flitsen Formosa-serveersters vergeten elkaar niet 7A Menu-keuze- systeem AHGV i V Flitsen pagina 9 Tventsclie Cou rant Albert Heijn-navels winnen NDP-prijs Niet betaald Heintje Rozijntje HOC UflLS BÉÓ7UURKR' TCOT1 Wiom pc or m5n- HKR ROZjjn pRimfl-PR.ifnfi- Uf)flRD€£R 71 li® SCHCRPC#Al Mevrouw Heijn V.l n r.. tekstschrijver Hans Moltzer, NDP-i ooi~itter ïhijssen en AII-directeur Dorsman vervolg van pagina 3 Albert Heijn heeft de wedstrijd gewonnen die de Nederlandse Dagbladpers ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum had uitgeschreven. Het ging om de beste dagbladadvertentie die in de eerste helft van dit jaar werd geplaatst. De prijs bestaat uit een gratis rondje adverteren in de dagbladen ter waarde van 350.000,-. Er werd gekozen uit 35 inzendingen. Een vakjury koos daaruit 5 adverten ties, die daarna door een leken jury (uit elke provincie twee) werden bekeken. Die jury gaf cijfers van 1 tot en met 5 waarbij Albert Heijn het hoogste scoorde. Tweede werd Kodak, derde de pindakaasreclame van Calvé, vierde Mercedes en vijfde de reclame voor Fiat Ritmo. dieetbewaking in het sys teem aangebracht, zodat een patiënt die zoutloos is bij voorbeeld nooit zoute ha ring op zijn menu zal aantref fen. In het systeem zijn ne gen hoofddiëten en dertig sub-diëten ondergebracht. Via de menukaart kan de bewoner kiezen voor zijn menu en de hoeveelheid. De gegevens worden per bewo ner in de computer inge toetst en met behulp van de ingebrachte receptuur geeft de computer exact de kook- opdracht zodat de vuilnisbak uiteindelijk niet de grootste eter wordt. Kostenbesparing „Een kok behoeft nooit meer teveel of te weinig te koken. Dit kan een besparing in kos ten van zo'n vijf tot tien procent per jaar opleveren", aldus Ton Rietmann. Hij ver volgt zijn verhaal: „Bij een gemiddelde instelling van 300 bedden zal dit al gauw- leiden tot een kostenbespa ring in de orde van grootte van 25.000.- per jaar. Als het systeem wordt inge voerd kan men deze investe ring binnen één of twee jaar terugverdienen. Daarnaast kan de computer natuurlijk ook worden gebruikt voor allerlei administratieve han delingen zoals loonadmini stratie en dergelijke. De soft ware daarvoor kan in over leg met de automatiserings deskundigen van Ahold en Texas Instruments worden aangekocht bij diverse soft warehouses." Terugkomend op het sys teem vertelt Bert van Eden dat de computer nog meer kan. Per patiënt kan bijvoor beeld precies worden bere kend wat een bepaald recept kost. Verder kan de compu ter een afdelingsaffekening maken, het budget bewaken, ingrediëntenbestellijsten voor het magazijn maken en een adviesbestelling voor de leveranciers leveren. In het systeem kunnen circa 84 menu's 12 weken) wor den ondergebracht. Het pak ket is toepasbaar voor instel lingen tot 700 bewoners. Gebruikersvrien delijk Het systeem is van alle kan ten beveiligd zodat er eigen lijk geen fouten kunnen wor den gemaakt. Dit is de me ning van Bert die eraan toe voegt dat de computer bij zonder gebruikersvriende lijk is. „Als de „machines" straks zullen worden ge plaatst zal ik de mensen die ermee moeten gaan werken instructie geven. Het sys teem werkt dermate eenvou dig dat ik per instelling een dag nodig zal hebben om de gebruikers wegwijs in het systeem te maken. Dat is, dacht ik, bijzonder kort." Goede verwachting Ton Rietmann vertelt tot be sluit dat AHGV voor de toe komst positieve verwachtin gen heeft met betrekking tot de verkoop van het systeem. „Tijdens onze varende beurs hebben we tientallen posi tieve reacties gehad van voe dingsspecialisten uit de in stellingenwereld. Met een groot aantal van hen hebben we reeds serieuze contacten gehad. Binnenkort organise ren we voor de geïnteres seerden een demonstratie bijeenkomst, we hopen voor het eind van het jaar de eerste systemen te hebben geplaatst." Met een hart vol jeugd sentiment proestten ze het weer uit. Ruim twintig jaar hadden ze elkaar niet meer gezien, de serveer sters van het voormalige Formosa-restaurant in Amsterdam, en op deze reünie kwamen alle her inneringen weer boven. Hoe stamgast Max Tailleur aan Corrie Willems had gevraagd: „En meisje, hoe vind je het nou, dat je ome Max mag bedienen?" En hoe Willempie, zoals de lady met het mooie zwarte haar in de Kal ver straat bekend stond bij haar collega's, zonder blikken of blozen had geantwoord: „Ik ken u niet, mijnheer, ik kom uit Arnhem." Het zijn ge beurtenissen die inder tijd zo sterk tot de ver beelding spraken, dat Rietje Waterman ze na al die jaren nog moeiteloos ter sprake bracht, daar op die reünie bij Maitre Pier re in Bussum. Van verschillende kanten klonken weer kreten als Vol le Bak en Arme Poes, ge heimzinnige aanduidingen voor stamgasten. Volle Bak dankte die bijnaam aan haar opmerking dat ze betaalde voor een volle bak koffie en die dan ook wilde hebben. Nou, ze hééft hem gehad en sindsdien nooit meer moei lijk gedaan, stelden ze in Bussum nog eens tevreden vast. En Arme Poes? Die was alleen maar zo vriendelijk geweest, om te vragen: „Moet je alwéér zo hard werken, arme poes?" Het zijn herinneringen uit de ja ren vijftig en zestig, zoals die voortleven in de gedachten van wat volgens Rietje Wa terman nog steeds „persoon lijkheden" zijn. Rietje was ook degene die het solidariteitsgevoel van bedrijfsleider J. Welp nog eens aanstipte. Mooi voor beeld? Twee gasten waren opgestapt zonder hun koffie af te rekenen. Twee weken later verschenen ze weer. Rietje waarschuwde haar hoogste chef, waarop deze informeerde: „Weet je het zeker?" Dat wist ze. De be drijfsleider ging daarop naar zijn gasten, maar kreeg ver ontwaardigd te horen: „U denkt toch zeker niet, dat mijn man zonder betalen wégloopt?!?" Waarop de heer Welp zei: „Als mijn mensen dat zeggen IS het zo. U hoeft ook deze koffie niet te betalen, maar ik verzoek u wel deze zaak nooit meer te betreden." In Bussum, waar op initiatief van Maria Achter zo'n vijftig van de pakweg zeventig ser veersters een feestelijk weerzien vierden (daartoe uitgenodigd via telefoontjes en krante-advertenties) werd algemeen betreurd dat de heer Welp niet aanwezig was. Telefonisch had hij la ten weten graag van de partij te zijn, aldus de organisatri ce, die een half jaartje met de voorbereidingen bezig was, maar uiteindelijk ont brak hij op het appèl. Per soonlijk althans, want schrif telijk had de heer Welp blijk van zijn belangstelling gege ven Zoals trouwens meerde ren. En tot veler teleurstel ling had ex-zaalchef Franken uitgerekend op die negende september de doop van een kleinkind. „Weet je nog", vroeg Rietje Waterman aan de nu wat steviger Rina van Houten, „hoe die 's morgens op zijn hurken ging zitten om langs de tafels te kijken of alles wel in één lijn stond?" Wél aanwezig was de nu 83- jarige mevrouw Heijn, we duwe van de heer Jan Heijn. die vroeger tot de vaste gas ten van Formosa in de Kal- verstraat behoorde. Hetgeen tussen twee haakjes ook kon worden gezegd van be roemdheden als Corry Brok ken en minister Luns. Me vrouw Heijn. die in Bussum tussen alle bedrijven door een carnavaleske onder scheiding kreeg van de toe vallig binnengestapte Rijk de Gooijer, had indertijd de harten van de serveersters al gestolen door haar eenvou dige manier van doen en des te meer werd haar aanwezig heid bij Maitre Pierre ge waardeerd. Meteen weer zeer nadrukke lijk aanwezig, zoals ex-colle ga's het formuleerden, was Alie Morpurgo, die het vre- selijk jammer vond dat ze was vergeten die foto van het oude Formosa waar nu het wassen-beeldenmuseum van Madame Tussaud is ge vestigd mee te nemen. En de gouden hanger, destijds gekregen toen ze twaalf-en- een-half jaar bij de zaak in dienst was, had ze evenmin omgedaan. Dit in tegenstel ling tot Toos Bonnier. met An Castel behorend tot de genen die de meeste dienst jaren bij Formosa telden. Opvallend trouwens, dat juist de serveersters van de jongere generatie vaak ver stek lieten gaan, maar ook opvallend, dat geen van de aanwezigen de opening van Formosa had meegemaakt. Wel de sluiting in maart 1963- Tonny Londen links en mevrouw ilexn rechts

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 9