Een bron van gezondheid Flitsen pagina 5 AH gesneden groenten: Koeling Niet afbreken Inkoop Begin december van het vo rig jaar bracht het weten schappelijk Sprenger Insti tuut te Wageningen na uit voerig onderzoek een rap port uit waarin werd vastge steld dat vers gesneden groenten en rauwkost wel eens oorzaak kunnen zijn van voedselvergiftiging die door de consument wordt ervaren als buikgriep. Het als gezond gepropageerde eten van rauwkost, dat de laatste jaren enorm is toe genomen, is niet altijd zo gezond, stelt men in het rapport. Het blijkt volgens de onderzoekers niet mo gelijk te zijn om een goede kwaliteit te garanderen. Be richten die hierover in de pers verschenen waren voor redactie Flitsen reden om te gaan praten met de AH-merchandiser Cees Baay, die verantwoordelijk is voor de inkoop van verse groenten en met de heer H.N. Koster, directeur van de Verenigde Zuurkoolbe- drijven B.V. te Warmenhui- zen waar de vers gesneden groenten van AH vandaan komen. „Dat dergelijke berichten in de pers komen is niet geheel onbe grijpelijk. Er wordt met groente- snijden en het bereiden van rauw kost heel wat afgerommeld. Soms worden produkten gebruikt die niet meer gewoon verkocht kun nen worden omdat ze er niet meer zo florissant uitzien, zoals bijv. een krop andijvie. Die gaat dan achter in de winkel door de snijmachine en wordt verkocht als vers gesne den andijvie. Bovendien beschikt men over het algemeen ook niet over apparatuur om het produkt goed te wassen", aldus Cees Baay van Albert Heijn. „Helaas", zo stelt Na bet verwerken van de groenten wordt het gesneden eindprodukt in bet eigen laboratorium van de Ver enigde Zuurkoolbedrijven B V. te W'armenhuizen onderzocht. produkt wordt verpakt in zakken van iets meer dan 500 gram. Als laatste gaan de gevulde zakken in een vacuümtunnel waar het laat ste vocht wordt afgevoerd. Ook deze behandeling is uniek in de snijderswereld. Aan de gehele pro cedure komt geen mensenhand te pas. „Wij zijn er op gebrand dat de pro dukten die we leveren van optima le kwaliteit zijn. Daarom worden onze produkten in ons eigen labo ratorium onderzocht op eventuele gebreken. Om bacteriën geen kans te geven is het belangrijk dat er goed wordt gekoeld. Het water waarmee we wassen heeft zelfs een temperatuur van ongeveer één graad celsius. Normaal lei dingwater heeft een minimale temperatuur van 11 graden en dat koelen we voor we ermee gaan wassen", aldus de heer Koster. „Het zal duidelijk zijn dat hier in Warmenhuizen alles wordt gedaan om kwalitatief hoogstaande pro dukten te leveren. Wij gebruiken moderne industriële methoden om dit te bereiken. De soepgroen te, de gesneden koolsoorten en andijvie, de bami- en erwtensoep- pakketten die van hieruit naar de vijf AH Groentecentrales worden vervoerd gaan in speciale koelwa gens. De orders van de filialen worden in een koelcircuit verza meld en in de filialen gaat het pro dukt ook meteen de koelcel in. Kortom: het hele proces van het land naar het filiaal hebben we in de hand. Regelmatig bezoek ik fi lialen om te kijken hoe men daar met de vers gesneden groenten omgaat. Soms moet ik constateren dat de koelcel een te hoge tempe ratuur heeft of dat het koelmeubel niet goed is afgesteld of te vol ge vuld. Op dat moment wordt al het werk afgebroken dat in Warmen- huizen is verricht, maar dat komt niet vaak voor. Ik ben er van over tuigd dat het Sprenger Instituut over de vers gesneden groenten van AH nooit kan schrijven dat ze een gevaar zijn voor de volksge zondheid. Integendeel", besluit de heer Baay. De beer Koster jr (l) meet met speciale apparatuur de tempera tuur van het eindprodukt. Deze mag naar de strenge eisen van AH niet boven de 1,5 graden C. ko men. Cees Baay controleert de kwaliteit van de te verwerken boerenkool de AH-merchandiser, „staat in het rapport niet vermeld dat AH één van de uitzonderingen vormt. De gesneden produkten die vanaf hier via de AH-filialen hun weg vinden naar de consument zijn brand schoon, vers en gezond." De kwaliteit van het eindprodukt valt of staat bij de kwaliteit van de groenten die wordt ingekocht. De heer Koster: „Wij kopen groenten in van eerste kwaliteit. Dat moet wel als je een versheidgarantie van vier dagen geeft. Daarnaast plan nen we onze inkoop zo, dat we elke dag verse voorraad hebben." Tijdens een rondleiding door de verwerkingsafdeling blijkt duide lijk dat men zeer secuur omgaat met de vers aangevoerde groen ten. Op het moment dat we één van de afdelingen bezoeken is men bezig met het snijden van boerenkool. De beschrijving van het verwerkingsproces, dat overi gens voor alle soorten gesneden groenten ongeveer hetzelfde is, geeft aan hoe zorgvuldig men te werk gaat. Alvorens men tot het snijden over gaat, selecteert men het te verwer ken produkt. Vervolgens wordt de kool eerst grof en daarna fijn ge sneden. De heer Koster: „Dat snij den is een heel belangrijke zaak. Het moet met zeer scherpe mes sen gebeuren zodat de cellen niet Directeur Koster: „De kwaliteit van het eindprodukt valt of staat bij de kivaliteit van de groenten die wordt ingekocht. worden beschadigd. Door bescha diging is het produkt niet langer houdbaar, is de kans op rotting groot en verliest het een'deel van de smaak." Na te zijn gesneden wordt de kool in een wasmachine zorgvuldig gewassen met water dat continu wordt ververst. Daar na wordt het gecentrifugeerd vol gens een methode die alleen in Warmenhuizen wordt toegepast. Hierdoor wordt het waswater ver wijderd. Via een lopende band komt de boerenkool in een vulma- chine die computergestuurd het juiste gewicht afweegt, waarna het

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 5