OR VERKIEZINGEN OR VERKIEZI Meerderheid akkoord met nieuwe reiskostenregeling COR in eerste fase van gesprek over winstdelingsregeling Flitsen pagina 7 Tony Dam, vrouw van OR-lid: „Goed voor zijn persoonlijke ontwikkeling" taORtï INTERVIEW £ï>0RÜ Jan van der Wiel, OR-lid Distributie „Er gaat veel tijd in zitten" VERKIEZINGEN Joke Benjamins, OR-lid AC Restaurants: „Medewerking collega's onontbeerlijk" Piet Dam, OR-lid Alberto: OR-werk moet een soort hobby van je zijn" O OR INTERVIEW O OR £2 Bert Hassink, secretaris ORMiro: „OR-werk loopt als een rode draad door je privé-leven" Veel OR-leden zijn van mening dat het „Thuisfront" achter het OR-werk moet staan. Redactie Flitsen sprak met Tony Dam. Zij is gehuwd met Piet Dam die lid is van de OR van Alberto en is afgevaardigd naar de COR. „Piet zit nu drie jaar in de OR en ik vind dat uitstekend. Niet alleen voor het nuttige werk dat hij in de OR verricht maar ook voor zijn persoonlijke ontwikkeling Door de OR is hij veel meer bij het bedrijf betrokken geraakt, is gemotiveerder geworden en kijkt veel meer naar de dingen die in de wereld gebeuren. Wat ik ervan vind dat hij zich 's avonds regelmatig afzondert voor OR-werk? Het komt mij wel goed uit, want ik studeer 's avonds. We zijn dan beiden bezig. Op die manier voel ik me ook niet schuldig. Dat zou wel zo zijn als ik bijvoorbeeld zat te studeren en hij zou uit verveling televisie zitten kijken omdat ik niet „aanspreekbaar" was. Wat de kinderen betreft is het ook geen probleem. Zij hebben hun huiswerk en hun hobby's. Als ze Piet een jaar of tien geleden voor de OR hadden gevraagd, had hij waarschijnlijk geweigerd want dan zou hij de kinderen tekort hebben gedaan." Jan van der Wiel maakt sinds twee jaar deel uit van de OR Distributie. Jan, werkzaam bij het DC in Tilburg, offert sinds zijn OR-lidmaatschap heel wat vrije tijd op aan het OR-werk. „Natuurlijk heb je recht op anderhalve werkdag per weck. Als je je werk goed wilt doen is dat te weinig. Dat betekent dat ik twee volle avonden per week met de OR bezig ben Dat vraagt mentaal wel het een en ander van je. Ook op je gezin wordt een wissel getrokken. Mijn vrouw vraagt zich wel eens af of ik het vol zal houden. Ik denk het wel want ik kan prima afreageren tijdens het karate. Bovendien is dat een sport die niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk sterk maakt. Je kunt er zo weer met frisse moed tegenaan. Als je in de OR zit en dat is mijn persoonlijke mening is het zaak dat je je voor honderd procent inzet. Doe je dat niet dan gaat dat ten koste van het OR-werk." „Lid zijn van de OR betekent naast de vele avonduren die je aan het OR-werk moet besteden ook nog een paar dagen per week intensief bezig zijn met de papierwinkel die je ontvangt. Daarnaast heb je ook nog de regelmatig terugkerende OR- en overlegvergaderingen. Die worden niet naast de deur gehouden zodat het reizen ook nog I heel wat tijd in beslag neemt. Dat levert samen I heel wat uurtjes per maand op. Eigenlijk ben ik er een beetje „ingetuind" want ik had niet verwacht dat de OR zoveel tijd in beslag zou nemen Ik ben vrijgezel zodat ik gelukkig geen problemen kan krijgen met een partner of kinderen als ik tot diep in de nacht doorga met het OR-werk." Aan het woord is Joke Benjamins, assistent hoofd Zelfbediening van AC Pessc. „Toch ben ik van een aantal mensen afhankelijk wat betreft de goede uitvoering van mijn OR-werkzaamheden. Dat zijn mijn collega's. Als ik een vergadering heb, wordt mijn werk overgenomen. Mijn collega's in vaste dienst hebben daar geen problemen mee. Zij kennen het nut van het OR-werk. De part-timers denken dat een OR-vergadering een soort „snoepreisje" is. Een aantal van hen heb ik eens meegenomen naar een OR-vergadering. Dat werkte als een wondermedicijn want ze waren meteen genezen van hun waandenkbeeld. Graag zou ik hierbij iedereen willen bedanken die werk van mij heeft overgenomen. Dat betreft natuurlijk mijn directe collega's. Tegen alle Aholders zou ik echter willen zeggen: .Als u een OR-lid in uw werkkring hebt en u wordt gevraagd wat werkzaamheden over te nemen, doe dat dan want de OR is het waard. Als u verder zult kijken dan uw neus lang is, dan weet u dat degene voor wie u werkt, binnen de OR voor werkt!" Piet Dam is beheerder van de Alberto vestiging in Zaandam Naast OR-lid is hij ook afgevaardigd naar de Centrale Ondernemingsraad. Dat betekent dat er wekelijks zowel zakelijk als privé heel wat uren in het OR-werk zitten. „Wat betreft de zaak wil dat zeggen dat ik nogal eens afwezig ben Dat legt een zekere belasting op m'n collega's hier. Gelukkig zien zij het grote nut van de OR in en men neemt dan ook graag een deel van mijn werk over. Alleen door hun steun kan ik het werk blijven doen." Heel wat privé-tijd van Piet gaat in het OR-werk zitten. „Ik denk dat het OR-werk een soort hobby van je moet zijn of een vorm van sociale gedrevenheid. Anders hou je het niet vol om er veel privé-tijd in te stoppen. Daarnaast moet je gezin er ook achter staan. Ik kan me heel goed voorstellen dat veel cchtgenote(s)n of kinderen het helemaal niet zo leuk vinden als papa of mama 's avonds achter zijnThaar bureau gaat zitten. Gelukkig ziet mijn vrouw het OR-werk als een noodzaak en krijg ik van haar de nodige ruimte. Mijn kinderen leiden er (nog) niet onder want die liggen al op bed als ik naar mijn OR- of COR-stukken grijp O Twee dagen per week heeft Bert Hassink, secretaris van de OR Miro en werkzaam in de vestiging in Enschede, voor zijn OR. „Ik ben uitstekend tevreden met de twee dagen maar eigenlijk is het voor een secretaris te weinig Ook in de avonduren besteed ik heel wat tijd aan de OR. Dagelijks krijg ik post en iedere avond komen er wel een paar telefoontjes Het OR-werk loopt eigenlijk is een rode draad door je privé-leven. Nu ben ik vrijgezel dus voor mij is het niet zo'n probleem om elke avond met de OR bezig te zijn. Trouwens, als je het secretariaat aanneemt kies je zelf voor die extra belasting. Ik kan me echter heel goed voorstellen dat gehuwde OR-secretarissen wel eens klagen over het vele werk. Het valt voor de gezinsleden niet mee als men almaar met het OR-werk bezig is. Daarom vind ik het een vereiste dat „het thuisfront" geheel achter een OR-lid moet staan want anders kan hij of zij zich niet volledig voor het OR-werk inzetten." In zijn vergadering van 4 oktober jl. ging de Centrale Onderne mingsraad in overgrote meerder heid akkoord met de nieuwe reis kostenregeling. Over één punt bestond met de Raad van Bestuur nog verschil van mening, nl. de indexering van de zgn. eigen bijdrage van 15 - per periode. De Raad van Bestuur is van me ning dat, indien de reiskostenver goeding automatisch wordt bijge steld, datzelfde ook dient te gel den voor de eigen bijdrage. De COR vindt dat echter niet zo van zelfsprekend. De Raad van Bestuur stelde nu voor om de verhoging van de ei gen bijdrage pas toe te gaan pas sen na de laatste periode van 1985. Dit houdt dan in dat bij de eerste wijziging van de tarieven van het openbaar vervoer in 1986, ook de hoogte van de eigen bijdra ge zal wijzigen. De Centrale Ondernemingsraad ging niet zonder meer akkoord met de voorgestelde regeling. Dat had weer te maken met een op merking van Etos-vertegenwoor- diger Mon Pieters die vond dat in sommige gevallen ook de reistijd in de beschouwingen zou moeten worden meegewogen. Volgens hem zou het kunnen voorkomen dat men met het openbaar vervoer vrij lang moet reizen (of lang op een verbinding zou moeten wach ten), terwijl men met eigen ver voer sneller thuis zou zijn. Voor zitter Jos Nijssen vond echter dat men de regeling daarvoor niet lan ger kon aanhouden en dat men tot een beslissing moest zien te ko men. Daarop stemde de COR in met het voorstel van de Raad van Bestuur. Wel zal worden gevraagd of het mogelijk is om in uitzonderlijke gevallen rekening te houden met reistijden en een kilometer vergoeding te geven in plaats van de vergoeding voor het reizen met openbaar vervoer. In een brief aan drs. L. Coren, het lid van de Raad van Bestuur dat zich vooral bezighoudt met de fi nanciële gang van zaken, heeft de COR-werkgroep Financieel-Eco- nomisch Beleid om meer informa tie verzocht met betrekking tot de berekening van het bedrag dat be schikbaar is voor de winstdeling. De werkgroep streeft er naar om midden-november met een voor lopig advies te komen voor een nieuwe regeling. Het voorlopig advies maakt deel uit van de „eerste fase" van het ge sprek over de winstdelingsrege- ling. De tweede fase zal gaan over de verdeling van het beschikbare be drag. Over dat onderwerp zijn al bepaalde gedachten ontwikkeld, maar die moeten o.a. nog getoetst worden aan fiscale aspecten. „Van de zijde van de werkgroep zijn", aldus woordvoerder Piet Dam, „geen voorstellen te ver wachten over uitkering in centen (iedereen hetzelfde bedrag), in procenten (iedereen gelijk per centage periodesalaris) of een combinatie daarvan. De werk groep is daarover verdeeld." De huidige regeling gaat uit van uitke ring in procenten. Alben Heijtiers aan de rol. dat zou /jet motto ran deze foto kunnen zijn Woensdag 7 september jl. ging, in bet noorden van bet land een bowlingcompetitie van start die wordt gespeeld tussen teams uit een viertal Albert Heijn-filialen Iedere maand kornet i de teams van filialen uit Groningen (Eikenlaan), Veendam, lloogezand en Stadskanaal bij elkaar om de ballen weer te laten rollen Het entljousiasme over de competitie is nu al zo groot dat er sprake is om volgend jaar uit te gaan breiden met meerdere filialen Overigens zijn bij die competitie van zelfsprekend ook bedrijfslei ders eti kaderleden welkom Degenen die meer infortttatie willen hebbeti over bet bow- lingtoemooi kunnett contact opnemen met Jan Oosterveld jr., filiaal 1122, Stadskanaal.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 7