„Ik ben van plan 120 te worden" Reuma-patiënt R. Menkveld drie weken naar Boedapest Heintje Rozijntje Flitsen pagina 9 Hotuen uc zi mjiicTïïUd Mmn. Met medewerking van het ziekenfonds: Jan van der Wensch (74) na 62 jaar hard werken: Minder pijn Belangrijkste vraag aan de heer Menkveld: heeft u er baat bij gehad? „Er was me van tevoren gezegd dat ik er geen wonderen van mocht verwachten. Nou, dat won der is dan ook uitgebleven; mijn kwaal is niet genezen. Wél heb ik, ook na thuis komst, een poosje minder pijn gehad. Daarna kreeg ik echter een terugslag, maar ook dat schijnt normaal te zijn. Nu, na een paar weken, kan ik zeggen dat ik in totaal minder pijn heb dan voor heen. In ieder geval is mijn conditie een stuk beter en dat geeft me hoop, dat ik er zeker een halfjaar baat bij houd." Het liefst zou de heer Menkveld daarom minstens eenmaal per jaar zo'n kuur willen ondergaan, maar aan gezien het ziekenfonds hier voor zo'n 4.000.- per per soon moet betalen acht hij de kans daarop voorlopig klein. „Maar ik hoop er wel op. Veertien dagen zonder pijn. 't Is haast te mooi om waar te zijn." De groep voor het vertrek op Schiphol; derde van links de heer R. Menkveld. houten kratten van 1974 zijn vervangen door (lichte) plastic produkten. Vanaf zijn 12e jaar heeft Jan van der Wensch gewerkt, 62 jaren lang. Vindt hij het niet zonde dat hij ook na zijn pensione ring arbeid is blijven verrich ten. „Nee", zegt hij met na druk, „ik wil 120 jaar wor den, dus ik heb nog pen sioenjaren genoeg voor de boeg. En als ik geen 120 jaar word, met 119 jaar ben ik ook niet ontevreden." Engels leren Angst voor de toekomst voor wat betreft bezigheid heeft hij beslist niet. „Ik houd van fietsen, van lezen en sinds kort ben ik aan een cursus Engels begonnen. Daar heb je veel aan met al die Engelse en Amerikaanse films op te televisie." Bij AH IJmuiden mist men de heer Van der Wensch beslist. Hij is in ne gen jaar slechts een paar we ken ziek geweest. Voor de jongeren in het filiaal was hij een voorbeeld. Soms nam hij pas na veel aandrang vakan tie op. In de afgelopen negen jaren heeft Van der Wensch veel mensen zien komen en gaan bij het filiaal. Bij zijn afscheid was hij niet alleen in leeftijd, maar ook in dienstjaren de oudste mede werker. „We laten hem niet graag gaan", zegt sectorchef Aardenburg, „want hij staat nog altijd zijn mannetje. Maar ja, hij mocht niet lan ger blijven. Jammer." Maan dagavond 24 oktober is Jan van der Wensch tijdens een gezellige bijeenkomst in het filiaal uitgeluid en daarbij heeft het aan waarderende woorden beslist niet ontbro ken! „Drie weken Boedapest? Een geweldige ervaring die ik niet graag had willen missen." Het lijkt een cliché-uitdrukking die echter een bijna peilloze diepte krijgt als de heer R. Menkveld eraan toevoegt: „Voor het eerst sinds 15 jaar eens 14 dagen zonder pijn. 't Was vooraf haast niet voor te stellen." De heer Menkveld (47) werkte acht jaar in een AH- supermart, waarvan de laat ste jaren als bedrijfsleider. In 1969 kreeg hij echter een steeds erger wordende pijn in rug en gewrichten. De medische conclusie luid de: de ziekte van Bechterew, een soort reuma. Daarmee wist hij weliswaar waar hij aan toe was, maar niet wat hem te wachten stond. Al spoedig moest hij zijn baan als bedrijfsleider verruilen voor die van medewerker op de afdeling Sociale Verze keringen op het HK. On danks deze verandering werd de pijn steeds erger en die maakte fysiotherapeuti- sche behandeling -nu alweer 13 jaar- noodzakelijk. „Als ik niet drie maal per week zou zijn behandeld was de kans op kromgroeien zeer groot geweest. Nu ben ik nog in een redelijk goede conditie." Geen wonder dat de heer Menkveld een hem geboden kans op een mogelijke ver lichting van zijn kwaal met beide handen aangreep. „Ik hoorde van dr. Jung, dat de huisartsen in de Zaanstreek een brief van ziekenfonds Zaanland hadden gekregen met het verzoek patiënten op te geven die voor een reuma-kuur in Boedapest in aanmerking kwamen. Ik heb toen onmiddellijk gerea geerd en dat leidde er ten slotte toe dat ik met nog tien Zaankanters werd uitge kozen." Experiment Voor het ziekenfonds was het sturen van patiënten naar het buitenland ook een experiment. Centraal staan hierbij de vragen of de be trokkenen er blijvend baat bij vinden en of dat in de toekomst ook de kostenfac tor voor het fonds gunstig zou kunnen beïnvloeden. Een fase, die bijvoorbeeld West-Duitsland al achter zich heeft. Daar is het ver blijf in een kuuroord opge nomen in het fondspakket. Met een gezelschap van 40 personen reisde de heer Menkveld naar de Hongaarse hoofdstad, waar midden in de Donau (die de beide stadsdelen Boeda en Pest scheidt) het eilandje Marga- rethe ligt. Uit bronnen stijgt daar water met een tempera tuur van 70 graden celsius omhoog. Zwavel, calcium, natrium en andere stoffen geven het een geneeskrach tige werking. Letterlijk bo venop die bronnen is in 1979 een hotel annex kuur oord en een modern fysio- therapeutisch centrum ge bouwd. Een Hongaarse arts stelde, na keuring, voor ie dere patiënt een persoonlij ke behandeling vast. Voor Menkveld betekende dat twee keer per dag zwemmen in water van 28 graden, ge volgd door een verblijf in drie zogenoemde thermalba- den, in temperatuur oplo pend van 30 naar 40 graden. Verder luidde het program ma: onderwatermassage, be handeling met pakkingen van zwavelhoudende mod der, met ultra kortegolf en heilgymnastiek. Na de ver plichte twee uur rust was er 's middags gelegenheid om wat van de omgeving te zien. „Wanneer het niet had gemoeten was ik nog graag een jaartje doorge gaan." Een uitspraak van de heer J. van der Wensch, die per 21 okto ber jl. eervol ontslag heeft gekregen als medewerker van de afdeling emballage van filiaal 1014 (Plein 1945 (Jmuiden). De heer Van der Wensch kreeg zijn ontslagbrief op ver zoek van de vakbonden en dat maak je onder de huidige economische omstandigheden niet vaak mee. Er is dan ook wel wat bijzonders aan de hand met Jan van der Wensch: hij is 74 jaar oud en vakorganisaties en Ahold meenden dat hij beter maar eens plaats kon maken voor een jon gere kracht. „Eigenlijk is dat wel begrij pelijk", vindt hij er zelf van, „maar ik had graag de 10 jaar volgemaakt. Nu is het pre cies negen haar geworden." In 1974 was de situatie op de arbeidsmarkt heel anders dan vandaag de dag. Toen Jan van der Wensch met pensioen ging bij Mekog (de kunstmestfabriek van Hoog ovens) stond de krant dage lijks vol met personeelsad vertenties. „Ik heb precies drie weken zonder werk ge zeten", lacht hij, „toen kon ik bij Albert Heijn komen. Ze hadden me al gevraagd voor dat ik bij Mekog weg was. Toen had ik er nog niet di rect zin in." Drie weken pensioen Drie weken pensionering met familiebezoek en krantje lezen als belangrijke tijdpas seringen. Van der Wensch had er meteen genoeg van. Bij Albert Heijn IJmuiden vond hij een leuke taak in de emballage-afdeling voor de middagen. Mevrouw Van der Wensch had er ook geen problemen mee dat haar man weer voor halve dagen de deur uitging. „Ik help evengoed thuis mee als het nodig is", aldus de heer Van der Wensch, die er wel aan toevoegt dat het voor zijn vrouw nu toch plezieriger is dat hij 's middags niet meer naar zijn werk hoeft. De be langrijkste overweging om bij AH aan de slag te gaan was destijds de wens om iets om handen te hebben. „Werken is gezond", zei Jan van der Wensch bij zijn laat ste keuring door de arts. „Dat blijkt wel, je bent in prima conditie", was het ant woord. Daar doet AH's oud ste medewerker echter wel het een en ander aan. Thuis doet hij regelmatig aan grondgymnastiek en hij bezit ook een aantal instrumenten voor body-building, zoals trekveren, een „bullworker" en „knijpers" om sterke han den te krijgen. Die heeft hij dan ook, want van hulpmid delen om het werk wat lich ter te maken moet hij meest al niet veel hebben. Met het tillen van kratten heeft hij dan ook geen problemen, zij het dat hij wel blij is dat de

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 9