[flitsen „Meesterlijke tijd bij Albert Heijn" Trouw 'tGebeurttoclimaar CPN wijst op sluikreclame in KRO-filmpje Jeugdfiliaal Rotterdam Flitsen Mevr. M. Kok-van Veen uit Amsterdam: pagina 9 Mokka- kattetongen AH-huwelijk Boterhandel gsmam Een foto uit 1937 voor het Ontspanningsgebouw Klamperspad in Zaandam (V.l.nr.) me vrouw De Boer (cheffin KB), Rie van Veen (chocolade-afdeling), Wil de Boer (expeditiekan toor), de heer Jedeloo, Rie van Rijn chocolade-afdeling). .Vel en Nanda (waarvan de achter namen helaas niet meer te achterhalen waren). Uit: Trouw 27-10- 83 „De CPN vindt dat de filmpjes op de KRO-televi- sie ter ondersteuning van de actie voor de „Zon nebloem" in strijd zijn met de omroepwet. Vol gens het CPN-raadslid Eshuis wordt in de filmpjes reclame gemaakt voor de Rabobank, Albert Heijn en Shell. In schriftelijke vragen aan minister Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, dringt Es- huis aan op maatregelen tegen deze vorm van re clame. Zij wijst op een brief van de organisatie voor de kleine levensmiddelenhandel. Die maakt er bezwaar tegen dat het instellen van verkoop punten in AH-winkels voor kaarten voor de actie ertoe leidt dat mensen daar tegelijk hun bood schappen doen". Onder de kop „Kruidenier" stond in de Consu mentengids onlangs het volgende bericht: „Een vrouw koopt bij Albert Heijn een pakje vis van 2,98 en moet dus drie gulden betalen. Ze meent recht te hebben op drie AH-zegels (één zegel per gulden). Maar volgens de caissière ziet ze dat geheel verkeerd. Ze heeft maar voor 2,98 gekocht, en dus ook maar recht op twee zegels". De Consumentenbond informeerde bij AH over de juiste „spelregels" rond de zegelverkoop. Dit leverde het commentaar op: „Volgens AH heeft de caissière fout gehandeld". „Op zaterdag werkten we tot kwart voor één. Ik mocht altijd om half elf weg, want dan moest ik bij mijnheer Albert Heijn, die in de Apollolaan in Amster dam woonde, „paleis banket" brengen. Hij vroeg dan altijd: „Hoe is het met mijn zoons." Het is één van de herin neringen van mevrouw Maria Kok-van Veen uit Zaandam. Zij is 63 jaar en het is al bijna een halve eeuw geleden, men schreef 1935, dat zij bij Albert Heijn in dienst kwam. „Dat was in de chocoladefabriek aan de Oostzijde. Daar werd ik aangenomen door mijnheer Van Rooyen. Hij vond me eigenlijk niet geschikt voor de fabriek, maar omdat ik het graag wil de mocht het toch." De heer Van Rooyen was niet de enige, die het een beetje gek vond, dat Rie van Veen haar heil in de fabriek zocht. „Ik had een paar jaar MULO gehad en mijn familie vond het maar zozo, dat ik de fabriek in ging. Eerst had ik eventjes bij C&A gewerkt, maar daar was je het sloofje van de verkoopsters. Maar als men bij ons thuis vroeg wat voor werk ik deed liet men dat maar wat vaagjes, zodat de mensen soms de indruk kregen dat ik op kan toor werkte." Mevrouw Kok is afkomstig uit de Amsterdamse Spaarn- dammerbuurt. Met de bus werden de talrijke fabrieks meisjes opgehaald en in Zaandam bij het standbeeld van Czaar Peter afgezet. Dan ging men verder lopen naar het bedrijf. In de oorlogsja ren kwam er een eind aan dat busvervoer. Men ging toen met de trein en in Zaan dam werd men met het pon tje Ruyterveer over de Zaan gezet om bij de fabriek in de Oostzijde te komen. Ze was kennelijk nogal pien ter en al spoedig kreeg zij allerlei klusjes op te knap pen. Zij was er een paar jaar toen haar werd gevraagd groepen bezoekers rond te leiden. „Dat was machtig werk. Er kwamen veel huis houdscholen, damesvereni gingen, plattelandsvrouwen, van alles." Mevrouw Kok had in de fabriek, waar juffrouw Veenis cheffin was, een wat zij noemt „meesterlij ke" tijd. Er gebeurden de gekste dingen. „Er was eens per ongeluk mokka in de kattetongen gekomen. Alle dozen kwamen terug. Toen moesten wij proeven. Wat naar mokka smaakte moest worden omgesmolten. Om dat we steeds goed moesten proeven kregen we tussen door kaas en daar dronken we water bij. Ik geloof niet dat het veel geholpen heeft, want op het laatst proefden we natuurlijk geen enkel verschil meer tussen een chocolade- en een mokka- smaak." De jonge Albert kwam, zo vertelt mevrouw Kok, vaak in de fabriek. „Ik heb zijn knieën wel eens met een zakdoek schoongepoetst na een voetbalwedstrijd. Ap ging graag door „de slurf' op het Verkadeterrein, die ge bruikt werd om losgestorte artikelen van de ene verdie ping naar de andere te trans porteren. Dat vond hij leuk." Rie van Veen ging altijd met plezier naar haar werk. Dat werd nog „erger" toen zij portier Cornelis Kok leerde kennen. Het span kreeg ver kering en in 1941 kon er van een AH-huwelijk worden ge sproken! De heer Kok maak te deel uit van Albert Heijn's muziekkorps en dat was een bijzonder gezellige tijd. „We gingen naar diverse con coursen. Ik spreek nog wel mensen uit die periode en dan hebben we het er met een weer over." Met het mu ziekkorps maakte de heer Kok (nu 68 jaar) diverse bijzondere gebeurtenissen mee, zoals de opening van de eerste supermart in Schie dam. Verscheidene muzikan ten misten de bus voor de terugreis en konden op het nippertje de laatste trein nog halen! In Loosdrecht, toen er om muzikale prijzen werd gestreden, regende het een keer pijpestelen. „Iedereen had een bloempot op zijn hoofd gezet." De heer en mevrouw Kok vinden het bijzonder jammer, dat het muziekkorps is verdwenen en dat het Ontspanningsge bouw een andere bestem ming heeft gekregen. „Ik was erbij toen het voor het per soneel is neergezet", zegt mevr. Kok, „we hebben er ook veel leuke dingen in meegemaakt. We kregen tus sen de middag in de pauze allerlei orkesten op bezoek, zoals de Ramblers en de Sky- masters. Dan zat het tjok- en tjokvol." De heer Kok is niet altijd bij AH gebleven. Enkele jaren na de oorlog begon hij een boterhandel, waarbij hij ech ter wel Albert Heijn als klant had. In tal van filialen liet hij regelmatig zijn gezicht zien, later ook in winkels van Si mon de Wit. Hij kent nog veel bedrijfsleiders en tij dens de laatste gepensio neerden-dag heeft hij veel bekenden ontmoet. Dat gold ook voor mevrouw Kok, want hoewel zij een aantal jaren niet meer in dienst was (toen was zij marktkoop vrouw in textiel!) kwam zij daarna weer terug: in de be- stelcentrale. „Het kwam wel voor, dat ik met filialen zat te bellen wanneer mijn man daar langs kwam met boter." In een vakantie hebben ze eens samen verschillende van die filialen bezocht. Op een koopavond in augus tus pakte een Zuidhollandse dame een pak blanke vla uit de koelstelling van een AH- vestiging. Zij was echter niet de enige die het had voor zien op dit zoete melkpro- dukt want er had namelijk een wesp stelling genomen op het pak. De wesp pikte het niet dat de dame zijn blanke vla meenam zodat hij een venijnige prik uitdeelde. De dame in kwestie was niet ondersteboven van deze steek maar wel van het ge drag van één van de mede werksters. Helaas schreef zij haar naam niet onder de brief die ze naar de directie van AH stuurde. Toch is het aardig uit haar brief te cite ren. „Ik vroeg heel eenvou dig om een scheut azijn of een beetje Azaron. Daar kon den ze niet aan beginnen. Als- Op de bestelcentrale (halve dagen) voelde mevrouw Kok zich als een vis in het water. Zij stond wel bekend als de „moeder-overste", hetgeen genoeg zegt. Door ziekte is daar een eind aan gekomen, maar de band hoewel uiteraard vermin derd is er nog steeds. Veel lovende woorden komen er voor het Personeelsfonds, waarvan de mensen regelma tig van belangstelling blijk gaven. Mevrouw Kok is, hoewel niet meer actief werkzaam, nog niet met pensioen. Haar man krijgt echter uit zijn portierstijd een maandelijk se uitkering van 24,-. „Daar kunnen we heel wat van doen", lacht Cornelis Kok, die zich als gepensioneerde geen moment verveelt. Hij maakt nu deel uit van Verka- de's Harmonie en samen met zijn vrouw onderhoudt hij een mooie volkstuin. „Wat ons betreft mag het zo nog jaren doorgaan", zeggen de Kok-ken. ik Azaron wilde hebben moest ik maar naar de dro gist gaan. Uiteindelijk kreeg ik een watje met ammonia waar ik persoonlijk erg op tegen was. De angel van een wesp veroorzaakt namelijk een klein wondje en om een wondje met een schoon maakmiddel te ontsmetten benauwde me. Bovendien is het scherp en ontkleurt het de huid. Ik vraag me toch af wat er gebeurt als er een klein kind wordt gestoken (red.: het gaat huilen en krijgt een watje met ammo nia waardoor de pijn snel verdwijnt zodat het leed zo is geleden). Ik ben van me ning dat uw personeel een dienstverlenend beroep uit oefent en daar is op die avond weinig van gebleken. Hopelijk komt dit nog eens ter sprake bij het aannemen van het personeel." TOCTfSËfNiTlElNP Uit: Consumentengids november 1983 Vervolg van pagina 1 Vervolgonderwijs Ook aan de vooropleiding is in Rotterdam flink gesleu teld. De jeugdige medewer kers werden in de gelegen heid gesteld, bij filialen in de regio, een stukje praktijker varing op te doen. Enkele maanden voor de opening van het jeugdfiliaal kon al in het „kassa draaien" worden geoefend. Ruimte is ook ge laten voor vervolgonderwijs. Wie dat wenst - en dat zijn er gelukkig veel - kan een dag per week aanvullend on derwijs volgen bij de Oplei ding Vorming Detailhandel. Energie ,Je moet er wel een flink portie energie in stoppen, maar als je er positief tegen over staat is het de moeite waard", zegt de heer Kleijne die zelf bijzonder enthou siast is over het project. „Ze worden beslist niet in de watten gelegd en ook al zijn er weieens kleine irritaties, de sfeer is geweldig. Dat straalt kennelijk ook uit naar het publiek want, op een enkele uitzondering na, rea geert iedereen positief." Bij elkaar blijven Aan werkloosheid denken de jongeren gelukkig niet meer. Jolanda Hoogendoorn die haar zusje even naar een in troductiemiddag van Albert Heijn bracht: „Ik was zelf ook zonder werk en het leek mij wel. Nu zit ik hier achter de kassa en het bevalt mij opperbest", zegt de achttien jarige Jolanda uit Capelle a/d IJssel. Ze vindt het „hardstik- ke leuk" om met leeftijdge noten te werken en hoopt ook in de toekomst bij elkaar te kunnen blijven. Bert van IJsselmuide (17) met diplo ma LEAO op zak, werkt voor het eerst. Woont in Zeven kamp en hoorde van het nieuwe winkelcentrum. Trok de stoute schoenen aan en schreef naar vier bedrij ven. Hoorde alleen iets van Albert Heijn. „Maar dat was dan ook gelijk raak", zegt hij grinnikend.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 9