„Er is geen dag die typerend is voor wat ik doe. Project Bedrijfsju rist Reclame Code Commissie „Buitenlands recht" De juridische afdeling Weer AC Restaurants Paul Butzelaar (39) pagina 4 Paul Butzelaar, hoofd Juridische Zaken Ahold: Als we telefonisch een afspraak maken met Paul Butzelaar, hoofd Juridische Zaken van Ahold. en hem vragen of hij voor de rubriek „Acht uur met een dag wil plannen die ty perend is voor zijn werkzaamheden, zegt hij: ,Je zou het mis schien niet verwachten maar ik heb alleen niet- typische dagen. Daar mee wil ik zeggen dat ik 's morgens nooit weet wat me die dag boven het hoofd zal hangen." Zijn opmer king verraste ons. We hadden namelijk ver wacht een dag door te gaan brengen in een statige kamer met veel dikke boeken, waar de- tijd lijkt stil te staan en waar men is verlost van de regelmatig rinkelen de telefoon. Het tegen deel bleek waar „Yes, that's right. I'll give you my secretary to make a new appointment. Goodmor- ning." Hij legt de telefoon neer en zegt verontschuldi gend: „Sorry, ik ben alvast begonnen. Om met de deur in huis te vallen zal ik even vertellen wat er zojuist aan de hand was. We zijn name lijk bezig met een grote le verantie aan het buitenland en daaraan zitten nogal wat haken en ogen op juridisch gebied." Tijdens het kopje koffie dat we drinken uit de bekende hoofdkantoor-thermosfles, komt Theo Kocnders. tijde lijk marketing-manager van AC Restaurants, binnen. Met hem heeft - om volledig te zijn - mr. P.P.J. Butzelaar van morgen zijn eerste afspraak. Theo Koenders haalt wat pa pieren uit zijn koffer en ver telt dat AC Restaurants met een project bezig is waar voor een juridisch sluitend contract moet worden opge maakt. Hij legt de Ahold-ju rist zijn problemen voor en beide heren overleggen sa men hoe dat contract er uit zal moeten gaan zien. Dagelijks overleg met Bert Romkes en Betty- McKay. „Er is geen dag die typerend is voor wat ik doe". Na het gesprek met Theo Koenders. dat toch al gauw anderhalf uur duurde, heeft Paul tijd om even bij te pra ten. „Ik ben als bedrijfsjurist in vaste dienst van Ahold. Dit in tegenstelling tot advoca ten die het vrije beroep uit oefenen en daarom voor meerdere cliënten werken. Mijn collega's en ik hebben maar één cliënt: Ahold en haar werkmaatschappijen. Dat wil overigens niet zeg gen dat wij ons niet net zo onafhankelijk tegenover on ze opdrachtgevers moeten kunnen opstellen als een ex terne advocaat. Het aardige van ons vak is dat je vaak veel nauwer betrokken bent bij de zaken waar je advies over wordt gevraagd dan in de praktijk van een advocaat mogelijk is. Daarom is het ook belangrijk dat wij het bedrijf door en door kennen en niet te vergeten ook de bedrijfstakken waarin onze werkmaatschappijen opere- Terwijl hij de post van deze morgen doorneemt, vertelt hij over de Reclame Code Commissie waarmee hij wel eens te maken heeft. Je kent wellicht de reclame-slogan van Miro „Er kan er maar een de goedkoopste zijn". Om dat iemand het met die kreet niet eens was. diende hij een klacht in bij de Reclame Co de Commissie. Gelukkig hebben we die zaak toen ge wonnen." Waarschijnlijk vertelt hij dit verhaal omdat hij een enve lop van eerdergenoemde commissie tussen de post zag zitten. Na lezing van de brief - graag antwoord in ze venvoud - blijkt dat er een mevrouw uit Zoetermccr een klacht heeft ingediend bij de Reclame Code Com missie over de Koteletto's van Albert Heijn. De naam van dit produkt was in haar ogen misleidend omdat die zou suggereren dat het een soort gepaneerde kotelet zou zijn. Zeker geen gehakt. Paul: „Begrijpelijk. Volgens het Vleeswarenbesluit dient er op verpakkingen te staan waaruit het produkt bestaat. Tot nu toe is er echter een aantal uitzonderingen en daarvan is de Koteletto er één van. Hij vraagt IJgbert van Meeuwen - part-time mede werker van de juridische af deling - om een concept-ant woord voor de Reclame Co de Commissie voor te berei den. „Als juridische afdeling heb je met alle vormen van recht te maken. Ik noem maar pri vaatrecht, arbeidsrecht, on dernemingsrecht. merken recht en niet te vergeten het levensmiddelenrecht. We hebben ook te maken met buitenlands recht. Dit laatste komt door onze vestigingen in de VS, Spanje, België en Duitsland. Gelukkig hebben we in die landen advocaten die ons adviseren en bij staan. Om overigens nog even terug te komen op dat buitenlands recht, je daar mee bezighouden betekent dat je nog wel eens in het buitenland zit. Als bedrijfsju rist heb je door de veelheid aan problematieken geen grijze baan. maar juist een heel dynamische. Daarnaast kan het gebeuren dat je van het ene op het andere mo ment voor een groot pro bleem komt te staan." We nemen even tijd voor een uitleg van Paul over de taakverdeling binnen de af deling over de verschillende medewerkers. „Aad van Ewijk is de specialist op het gebied van levensmiddelen- recht en Europees recht. Omdat veel van onze artike len uit het buitenland komen is het belangrijk dat we op dat gebied alert zijn. Een be langrijke zaak waar hij on langs nauw bij betrokken was is de import van de Bel gische jenever door Alberto en Miro. Daarover is in de pers nogal wat tam tam ge weest, maar vanuit ons ge zichtspunt is die zaak vlekke loos verlopen. Overigens zijn we een opvolger voor Aad van Ewijk aan het zoe ken omdat hij tot hoofd van de afdeling Externe Betrek kingen is benoemd. Paul schrijft zijn brieven per dictafoon Een belangrijke taak van Bert Romkes is het beoordelen van nieuwe verpakkingen. Als verpakkingen van eigen merken te veel lijken op die van soortgelijke produkten van concurrenten loop je het risico dat een concur rent naar de rechter loopt die verder gebruik van zo n verpakking kan verbieden. Mede dank zij zijn kritische beoordelingen zijn we de laatste jaren daarvoor ge spaard gebleven. Verder is Bert Romkes ge specialiseerd in arbeidsrecht en neemt hij een stuk van wat wij noemen „de algeme ne praktijk" voor zijn reke ning. Ikzelf heb het vooral druk met problemen die vanuit de Raad van Bestuur bij ons te recht komen en met het be- Kort vooroverleg met André Buitenhuis, hoofd Fiscale Za ken Ahold over overname panden AC België. geleiden van de buitenland se activiteiten. Daarnaast doe ik een deel van de alge mene praktijk. Grote projec ten waar ik de laatste tijd aan gewerkt heb zijn de aande- lenmissie en de voorgeno men overnemingen van Albro Tilburg en APCO. Last but not least de secreta resses Betty McKay en Vera Bruil. Zonder hen zouden wij niet kunnen functione ren. Dat merk je wel als ze op vakantie zijn. Je eigen produktiviteit loopt dan stukken achteruit." Om drie uur heeft Paul een afspraak met André Buiten huis. hoofd Fiscale Zaken Ahold, en Ted van Fulpen, controller van HIRA/LIA. Het gaat om de overname van de panden van de AC-vestigin- gen (8in België. AC Restau rants heeft de exploitatie in deze panden reeds overge nomen. Begin volgend jaar zal ook het onroerend goed overgaan in handen van AC. Er blijken heel wat haken en ogen te zitten aan die over name. Er worden diverse te lefoontjes gepleegd met een advocaat in Brussel en de huidige eigenaar van de pan den, Jacques Borel, in Parijs. Paul blijkt vloeiend Frans te spreken. Eigenlijk is dat niet zo verwonderlijk want zijn vrouw is een Fran^aise. Om klokslag zes uur 's avonds gaan we naar de zestiende etage waar de Raad van Bestuur zetelt. De heer Ahlqvist, algemeen di recteur van Albert Heijn en lid van de Raad van Bestuur, Na zijn gymnasium-A ging Paul Butzelaar rech ten studeren. Na zijn stu die liep hij een zes maan den durende stage bij de Europese Commissie in Brussel. Vervolgens werkte hij acht jaar bij twee advocatenkantoren in Amsterdam. Vijf jaar geleden trad hij in dienst bij Ahold. Paul is ge trouwd en heeft twee kinderen: Marjolein en Joris. Hij heeft een druk ke baan maar weet geluk kig „de knop om te draai en" als hij naar huis gaat. Zijn hobby's zijn o.m. tennis en het verzamelen van Pré-Columbiaanse kunst. Paul, wonend in Landsmeer, leest veel. Naast vaklite ratuur en bladen uit de levensmiddelen-detail handelssector, ook échte literatuur. Zijn laatste boek was „De Aanslag" van Harry Mulisch. Een uitspraak van Paul Butze laar: Hobby's te over maar tijd te kort." blijkt nog aanwezig. Paul doet hem verslag van zijn be vindingen bij het gesprek dat hij aan het begin van deze dag voerde. Daarna spreekt hij nog met Ted van Fulpen en de heer H. Hooit, hoofd Interne Accountantsdienst, over problemen rond de overname van APCO door Van Hecke MCA. Half acht 's avonds zit onze .Acht uur meterop. Het werd tien uur. Dat komt er van als je van tevoren niet weet hoe de dag er precies zal gaan uitzien. De heer F.I. Ahlqvist luistert belangstellend toe als Paul verslag doet rond de oncler- loanclelingen die worden ge voerd met een financier die een grote buitenlandse order zal gaan financieren.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 4