OR IËD VERKIEZINGEN SOB© VERKIEZI ORS) VERKIEZINGEN©OB© VERKIEZI VANAF 4 JANUARI KUNT U ZICH KANDIDAAT STELLEN VOOR UW ONDERNEMINGSRAAD BENT U EEN GESCHIKTE OR-KANDIDAAT? pagina 6 Flitsen S APRIL 1984 VERKIEZINGEN BB U weet het inmiddels wel: 5 april zijn er ondeme- mingsraadverkiezingen. Medewerkers die zich voor de OR verkiesbaar willen stellen kunnen zich tussen 4 januari en 22 februari kandidaat stel len. Van uw OR hebt u inmiddels informatie ont vangen over de criteria die aan de kandidaatstel ling ten grondslag liggen. Op basis hiervan kunt u bepalen of u aan de eisen voldoet om OR-lid te kun nen worden. Wij zullen hier de hoofdlijnen noe men, achtereenvolgens komen aan de orde: 1. Wie kan zich kandidaat stellen. 2. Hoe moet je je kandi daat stellen. 3. Wat moet je doen als je lid van een vakbond bent. 4. Wat gebeurt er nadat je je kandidaat hebt gesteld. 1. Wie kan zich kandidaat stellen. Man of vrouw, jong of oud, dat maakt allemaal geen verschil. De enige eisen die gesteld worden hebben te maken met: a. hoe lang ben je in dienst b. hoeveel uren werk je per week. a. De tijd dat je in dienst moet zijn verschilt van werkmaat schappij tot werkmaatschappij. In de praktijk is het meestal of een half jaar of een jaar. Deze gegevens staan in de aankondi ging van de OR of anders kan de secretaris van de OR het precies vertellen. b. Hetzelfde geldt voor het aan tal uren dat per week gewerkt moet worden (hier gelden de gecontracteerde uren). Soms is er ten aanzien van het aantal uren niets vastgesteld. In andere gevallen moet men meer dan 13 uur werkzaam zijn. De juiste gegevens kan de secretaris van de OR verstrekken. 2. Hoe moetje je kandidaat stellen. Bij de secretaris van de OR zijn kandidaatstellingsformulieren verkrijgbaar. Nadat u dat hebt ingevuld hebt u - en dat is belangrijk - een aantal handteke ningen nodig van medewerkers uit uw kiesgroep die uw kandi datuur steunen. Het aantal hand tekeningen (meestal 3 of 5) kan per werkmaatschappij verschil len. Vergeet niet dat het formu lier vóór 22 februari bij de ver kiezingscommissie moet zijn. 3. Als je lid van een vakbond bent, wat dan. Vakbondsleden worden door de vakbond als kandidaat aange meld. Meestal benaderen de bonden hun leden met de mede deling dat er verkiezingen zijn en roepen ze de leden op zich kandidaat te stellen. Als u via de vakbond kandidaat gesteld wordt dan behoeft u geen hand tekeningen te verzamelen. Let op: de sluitingsdatum voor het stellen van kandidaten door de vakbonden is 8 februari. 4. Wat gebeurt er nadat je je kandidaat hebt gesteld. Ja, dan gaat het erom spannen. Immers per kiesgroep worden lijsten van kandidaten gemaakt en de kiezers gaan op 5 april hun OR kiezen. Voordat het ech ter zover is zijn et nog andere zaken die belangrijk zijn zoals: - u ontvangt van de verkiezings commissie een bevestiging van de kandidaatstelling; - u wordt gevraagd 1 of 2 foto's in te leveren (liefst zwart/wit en geen pasfoto) die gebruikt wor den voor de verkiezingsposters. Op die verkiezingsposter kan iedere kandidaat datgene zeg gen wat hij aan zijn kiezers kwijt wil. U ziet, moeilijk is het niet. Hebt u vragen? De naam en het tele foonnummer van de secretaris vindt u in het informatieboekje. U kunt ook het Bureau Onder nemingsraden bellen. Leon Kratsborn of Tineke Frinken hel pen u dan op weg. De telefoon nummers zijn: Leon Kratsborn 075-593081, Tineke Frinken 075-592310 (tot 12 uur) Niet vergeten: voor vak bondsleden is tot 8 fe bruari de kandidaatstel ling open; voor niet-vak- bondsleden tot 22 februa- Vanaf september 1983 hebt u in Flitsen, maar ook in het OR-informatieboekj"e en via posters, het een en ander kunnen lezen over de OR-verkie- zingen, die 5 april worden gehouden. Met deze informatie proberen wij te bereiken dat de on dernemingsraad dichter bij de medewerkers komt, anders gezegd, dat we er meer van weten dan tot nu toe het geval is. Bovendien, en dat is misschien het belangrijkste, verwachten wij dat de informatie ertoe bijdraagt dat meer mensen actieve belangstelling voor de OR krijgen. Het gaat er daarbij niet al leen om, om méér kandi daten te krijgen, nee, be langrijk is ook dat men sen meer bewust kiezen om al dan niet kandidaat voor de OR te zijn. Zoals u hebt kunnen lezen is het lid zijn van een OR niet eenvoudig en vraagt veel energie van betrokkenen. Om u enigszins „op weg te helpen" in uw overwe gingen, al dan niet, te be- 1. De OR bepaalt in be langrijke mate het beleid van het bedrijf. 2. Als je carrière wilt ma ken dan gaat dat uitste kend via de OR. 3. De ontslagbescher ming van het OR-lid is er om het OR-lidmaatschap aantrekkelijk te maken. 4. De deskundigheid van de OR ligt in zijn kennis van de praktijk van alle dag en van wat er bij men sen op de vloer leeft. 5. Het OR-lidmaatschap vraagt veel tijd en ener gie, dus ook privé-tijd. 6. Als OR-lid geniet je een sterke, actieve be langstelling van je achter ban, dat maakt het OR- werk juist aantrekkelijk. 7. Als je niet „lekker in je functie zit", problemen met je baas hebt e.d. dan is het OR-lidmaatschap hiervoor een prima op lossing. 8. Een OR-lid kan en moet de individuele pro blemen van collega's e.d. met de directie bespre ken en oplossen. 9. Mede door zijn be voegdheden (instem- ja nee ja nee ja nee ming, advies) kan de OR, vanwege zijn toetsende rol, het beleid van de di rectie bijsturen; de OR be paalt het beleid niet. 10. Als je gemotiveerd bent je in te zetten voor de belangen van de mede werkers en de belangen van het bedrijf, dan hoor je in de OR thuis. 11. Als OR-lid moet je je onafhankelijk kunnen opstellen, om die reden genieten OR-leden enige ontslagbescherming. 12. Je kunt als OR-lid al leen maar goed funktio- neren als je (bijna) even deskundig bent als de di rectie. 13. Als je problemen hebt in je werk dan loop je de kans, door de tijd die het lid zijn van de OR kost, nog verder in de proble men te komen. 14. Om je kandidaat te stellen voor de OR is het doorslaggevend dat je baas het goed vindt en of er andere kandidaten in je kiesgroep zijn. 15. Het contact tussen de achterban (degenen na mens wie je in de OR zit) en het OR-lid verloopt stroef, er is zelden ap plaus. sluiten u kandidaat te stellen voor de OR, kunt u hieronder testen of de verwachtingen die u van de OR hebt, in overeen stemming zijn met de rea liteit. Werkwijze: Op alle 20 stellingen hebt u de keuze ja of nee te antwoorden. „Dwing" u zelf tot een keuze, dat zal niet altijd eenvoudig zijn. Op pagina 9 vindt u de antwoorden, zoals die in de praktijk van het OR- werk voorkomen. Dan kunt u, door het aantal goede antwoorden op te tellen, vaststellen of uw beeld van de OR spoort met de dagelijkse gang van zaken. Kruis het antwoord (ja of nee) van uw keuze aan ja nee - m1 16. Als OR-lid heb je tot taak het beleid van de on derneming te toetsen vanuit de positie van werknemers, individuele belangenbehartiging is er niet bij. 17. In de OR leer je veel, dat kan je loopbaan op lange termijn positief beïnvloeden. Echter op korte termijn kan het wei eens nadelig zijn voor je functioneren, het kost immers veel tijd. 18. Een belangrijke over weging bij de kandidaat stelling is de vraag: Ben ik gemotiveerd tijd en ener gie te steken, om, vanuit de opvattingen van werk nemers, het beleid van het bedrijf te beïnvloe den. 19. Ondanks het feit dat je achterban weinig belang stelling heeft, is het nood zakelijk dat je je laat aan spreken op je doen en la ten in de OR. 20. Als OR-lid ben je in staat organisatieverande ringen, automatisering e.d. tegen te houden. Nadat u op deze 20 stellin gen gescoord hebt, kunt u op pagina 9 de juiste antwoorden vinden.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 6