OR E=3> VERKIEZINGEN Ë=5j>0R Ë=3>VERKIEZI OR,CORenBOR van Ahold op een rijtje OR-werk kost tijd OR ËÊ3> VERKIEZINGEN ÉË3>0R [=3>VERKIEZI pagina 6 Flitsen VERKIEZINGEN Wil Steenvoorde, ex-OR-lid AH: „Voor carrière OR-werk opgegeven" O OR S> INTERVIEW OORO flati Berendschot, hoofd Restaurants AC Pesse: „OR zou vergaderingen meer moeten coördineren" OR INTERVIEW OR O Riet Spek, OR-lid Centrale Diensten: „Soms zijn er spanningen' De geschiedenis van de OR binnen Ahold nam een aanvang in 1957 toen onder voorzitterschap van de heer G. Heijn de Albert Heijn-OR werd geïnstalleerd. Het was in die tijd nog een OR met weinig bevoegdheden. Er is sindsdien heel wat veranderd binnen de diverse wetten die er rond de OR zijn geweest. Hoe zit de OR nu in elkaar, hoe wordt er gewerkt en wat zijn de bevoegdhe den van een OR eigenlijk? Allemaal vragen die wellicht bij velen zullen rijzen. Elke werkmaatschappij binnen Ahold met meer dan honderd medewerkers en dat zijn er dertien - heeft zijn eigen OR die door éénmaal in de drie jaar te houden verkiezingen wordt gekozen. De grootte wat betreft werknemers van een werk maatschappij bepaalt het aantal zetels binnen een OR. Daarom heeft bijvoorbeeld de OR van Albert Heijn heel wat meer leden dan die van Marvelo. Toch hebben al die OR'en dezelfde bevoegdhe den. Volgens de wet moet de OR minimaal zes maal per jaar vergaderen. Hierbij is de bestuurder (de directeur van de onderneming) niet aanwezig. Tijdens zo'n vergadering komen allerlei zaken aan de orde zoals: adviesaanvragen m.b.t. organisatie veranderingen, regelingen op het gebied van sociaal en personeelbeleid, de uitvoering in de praktijk van afspraken en eventuele problemen die daaruit voortvloeien. Noem maar op. Al dat soort dingen die binnen een bedrijf spelen komen aan de orde. De OR heeft ook een aantal zgn. overlegvergaderingen per jaar. Hier worden deze zaken met de bestuurder besproken en wordt eventueel verdere actie ondernomen. Adviesrecht Als bijvoorbeeld een be stuurder een maatregel wil nemen van financieel-econo- mische of technisch-organi- satorische aard heeft de OR adviesrecht. Wil bijvoor beeld de bestuurder tegen het advies van de OR een maatregel toch „doordruk ken", kan de OR in beroep gaan bij een rechterlijke in stantie (Ondernemingska mer te Amsterdam). De OR heeft ook adviesrecht waar het de benoeming of het ontslag van de bestuurder van de onderneming aan gaat. Instemmingsrecht Instemmingsrecht heeft de OR waar het gaat om het sociaal beleid van de onder neming. Bijvoorbeeld bij een regeling op het gebied van werktijd- of vakantierege ling, waar het gaat om een functieclassificeringssys- teem of met betrekking tot een regeling voor jongeren in de onderneming. Geeft de OR zijn instemming niet dan kan de bestuurder zich wen den tot de bedrijfscommissie (aantal werkgevers verenigd in een commissie met een arbitragebevoegdheidDe goedkeuring van de bedrijfs commissie doet dan uit spraak over het feit of de instemming al dan niet te recht onthouden is. Is de ondernemer het niet eens met de uitspraak van de be drijfscommissie dan kan hij in hoger beroep gaan bij de Minister van Sociale Zaken. Benoemingsrecht Als laatste kunnen we het benoemingsrecht noemen. De OR heeft bijvoorbeeld het recht uit zijn midden ten minste de helft te benoemen van de bestuursleden van in stellingen, die door de on dernemer zijn opgericht voor de medewerkers. Het gaat hier vaak om instellin gen die door de ondernemer worden betaald en waarvan hij in beginsel dus zelf de bestuursleden mag benoe men. Bijvoorbeeld: sociale fondsen, pensioenfonds, stu diefondsen, etc. Formeel heeft de OR geen bevoegd heden binnen deze instellin gen omdat dit aparte rechts personen betreft. Om de OR in staat te stellen toch in vloed op deze instellingen uit te oefenen, kan de OR dit doen door benoeming van bestuursleden. Stimuleringsrecht De OR heeft ook het zoge naamde stimuleringsrecht. Dit recht betreft de bevorde ring en naleving van de voor de onderneming geldende voorschriften met betrek king tot arbeidsomstandig heden, dit is bescherming van de veiligheid voor mede werkers en hun gezondheid. Voorts ziet de OR toe dat werkoverleg naar behoren plaatsvindt Ook ziet de OR erop toe dat er binnen de onderneming geen discrimi natie plaatsvindt en dat man nen en vrouwen gelijkwaar dige rechten hebben. Tot zover in vogelvlucht een aantal rechten van de OR. Vaste commissies Binnen de OR'en zijn vaste commissies die van OR tot OR kunnen verschillen. Bij voorbeeld de Sociaal Econo mische Commissie, de Com missie ARBO-Wct (Arbeids omstandigheden Weten di verse andere. In deze com missies mogen eventueel deskundige personen van buiten de OR plaatsnemen. Deze maken echter verder geen deel uit van de OR en hebben dus ook geen stem recht. COR Ahold telt dertien werkmaat schappijen met een OR. Uit elke OR is een aantal leden vertegenwoordigd in de Centrale Ondernemingsraad (COR). De taak van de COR is eigenlijk hetzelfde als die van de OR. De COR heeft dezelfde rechten, bevoegd heden en plichten als de OR. Echter met dit verschil dat de COR op concernniveau werkt. BOR Binnen Ahold bestaat ook het zgn. BOR. Deze drie let ters staan voor Bureau On dernemingsraden dat onder leiding staat van Leon Krats- born. De functie van het BOR is nauwelijks in 't kort te omschrijven omdat die veelomvattend is. Het BOR is een dienstverlenende in stantie voor OR'en en be stuurders en heeft bijvoor beeld tot taak knelpunten uit de weg te ruimen. Het kan gebeuren dat een bestuurder en een OR niet zo goed met elkaar overweg kunnen. Het BOR probeert dan een goe de en doeltreffende commu nicatie op gang te brengen. Ook heeft een OR wel eens communicatieproblemen met zijn „achterban". Het BOR adviseert in zo'n geval. Er zijn ook andere zaken waaraan het BOR zijn steen tje bijdraagt: bijvoorbeeld de komende OR-verkiezingen. Deze worden namelijk door het BOR gecoördineerd. Het BOR heeft een plan-de-cam- pagne opgesteld waarvan bij voorbeeld de vier extra pagi na's Flitsen deel uitmaken. Een complex geheel is zo'n OR-gebeuren zeker. In dit artikel hebben we, om met Boudewijn de Groot te spre- ken, nog maar een „tip van de sluier" opgelicht. De ko mende maanden zullen we aan de hand van artikelen in Flitsen dieper ingaan op de OR in al zijn facetten. De OR is de moeite waard. Zeker in een tijd van economische teruggang. Niet alleen veel medewerkers binnen Ahold realiseren zich dat. Ook op managementniveau is men ervan overtuigd dat een goe de OR zeker een positieve bijdrage kan leveren tot het voortbestaan van het Ahold- concern. Ondernemingsraadsleden zitten over het alge meen altijd in tijdnood. Het dagelijks werk moet soms blijven liggen of worden overgenomen door collega's omdat het OR-werk roept. Dit kan spanningen oproepen want een chef van een afdeling zal het niet altijd even leuk vinden als een medewerker een dag weg moet en een collega zit er vaak ook niet om te springen om „Het is misschien een beetje vreemde stelling maar door de OR moest ik de OR verlaten. Toen ik me verkiesbaar stelde voor de OR van AH realiseerde ik me totaal niet dat dat veel werk met zich zou brengen." aldus Wil Steenvoorde, scctorchcf bij AH Extra in Ix-idcrdorp. „Tijdens mijn functie in de OR en later binnen de COR heeft mijn persoonlijke ontwikkeling een dermate snelle ontplooiing doorgemaakt dat ik begon te denken aan mijn carrière. Zaken die ik binnen de OR en COR leerde ging ik toepassen in m'n werk met als positief resultaat dat ik nu extra carrièremogelijkheden heb. Dat betekent dat ik ook weer moet gaan studeren en studie naast OR-werk gaat eenvoudig niet. Daarom moest ik het OR-werk opgeven. Vandaar mijn stelling dat ik door de OR de OR moest verlaten." Han Berendschot. hoofd Restaurants van AC Pesse. is de ..chef' van Joke Benjamins. Zij is assistent hoofd Zelfbedieningsrestaurant en tevens lid van de AC-OR. We vroegen Han om een reactie op het feit dat een van zijn directe medewerksters vanwege dat lidmaatschap regelmatig op het werk verstek moet laten gaan. „Kijk. Iaat ik voorop stellen dat ik het OR-werk belangrijk vind. Vaak wordt echter pas op het laatste moment besloten dat er werk over te nemen. Naast dat het OR-werk werktijd vergt, gaat er bij de meeste OR-leden ook heel wat privétijd in zitten. Kortom; tijdbeste ding is een belangrijk onderwerp. Om een beeld te geven hoe een OR-lid en privé omgeving over de tijdbesteding van OR-leden denken volgen hieronder interviews die telefonisch werden ge houden. ineens een vergadering moet plaatsvinden. Soms is dat noodzakelijk maar af cn toe heb ik ook het gevoel dat vergaderingen veel te laat worden gepland. Onze OR zou in mijn ogen vergaderingen beter moeten coördineren. Dan hoef ik bijvoorbeeld geen grote goochelkunsten uit te halen voor vervanging." Op de vraag hoe de directe medewcrk(st )ers het vinden dat Joke regelmatig „tussen de wielen" moet naar een OR-vergadering in AC Meerkerk, zegt Han „Ik denk dat de vaste medewerkers van Joke daar begrip voor hebben Zij weten namelijk best dat je na twee uur rijden, vier uur vergaderen en nog eens twee uur terugrijden, meer afgedraaid bent dan v an een gewone dag werken De part-time medewerkers hebben daar ook wel begrip voor maar ik heb helaas het gevoel dat ze het nog steeds een soort snoepreisje vinden." „Als je je werk naar behoren wilt verrichten cn daarnaast ook voldoende aandacht wilt besteden aan het OR-werk. dan kun je wel eens in de problemen komen. Je merkt dan dat je een keus moet maken tussen je werk en het OR-werk. Dat kan behoorlijk wat spanningen opleveren in de persoonlijke sfeer. Ik denk dat veel OR-leden dit beeld herkennen." aldus Riet Spek, lid van de OR Centrale Diensten in Zaandam. „Over het probleem „Tijdbesteding en de OR" hebben we binnen Centrale Diensten een enquête gehouden. Daaruit bleek dat leden met een lagere functie, als ze in tijdnood komen, eerder een beroep op collega's doen om het werk over te nemen dan mensen met een hogere functie. Dat laatste heeft denk ik te maken met hun toekomstbeeld. Als je je normale werk niet naar behoren kunt uitvoeren, kan dat een negatieve invloed hebben op je beoordeling hetgeen op zijn beurt direct weer te maken heeft met je carrière. Je baan èn de OR zijn belangrijk. Het blijft in het geval dat je moet kiezen een wikken en wegen welk werk er op dat moment v r gaat."

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 6