ATV-gelden mogen niet verdwijnen" OR'en moeten roosters zelf vaststellen Discussienota Loopbaanafbouw" verschenen 1 pagina 6 Flitsen Efiect Meedenken „Blokken" WW p* Q U <u oc c *3 Wt 0 c ■o c Overeenstemming RvB - COR omtrent ziektekostentoeslag De COR heeft de Raad van Bestuur laten weten in te stemmen met de maatregelen die genomen zijn om meer medewerkers dan tot nu toe het geval is te laten deelnemen in de collectieve ziektekostenverze kering van Vezeno. Het gaat om de vrijwillig verzekerden die op eigen initiatief een verzekering afsluiten De overgrote meerderheid is al verzekerd bij Vezeno. maar door er een collectief contract van te ma ken kan een premiekorting van 3V&% worden verkregen. Dit gaat per 1 januari 1984 in. In de COR- vergadering van 23 augustus jl. lichtte de heer Chr. van Gent een en ander toe. Hij wees erop dat Ahold geen uitzondering vormt met een regeling om de deelname aan een collectief contract te be vorderen. Vele andere onderne mingen doen dat ook. „Eigenlijk is de situatie, zoals die bij Ahold is gegroeid, zeer ongebruikelijk", merkte hij op. De heer Van Gent verwacht dat het aantal aanmeldin gen bij Vezeno zeker zodanig zal toenemen dat het gewenste peil (95% of meer van de daarvoor in aanmerking komende medewer kers) zal worden bereikt. Degenen die nog niet bij Vezeno zijn verze kerd zullen rechtstreeks worden benaderd. Men kan zich dan voor een bepaalde datum opgeven bij Vezeno, die dan zorgdraagt voor opzegging van de elders lopende polis. Betaalt men elders minder dan de Vezeno-premie dan blijft de lagere premie gelden, ook bij Veze no. Wie bij Ahold boven de loon grens komt of in dienst treedt zal worden „verplicht" zich te verze keren bij Vezeno. Verzekerden bij Vezeno krijgen dan van Ahold een bijdrage van ƒ149,- per periode (de maximale ziekenfondspremie), wie elders verzekerd wil blijven krijgt niets. ii De Centrale Onderne mingsraad wil duidelijk heid over wat er met de voor arbeidstijdverkorting (ATV) ingeleverde gelden gebeurt. In de vergadering van 23 augustus jl. werd be sloten bij de Raad van Be stuur aan te dringen op het „zichtbaar maken" van het geen er is ingeleverd in bijv. een fonds of stichting. De vakorganisaties en de Raad van Bestuur zouden overleg moeten voeren over de besteding van deze gelden, waarbij gedacht kan worden aan werkgelegen heidsprojecten binnen Ahold en een rendements verbetering (zoals ook de bedoeling is van het des tijds in de Stichting van de Arbeid bereikte akkoord). De COR had over deze taak al eerder gesproken. Aanleiding om dit opnieuw te doen was het feit dat de leden van de Dienstenbond FNV de ATV-inlevering bij Ahold hadden afgewezen, omdat er on voldoende garanties waren gege ven ten aanzien van extra arbeids plaatsen. Voordat men het er over eens was welke gedragslijn men' zou volgen vond er in de COR een langdurige discussie plaats. Enkele leden zagen de redelijkheid van de wens tot het „zichtbaar maken" van de ingeleverde gelden wel in, maar zij vonden het ondoenlijk om in een levendig concern als Ahold vast te stellen wat er aan werkgelegenheid door ATV wordt geschapen. „Er komen ook ar beidsplaatsen bij door omzetver- groting en dan moet men ook weer rekening houden met stij ging van de produktiviteit." COR-voorzitter Jos Nijssen be toogde dat de vorming van een fonds ook het effect heeft dat het draagvlak tot inleveren wordt ver groot. „Men ziet dat door het inleveren een bepaald bedrag be schikbaar komt en dat daar iets mee kan worden gedaan. Het geld verdwijnt niet in de grote pot." Het inleveren heeft op dit moment betrekking op drie punten: het niet uitbetalen van de prijs compensatie van 1 juli jl.; het niet uitbetalen van 0,5% vakantietoeslag; het inhouden van 1,06% prijs compensatie per 1 januari 1984 In een notitie stelde COR-secreta- ris Mon Pietcrs dat de direct aan wijsbare invloed van ATV op het aantal arbeidsplaatsen bij Ahold niet te meten zal zijn. Er dienen ook geen mensen te worden aan genomen als men hiervoor géén werk heeft. „Volgens ons zal dit betekenen dat echte, harde garanties - die ook nagekomen worden - ten aanzien van nieuwe banen niet gegeven zullen worden." Daaruit werd ge concludeerd dat het dus onmoge lijk zal zijn voor Ahold om midden 1984 aan te geven wat ATV aan nieuwe banen heeft opgeleverd. „Maar de trein rijdt en ook de Ahold-medewerkers zullen mee moeten rijden. De COR kan passief afwachten, maar ook trachten daar actief in mee te denken, initiatie ven te ontplooien en invloed uit te oefenen op de voorwaarden waar onder ATV binnen Ahold tot stand zal komen", zo stond er in de notitie. Het bleek in de discussie duidelijk dat men koos voor een actieve rol van de COR, waarbij diverse mogelijkheden van beste ding van het fonds al zijdelings aan de orde kwamen (verlaging VUT- leeftijd, geen gedwongen ontsla gen bij reorganisatie e.d.). Dit vond men echter wel een vooruit lopen op de verdere discussie, waarbij mede de vakbonden (die van de gedachten rond fondsvor ming in kennis zijn gesteld) zullen worden betrokken. Er werd ten slotte een voorlopige commissie „Fonds ATV" ingesteld bestaande uit het dagelijks bestuur van de COR (Jos Nijssen, Cor Schoon, Mon Pieters) en Johan ten Hove. Wanneer de arbeidstijdver korting (ATV) in de collec tieve arbeidsovereenkom sten vast ligt, krijgen de on dernemingsraden een be langrijke taak opgelegd: zij moeten de roosters vaststel len volgens welke de „roos- tervrije" dagen dienen te worden opgenomen. Die regeling was aanleiding voor de COR om op 23 au gustus jl. een bestuurder van de FNV uit te nodigen een en ander toe te lichten. De heer G. van Betten was als gast naar Zaandam gekomen om de FNV-visie naar voren te brengen. Guus van Betten zette uiteen dat het heel wat moeite heeft gekost de gedachte van ATV7 ingang te doen vinden bij de werkgevers. Deze vreesden problemen na 1990 wanneer het arbeidsaanbod zou verminderen. De vakorganisa ties dachten dat de werkloosheid dan toch ook niet zou worden opgeheven en bleven voor ATV ijveren. De bonden toonden zich ten slotte bereid prijscompensatie in te leveren voor ATV. „Niet veel mensen kunnen zich veroorloven uren en loon in te leveren. Via de prijscompensatie gaat het stapje voor stapje", aldus Van Betten. Werkweken van 39 uur zijn moei lijk in schema's in te passen en op grond daarvan de mensen had den dat ook liever werd besloten de ATV in „blokken" door te voe ren. Guus van Betten: „Het zijn1 beslist geen vakantiedagen. Er moeten roosters voor worden ge maakt door OR'en en daarin moet van tevoren vastliggen wanneer iemand „roostervrij" is. Die tijd kan ook niet worden gecompen seerd wanneer men toevallig die dag of middag ziek is. Dat is net zo als voor bijvoorbeeld Tweede Paasdag. Die krijg je ook niet op een andere dag als je dan toevallig ziek zou zijn geweest." Van Betten: „Voor het effect op de werkgelegenheid is gekozen voor het systeem van roostervrije da gen. Anders loop je de kans dat die uren ook gegeven worden op tijd stippen dat het bedrijf er geen last van heeft. Dan is er nooit vervan ging nodig en wordt het doel van ATV het scheppen van werkgele genheid voor anderen in het geheel niet bereikt. Vandaar de wettelijke regeling dat onderne mingsraden de roosters vaststel len. In de bedrijven zelf moet men de ATV invullen." Uit de toelichting van de heer Van Betten constateerde de COR dat de ondernemingsraden voor een moeilijke keuze geplaatst worden. Enerzijds willen de medewerkers zelf bepalen wanneer zij hun ATV- uren op kunnen nemen, terwijl roosteren anderzijds inhoudt dat vooraf vastgelegd wordt wanneer iemand vrij krijgt opdat meer ar beidsplaatsen geschapen kunnen worden. MM De Centrale Onderne mingsraad wil op de hoogte blijven van de voortgang van het project „Loopbaan- afbouw", waarover binnen Ahold een discussienota is verschenen. Deze wens kwam naar voren in de COR-vergadering van 23 au gustus jl., nadat mevrouw E. v.d. Wiel (hoofd Manage ment Development Orga nisatie) over deze zaak een toelichting had gegeven. Het is de bedoeling dat er in januari 1984 in de COR opnieuw aandacht aan deze zaak wordt ge schonken, mogelijk met inschake ling van de werkgroep Organisa tie/Communicatie, die al in een eerder stadium informatie had ge geven. Ef zal worden bekeken of er in dit project ook voor de COR een taak is weggelegd. Een werkgroep, bestaande uit me vrouw v.d. Wiel en de heren J. Timmefinan-("Hoofd Personeelza- ken AH), L. Groeneveld (Hoofd Personeelzaken Etos, Alberto, Al- bro) en J. Strengman (Arbeidsza ken) houdt zich bezig met de in de discussienota beschreven proble matiek. Geen „eenheidsworst" „Het eerste wat uit ons denk- en zoekwerk naar voren kwam, is dat het niet om „eenheidsworst" gaat", aldus mevrouw v.d. Wiel. „De problemen van de oudere werknemer bestaan niet. Deze zijn voor ieder individu verschillend. De discussienota is bedoeld als een basis om over het onderwerp te praten en uiteindelijk te komen tot een stukje beleid. Ook wil de nota bijdragen tot een bewustwor ding met betrekking tot loopbaan- afbouw. Het gaat toch om een stukje acceptatie en mentaliteits verandering." Naar de mening van mevrouw v.d. wié!"Thöét~men het als normaal gaan beschouwen dat men het tegen het eind van de loopbaan kalmer aan doet. „Dan behoeft men zeker niet minder waardevol voor het bedrijf te zijn. Op een andere plaats kan men soms nog wel beter tot zijn recht komen. De loopbaanafbouw moet daarbij tot stand komen in overleg tussen ondernemer en werknemer." Als leeftijd voor een „oudere werknemer" denkt men aan 50 jaar, al geldt ook hier dat het voor iedereen anders kan zijn. Sommige mensen zijn er eerder aan toe, anderen later en dat kan in belang rijke mate afhangen van de functie die men in de organisatie be kleedt. Voor ieder anders Loopbaanafbouw kan niet van de ene op de andere dag voor iemand geregeld zijn. Er moet gezocht worden naar werkzaamheden die zoveel mogelijk in overeenstem ming zijn met iemands belangstel ling en op dat moment aanwezige capaciteiten, al zal dat niet altijd geheel gerealiseerd kunnen wor den. Mevrouw v.d. Wiel achtte het nut tig dat reeds in de beoordelingsge sprekken aandacht wordt ge schonken aan het onderwerp loopbaanafbouw. De groep personeel waar de werk groep zich in eerste instantie op richt bestaat uit „bedrijfsleiders AH". Redenen: bij AH was al be hoefte om aan die groep aandacht te schenken en het gaat om een niet al te grote groep. „Tot nu toe is gebleken", zo vertel de zij ook, „dat de bereidheid van de mensen om over loopbaanaf bouw te spreken groter is dan was verwacht. Dat is positief, al betreft dit wel mensen die er qua leeftijd nog niet aan toe zijn." Wat het gezondheidsaspect betreft, is de vraag gerezen welke rol mogelijk de bedrijfsgeneeskundige dienst in het geheel zou kunnen vervullen. Deze vraag is nog niet beant woord.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 6