Je bent eigenlijk BL van de BL's I pagina 4 Flitsen AH Zonemanager Chris van Dongen: WÊÊM Areakantoor Hoogvliet Rasonder zoek Drietrapsra ket Story Sweet Lake City AC Restaurant Leiderdorp Chris van Dongen (37) 's Morgens precies kwart voor acht gaat de bel. Het is voor het eerst dat uw verslagge ver van de serie „Acht uur met..." keurig thuis wordt afgehaald. Dit gebeurt niet om hem nu eens in de watten te leggen maar omdat Chris van Dongen - de man die vandaag acht uur lang zal worden ge volgd - toevallig ook in Alphen aan den Rijn woont. Bij het maken van de afspraak voor deze dag besloten we dan ook het nuttige met het aangename te verenigen door samen naar het areakantoor in Hoogvliet te vertrek ken. Chris van Dongen is zonema nager van zeven AH-filialen in de zone rondom Zoeter- meer. Zijn kantoor bevindt zich in het areakantoor bo ven het AH-filiaal 1012 in het winkelcentrum de Bin nenban in Hoogvliet. Vanuit zijn kamer hebben we een uitstekend uitzicht op de personeelskantinc van de te genover gelegen Maxis. Op de vroege morgen laten de medewerkers zich de koffie duidelijk goed smaken. Voor ons is het nog niet zo ver. Chris is het eerst op kantoor deze morgen. Daarom rust op hem de plicht koffie te zetten. Daar heeft hij beslist geen hekel aan, zo verzekert hij, want er gaan dagelijks heel wat koppen met het bruine vocht door zijn keel gat (zwart zonder suiker). Voor de eerste bezoeker ar- Praten met John Horsten over de opening van het der de jeugdfiliaal fc*. M Na John staat de administra tie-instructeur Hans van Voorst op het lijstje. Hans houdt zich voor een groot deel bezig met kasonder zoek, beprijzingscontrole ontvangstprocedures van goederen en verder zorgt hij voor opleidingen op admini stratie- en kassaniveau. Kort om: Hans is een man van de hi AC Leiderdorp m gesprek met Deli-specialist Hans van Herk. riveert vertelt Chris hoe een area in elkaar zit en wat een zonemanager op een area kantoor heeft te zoeken. „Onze area, die nummer 8840 heeft meegekregen, beslaat ruim vijftig AH-filia len. Een area is verdeeld in een aantal zones. Bij ons zijn dat er vijf. Per zone is er een zonemanager. Deze is simpel gezegd de directe baas van een aantal bedrijfs leiders. Normaal zijn dat er een stuk of twaalf. In mijn geval zijn het er zeven. Dat komt omdat ik nu nog voor zitter ben van de Onderne mingsraad van Albert Heijn. Dat kost me twee werkdagen per week. Volgend jaar stap ik uit de OR en dan zal ik er weer een paar filialen bijkrij- gen. Als zoncmanager moet ik op mijn beurt weer rap porteren aan areamanager Wim Scholtes. Chris van Dongen is nog maar net op dreef met zijn verhaal of John Horsten steekt om klokslag negen uur zijn hoofd om de hoek van de deur. Hij concludeert dat er koffie is en komt ver der. John is de bedrijfsleider van het derde jeugdfiliaal dat in Nieuwerkerk aan de IJssel zal worden gevestigd (is in middels op 6 oktober jl. ge opend. red.). De opening van dit filiaal noemt Chris gekscherend een „drietraps raket". Ten eerste omdat het een geheel nieuwe vestiging wordt in het winkelcentrum De Reigerhof, ten tweede omdat het een jeugdfiliaal is waar ruim dertig schoolver laters en jeugdige werklozen aan het werk kunnen en in de derde plaats omdat AH in dit filiaal een proef gaat doen met het winkelbeeld 2000. Allereerst komt de blauw druk op tafel waarop de win kelindeling is aangebracht. John Horsten is niet tevre den met het kantoor dat de HOKA Hoofd kassagroep) is toebedeeld. De ruimte is vol gens hem veel te klein. Di- Waar komt uatprecies in het jeugdfiliaal (links John Hor sten). cijfertjes. Hij heeft ruim der tig filialen die hij regelmatig bezoekt waarvan de zeven uit de zone van Chris. Samen nemen ze activiteiten door die Hans de rest van dit jaar zal verrichten in de Zoeter- meerse zone. Vanmorgen houden de beide heren zich voornamelijk bezig met een kasonderzoek dat Hans bij één van de filialen heeft ge houden. Het aantal foutieve aanslagen valt zwaar tegen en daar moet wat aan wor den gedaan. Hans van Voorst is een man van de cijfertjes. reet neemt Chris een memo- blok - dat hij vandaag overi gens nog diverse keren zal gebruiken - om de betrokken instantie hierover te „con tacten", zoals hij dat noemt. Dan komt het personeelsor ganisatieschema voor de dag. Er wordt gekeken naar de invulling van de kaderle den. Dat is geen gemakkelij ke opgave want binnen een zone van zeven filialen is het moeilijk om voldoende po tentiële kaderleden te vin den. De kaderleden moeten des te sterker in hun schoe nen staan wat betreft hun capaciteiten, omdat zij straks leiding moeten geven aan jongeren die nog nooit met werken, laat staan met klan ten te maken hebben gehad. Als laatste onderwerp ko men de openingsactiviteiten aan bod. Het eerste gesprek van deze morgen zit erop. Chris spreekt met John af dat we aan het begin van de middag een kijkje komen ne men in het in aanbouw zijn de filiaal. Na de lunch gaan we een kijkje nemen in het jeugdfi liaal in Nieuwerkerk aan de IJssel. John Horsten laat ons de ruimte voor de HOKA zien en die is werkelijk niet al te royaal. Als we binnen komen liggen twee installa teurs op hun buik voor een koelvitrine. Als we weggaan liggen ze er nog net zo. Chris kan het niet laten om te zeggen dat ze die Story best weer onder de kast vandaan mogen halen, omdat hij „het" toch al lang heeft ge zien., Ze kijken inderdaad wat betrapt.... Filiaal 1207 in de Meerwijk van Zoetermeer, dat door Chris Sweet Lake City wordt genoemd, heeft inmiddels een nieuwe warenindeling ondergaan, die Chris gaat be kijken. Als we door de gang paden lopen, horen we een klant mopperen dat zij „niks" meer kan vinden. Er moeten nóg een paar dingen Bedrijfsleider Govert Zonder- veranderen en daarover mn (r) licht Chris in over de praat Chris met bedrijfslci- stand van zaken rond de der Govert Zondervan. nieuwe warenindeling. Op weg naar Leiderdorp maakt Chris zijn verhaal over zijn functie af. .Als baas van een aantal BL's bestaat een groot deel van het werk uit leiding geven en adviseren. Je moet ervoor zorgen dat centraal gemaakte plannen tot uitvoering komen en wel tegen aanvaardbare kosten, je bent betrokken bij het personeelbeleid, de winsten en kosten, bij beheerssyste men. Je bent verantwoorde lijk voor de omzetten enzo voorts. Dus eigenlijk ben je een soort BI. boven de BL's." In AC Restaurant Leiderdorp heeft Chris een afspraak met fieldmerchandiser Hans van Herk. Hij is een Deli-advi- seur. Met Hans bespreekt Chris de mogelijkheden om de delicatessenvitrine meer onder de aandacht van de klanten te brengen. Het pro bleem is volgens Hans dat veel medewerkers weinig kijk hebben op de presenta tie van Deli en dat hij hen daar graag mee wil helpen. Als voorbeeld noemt hij dat „hardlopers" dichtbij het be dienend personeel moeten liggen en dat „langzaam" vóór in de vitrine dient te liggen zodat ze onder de aan dacht van de klanten wordt gebracht. Afgesproken wordt dat Hans van Herk binnenkort de zeven filialen van Chris een onderzoek zal verrichten naar de Deli-afde- Iingen. Dan is het half zes geworden. Onze acht uur met zit erop. We worden weer keurig thuis afgeleverd en Chris heeft vandaag welgeteld ne gen koppen koffie op. Chris van Dongen kwam in 1963 bij Albert Heijn in dienst. Hij begon in die tijd onderaan de ladder. De grote expansie die AH in de zestiger en zeventiger jaren doormaakte heeft hem naar zijn zeggen geen windeieren gelegd. ,Je kreeg de kans om te groeien, maar daar moest je wel hard voor werken", aldus Chris. Via de gebruikelijke cursus sen wist hij zich op te werken tot bedrijfsleider. Daarna werd hij fieldmerchandiser en in 1976 kreeg hij de baan van zonemanager aangeboden. Eerst in Brabant en Zeeland en onder de rook van Rotterdam. Nu werkt hij in Zuid-Holland in de buurt van Zoetermeer. Chris is getrouwd en heeft twee zoons en een dochter. Hobby's van hem zijn filmen (8 mm), het tropisch aquarium, zoetwater vissen en zaalvoet bal. Hij zit dus altijd in tijdnood.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 4