijker binnen Nederland nieuwe projecten te starten, want de koek was in feite al verdeeld. „We wilden ons gaan oriënteren op het bui tenland en daartoe hadden we een kans in Duitsland. Eén van de NV's die Simon meenam, was namelijk Ter Huurne. De directeur van dit bedrijf had een optie op een in een van onze winkels we kenlang defect bleef omdat de winkelchef het niet aan durfde om op eigen gezag een monteur te waarschu wen. Wij zijn erin geslaagd om die angst weg te nemen. Wie een probleem aanpakt in ons bedrijf weet dat hij daarin volledig wordt ge steund." Scholing CadaDia is, als één van de weinige bedrijven in Spanje, begonnen met de scholingi van het personeel. Het draagt er allemaal toe bij dat de werknemers zich meer verbonden voelen met de onderneming. „Het heeft een paar jaar geduurd, maar we zijn nu zover dat onze bedrijfsleiders werkelijk trots zijn op hun winkels en Aanleggen van een riolering van oude autobanden fraai gebied in het Duitse Wilsum. In 1974 werd Erho- lungsgebiet Wilsumer Berge geopend", zo vertelt de heer Voster. In 1978 volgde camping 't Strandheem in Groningen. Daarna was ons eerste park, 't Wolfsven in Mierlo, aan de beurt om uitgebouwd te worden met onder meer een modem bungalowpark, een overdekt zwembad en de no dige verdere accommodatie. Vorig jaar sloot Ostara een overeenkomst met de ge meente Bilthoven over de exploitatie van camping De Biltse Duinen. De heer Vos- ter is ervan overtuigd dat dit zesde vakantiepark vanaf het eerste jaar een positieve bij drage zal leveren aan het re sultaat van Ostara. die niet zomaar beschouwen als een lokaal waar zij helaas elke dag een aantal uren moeten doorbrengen", zegt Joop van Brakel. „Ook de inkopers, die vroe ger nogal eens wat klanten- gevoel misten, hebben nu een grotere betrokkenheid bij de winkels. De levertij den van de leveranciers wa ren vroeger ook dikwijls om te huilen. Ze zeiden altijd manana. Ik kwam er al gauw- achter dat dit van alles kon betekenen, maar zeker niet „morgen" en meestal ook niet „overmorgen". Wout Kranenburg: „Bij de hermodellering van de win kels dachten we compleet gek te worden. Geen van de bedrijven die dat werk voor ons mochten uitvoeren, hield zich aan de afspraken." Alle lagen „Vroeger was het zo", vertelt hij, „dat kamperen zich ei genlijk alleen uitstrekte over die groep van mensen, die van rust en natuur wilden genieten. Door de jaren heen heeft kamperen harten veroverd binnen alle lagen van de bevolking. Ik ben van mening dat door de toene mende vrije tijd de belang stelling voor kamperen nog zal toenemen. Ondanks, of misschien wel dank zij, de economische recessie blijft het kamperen hoog op het prioriteitenlijstje staan van de Nederlander en dat is voor Ostara een positieve zaak Ook de vakantiesprei ding maakt het kamperen in eigen land aantrekkelijker. Zelf ben ik nog een kam peerder van de „oude" stem pel. Je trekt erop uit de na- Buurtwinkels Het is allemaal weer verle- i den tijd. Die winkels mogen er nu zijn. Ze zijn sober ge decoreerd, maar helder en overzichtelijk en er ligt een uitgebalanceerd assortiment, waarvan 40 procent goedko per is dan bij de concurren tie. Het zijn typische buurtwin kels, want de Spaanse huis- vrouw zal niet zo gauw in de auto springen om haar bood- i schappen van kilometers ver te halen. Zij wil het lopend kunnen doen. Dat maakt het extra noodza kelijk om een uitgekiend as sortiment te hebben. Computer „We hebben dus, als eerste bedrijf in Spanje, de compu- ter ingeschakeld om de voorraden constant aan te vullen", aldus algemeen di recteurjan van Rooten (41 „Zelfs in Nederland is dit sys teem nog niet overal inge voerd. Uit de boeken blijkt dat onze omzetten echt goed zijn gaan stijgen, toen we hier mee begonnen. Het is een te ken dat de klanten CadaDia steeds meer gaan identifice ren met serviceverlening en efficiency." tuur in: wandelt, fietst enzo voort. Je ziet ook dat mensen hun dagen op de camping door willen brengen. De re creatieleider heeft zijn intre de gedaan: overdag worden de kinderen beziggehouden en 's avonds wordt vertier georganiseerd voor de vol wassen gasten. Persoonlijk houd ik daar niet zo van, maar zakelijk is het natuur lijk wel interessant. Waarom wij de lijn niet hebben gevolgd van par ken met uiterst luxueuze zwembaden compleet met sauna's, bubbelbaden en knuffelwanden? Daar is een simpele verklaring voor. Voor al die kostbare luxe moet ook extra wor den betaald. Wij mikken op die grote groep kampeerders, die wat minder willen uitge ven en toch de beschik king willen hebben over prima sanitair, goede ho- recavoorzieningen, een complete camping-super markt, 'n gezellig recrea tieprogramma, sportvel den, speel- en zwemwater en dat alles op een goed verzorgd park. Kortom: Ostara biedt, zoals de Os tara Vakantiekrant 1984 het kernachtig noemt „voor iedereen volop ver tier in de vrije natuur". En we doen dat al 20 jaar èn met succes!", besluit de heer Voster met enige trots.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 2