Een positief kritische OR is gezond voor de onderneming Groot actieplan rond OR-verkiezingen OR VERKIEZINGEN EËD>0R ÉËÊD> VERKIEZI A. Heijn, President van de Raad van Bestuur: S APRIL 1984 VERKIEZINGEN Bijlage bij Flitsen, personeelsblad Ahold nv, september 1983 De kamer van de President van de Raad van Bestuur van Ahold is, afgezien van een fraaie antieke kast en een grote vaas, vrij sober maar toch gezellig ingericht. Waarschijnlijk komt de kamer overeen met het karakter van de man achter het bureau: gemoedelijk, efficiënt den kend en zonder poespas. In die sfeer sprak Flitsen met de heer A. Heijn over het OR-werk en de komende OR-verkiezingen in april volgend jaar. Ondanks een zeer volle agenda heeft hij zonder meer tijd voor het interview vrijgemaakt. In april van het volgend jaar worden bij dertien werkmaatschappijen OR- verkiezingen gehouden. Nu bent u de persoon binnen de RvB die zich sterk heeft gemaakt voor die verkiezingen. Waar om? „Kijk, de wetgever heeft nu eenmaal bepaald dat de OR er moet zijn. Hoe je daar persoonlijk als bestuurder over denktT-4s-niet zo rele vant. Je hebt nu eenmaal met deze situatie te maken. Daar om is het belangrijk dat je er van jouw kant positief tegen aan kijkt. Datzelfde geldt voor de OR. Alleen op deze manier kan er een goede en zinvolle invulling van de wet komen. Nee, ik zie die OR niet als een blok aan het been. Zeker niet als die goed werkt. De OR kan bepalend zijn voor de sfeer binnen een bedrijf en dat heeft zijn posi tieve kanten." Gelooft u in dit verband dat een OR een soort so ciale dwarsdoorsnede van de medewerkers van een WM is? „Het zou wel zo moeten zijn, precies weet ik niet of een OR dat is. Bovendien lijkt het me onwaarschijnlijk. De mensen die zich kandidaat stellen, doen dat vanuit hun motieven. Die kunnen best heel anders zijn dan die van degenen door wie ze wor den gekozen." Sinds 1979 is de bestuur der geen voorzitter meer van de OR. Hij is in princi pe alleen nog aanwezig bij de overlegvergaderin gen. Als u terugkijkt op die eerste drie jaar „be stuurder-loze OR", wat zijn dan uw conclusies? „Ik heb wel eens gezegd tij dens een Ahold-overlegver- gadering dat het enige dat niet gedaan wordt tijdens overlegvergaderingen „over leggen" is. De RvB komt met een plan. De COR neemt het mee naar huis, bestudeert het en komt met een stand punt. Er is op die manier geen goed overleg mogelijk. Voor 1979 lag dat anders. Toen waren er vergaderin gen waarbij je elkaar tijdens gesprekken en discussies kon overtuigen van noodza kelijk te nemen stappen." Vroeger was het zo - en dat is kritiek vanuit de OR'en - dat de bestuurder en de PZ-man (Personeel- zaken) als voorzitter en secretaris eigenlijk de dienst uitmaakten. „Is dat zo? Daar heb ik bij zonder weinig van gemerkt. We konden in goede harmo nie met elkaar van gedach ten wisselen. Er was een open oor voor eikaars stand punten. Nu is iedereen van tevoren al overtuigd van zijn gelijk." Er wordt veel tijd en geld gestoken in het OR-werk. Loont die investering - om het maar zo te noe men - de moeite? „Bij een heleboel investerin gen is het moeilijk van tevo ren te zien of ze goed zijn. Vooral bij deze is het hele maal moeilijk omdat je niet kan zeggen wat er zou ge beuren als we geen OR'en hadden gehad. Ik denk wel dat die OR-investering loont, maar dan in de immateriële sfeer. De sfeer tussen be- stuurder en medewerkers en met name de werksfeer wordt er mee gediend." Heel wat medewerkers binnen Ahold durven het OR-lidmaatschap niet aan omdat ze bang zijn dat dit enerzijds ten koste zal gaan van de verstandhou ding met de bestuurder of dat anderzijds - door de vele uren die in dat lid maatschap gaan zitten - hun carrière in gevaar komt. „Die herrie met de baas valt wel mee. Dat heeft de wet prima geregeld. Natuurlijk zijn er wel wat ongemerkte pesterijtjes. Die betreur ik. Trouwens, de bestuurder weet best dat daarbij nie mand is gebaat. Carrière schade lopen? Dat geloof ik niet. Vaak zie je het tegen overgestelde. Ik ken heel wat OR-leden die hun lid maatschap op moesten zeg gen vanwege een promotie. Ze zijn door hun OR-werk boven komen drijven en hebben zich gerealiseerd dat ze meer in hun mars hadden. Bovendien kunnen ervarin gen en opleidingen binnen de OR zeker hun steentje bijdragen voor de verdere loopbaan." In een tijd van economi sche teruggang is binnen de OR een veelgehoorde uitspraak dat een goed en specialistisch functione- Ik ben tegen een Onder nemingsraad die overal ja en amen op zegt. Maar een OR die willens en wetens dwars ligt, werkt ook niet. Om de OR en de OR- verkiezingen, die op 5 april 1984 gehouden worden, dichter bij de medewerkers te bren gen, treft men in Flit sen deze vier extra pa gina's aan. Maar er ge beurt veel meer. De directies van de verschillende WM'en zullen een brief schrij ven aan alle leidingge venden binnen hun bedrijf waarin zij de belangrijkheid van de komende verkiezin gen benadrukken. Te vens zal worden uit eengezet wat de rol van het management is bij die verkiezingen. Eind deze maand komt er een speciale OR-folder uit waarin belangstellenden meer kunnen lezen over verschillende as pecten van het OR- werk. Deze folder is te verkrijgen bij Bureau Ondernemingsraden, Ankersmidplein 2, 1506 CK Zaandam, tel. 075-593081. Regelmatig zullen posters verschijnen die de aandacht op de komende OR-verkie zingen vestigen. Er komt met ingang van 1 oktober a.s. een OR Info-telefoon waar men met allerlei vra gen betreffende het OR-werk terecht kan. Het telefoonnummer luidt: 075-593081. Flitsen zal tot en met maart 1984 elke keer een pagina be schikbaar stellen waar in wordt ingegaan op diverse aspecten van het OR-werk. Begin april zal er een speciale OR-Flit- sen uitkomen waarin de kandidaten van de verschillende WM'en zich zullen voorstel len. Verder zal er in formatie instaan over het stemmen als zoda nig. Er komen Info-da- gen voor kandidaat OR-leden. Op dit moment leeft de gedachte om een openbare OR-vergadc- ring te organiseren bij alle werkmaatschappij- ren noodzakelijk is. Hier bij kunnen we denken aan problematieken rond arbeidstijdverkorting, personeelstoppen en au tomatisering. .Je kunt natuurlijk niet van ieder OR-lid verwachten dat hij specialist op alle wape nen is. Dat zijn ook de ma nagers bij onze werkmaat schappijen niet. Daarom hebben we specialisten in dienst die hen adviseren. Je moet dus als manager ver trouwen hebben in die spe cialisten. Ik denk dat dit één van de problemen van de OR is: er heerst een principieel wantrouwen tegenover alles wat ze zelf niet hebben be dacht. Ik vind dat onverstan dig. Als er problemen zijn of men begrijpt iets niet, dan zou ik zeggen: stap naar onze specialisten." Ik kan me voorstellen dat een OR zich wat wantrou wend opstelt tegenover zo'n specialist. Hij be hoort waarschijnlijk tot het midden of hoger ka der. Ze zien hem mis schien als een stroman van de bestuurder en ge loven dan niet in objecti viteit. „Niemand is natuurlijk ob jectief. Dat is nou juist de kunst van het managen: je moet verschillende menin gen van verschillende disci plines op een hoop vegen en daaruit een standpunt distil leren. Dat geldt ook voor de OR. leg je oor te luisteren bij de specialisten binnenshuis. Als RvB hebben we keer op keer gezegd: „Blijf alstublieft hier, want hier kennen ze het probleem als geen ander en je krijgt voor veel minder geld een sneller en beter antwoord". Gelukkig zijn ook heel wat OR'en tot deze overtuiging gekomen." Moet een OR kritisch zijn? ,Ja, natuurlijk. Maar een OR die willens en wetens dwars ligt werkt niet mee aan de ontwikkeling van een be drijf. Een vervelende stem ming kan tot een behoorlijke escalatie leiden waarbij nie mand is gebaat. Daarmee wil ik niet zeggen dat ik voor een OR ben die overal ja en amen op zegt en gelooft dat de mening van de bestuur der welgedaan is." Er moet tegenspel zijn? „In ieder geval een kritisch vragen zonder dat het een overkritisch vragen wordt. Als een bestuurder een ant woord geeft, moet de OR durven geloven dat hij eer lijk is. Die openheid en eer lijkheid zijn belangrijke za ken waaraan bestuurder en OR samen moeten werken. Als men elkaar niet meer op zijn woord gelooft, is er een tragisch moment aangebro ken, want de vertrouwensre latie is weg en die moet er zijn!" Houdt de RvB rekening met de mening van de COR? ,Ja natuurlijk, al doe je het vaak niet bewust. Er zijn nog veel meer zaken die spelen bij het nemen van een beslis sing. De COR is maar één aspect. Je moet rekening houden met de consument, de Raad van Commissaris sen, noem maar op. De COR is maar één radertje in het grote uurwerk. Al is de COR een bijzonder vitaal radertje. Dat bedoel ik in de goede zin van het woord." Wat zou u tegen hen wil len zeggen die zich straks wel kandidaat voor het OR-lidmaatschap willen stellen, maar nog over de drempel moeten worden geholpen? „Als iemand zich geroepen voelt, dan moet hij zich ze ker kandidaat stellen. Daarbij vind ik belangrijk dat zo ie mand wel vanuit een positie ve houding denkt. Alleen op deze wijze kan men een goe de bijdrage leveren aan het OR-werk. Dat is goed voor Ahold, maar ook voor de betrokkenen. Als men zich door negatieve gevoelens gedreven kandidaat wil stel len, dan vind ik dat men beter thuis kan blijven. Daar bij is niemand gebaat." Wat zou u tegen de kie zers willen zeggen? „Ga je stem uitbrengen. Kies bewust iemand die zeker ca paciteiten heeft. Een goede OR is beslist de moeite waard."

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 7