Overeenstemming over CAO's Colofon pagina 2 Flitsen Drs. E. van de Wiel: Ruim van tevoren inspelen op mogelijke opvolging vervolg van pagina 1 men. Het spreekt vanzelf dat daarbij een grens moest wor den getrokken, want een Raad van Bestuur kan zich natuurlijk onmogelijk met al le functies en evenzovele po tentiële vacatures bezighou den, want dan zou - denken we - Ahold gauw op de fles zijn. Daarom werd besloten dat de concernleiding zich zou beperken tot de hoogste vier functieniveaus en nog een aantal sleutelfuncties daaronder, in totaal zo'n 80 topfuncties. Maar ook dat is al veel en daarom werd me vrouw Van de Wiel aange trokken om de beslissingen voor te bereiden. „Op 1 april 1981 ging ik van moeder AMRO naar vader Ahold" zegt zij glimlachend, want voordien was mevrouw Van de Wiel in een vergelijkbare functie werkzaam bij de- AMRO-bank. VEELOMVATTEND Management Development (loopbaanontwikkeling zou je ook kunnen zeggen) is een veelomvattend terrein. Het gaat daarbij onder meer om het bepalen van de in houd der functies (wat zijn de doelstellingen en aan wel ke veranderingen zijn zij on derhevig, zowel door inter ne als door externe ontwik kelingen?), het ontwikkelen van een goed en eerlijk denkbeeld over de betrok ken medewerkers (hoe func tioneren zij, welke capacitei ten hebben zij nog meer. welke groei- en promotie mogelijkheden zijn er voor hen in principe weggelegd, welke - aanvullende - oplei dingen zijn er nodig?) enzo voorts. Bovendien wordt de laatste tijd ook heel bewust gekeken naar de wenselijk heden en mogelijkheden van het geleidelijk afbouwen van een loopbaan: tijdig een stapje terug doen, hetgeen vaak heel zinvol is voor de betrokkene, maar ook van belang kan zijn voor een ge zonde doorstroming, het vergroten van kansen voor potentiële opvolgers. Me vrouw Van de Wiel: „Bij dat alles mag je niet alleen maar kijken naar de, wat je zou kunnen noemen „zakelijke gegevens". Je moet ook ter dege weten, aanvoelen, hoe het bedrijf in ménselijk op zicht functioneert: wat is de structuur, hoe wordt er in de praktijk samengewerkt, wat is het klimaat, de sfeer bin nen de onderneming. Ele menten die vaak in belangrij ke mate historisch bepaald zijn. Zo is bijvoorbeeld de sfeer van werken binnen Ahold heel anders dan die binnen AMRO, er is sprake van twee heel verschillende culturen. Nou, ook als er mensen worden aangetrok ken voor topfuncties, zal er rekening gehouden worden met het cultuurpatroon van Ahold. Niettemin zijn de grondelementen van de beoordeling overal gelijk. En in alle gevallen geldt, dat bij de beoordeling zoveel mo gelijk objectiviteit moet worden betracht. jaren van tevoren inspeelt. In veel gevallen kan je op grond van de leeftijd al zeg gen: over drie jaar en vier maanden gaat directeur A met pensioen. Je hebt dan ruim de tijd om uit te kijken naar mensen uit eigen huis die voor de opvolging in aanmerking komen, com pleet met inwerkperioden en eventuele bijscholing. „Maar het kan ook gebeuren dat iemand voor lange tijd ziek wordt (wie kan hem dan gedurende die periode vervangen?), dat iemand overgaat naar een ander be drijf of, in het ergste geval, bij een ongeluk om het leven komt, je weet maar nooit. Wel, voor zulke omstandig heden hebben wij een soort rampenplan ontwikkeld, ge baseerd op de.vraag: stel. dat directeur A van werkmaat schappij B plotseling ver dwijnt: welke maatregelen moeten dan genomen wor den op korte termijn en wie komen vervolgens voor de opvolging in aanmerking. Voor dat doel bestaat er een zeer zorgvuldig en welover wogen samengesteld plan Vraag: .„Allemaal namen uit het eigen concern?" Mevrouw Van de Wiel: „Overwegend wel. Het be hoort tot de standaard-pro cedures dat bij vacatures op alle niveaus eerst gezocht wordt in eigen huis; daarom worden de vacante functies over het algemeen in „Vrij Baan" vermeld, tenzij (en dat is een uitzondering) in het kader van loopbaanplan ning in principe al in de vacature is voorzien." MIRO Vraag: „Gold dat laatste bijvoorbeeld ook voor de benoeming van de heer Van den Broek van de Vers Vlees Groep tot di recteur van Miro? Voor veel medewerkers bin nen Ahold is dat wat plot seling en onverwacht ge komen, evenals het ver trek van de vorige Miro- directeur, de heer La- chotzki. Hier en daar wordt over zoiets al gauw wat gemompeld en daar bij is inderdaad ook het woordje kwartetten geval len." Mevrouw Van de Wiel: .Ja, het kan best zijn dat dat wat onverwachts kwam voor de medewerkers maar in het plan van de Raad van Be stuur was opgenomen dat de heer Lachotzki zijn functie bij Miro zou verlaten om binnen Ahold wat anders te gaan doen. Het is alleen wat eerder gebeurd en wat an ders gelopen dan werd ver wacht. Maar ook voor de opvolging in die topfunctie waren een aantal namen be schikbaar, plus alle relevante gegevens. Vandaar, dat snel in die vacature kon worden voorzien en wel uit eigen gelederen." Het komt na tuurlijk ook voor, dat voor een bepaalde fuctie géén ge schikte kandidaat in eigen huis bestaat. In dat geval, zo vertelt mevrouw Van de drs. E. van de Wiel benoemingen zorgvuldig voorbereid Wiel, wordt er geadverteerd of wordt een zogenaamde headhunter ingeschakeld, een bemiddelaar die ver trouwelijk naar de gevraagde man/vrouw op zoek gaat. KANSEN Uiteraard brandt nu ook de vraag op Flitsen's lip pen hoe het dan zit met de kansen van personeel dat niet tot de „top 80" Na veelvuldig onderhandelen heeft de meerder heid van de vakbondsleden thans ingestemd met de principe-overeenkomsten en werd overeen stemming bereikt over drie CAO's, te weten - de CAO voor administratief-, technisch- en ka derpersoneel. - de CAO voor het personeel van de Distributie centra en het magazijnpersoneel van Grootver bruik. - de CAO voor bedrijfsleiders. De onderwerpen waarover werd onderhandeld zijn Arbeidstijdverkorting, de bestemming van de prijscompensatie en de hoogte van het vakantie geld. De belangrijkste afspraken die in dat ver band zijn gemaakt zijn de volgende: ARBEIDSTIJDVER KORTING en FINANCIERING 1Dc prijscompensatie van 1 juli 1983 van 0.44% wordt gebruikt voor arbeidstijdver korting. 2. Het vakantiegeld gaat m.i.v. 1983 7,5% bedragen in plaats van 8%. Aan het vakantiegeld wordt geen ma ximum verbonden. Ook de ze 0,5% zal voor arbeidstijd verkorting worden gebruikt. 3- Van de prijscompensatie van 1 januari 1984 zal 1% niet worden uitbetaald. Dit geld zal ook worden ge bruikt voor arbeidstijdver korting. 4. Tussen 1 oktober 1983 en 1 januari 1984 hebben alle full-timers recht op 20 uren arbeidstijdverkorting. Indien het onmogelijk is deze uren vóór 1 januari 1984 op te ne men kunnen ook de eerste drie maanden van 1984 daar voor worden benut. 5. Met ingang van 1 januari 1984 hebben alle full timers recht op 40 uren arbeidstijd verkorting. Deze uren moe ten in 1984 worden vrij ge nomen. 6 Part-timers, met uitzonde ring van los personeel, ver krijgen recht op arbeidstijd verkorting naar rato. In mei juni van 1984 zal worden nagegaan welke ge volgen de bovenstaande maatregelen hebben gehad. Indien deze gevolgen naar het oordeel van dc bonden en Ahold daartoe aanleiding geven, zal in de loop van 1984 de jaarlijkse arbeidstijd verder worden verkort. Ge dacht wordt aan een arbeids tijdverkorting tot een totaal van 84 uren per jaar per 1 januari 1985. Indien dit doorgaat zal daarvoor een bijdrage worden gevraagd van 1,2% op 1 juli 1984 en 1% op 1 janauri 1985. 8. De ATV-uren die thans zijn overeengekomen res pectievelijk die eventueel op een later tijdstip nog zullen worden overeengekomen, kunnen in overleg tussen partijen onder omstandighe den en onder alsdan nader overeen te komen voorwaar den: óf teniet gedaan worden, óf zodanig worden gepro grammeerd dat niet meer sprake is van een 40-urige werkweek doch van een kor tere werkweek. Het is de bedoeling dat het systeem van opnemen van ATV-uren wordt vastgesteld in overleg met de desbetref fende OR. 9. ATV-uren moeten in blok ken van ten minste vier aan eengesloten uren worden opgenomen. WERKGELEGEN HEID De arbeidstijdverkorting wordt primair ingevoerd om een. bijdrage te leveren aan de werkgelegenheid. Ener zijds is het een bijdrage aan het behoud van de werkgele genheid van het personeel op wie de CAO's van toepas sing zijn. Anderzijds ver wachten wij dat het beschik bare werk over meer men sen zal worden verdeeld. Af gesproken werd dat vrijko mende uren zoveel mogelijk zullen worden ingenomen door werkloze jongeren met dienstverbanden van maxi maal 36 uren per week. RAMPENPLAN „Heel wezenlijk in het be noemingenbeleid voor de bezetting van topfuncties is ook, dat je daarop enkele Op zaterdag 1 oktober werd bij /jet Heerlense All-filiaal aan het Homerusplein reeds dierendag gevierd Naast dat kinderen dieren konden knujfe/en in een soort kin derboerderij konden ze gra tis ponyrijden. Honden en katten werden „getracteerd" op een maaltje vlees en 's middags was een dierenarts aanwezig die de dieren keur de en een oorkonde uitreikte De gekeurde dieren kregen voor „de schrik" een blik hojide- of kattevoer mee naar huis. FLITSEN Personeelsblad Ahold nv Oktober 1983 40-ste jaargang no. 9 verschijnt 10 x per jaar Oplage: 33.000 Redactie secretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592519 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-593026 Mw. S. Eijben Direc tiesecretariaat Miro MK 108, 075-592721 M. Christiaanse (Bureau Van Hulzen) W. Engels Directoraat P O HK 1706, 075- 592524 P. Hesp AH-filiaal 1135 Floridaplein 2037 AK Haarlem 023-330016 N. Th. M. Huijsman Product Managing Marvelo P 430, 075-592551 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075- 593076 E. Muller Public Relations HK 1703, 075-592519 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) J. de Zwart Marketing afde ling AC Restaurants W407, 075-592932 behoort. Hoe liggen hun kansen om door te groeien naar die topfunc ties. Zijn die kansen niet vrijwel nihil? Mevrouw Van de Wiel: „Die kansen zijn zeker niet nihil, maar natuurlijk - gezien het grote aantal medewerkers en het kleine aantal topfuncties - ook niet bijzonder groot. De uit Amerika overgewaai de jongensdroom dat het mogelijk is om van kranten jongen miljonair te worden, is natuurlijk voor 99.999 van de 100.000 jongens onhaal baar, maar het kan in princi pe nog steeds. Daarom be hoort het zeker ook tot onze taak om „groeiers" te ont dekken, medewerkers die „het" op hun niveau erg goed doen en (mogelijk) nog veel meer in hun mars hebben Het zou heel dom zijn om deze mensen binnen het concern niet ook de kans te geven om te groeien. Wel, in dc praktijk komen deze medewerkers best wel naar voren." VERTROUWELIJK Eén ding wil mevrouw Van de Wiel nog kwijt: „Het lage re personeel merkt inder daad niet vaak wat de Raad van Bestuur op het terrein van de benoemingen alle maal doet. Maar de werk maatschappijen doen op hun beurt eigenlijk precies het zelfde: denk maar aan de beoordelingssystemen. Die hebben hetzelfde doel: alle relevante gegevens op een rijtje krijgen om de bedrijfs leiders of de directeuren me de langs die weg de moge lijkheid te geven het benoe mingen- en promotiebeleid op een zo verantwoord mo gelijke manier uit te voeren. Want ook dat mag natuurlijk niet lichtvaardig gebeuren." Overigens zegt mevrouw Van de Wiel, dat MD&O na twee jaar een eerste start gemaakt heeft maar nog veel verder kan worden uitge bouwd. Management Deve lopment is een belangrijk stuk werk maar iets doen aan Management Development betekent niet dat alles volle dig voorspelbaar wordt. Wel is het zo dat wanneer er plotseling iets onverwachts gebeurt er beter beslissingen kunnen worden genomen. In elk geval is bereikt dat loop baanplanningen en benoe mingen doordachter ge schieden dan voorheen. Dat móet ook wel, want tenslot te is het hebben (én verkrij gen) van de juiste mannen/ vrouwen op de juiste plaat sen van het allergrootste be lang voor het optimaal func tioneren van de organisatie, én voor het voortbestaan er van!"

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 2