Honderden verkopers AH aan studie afdelingschef Toekomstige afdelingschefs positief over hun opleiding Wijnomzet in Nederland stijgt nog steeds Etos brengt Beauty Case Magazine Flitsen pagina 3 „Erg streng, maar goed" Vervolg van pagina 1 Na een lange cursusdag gaan de toekomstige afdeling schefs „hondsmoe" naar huis, maar wél voldaan. Ik heb nog niemand ontmoet die het niet meer ziet zitten, al moet ik er natuurlijk aan toevoegen dat we nog maar op de helft zijn." Omvangrijk en zwaar Deze speciale opleidingscur sus is omvangrijk en zwaar. Het eerste (verplichte) on derdeel omvat vier blokken, waarvan het eerste een dag duurt en bedoeld is om de cursisten te oriënteren op het doel van de bijscholing, de inhoud en de betekenis van de functie van afdelings chef en op de uitgangspun ten van het personeelbeleid. Het tweede blok (twee da gen) behandelt communica tie, vergadertechniek en het beoordelen van personeels leden en sollicitanten. Ook het derde cursusblok omvat twee dagen, waarop werving en selectie van nieuwe me dewerkers aan de orde ko men, alsmede het hanteren van conflicten en het voeren van een zogenaamd discipli- negesprek (met medewer kers die het in de ogen van de chef niet goed doen). In het vierde blok ten slotte (eveneens twee dagen) wor den de kandidaten ver trouwd gemaakt met leiding geven en opleiden. Tussen elk cursusblok zit een tijdsduur van ten minste 14 dagen om de cursisten in de gelegenheid te stellen hun (niet geringe hoeveel heid) huiswerk te doen en het geleerde in praktijk te brengen, waarna zij telkens zowel op de theorie als op de praktijk tussentijds wor den beoordeeld. Maar dat is nog niet alles. Vóór Leifo echt van start gaat, moeten de cursisten ook assortimentsstages (in het eigen filiaal) volgen voor zover zij van bepaalde secto ren niet of onvoldoende op de hoogte zijn: de kandida ten die bijvoorbeeld alleen maar op de afdelingen „houdbaar" hebben gewerkt, zullen ook op de hoogte moeten zijn van wat er om gaat in de „vers"-afdelingen en andersom. Persoonsvorming Een belangrijk onderdeel is verder ook de vijf dagen du rende cursus „persoonsvor ming." Deze cursus wordt op centraal niveau verzorgd door de afdeling Opleidin gen van Albert Heijn. Dit in tegenstelling tot de overige cursussen die - uiter aard aan de hand van centra le richtlijnen- een pure area- aangelegenheid zijn: zij wor den onder toezicht van de area-leiding gegeven door de zone-personeel- en oplei dingsfunctionarissen en de zonemanagers. Bovendien zijn er nog „open" cursussen voor dege nen die op bepaalde terrei nen bijgeschoold moeten worden. Hier gaat het om zes blokken van telkens één dag, te weten 1. Commercie; 2. Commerciële begroting, kengetallen, afschrijvingen; 3. Samenhang tussen omzet, marge en kosten, alsmede het analyseren van het om- zettraject en margeproble men; 4. Beheer en beheer van materialen, alsmede van de inventaris; 5. De perso neelsadministratie en de urenkaarten en 6. Het pro grammeren. De heer Albers wijst er in dit verband op, dat bij het begin van de opleiding elke cursist in nauw overleg met zijn bedrijfsleider een individu eel bijscholingsprogramma heeft opgesteld, een soort zwakte/sterkte-analyse, aan de hand waarvan elke kandi daat kan zien, alsook de cur susleiding uiteraard, op wel ke punten bijscholing of bij sturing moet plaatsvinden. Half november rolden 200.000 exemplaren van het nieuwe blad „Beauty Case Magazine", een uit gave van Etos, van de per sen. In dit blad, dat in de toekomst voor de prijs van 1,75 (68 pagina's) in de ruim 80 filialen wordt aangeboden, staan artike len die direct met de li chaamsverzorging en het uiterlijk van de vrouw te maken hebben. De artikelen hebben be trekking op gezondheid, make-up, hygiëne, par fum, lichaamsverzorging, huid, haar, mode en sie raden. Met Beaty Case Magazine, dat in zijn soort uniek is in Nederland, wil Etos een extra dimensie geven aan zijn service tegenover de klantenkring. De vorderingen daarin wor den telkens eveneens zorg vuldig bijgehouden. Nieuwe wereld De eerste ervaringen zijn dus goed, gezien het grote enthousiasme en de inzet waarmee de toekomstige af delingschefs tot nu toe met de voorbereiding op hun nieuwe taak bezig zijn. „Op vallend daarbij is ook", zo zegt de heer Albers, „dat vrijwel alle cursisten opkij ken van de omvang, de zwaarte en de verantwoor delijkheid van die taak. De meesten hadden niet ge dacht dat er zóveel aan vast zit. Voor hen is een nieuwe wereld open gegaan." Op zichzelf is dat geen won der, want de gemiddelde leeftijd van de cursisten is rond de 22 a 23 jaar. Tóch een leeftijd, zo heeft de prak tijk al meermalen bewezen, waarop de gevraagde verant woordelijkheid kan worden gedragen. Dat concluderen ook de man- nagers en personeel- en op leidingsfunctionarissen die de cursussen geven. Albers: „Zij hebben tot dusver bij zonder plezierige ervaringen met hun kandidaten opge daan. Het blijkt dankbaar werk te zijn. Daarom hoop ik van-harte, dat alle jongelui het vol zullen houden en dat ze de eindstreep allemaal ha len. Als het zo door gaat als tot nu toe, kan Albert Heijn volgend jaar beschikken over een goed en fijn leger afdelingschefs!" Heeft u dit jaar uw 14 liter wijn al genuttigd? Dat verbruik gaat jaarlijks met glazen vol omhoog en heeft ons land op de wereldranglijst in '82 doen stijgen van 23 naar 21. Voor dit jaar wordt op nieuw op een groter wijnverbruik gerekend en zeker bij Albert Heijn, Alberto en Miro wijzen de verkopen in die richting. Albert Heijn „Oktober is voor ons een topper, waarin we er zelf ook alles aan doen om de wijnverkoop te stimuleren. Maar beter dan december zal oktober voorlopig niet wor den", meent de heer A.G. ter Schure hoofd van de wijnaf deling van Albert Heijn. AH had dit jaar als speciale at tractie een doos met zes fles- „Ik ervaar de opleiding tot afdelingschef als zeer positief. De eisen waaraan je moet vol doen, zijn weliswaar erg streng, maar ik vind dat wel goed. Ten slotte gaat het om een verantwoordelijke functie en als je die bekleden wilt, mag je er niet met de pet naar gooien. Bovendien moet men aan de tus sentijdse toetsen kun nen zien wat je er zelf voor over hebt." Dit zegt Barend Berg (25) als wij hem vragen naar zijn ervaringen tot nu toe met de speciale cursussen die hem moeten opleiden tot afde lingschef. Hij is sinds 3 no vember eerste verkoper in het gloednieuwe AH-jeugdfi- liaal te Ede, dat op woensdag 23 november officieel wordt geopend. Daarvóór was hij ongeveer drie jaar werkzaam bij de AH supermart te Put ten en daarvoor werkte Ba rend in een discountzaak en in de metaalindustrie. Oplei dingen: LTS, diverse vakdi ploma's op kruideniers- en managementgebied. Barend Berg is vastbesloten de opleiding tot afdelings chef tot een goed einde te brengen. Hij ervaart de op leiding tot afdelingschef vooral ook als positief en uitdagend, omdat de mensen er centraal in staan, vooral ook in praktisch opzicht. „Dat spreekt mij erg aan." Keihard Ookjeen Bruins ma (25), eerste verkoper in filiaal 1172 te Heerenveen, vindt het prima dat de opleiding tot afdelingschef „een zwaar karwei" is. „Er zijn bij de tussentijdse beoordelingen maar twee mogelijkheden: voldoende of onvoldoende. En er is zelfs keihard de afspraak gemaakt, dat je bij het halen van onvoldoende resultaten maar beter je jas aan kan trekken en verdwij nen. Dat geldt natuurlijk niet bij ziekte of andere gevallen van overmacht, maar het wordt de cursisten heel goed duidelijk gemaakt dat er verder geen excuus mo gelijk is om je er met een Jantje van Leiden" vanaf te maken." Jeen vindt dat terecht, want dacht dat de taken en verant- die aanpak draagt ertoe bij woordelijkheden zo zwaar dat je je heel goed bewust zijn. Maar dat vind ik juist wordt van hetgeen waarmee het boeiende van de oplei- je bezig bent.Je krijgt straks ding; het is een uitdaging." - als alles goed gaat - natuur- Ook zijn ervaringen zijn po- lijk een grote verantwoorde- sitief. De „harde aanpak" lijkheid en hoe zou je die vindt hij - evenals z'n twee ooit aan kunnen als je de andere collega's - uitstekend, cursusstof al niet serieus „Dat moet ook wel, want je krijgt in die functie intensief met mensen te doen." neemt?" Jeen Bruinsma heeft MAVO, HAVO en de middelbare de tailhandelsschool en is sinds 1980 bij AH werkzaam, eerst als hoofdkassier en daarna in opleiding tot eerste verko per op de afdeling „houd baar." Ook hij heeft voor dat alles bij „de concurrentie" gezeten. Als hij de benoe ming tot afdelingschef krijgt wil hij verder opklimmen in de organisatie, richting be drijfsleider. Met dat doel voor ogen volgt hij al enige tijd marketing- en manage- mentcursussen. Andere kijk René Moes (26), eerste ver koper in filiaal 1227 te En schede, heeft als belangrijk ste ervaring tot dusver dat „ik een heel andere kijk heb gekregen op de functie van afdelingschef. Ik had niet ge- René is in 1979 bij Albert Heijn gekomen, eerst op de administratie van een ander filiaal, daarna hoofdkassier en vervolgens op de afdeling „houdbaar" in de opleiding tot eerste verkoper, welke functie hij thans ongeveer twee jaar vervult. Z'n oplei ding: LEAO, middenstandsdi ploma en diploma boekhou den. Ook hij studeert verder in de managementrichting. Over z'n verdere toekomst wil hij nog weinig zeggen, maar als we wat doorvragen: „Nou ja, misschien ooit nog eens bedrijfsleider, maar dan moet het wel een klein filiaal zijn, zo'n 20 a 25 man, meer niet. Ik heb het gevoel dat het werken in een klein be drijf fijner is dan in een groot bedrijf." sen wijn, speciaal door Jan Brusse geselecteerd en in een bijgevoegd boekje be schreven. Ter Schure: „De verkoopresultaten waren niet overdonderend, maar ik ben er zeker van dat het een aandachttrekker van de eer ste orde was. We hebben er diverse kranten en zelfs de tv mee gehaald." Alberto Alberto verspreidde ter gele genheid van de wijnmaand een folder in 700.000 exem plaren. Daarin werden 25 wijnen besproken en aange boden. Twee grand cru's uit '79 waren daarbij voor een prijs van 16,95 de echte klantentrekkers. De heer M. Emondts noemt de al eerder in Flitsen beschreven wijn- kortingskaart een voorzich tig succes. In de eerste twee weken van oktober werden al enkele duizenden hiervan verkocht. Evenzovele wijn- liefhebbers dus, die gebruik maakten van de 10% kor ting, aldus Emondts. Miro Ook bij Miro heeft oktober voor een extra verkoop van wijn gezorgd. De heer S.E. de Vries (productgroup-mana- ger) becijfert een stijging ten opzichte van vorig jaar van 10 tot 15% in de food- afdeling en van 15 tot 20% in de slijterijen van Miro. Wekelijks zijn speciale aan biedingen gedaan, waarvoor overigens geen aparte adver tenties zijn geplaatst. De Vries laat weten, dat de vraag naar witte wijnen onvermin derd stijgt. Bij Miro is de om zet in Graves Supérieur ver dubbeld en in Chablis zelfs verdrievoudigd. En waarom wijn zo in opmars is? Ter Schure: „Het is een lekkere, gezellige drank, die vooral bij jonge mensen steeds meer in trek raakt. Boven dien een betrekkelijk goed kope drank, omdat de ac cijnsverhogingen tot nu toe steeds aan wijn voorbij gaan."

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 3