Ahold op de Europese Optiebeurs ai AIIGY introduceert geautomatiseerd menu-keuze-systeem Flitsen pagina 5 ■MUM Ongeveer vier maanden geleden werd op de Europese Optiebeurs in Amsterdam een be gin gemaakt met de handel in opties op aan delen Ahold. Naar aanleiding daarvan heeft de redactie van Flitsen aan de Europese Op tiebeurs gevraagd een artikel voor Flitsen te schrijven waarin in het kort wordt verteld hoe de handel in opties op aandelen Ahold in zijn werk gaat. Ondanks de inspanningen van de Optiebeurs om voor Flitsen een zo duidelijk mogelijk verhaal op papier te zet ten, blijft het toch gaan om een moeilijke ma terie voor degenen die niet dagelijks met be leggingen van doen hebben. Met die opmer king vooraf plaatsen wij hieronder het arti kel, waarvoor een aantal Ahold-medewerkers ongetwijfeld belangstelling zal hebben. Op maandag 18 juli 1983, om precies 12.00 uur, begon op de Europese Optiebeurs de handel in opties op aandelen Ahold. Daarmee werd Ahold het dertiende Nederlandse fonds op de Optie beurs. Naast opties op aandelen van andere Ne derlandse bedrijven zoals Philips, Koninklijke Olie, AKZO, Heineken, e.d., bestaan er ook opties op obligaties (een aantal grote Nederlandse staats leningen) en opties op goud, zilver en de Ameri kaanse dollar. Toen de handel in opties Ahold startte, waarbij overi gens o.a. de heren A. Heijn en drs. L. Coren aanwezig waren, betekende dit dat het vanaf dat moment voor ie dereen mogelijk werd ge maakt om, tegen betaling ui teraard, aandelen Ahold ge durende een bepaalde perio de voor een vooraf gestelde koers te mogen kopen of verkopen. Call en put opties Op de dag van de introduc tie stond de aandelenkoers van Ahold op ongeveer 166.-. Er werden tegelij kertijd twee soorten opties op de Optiebeurs geïntrodu ceerd: rechten om de aande len te mogen kopen. zgn. call opties, en rechten om ze te mogen verkopen, de zng. put opties. In tegenstelling tot de tradi tionele opties zoals bijvoor beeld op een huis. waar eige naar A koper B optierecht geeftzijn de bepalende fac toren van de opties door de Optiebeurs vastgesteld cn daardoor bij iedereen be kend. Opties Ahold hebben altijd betrekking op 100 aan delen Ahold. Men kan kiezen tussen 3 looptijden: drie, zes of negen maanden. Iedere derde vrijdag van oktober, januari, april en juli lopen er opties af. Zij houden dan ge woon op te bestaan. Nu zijn er bijvoorbeeld geen juli-op- ties meer in omloop. Die ko men weer als op de derde vrijdag van oktober het be staan ophoudt van die okto- ber-opties. Tot en met de derde vrijdag van een be paalde afloopmaand kan men dus het recht hebben om 100 aandelen Ahold te mo gen verkopen of kopen. Maar voor welke prijs? Ook de uitoefenprijs stelt de Optiebeurs vast. Zoals eer der reeds gemeld was de koers ten tijde van de intro ductie ongeveer 166.-. Op tiebeleggers hebben nu de keus tussen de uitoefenprij zen 150, 160, 170 en 180, m.a.w. om voor dat bepaal de, gedurende de hele loop tijd vaststaande, bedrag de aandelen te mogen kopen of verkopen. Wat er ook ge beurt met de aandelenkoers, of deze nu stijgt of daalt, ie mand die een optie Ahold heeft gekocht, behoudt dat recht zolang de optie niet is doorverkocht op de Europe se Optiebeurs. Verkopen De opties Ahold, zoals geno teerd op de Optiebeurs, heb ben ook de bovenstaande mogelijkheden. De belegger kan inderdaad via de optie de aandelen Ahold voor bijv. 150.- op de Effectenbeurs krijgen. Maar stel nu dat de houder van de „call optie" op aandelen Ahold die aan delen helemaal niet wil? Dan kan hij de optie zelf verko pen. Als zijn vooropgezette doel was door middel van opties koerswinst te beha len, dan zal hij trachten de optie voor meer geld te ver kopen dan waarvoor hij hem heeft gekocht. Hoe meer de aandelenkoers gaat stijgen, des te beter zit de „call op- tie"-houder. Hij mag immers nog voor de door hem ver kozen uitoefenprijs kopen. Als hij nu zijn optie weer doorverkoopt op de Optie beurs, heeft hij koerswinst behaald door in te spelen op een stijging van de aandelen Dat kon doordat hij in de op- tics handelde, zonder ooit van plan te zijn geweest de aandelen in zijn bezit te krij gen. Beweeglijk Het nogal beweeglijk aande lenfonds Ahold zorgt regel matig voor zgn. premiever anderingen. Als de koers van het Ahold-aandeel stijgt, dan worden de calls meer waard, als de koers daalt dan stijgen de put premies. Beleggers kunnen dus twee kanten op. Voortdurend komen voor al le genoteerde opties prijzen tot stand. Iedereen kan dus zijn positie weer afsluiten of terugdraaien door middel van een verkoop van een ge kochte optie en het terugko pen van de eigen „geschre ven" afgegeven optie. De Optiebeurs zorgt ervoor dat partijen bij elkaar wor den gebracht via de markt plaats die de beursvloer in feite is. Koper A hoeft dus niet zelf een schrijver B te zoeken. Optiebeleggers krij gen altijd te maken met de leden van de Optiebeurs, banken en effectenmakelaars die op hun beurt handelaren op de beursvloer afgevaar digd hebben. EEN VOORBEELD: Niet om de aandelen Ahold in zijn bezit te krijgen, maar om te profiteren van een eventuele koersstijging koopt de belegger op 18 juli. bij een aandelenkoers van Ahold van 166,50 twee call opties die tot en met de derde vrijdag van januari het recht geven om 100 aande len Ahold voor 170,- te kopen. Voor dat recht be taalt hij de premie van 12,- per aandeel, de koers van die dag van de optie. 18 juli 1983. Ahold no teert 166,50 Openingskoop 2 calls AH/ JAN/170 a 12,- 2xl00xf 12,- 2.400,- Provisiekosten f 45,-- te betalen: 2.445,-- 27 juli 1983. De aandelen Ahold zijn inderdaad geste gen op de Effectenbeurs. De koers is nu: 174,70. Het recht om voor 170,- te mogen kopen is in waarde gestegen. Als de belegger het nu verkoopt, krijgt hij 18,50 per aandeel. 27 juli 1983. Ahold no teert/ 174,70. Sluitingsverkoop 2 calls AH/JAN/170 a 18,50 2xl00x/ 18,50= 3.700,-- Provisiekosten: 30,- te ontvangen: 3.670,— Op 2 september jl. werd in het hoofdkantoor te Zaandam de vernieuwde AllerHande ten doop gehouden. Het eerste exemplaar werd door de heer B. van Dijk (1), hoofdredacteur, overhandigd aan de heer K. Dorsman (r), directeur Commer ciële Zaken Albert Heijn. In het midden de publiciteitscoördinator van Albert Heijn, de heer W. Huinder. Tijdens de varende Grootverbruikersbeurs welke van 28 augustus tot 8 september jl. aan boord van het rader- schip "Kapitein Kok" werd gehouden intro duceerde Albert Heijn Grootverbruik uit Breukelen haar geau tomatiseerde menu keuze-systeem voor in stellingen in de verzor gingssector zoals zie kenhuizen, bejaarden centra en verzorgings tehuizen. Het systeem, dat in eigen beheer in samenwerking met Creatieve Logica Ahold is ontwikkeld bestaat uit een softwarepakket plus een Te xas Instruments Professional Computer met beeldscherm, beeldschermwerkstation, een 5MB Winchester schijf en een ingebouwde floppv- diskholder. Dit totale pakket wordt aangeboden voor de prijs van om en nabij de 25.000 gulden. Instellingen die zelf een dergelijk pakket tot ontwikkeling willen brengen zullen voor ontwik kelingskosten plus hardware een veelvoud van dit bedrag kwijt zijn. Over deze geheel nieuwe service van Albert Heijn Grootverbruik sprak redactie Flitsen met de he ren Ton Rietmann en Bert van Eden. Beiden waren nauw betrokken bij de ont wikkeling van het systeem en zullen zich in de toe komst ook gaan bezighou den met de promotie ervan. Extra service „Over de ontwikkeling van het systeem zijn we vorig jaar gaan nadenken. Als pak ketleverancier willen we on ze klanten een zo breed mo gelijke service bieden tegen De heren Rietmann links) en Van Eden zo min mogelijk kosten. Uit vragen en opmerkingen van onze klanten bleek dat er binnen de instellingcnwe- reld behoefte is aan een stan daardpakket voor de menu keuze. Vanuit onze service gedachte leek het ons dan ook logisch een geautomati seerd menu-keuze-systeem op te gaan zetten", aldus controller Jan Rietmann van AHGV. Inventarisering Bert van Eden: „Als je een dergelijk project gaat opzet ten dan moet je natuurlijk eerst gaan inventariseren wat er allemaal in het pakket zou moeten zitten. We heb ben dit gedaan met behulp van specialisten van een viertal instellingen. Ik denk in dit verband aan chef-koks, diëtistes en hoofden voe ding. Tijdens de inventarisa- tieronden bleken de behoef ten heel duidelijk. Ook kwa men we tot de ontdekking dat het systeem iets dat wc eigenlijk al wisten gemak- kcllijk in het gebruik moest zijn. Met Arnoud Kaay van de afdeling TIP (onderdeel van Creatieve Logica Ahold zijn we toen de programma tuur gaan ontwikkelen", al dus Bert. Compleet systeem Het standaard software-pak- ket dat uiteindelijk werd ontwikkeld is compleet te noemen. Met behulp van de computer kunnen een dag van tevoren voor patiënten of bewoners menukaarten worden aangemaakt. De me nu's bestaan uit vijf gangen met maximaal vier mogelijk heden per gang. Er is een zie verder pagina 9

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 3