Werkmaatschappijen „Koelketen" komt niet meer in gevaar Nieuwe tabakspresentatie pagina 10 Flitsen Meester Wijhe Nieuwe expeditieruimte voor vleeswaren Albert Hejjn Sinds half juli beschikt Meester Wijhe over een nieuw magazijn en expeditieruimte voor verse vleeswaren (be stemd voor de deli- counters). Geen nieuwbouw maar een gerenoveerd pand. Vol gend jaar wordt begon nen met de bouw van een magazijn waarin de vacuüm vleeswaren (bestemd voor de zelf bediening) worden on dergebracht. Reeds jaren bestond bij Meester Wijhe het plan om het magazijn en de expedi tieruimte van verse vleeswa ren onder te brengen in het huidige pand. Om begro tingstechnische redenen werd de verhuizing echter Vervolg van pagina 1 diverse keren uitgesteld. „Er ontstond", zo stelt de heer J. Meester, hoofd Bedrijfsbu reau, „een moeilijke situatie. Vooral bij extreem hoge temperaturen in de zomer maanden hadden wij te kam pen met problemen. De koelinstallatie kon het dan nauwelijks aan. Tijdens de af gelopen warme zomer heb ben wij enkele malen tuin- sproeiers op het dak moeten zetten en soms zelfs onze vriescel moeten inschakelen om verantwoord te koelen, en de volledige houdbaar heidstermijn aan onze klan ten te kunnen garanderen. De heren Meester (l) en Vene man tonen zich uiterst tevre den over de nieuwe behui zing. Nu reeds wordt inten sief overleg gevoerd over de nieuwbouw van het centraal magazijn. Met het in gebruik nemen van de huidige expeditie- „Bij de nieuwe presentatie hebben we gezocht naar een verbetering van de presenta tie én naar een aangenamere werkomgeving voor de cais sière. Het resultaat, na diver se systemen te hebben ge test, is het terugbrengen van het aantal tabakskooien naar één per 2 kassa's. Met de dan ontstane ruimte voor de an dere kassa's hebben we an dere plannen. Een gevolg van deze ruimtereductie is dat het sigarenassortiment verdwijnt en het aantal siga rettenmerken wordt terug gebracht. In het kader van de veranderde presentatie zal volgend jaar, na gebleken succes in een aantal proeffi- Iialen, in alle betrokken filia len een nieuwe tabakskooi in gebruik worden genomen die niet meer is voorzien van het bekende „hekwerk" met de vier sloten maar met een doorzichtig rolluik met één cylinderslot", aldus de heer Eijkelkamp. FIFO Bij het vullen van de ge noemde nieuwe kooien kan gebruik worden gemaakt van het zgn. FIFO-systeem (First In First Out). De tabakswa- ren staan in de kooien op speciale traytjes. Als men gaat bijvullen worden de aanwezige pakjes naar voren geschoven en de nieuwe er achter. Dit waarborgt de versheid van de tabakspro- dukten. Het idee om bij ta bakskooien volgens dit FIFO- systeem te gaan werken, kwam van bedrijfsleider II. J. Jansen van filiaal 1234 te Hoogeveen. „De huidige tabakskooien zijn al jarenlang een doom in Bij de AH-supermart aan de Vermiljoenweg te Zaandam is de nieuwe tabakspresenta tie reeds in gebruik geno menmet dien verstande dat nu nog met het oude model tabakskooien wordt gewerkt. het oog van vele AH-mede- werkers. Ze passen eenvou dig niet in het strakke, over zichtelijke winkelbeeld van AH," zegt Bert Eijkelkamp. „We zijn toen gaan praten met de internationale tabaks fabrikanten of zij wisten of ergens ter wereld een ander systeem was te vinden dat we eventueel konden ge bruiken. Dat bleek niet het geval. We hebben onze pro blemen toen voorgelegd aan een fabrikant van draad )- kooien. In nauwe samenwer king met hem is de nieuwe tabakskooi ontwikkeld. Op dit moment wordt met de nieuwe kooien een proef ge houden in acht filialen. Tot nu toe zijn de resultaten zeer gunstig. Met de nieuwe ta bakskooien zal de gehele kassapresentatie nog niet compleet zijn. De rekken met kauwgom en pennen alsmede de haken voor de draagtassen zullen verdwij nen. Vóór de caissières van de nu nog lege kassa's - waar dus zoals gezegd géén ta bakskooien staan - zal een meubel komen waarin de eerdergenoemde produkten worden ondergebracht. Dat meubel, waar de caissière gemakkelijk overheen kan kijken, is voor de klanten van twee kanten bereikbaar. Aan gezien hetzelfde geldt voor de tabakskooien, pakt de klant dus aan de ene kant zijn pennen, draagtassen of kauwgom en aan de andere kant zijn tabakswaren." Wan neer dit nieuwe meubel zal worden geïntroduceerd is volgens Bert Eijkelkamp nog niet exact bekend. Nieuw assortiment Wat betreft het nieuw sa mengestelde tabaksassorti ment zegt de projectleider verder: „Er moet ook kri tisch naar het assortiment tabakswaren worden geke ken. We hadden bijvoor beeld diverse merken siga ren in het assortiment waar van maar twee doosjes per week werden verkocht. De buffervoorraad lag boven de honderd. M.a.w. het duurde een jaar voor de sigaren- voorraad op was. Dat kwam niet ten goede aan de kwali teit van het produkt en loon de zeker ook niet de investe ring. Je saneert dan uiteinde lijk. Met de introductie van de nieuwe presentatie is het gehele assortiment nauw keurig bekeken om zodoen de tot een optimaal rende ment te komen. Dat bete kent tevens dat in de toe komst meer aandacht door de filiaalmedewerkers aan het assortiment moet wor den gegeven. Het was al zo dat de tabakswaren onder verantwoordelijkheid van de HOKA's (Hoofd Kassa) viel, maar die verantwoordelijk heid bestond eigenlijk alleen maar uit het zorgen dat de tabakskooien er netjes uitza gen en dat ze werden bijge vuld. We gaan daar nu wat aan doen. In het kader van het Leifo-plan zal de verant woordelijkheid voor de ta bakswaren duidelijker wor den omschreven, er zal een handboek tabakswaren ko men zodat aan de caissières een opleiding kan worden gegeven over deze assorti- mentsgroep. Voor de caissiè res is er straks met de komst van de nieuwe tabakskooien echter óók een taakverlich ting. Als zij een nieuwe ta bakskooi moeten afsluiten hoeven ze geen twaalf han delingen meer te verrichten, maar slechts twee. Dat scheelt heel wat tijd in ver gelijking met het afsluiten van de huidige kooien. Lo gisch dat de caissières die tijdens de proef met de nieu we kooien werken enthou siast zijn. Daarbij zal het veel grotere uitzicht op hun werkplek het geheel van de nieuwe tabakspresentatie een succes maken", stelt Bert Eijkelkamp tot slot te vreden vast. ruimte met uitgebreide mo derne koelsystemen komt de koelketen, zoals wij dat noe men, niet meer in gevaar; zelfs niet als de mussen van het dak vallen van de hitte. De kwaliteit van het produkt is daardoor verder verbeterd terwijl geen onnodige ener gie wordt verspild aan om slachtige noodoplossingen." Nog meer redenen Er waren ook andere rede nen om het nieuwe pand te betrekken. Bij Meester Wijhe is men bezig met het verbeteren van de routing van alle produkten. Met het pand op de huidige plaats is een stap in de goede richting gezet. De heer E. Veneman. afdelingschef Magazijn en Expeditie, vertelt dat het on langs in gebruik genomen pand over 50% meer koel ruimte beschikt. „Dat bete kent dat wij onze werkwijze ook konden verbeteren. In het vorige pand stonden de produkten aan beide zijden van de lopende band. De or derophalers moesten dan goed opletten aan welke kant de produkten stonden die het eerst uitgeleverd moesten worden. De in gebruik genomen ruimte is 20% groter dan de vorige en overzichtelijker. Daarom is het mogelijk nu van een kant te werken. Wij werken volgens het..first in - first out"-principe. Op die manier kom je nooit in de problemen met de houd baarheidsdatum." Mechanisering Er zijn drie vergaarlijnen (order inzamel banden). Hier komt de mechanisering om de hoek kijken. Elke op haler werkt voor een bepaal de vergaarlijn. Door een me talen pinnetje op een van de hoeken van de kratten, leest een elektronisch oog op wel ke lijn de kratten moeten ko men. De vleeswaren worden gewogen en het gewicht wordt bijgeschreven op de bestellijst. Bij de ingebruikneming van het nieuwe magazijn voor vacuüm verpakte vleeswa ren, medio 1984, wil men het schrijven en lezen van een groot deel. met behulp van een streepjescodesys- teem, gaan automatiseren. Hard gewerkt Berend Jan van Leussen, groepsleider van de Expedi tie, steekt zeker niet onder stoelen of banken dat de 25 medewerkers van het maga zijn en expeditie voor verse vleeswaren tijdens de over gang van het ene pand naar het andere zich bijzonder hebben ingespannen. „Twee weken voor de ver huizing werden de lopende band en de rollerbanen uit het oude pand gehaald. Het orderverzamelen moest daardoor tijdelijk gebeuren met steekkarretjes en dat kostte heel wat inspanning. Dat wij hard gewerkt heb ben blijkt wel uit het feit dat ook tijdens de verhuizing onze produkten drie tot vier uur na ontvangst van de be stelling gereed stonden." Arbeidsomstandig heden Lezer en schrijver J. Logten- berg is reeds jaren aan Mees ter Wijhe verbonden. Over de arbeidsomstandigheden in het nieuwe onderkomen zegt hij: „Het is een stuk vooruit gegaan. Vroeger za ten wij voor een vrijwel al tijd geopende deur waarvan zowel de magazijnbevoorra- ders als het expeditieperso- neel gebruik maakten. Aan gezien de temperatuur op onze afdeling toch al tussen de 0 en 2 graden Celcius schommelt, was het er in de winter bitter koud." Over de nieuwe behuizing is hij bij zonder tevreden. „Wij zitten tochtvrij en hebben vol doende licht. Daar schortte vroeger wel wat aan. Vooral in de magazijnruimte was het behoorlijk donker. De ruimte die wij nu hebben is schitterend. Er liggen tegels op de vloer en zelfs de wan den zijn betegeld. Nee, ik zou niet meer terug willen." Berend Jan van Leussen (L) en de heer J. Logtenberg op de weeg- en schrijfafdeling. Tussen beide heren in is de computer te zien. Rechts een scbrjjver in actie.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 10