WERK AAN DE WINKEL VOOR WINKELIERSVERENIGINGEN Colofon pagina 2Flitsen Winkeliersverenigingen: buitenstaanders zullen wellicht denken dat het een soort carnavalsver enigingen zijn die zich alleen bezighouden met het organiseren van braderieën, het regelen van Sinterklazen en zorgen dat de feestverlichting brandt. Kortom: verenigingen „ter vermaeck". Tijdens een gesprek met Genio Ruitenberg, be drijfsleider van de AH-vestiging in dc ABC Lely stad en Henk Jansen, bedrijfsleider van het AH- fïliaal in het winkelcentrum Marktveld in Vught, blijkt dat een winkeliersvereniging zich ook met heel serieuze zaken bezighoudt. Winkelcentrum „Gor- diaan" in Lelystad werd ruim zes jaar geleden ge opend. De 170 winkeliers zijn allen aangesloten bij de Winkeliersvereniging Gordiaan. Genio Ruiten berg: „Als men zich in ons winkelcentrum wilde vestigen werd men con tractueel verplicht om lid te worden van onze win keliersvereniging. Onze vereniging heeft diverse commissies waaronder een activiteitencommis sie. Deze bestaat uit zes personen en heeft onder de winkeliers een tiental contactpersonen die hand- en spandiensten verrichten." Wel en wee Op de vraag of de heer Rui tenberg een definitie kan ge ven van een winkeliersver eniging, zegt hij: „Wat een winkeliersvereniging doet is niet alleen een kwestie van organiseren van festiviteiten maar ook het signaleren van en actief bezig zijn met za ken die direct of indirect met het wel en wee van het winkelcentrum hebben te maken. Het grote voordeel van een winkeliersvereni ging vind ik dat je een een heid kan maken van je cen trum. Je kunt samen acties voeren. Vorig jaar hadden we een Engelse week com pleet met Bobby's, Engelse taxi's en de Kroonjuwelen. Natuurlijk niet de echte! Nog een voorbeeld: met Kerst hadden we in de hal van de ABC een hoek inge richt met een kersttafel. Een woninginrichting leverde de tafel en stoelen, Blokker het servies, glazen en bestek en wij stokbrood en wijn. C A zette daar twee etalagepop pen bij in feestkleding en het kerstplaatje was compleet. Dat vind ik symbolisch voor FLITSEN Personeelsblad Ahold nv januari 1984 41-ste jaargang no. 1 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 33.000 Redactie secretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592519 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-593026 Mw. S. Eijben Directiesecretariaat Miro MK 108, 075-592721 M. Christiaanse (Bureau Van Hulzen) W. Engels Directoraat P O HK 1304,075- 592524 P. Hesp AH-filiaal 1135 Floridaplein 2037 AK Haarlem 023-330016 N. Th. M. Huijsman Product Managing Marvelo P 430, 075-592551 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075- 593076 E. Muller Public Relations HK 1703, 075-592519 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) samenwerkende winkeliers. Samen ben je sterk en kun je veel meer doen om dat extra stukje toegevoegde waarde aan het winkelcentrum te geven." Er zijn nog andere zaken waarmee een winkeliersver eniging zich bezighoudt. Bij voorbeeld criminaliteit en vandalisme. „Ook wij heb ben daar last van. In ons winkelcentrum wordt regel matig ingebroken of worden vernielingen aangericht. We hebben gesprekken gevoerd met de politie en weten te bewerkstelligen dat er meer wordt gepatrouilleerd in het centrum." Arrogantie „Wat het voor nut heeft dat een AH-er actief is in een winkeliersvereniging? Het is natuurlijk een gegeven dat je als „grootmacht" een zekere arrogantie uitstraalt naar de kleine winkeliers. Als je sa men met hen om de tafel gaat zitten om plannen te maken in ieders belang, doorbreek je die arrogantie van: wij zijn de grote jon gens en we weten het wel. Samen iets doen is een bin dende factor die belangrijk is voor de uitstraling naar bui ten. Met „buiten" bedoel ik de consument. Het is mijn uitgesproken mening dat, wanneer je deel uitmaakt van een winkelcentrum, je niet buiten het veld moet blijven staan kijken, maar dat je actief mee moet spelen. Ik zeg het simpel: je werkt sa men bij één „baas" om je boterham te verdienen en liefst zo goed mogelijk. Tot één van je taken behoort dan het lid-zijn van een winke liersvereniging, want hoe aantrekkelijker het winkel centrum hoe meer de consu ment komt en dat betekent omzet", aldus Genio Ruiten- berg. Moeilijk parket Het winkelcentrum Markt veld in Vught verkeert in een moeilijk parket. Het is name lijk niet aantrekkelijk voor de consument. Aan be drijfsleider Henk Jansen van AH de vraag hoe dat komt. „We moeten dan terug naar de geboorte van het cen trum. Oorspronkelijk was het plan dat er 35 winkels in het overdekte winkelcen trum zouden komen. De pro jectontwikkelaar zag echter meer brood in een kleiner winkelcentrum met een aan tal woningen. Het gevolg is dat we hier nu met 17 win kels zitten waarvan wij als AH de helft van de opper vlakte beslaan. Het centrum is niet „af'. Er zijn te weinig winkels voor de consument om gezellig te winkelen. Dat betekent dat je als winke liersvereniging aan de bak moet: activiteiten ontplooi en om de consument hier naar toe te trekken. Je kunt dat doen door te adverteren, maar bijvoorbeeld ook door het winkelcentrum wat meer aan te kleden. Na veel touwtrekken met de eige naar van het centrum krijgen we dit jaar 1,5 miljoen gul den om „Marktveld" op te knappen. Bovendien komen er twee winkels bij zodat het centrum aantrekkelijker wordt. Zoiets kan je bij wijze van spreken alleen bereiken door samen een vuist te ma ken." Als penningmeester van de winkeliersvereniging en dus als lid van het dagelijks be stuur, heeft Henk Jansen di rect te maken met de drie overige winkeliersverenigin gen van Vught. „Als Markt veld hebben we het voor touw genomen om tot een samenwerkingsverband te komen. Het is toch te dol dat vier winkelcentra tegelijker tijd een prijsvraag uitschrij ven met een auto als hoofd prijs. Als je samenwerkt zijn de kosten aanmerkelijk la ger. Ook kun je als samen werkende winkeliers meer gewicht in de schaal leggen bij de plaatselijke of regiona le overheid waar het gaat om het detailhandelsbeleid." Argusogen Een winkeliersvereniging krijgt regelmatig uitnodigin gen van plaatselijke instan ties om bijvoorbeeld recep ties te bezoeken. „Een be langrijke zaak", meent Henk Jansen. ,Je kunt nooit ge noeg mensen kennen. Onbe kend maakt onbemind en dat geldt zeker voor Vught waar de activiteiten van niet- Vughtenaren met argusogen worden bekeken. Met name Marktveld wordt door de in woners argwanend bekeken. Dat komt omdat we op de kapper na allemaal „import" zijn. Kortom, er is veel werk aan de winkel om het cen trum aantrekkelijk te maken voor de consument." Tot slot „Ik heb goede hoop voor de toekomst, want met die anderhalf miljoen kun nen we heel wat doen." Investering Uit bovenstaande blijkt dat er heel wat werk zit aan het lidmaatschap van winkeliers verenigingen. Genio Ruiten berg besteedt er jaarlijks on geveer 60 uur aan en dat terwijl hij in de activiteiten commissie zit. Henk Jansen uit Vught trekt gemiddeld twee tot drie uur per week uit voor administratie en dergelijke. Beide heren zijn van mening dat een gewoon lid van de winkeliersvereni ging er vrijwel geen tijd in behoeft te steken. Wel is het natuurlijk zo dat het organi seren van evenementen en activiteiten enige tijd vergt. Dat is een kwestie van inves teren en men is er zeker van dat een dergelijke investe ring loont. Bedrijfsleider Henk Jansen (AH-Vught). Foto's geteel boven: bedrijfsleider Genio Ruitenberg van de ABC-Le/ystad.

Personeelsbladen | 1984 | | pagina 2