„Als groepsleider heb je een praktische, veelzijdige managementsfunctie Hans Pool (37) Flitsen Hans Pool, Alberto: Alberto ligt in het win kelhart van het Gelder se plaatsje Velp. Hier hebben we een ont moeting met groepslei der Hans Pool die we vandaag acht uur zullen volgen. Met een beetje weemoed in het hart parkeren we de auto, omdat het vandaag voor het laatst is dat we in het kader van deze rubriek acht uur met ie mand op pad gaan. Als we de winkel binnen stappen valt ons oog op een bord waarop staat dat de Beaujolais Pri meur binnen is. Groepsleider Hans Pool is al present en loopt samen met beheerder Arnold Emons door de winkel. De nieuwe winkelpresentatie van Alberto wordt bekeken. De bekende troggen hebben plaatsgemaakt voor zoge naamde beunen waarop de omverpakkingen van wijn en gedistilleerd staan. Alle do zen zijn opengesneden. Hans: „Doel van de nieuwe displays is om prijsagressie- ver over te komen bij de consument. Nog een voor deel van de beunen is dat je die kan verplaatsen. Het is de bedoeling dat eens in de paar maanden een andere opstelling komt in de winkel. Dat geeft naar de klanten toe steeds een nieuw winkel beeld." Gemeld bezoek '1 erwijl part-time medewerk ster Diny Imming de klanten helpt, vertrekken we naar het kantoortje van Arnold waar de koffie staat te prutte len. Hans vertelt dat hij hier vandaag is in verband met een zogenaamd „gemeld be zoek". Dat betekent dat hij van tevoren met de beheer- Hans Pool (r.) met beheerder Am!x)ld Emons voor Alberto Velp Part-time medewerkster Mar griet Schoenmakers bezig met haar examen. der een afspraak maakt en bespreekt wat er tijdens het bezoek aan de orde zal ko men. „Op die manier kun je veel sneller samen de zaken afwerken." Dan komt het rapport van de Interne Ac countantsdienst (IAD) van Ahold op tafel. Deze dienst heeft een onderzoek ver richt naar de wijze waarop de verplichte procedures worden gevolgd. Uit het on derzoek bleek bijvoorbeeld dat de loodjes waarmee de Alberto-vrachtwagens na los sen moeten worden verze geld in de meeste gevallen niet achter slot en grendel liggen. Hetzelfde geldt voor het bedrijfsstempel waarmee de afleverbonnen moeten worden afgestempeld. Over het laatste zegt Hans dat het binnen een kleine unit ei genlijk niet nodig is dat het stempel achter slot zit omdat in de praktijk de beheerder of zijn vervanger de aflever bonnen altijd zelf stempelt. Waarschijnlijk zal dit voor schrift dan ook kunnen ver dwijnen, mits andere belan gen niet zwaarder wegen. Cum laude Rond half elf komt part-time medewerkster Margriet Schoenmakers een laatste multiple choice-examen af leggen. Hans: „We hebben voor alle medewerk(st)ers een cursus ontwikkeld waar in allerhande informatie wordt gegeven over de dran ken die we verkopen. Drank - en dan met name wijn - vraagt nogal wat kennis van de verkoper, zo je wilt slij ter. Als iemand om een goe de Bordeaux vraagt en je komt met een Bourgogne aanzetten dan is dat behoor lijk slordig." Vandaag zouden Margriet en Riet van de Kooij hun laatste „tentamen" afleggen, maar helaas is Riet verhinderd omdat ze naar de kaakchirurg moest. We laten Margriet alleen en na een poosje is ze klaar met de vra gen. Jawel: cum laude! Kostenbeheersing Binnen de operationele werkzaamheden zijn in het kader van resultatenverbete- ringen de OBK (overige beïnvloedbare kosten) van groot belang. Met name de urennormering vergt veel sturing door de Alberto-be- heerder en de groepsleider. Soms moeten er uren bij, daar o.a. het winkelbeeld in gevaar kan komen, ander zijds moeten er uren af om dat de loonkosten uit de hand zouden kunnen lopen. Wikken en wegen, in geza menlijk overleg zoeken naar optimalisatie. Dit is ook een van de te behandelen punten tijdens het gesprek met be heerder Arnold Emons. Olde Dubbelink, ook weer in het winkelhart van Velp, gaan we richting Doetin- chem. Omdat 1983 een goed wijnjaar belooft te worden, vroegen we voor we ver trokken aan bedrijfsleider Arnold Emons hoe hij de Beaujolais Primeur karakteri seert: „Een aardig tafelwijn tje, maar echt niet één waar mee je 's avonds gezellig on- deruitzakt in je stoel." De mening van Hans had al de zelfde strekking: „Niet slecht, maar ik heb bij die Primeur altijd het idee dat ik ffambozesap zit te drinken, maar gezien de goede verko pen denkt de consument hier gelukkig anders over. Daar is dat fruitige voor proefje van de nieuwe oogst 1984 tenslotte ook voor ge maakt. Platte organisatie Onderweg vertelt Hans het Alberto-verhaal. Alberto heeft een platte organisatie die bestaat uit de directeur, een afdeling merchandising en een afdeling secretariaat. De 3 groepsleiders worden ondersteund door een PZ- functionaris, controller en een administratiecontroleur. Iedere GL heeft ±25 filialen in zijn district en de beheer ders hiervan rapporteren di rect aan de GL" Invloed Het voordeel van een platte organisatie, zo meent Hans, is dat een groepsleider in vloed heeft op het beleid, want de groepsleiders en de merchandiser maken deel uit van het management team. „Ik vind, en daar wil ik best een beetje reclame voor maken, dat ik - om het kort en bondig te zeggen - een praktische, veelzijdige man agementfunctie heb in een relatief kleine werkmaat schappij binnen Ahold." De week Op de vraag hoe zijn werk week er zo ongeveer uitziet zegt hij: „Maandag beginnen we op het hoofdkantoor in Zaandam met een manage - mentvergadering. Daar ko men allerlei zaken, acties, operationele en PZ-aangele- genheden aan de orde. Dins dag, woensdag en donderdag ga ik het land in en bezoek twee a drie filialen per dag. Part-time medewerkster Diny Imming Alberto Velp) vult de schappen bij Als er tijd over is dan breng ik hier of daar een bliksem bezoek. Op vrijdag evalueer ik de week en maak de nodi ge afspraken. Dat kan zijn met de personeelfunctiona ris of met de Dienst Onroe rend Goed of ik ga op zoek naar eventuele nieuwe vesti- gingspunten in mijn rayon. Dat is zo ongeveer mijn week." Het rayon van Hans is ver deeld in drie clusters. Een maal per drie maanden ko men de beheerders uit die clusters bij elkaar om diver se zaken terug te koppelen of te praten over bepaalde problemen of veranderingen die staan te gebeuren. Er wordt bijgepraat over de kwartaalomzetten en acties die op komst zijn. Twee keer per jaar wordt er een lande lijke bijeenkomst gehouden die een dag duurt. Dat zijn zuiver zakelijke bijeenkom sten waar wordt gesproken over de cijfers van het afge lopen half jaar en de plannen voor de toekomst. Wel werd de laatste keer een wijnproe verij gehouden rond het be kende thema Falcon Crest in de VS. Gebroken enkel Inmiddels in Doetinchem aangekomen treffen we be heerder Wim Thunissen met een gebroken enkel achter zijn bureau. Part-time mede werkster Diny Oving helpt de klanten. Ook hier komt het rapport van de IAD op tafel. Na anderhalf uur zit het gesprek erop en keren we te rug naar de omgeving van Hans kwam na de mid delbare school, zoals hij zelf zegt, bij AH in dienst als jongste be diende. Via gerichte cursussen werd hij vervangend be drijfsleider. Op dat moment werd hem een baan aangeboden bij Ahead Advertising waar hij zich bezig hield met het ontwik kelen van semi-perma- nent sales promotion materiaal voor de Albert Heijn-filialen. Sinds zeven jaar werkt hij als groepsleider bij Alberto. Zoals hij zelf glimlachend schetst: hij heeft van zijn hob by (wijn) zijn werk kunnen maken. Over hobby's gesproken: Hans speelt competi- tietennis en drinkt op bepaalde momenten een heerlijk glas wijn. Hij woont in Harden- berg dat wel de Parel van Overijssel wordt genoemd, is getrouwd en heeft twee doch ters, Patricia en Linda van resp. 14 en 12 jaar oud. Arnhem waar een eventueel nieuw vestigingspunt zal worden bekeken. „Blunder" Was het in eerdere „8 uur met ..."-afleveringen zo dat de betrokkenen „blunders" maakten. Nu was het de beurt aan de schrijver van deze rubriek om te blunde ren. Aangezien de post in sta king was, moesten we rechtsomkeert maken toen bleek dat hij zijn notitieblok had vergeten. Hans had er geen problemen mee, maar of dat echt het geval was zul len we nooit te weten ko men Hans Pool buigt zich met de „ongelukkige" Wim Thunis sen over het IAD-rapport Beaujolais Primeur Na een lunch in restaurant

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 4