„Opleiden is een must" Ahold International leent 100 miljoen Nieuwe betaalpassen Colofon Flitsen pagina 5 ONGELDIG e irtm n m m ONGELD,G mm Jan Jaap Wessel, hoofd Centrale Afdeling Opleidingen: Benoeming nieuwe directeur AC- Restaurants Eind november heeft Ahold International (Ne derlandse Antillen) nv, gevestigd op Curasao, de nodige stappen genomen om 100 miljoen gulden te lenen op de internationale kapitaalmarkt. De lening, die op dit moment tegen gunstige voor waarden kan geschieden, is bedoeld voor de financiering van een toekomstige aankoop van een nieuw buitenlands levensmiddelendetail- handelsbedrijf, naar alle waarschijnlijkheid we derom in de Verenigde Staten. Op dit moment wordt daarover een studie verricht. even zovele participaties in Ahold International te kopen tegen het vastgestelde be drag van 178.- per aandeel/ participatie. Opzet De opzet van deze geldle ning houdt in dat in de ko mende tijd voldoende geld voorhanden is voor de aan koop van een nieuw bedrijfs onderdeel en dat ook zal worden gebruikt ter verster king van het zogenaamde „eigen vermogen" (via aan delen/participaties). Immers, als obligatiehouders van nu gebruik maken van hun war rant. zal er nog eens 100 miljoen - niet direct, maar in de loop van de eerstkomen de 3 jaar - aan het risicodra gend vermogen worden toe gevoegd. De lening van Ahold Interna tional, de vennootschap die de buitenlandse belangen van Ahold overkoepelt, houdt een zogenaamde obli gatielening met warrants in. Dit betekent dat geïnteres seerden niet alleen obliga ties van nominaal 1000.- kunnen kopen (zij leveren een rente op van 5.25% per jaar; de aflossing vindt plaats tussen 1990 en 1994). Tege lijkertijd echter geeft de „warrant" óók het recht om gedurende de komende drie jaar zes aandelen van nomi naal ƒ20.- in Ahold nv en tens in de Verenigde Staten. BI-LO 150 filialenen Giant Food .Stores (38 supermark ten). Bij deze twee bedrijven samen werken ongeveer tienduizend mensen. De ke tens liggen in het Zuid-Oos ten en Oosten van de Ver enigde Staten, een gebied waar de meeste economi sche groei werd verwacht. Dank zij de inbreng van BI- LO en Giant Food Stores zijn omzet en resultaat van Ahold de laatste jaren fors toegeno men. Bij het ter perse gaan van Flitsen werd bekend dat de lening een succes is geworden. De lening is ruim overtekend. Met na me vanuit het buitenland bestond een flinke be langstelling. Zondag 1 januari 1984 vervalt de geldigheid van de bekende groene oude betaalpassen die gebruikt werden bij de groene be taalcheques. Aan gebrui kers van dat soort che ques is in de afgelopen periode een volkomen Twee ketens Zoals bekend heeft Ahold al twee grote supermarktke- 8ankr*k#fiing Nr. 7'UJ De heer E.W. Bezaan, di recteur van APCO bv, is per 21 november jl. be noemd tot directeur AC Restaurants bv. Hij volgt de heer WJ. van den Heu vel op die binnen Ahold op een andere manage- ment-functie zal worden ingezet. nieuw pasje uitgereikt met daarop een zgn. pas nummer vermeld. Men is daartoe overgegaan om de controle gelijk te trek ken aan die van de Euro cheques. Bij vertoon van de nieuwe betaalpas moet de klant aan de achterzij de van de betaalcheque voortaan het volgnum mer vermelden zoals bij de Eurocheques gebrui kelijk. 1 Januari vervalt ook de geldigheid van de betaalpassen die zijn voorzien van het jaartal 1984/,85. Om u geheel op de hoog te te houden, drukken wij bijgaand een model af van de nieuwe betaalpas en betaalcheque. Op de pas vindt u het pasnummer rechtsonder; in dit geval is dat dus 7923. „De beste strategieën zijn waardeloos zonder goede soldaten". Deze spreuk hangt niet op de kamer van een generaal maar op die van het hoofd Centrale Afde ling Opleidingen van Ahold: Jan Jaap Wessel. Waarom juist deze spreuk op zijn kamer hangt was redactie Flit sen een raadsel. „Het klinkt misschien wat onsympathiek maar een be drijf kun je op een aantal punten vergelijken met een leger. Een leger is tenslotte ook een „bedrijf'. Ook een leger functioneert alleen naar behoren als de soldaten goed zijn opgeleid en in teamverband kunnen opere ren. Zij moeten doeltreffend kunnen inspelen op de situa tie van het moment. Net als bij een dynamisch bedrijf als Ahold. Evenals in een leger hebben we te maken met mensen, middelen en doe len. Deze drie elementen hebben direct met elkaar te maken en moeten in goed evenwicht staan", aldus Jan Jaap Wessel. „Als het middel verandert heeft dat consequenties voor de mens, maar ook het doel kan daardoor veranderen. Mens, middel en doel zijn voortdurend in beweging. Kortom; wat er ook in de samenleving gebeurt, het heeft directe gevolgen voor de omgeving. Onze taak als Centrale Afdeling Opleidin gen is daar adequaat op in te spelen. De doelstelling van Centrale Afdeling Opleidin gen is dan ook de Ahold- organisatics ondersteunen in het op elkaar afgestemd hou den van kennis, vaardighe den en houding van de me dewerkers op de eisen die de organisatie aan hun func tioneren stelt of eventueel zal gaan stellen. „In een orga nisatie als Ahold is opleiden van mensen van het grootste belang. Voor het bedrijf, maar ook voor de mensen zélf. In deze snel verande rende maatschappij is oplei den niet iets statisch, maar juist bijzonder levendig. Steeds moet je gespitst zijn op nieuwe ontwikkelingen." Opleidingspro gramma's „De Centrale Afdeling Oplei dingen houdt zich op con cernniveau bezig met het ontwikkelen en uitvoeren van opleidingsprogramma's. Daarnaast proberen wij een antwoord te geven op oplei dingsvragen van werkmaat schappijen. Onze bijdrage daarin kan dan zeer verschil lend zijn. Soms geven wij bijv. alleen didactische on dersteuning. Verder zorgen wij voor gespecialiseerde „concem"-opleidingen. Dit zijn o.a. midden en hogere kadertrainingen." De kadertrainingen van van daag zijn niet alleen geba seerd op het vergroten van kennis, maar vooral ook op vaardigheid, houding en het leren omgaan met invloeden die vanuit maatschappelijke ontwikkelingen belangrijk zijn voor ieders functione ren. ,Je moet leren samen werken en weten welke in strumenten je daarbij ten dienste staan. Op school kan een puur individuele presta tie nog wel een goed resul taat opleveren (hoog cijfer), maar in een bedrijf wordt elke individuele prestatie mede bepaald door de ande ren met wie je samenwerkt. Omdat de meeste onderwijs instellingen daar onvoldoen de aandacht aan besteden, pakken wij dat binnen de Ahold-organisatie zelf aan. (Een goede samenwerking en een goed teamverband tellen.)" Niet vrij van concurrentie Het hoofd van Centrale Afde ling Opleidingen wijst er overigens op, dat het door zijn team geboden diensten pakket niet vrij van concur rentie is. „Wij staan ter be schikking van de werkmaat schappijen en de centrale diensten, maar men is vrij om andere opleidingsmoge lijkheden te kiezen. Het is dus voor ons zaak om ons werk zo deskundig mogelijk te doen." Gespecialiseerde opleidingen Naast trainingen van het midden en hoger kader ver zorgt de Centrale Afdeling Opleidingen o.a. trainingen voor OR-leden, vaardig heidstrainingen en gedrags trainingen (Menselijk Ge drag In De Organisatie - MGIO). Een steeds belangrij ker aandeel zal worden inge nomen door de zogenaamde maatpakketten op aanvraag van de werkmaatschappijen. Deelnemers zijn o.a. mensen die in een nieuwe functie werken, of dat binnen afzien bare tijd gaan doen; of groe pen mensen waar door bijv. reorganisatie andere samen werkingsverbanden gaan ontstaan. Een „must" „Opleidingen met het oog op de toekomst zijn een „must" voor Ahold. Belang rijke organisatie-ontwikke lingsprocessen waarbij we o.a. te maken krijgen met werkoverleg en werkstruc- turering vragen veel begelei ding en opleiding. Voor het welslagen van deze proces sen is het noodzakelijk naast het investeren in middelen te investeren in de mensen zelf in de vorm van oplei ding." Jan Jaap noemt het een goede zaak dat Ahold zich daarin niet passief op stelt maar juist een actief beleid voert. „Dit activeert ons en wellicht kunnen wij in een interview in 1984 aangeven op welke manier wij veranderingen in oplei dingen hebben gereali seerd." Kritisch Het team van Jan Jaap be staat uit vier trainers en een assistente. Het verzorgt jaar lijks zo'n 180 cursusdagen waaraan 275 medewerkers deelnemen. „Door middel van de cursussen worden bij de medewerkers vanuit hun reeds opgedane kennis, in zicht en op de praktijk ge richte vaardigheden ontwik keld. Jan Jaap laat tenslotte weten dat het opleidings team regelmatig kritisch kijkt naar het eigen functio neren. „Hoe meer je op dit gebied denkt te weten, hoe meer je tot de ontdekking komt hoeveel je niet weet." Mw. S. Eijben Direotiesecretariaat Miro MK 108, 075-592721 M. Christiaanse (Bureau Van Hulzen) W. Engels Directoraat P O HK 1304, 075- 592524 P. Hesp AH-filiaal 1135 Floridaplein 2037 AK Haarlem 023-330016 N. Th. M. Huijsman Product Managing Marvelo P 430, 075-592551 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075- 593076 E. Muller Public Relations HK 1703, 075-592519 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) FLITSEN Personeelsblad Ahold nv december 1983 40-ste jaargang verschijnt 10 x per jaar Oplage: 33.000 Redactie secretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592519 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-593026

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 3