Werkgroep FEB richt zich op de cijfers Belangstelling voor hypotheken stijgt Halfjaarcijfers toegelicht „Schoenmaker, houd je bij je leest' Flitsen pagina 5 Het verkrijgen van zoveel mogelijk informatie over en inzicht in het reilen en zei len van het concern. Dat is in één zin de doelstelling van de werkgroep Finan cieel en Economisch Beleid (FEB) binnen de COR. Een veel omvattende, verant woordelijke sector die veel deskundigheid doet ver moeden. De heren P.J. Kruyswijk en P.D. Dam (sa men met C. Schoon de werkgroep vormend), doen daar echter afstandelijk over. „De échte deskundig heid missen wij, maar daar is flink wat aan te doen. Ook al, omdat wij gebruik kun nen maken van de deskun digheid van experts zowel binnen als buiten het Ahold-huis." Binnen de COR zijn de „porte feuilles" verdeeld over een aantal werkgroepen. Arbeidsvoorwaar den, sociaal beleid, communicatie/ organisatie zijn daarvan voorbeel den. De werkgroep FEB richt zich op de cijfers, die de gang van zaken in concernverband aange ven. De heren Kruyswijk en Dam zeggen tevreden te zijn over de mate waarin deze informatie door de Raad van Bestuur wordt aange dragen. Informatie waarmee zeer zorgvuldig wordt omgegaan en die vaak niet verder komt dan de werkgroep FEB en het dagelijks bestuur van de COR. Schending van de plicht tot geheimhouding zou de onderneming aanzienlijke schade kunnen berokkenen. Ongeveer zes keer per jaar komt de werkgroep FEB bijeen om de beschikbaar gestelde cijfers te be spreken en te beoordelen. Daar naast zijn er extra vergaderingen voor bijzondere zaken zoals de recente aandelen-emissie en de aangegane lening bij de Nationale Investerings Bank. Bovendien krij gen zaken als winstdeling, hypo theken. pensioenfonds en VUT- gelden alle aandacht. De leden van de werkgroep erva ren het ontbreken van diepgaande kennis op financieel-economisch gebied niet als hinderlijk. Ze heb ben drie cursussen gevolgd waarin belangrijke beoordelingscriteria uitvoerig zijn behandeld. Boven dien kan een beroep worden ge daan op vakdeskundigen. Dat laat ste betekent overigens niet, dat die aangedragen wijsheid klakke loos wordt overgenomen. Kruys wijk: „Deskundigen verschillen vaak van opvatting, maar daarbij willen we niet als toeschouwer fungeren. Wij zijn verantwoorde lijk en vormen dus zélf onze me ning." Een moeilijk punt voor de werk groep is de verslaggeving over de buitenlandse activiteiten van Ahold. De wet is in de verplichting daartoe erg vaag en hoewel de Raad van Bestuur meer informatie verschaft dan hij moet, achten Kruyswijk en Dam hun inzicht op het totale concern toch onvol doende. „Onze verantwoordelijk heid is weliswaar beperkt tot de Nederlandse werkmaatschappijen, maar daarbij moet er toch op kunnen worden toegezien, dat de buitenlandse activiteiten de belan gen van de Nederlandse werkne mers niet schaden. We hopen daarvoor op korte termijn een afspraak te kunnen maken." Onder Ahold-medewerkers stijgt de belangstelling om een hypotheek af te sluiten. Voor zover bekend zijn in het eerste halfjaar van '83 daartoe 115 aanvragen ge plaatst tegen in totaal 217 in de vier jaar ervoor. Hypo theek via Ahold en niet meer van Ahold. In 1978 is de hypotheekverstrekking door het Ahold Pensioen fonds gestopt. Sindsdien kunnen personeelsleden gebruik maken van de dien sten van adviesbureau Van der Zalm bv, hetgeen vol gens de Toetsingscommis sie Personeelshypotheken een goede keus is geble ken. Vóór '78 was het voor medewer kers van Ahold mogelijk op aan trekkelijke voorwaarden (betrek kelijk lage rente, geen afsluitprovi- sie) een hypotheek te verkrijgen bij het Pensioenfonds. Daaraan kleefden echter bezwaren. Voor naamste was dat het Pensioen fonds per definitie financieel zo sterk mogelijk gemaakt moet wor den en dat bereik je niet door geld tegen een lage rente uit te lenen. Ander bezwaar was dat bij verbre king van het dienstverband de aan trekkelijke hypotheekvoorwaar- den gehandhaafd bleven. Om medewerkers in een nieuwe opzet toch financieel voordeel te kunnen bieden, is toen bij een aantal hypotheekverschaffers en -bemiddelaars offerte gevraagd. Een COR-commissie plus de direc teur van het Pensioenfonds kwa men tot de conclusie dat Van der Zalm bv met de aantrekkelijkste voorwaarden was gekomen. Het Bussumse adviesbureau in as suranties en hypotheken brengt op verzoek van de adspirant-hypo- theekgever een advies op maat uit. Op maat, want persoonlijke om standigheden, loopbaanontwikke ling etc. worden in het advies betrokken. Bovendien is er nogal wat keus in de hypotheekvorm: in totaal zijn er 15 verschillende mo dellen, waarvan de kandidaat de kosten gespecificeerd per jaar en totaal over de gehele looptijd krijgt voorgerekend. Volgens de heren P.D. Dam en P.J. Kruyswijk, die samen met Pensioenfonds-directeur- J. Brinkhuis de Toetsingscom missie vormen, verloopt alles naar wens. De rente ligt lager dan el ders, de adviezen zijn eerlijk en luiden soms dan ook negatief. Dam: „Er komen een enkele keer klachten van kandidaten die elders goedkoper of beter terecht zou den kunnen. Als we dan vragen om dat met bewijzen te onderbou wen, laat men niets meer van zich horen. In feite hebben we in twee jaar nog geen „harde" bezwaren op tafel gehad." Tijdens de Ahold Overleg vergadering van 13 septem ber jl., welke ook werd bij gewoond door de commis sarissen mr. G. van 't Huil en mr. J. F. A. de Soet, kreeg de Centrale Ondernemings raad de halfjaarcijfers ge presenteerd. De toelichting op de cijfers werd verzorgd door de heer F. W. Hent, die - waar nodig - werd aangevuld door de heren drs. L. Coren en A. Heijn. Uiteraard had de (tevredenstellen de) ontwikkeling zich niet bij alle concernonderdelen in gelijke ma te voorgedaan. Dit leidde tot een aantal vragen naar de oorzaken daarvan. Daar de halfjaarcijfers pas op een laat moment ter beschik king waren gekomen van de werk groep Financieel-Economisch Be leid, had deze er zich nog niet over kunnen buigen. De heer Heijn deed de toezegging dat men er, zo nodig, in een later -stadium op zou kunnen terugko men. In het kort werd ook nog even ingegaan op de gevolgen voor de winstuitkering, indien de resultaten zich ook verder volgens de verwachtingen ontwikkelen. De heer Coren concludeerde dat de winstuitkering, ondanks de winststijging, waarschijnlijk iets la ger zal uitvallen dan in 1982. Daar zijn diverse oorzaken voor aan te wijzen. Zo is door een aandelen- uitgifte en winstinhouding het ei gen vermogen groter geworden. Dat leidt er toe dat een hoger bedrag als normale winst moet worden beschouwd, alvorens er - volgens de winstdelingsregeling - van „overwinst" sprake kan zijn. Daarnaast is de winststijging gro tendeels afkomstig uit het buiten land en die telt nu eenmaal niet mee voor de winstdeling. Een andere factor is dan nog dat de loonsom met ongeveer 10% is gestegen; het winstdelingsbedrag moet dus over een groter loonbe drag worden uitgesmeerd. Alleen de rekenrente als vergoe ding voor de investeringen in het buitenland is gestegen, maar dat is niet voldoende om de nadelen voor de winstuitdcling (die vorig jaar nog een extra plus kreeg door een eenmalige boekingswinst uit de „Hornen", de onroerend goed maatschappijen) goed te maken. „We voelen ons verant woordelijk voor het behoud van werkgelegenheid voor de mensen die we in dienst hebben." Dit zei de heer A. Heijn in de Ahold Overleg vergadering van 13 septem ber jl. bij de eerste aanzet tot de behandeling van het Lange Termijn Plan, kort weg LTP. Tijdsproblemen beletten een algehele be spreking van het LTP. In een volgende AOV gaat men er mee door. Tijdens deze AOV kwamen geen cijfers op tafel; het ging om een omschrijving in woorden van de doelstellingen en plannen voor de komende jaren. De allereerste beleidsdoelstelling werd door de heer Heijn als volgt verwoord: „Ons werkterrein blijft de consumerende, de etende mens. Het zwaartepunt blijft bij de detailhandel in levensmiddelen en op het behoud van een gezonde onderneming door eenvoudigweg „je best doen". Uitgangspunten zijn: risicospreiding, risicobeper king en streven naar een verant woorde groei met in het algemeen een evenredige verdeling van de hoofdactiviteiten tussen Neder land en het buitenland. Een richtsnoer daarbij werd door de heer Heijn met een spreek woord aangegeven: „Schoenma ker, houd je bij je leest". Met andere woorden: ga niet in bran chevreemde activiteiten. „Maar", aldus de heer Heijn, „dat moeten we ook weer niet al te letterlijk nemen. Vroeger wisten we ook niets van groente en vlees en daar zijn we nu ook groot in gewor den." Een ander onderdeel van het be leid kon ook met een gezegde worden verduidelijkt: „Repareer het dak als de zon nog schijnt". Dit houdt in: „Constant aandacht voor niet-rendabele activiteiten, oplos sen van probleemvelden, efficien cy door informatieverbetering, vervanging routinewerkzaamhe den door automatisering". Opmer king van COR-lid Cor Schoon daarop: „Door automatisering zal toch niet aan ontslagen zijn te ontkomen." Op het reeds genoem de antwoord van de heer Heijn „We voelen ons verantwoordelijk voor het behoud van werkgele genheid voor onze mensen", ver volgde de heer Schoon: „Het zor gen voor vervangende werkgele genheid dwingt tot meer expan sie." De heer Heijn: „Sociale gevolgen behoren tot de verantwoordelijk heid die je hebt." Cijfermatig is de algemene richt lijn: „Streven naar voldoende ren dement, zowel van het totaal als van de afzonderlijke delen." De heer Schoon wilde weten of in dit verband de produktiebedrij- ven wellicht „op de tocht" zouden kunnen komen te staan. De heer Heijn ontkende dit met klem: „De ze behoren tot de aanvullende en ondersteunende activiteiten van onze hoofdtaak, de detailhandel in levensmiddelen." De heer Heijn wees voorts met nadruk op drie „hoofdletters" in de benadering van de consument: KDH, het Klantgericht Denken en Handelen. „Dat moeten we beslist niet uit het oog verliezen."

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 5