We moeten het binnen een week of tien verdienen" pagina 4 Flitsen Jon Pasman, Toko Rekreatie Service: Harderwijk In de file Bloot winkelen Jon Pasman (36) Vanderkaaij Misschien is één van de opvallendste campings van Nederland wel het kampeerterrein dat in de zomermaanden is geves tigd op de ijsbaan van de Amsterdamse {Jsclub. Au to's met een Nederlands kenteken zijn er vrijwel niet te vinden. Wel staan Duitse, Engelse, Italiaan se en wagens uit tal van andere landen naast en kriskras door elkaar ge parkeerd op een grasveld. Ook het parkeerterrein van de IJsclub staat vol met kampeerwagens. Duidelijk is te zien dat het hier om kort-kampeer- ders gaat die een paar da gen op sightseeing in Am sterdam zijn. Midden op het terrein staan gigantische lichtmasten die 's winters de ijsbaan helder verlichten. De kantine van de camping is efficiënt en sober ingericht. De gerech ten worden in drie talen aan gegeven. Terwijl we 's mor gens om half negen de hand schudden van Jon Pasman dringt onmiskenbaar de geur van bacon and eggs onze neus binnen. Waarschijnlijk spekkie naar het bekkie van een paar Engelse gasten. Jon is merchandiser/regio- manager bij Toko Rekreatie Service. Dit is de Ahold- werkmaatschappij die vijftig campingwinkels in Neder land exploiteert. Daarnaast is Toko ook gespecialiseerd in horeca-activiteiten op cam pings. Er zijn twee redenen te noemen waarom onze Acht uur metjuist hier begint. Jon: „Bedrijfsleider Nico Dorrestein is vandaag op de kop af 12'/2jaar bij Toko in dienst. Het is natuur lijk logisch dat je even bij hem langsgaat. Ten tweede is de Toko die hier is geves tigd uniek in zijn soort. Het is een bijzonder kleine win kel met een assortiment dat geheel is afgestemd op de Jon Pasman (r) feliciteert Ni co Dorrestein die vandaag precies 12'/2 jaar in diëtist is bij Toko. In gesprek met de lieren Van der Ikuir en Gaabeek (m) van het Groothandelscen- trum voor levensmiddelen in Ede. buitenlandse kampeerder. Er wordt hier bijvoorbeeld heel weinig groente verkocht. Daarentegen wel veel fruit maar dan per stuk. Het assor timent is ook smaller dan doorgaans bij Toko. Je hoeft een buitenlander niet uit zes soorten margarine te laten kiezen. Voor hem is belang rijk dat er gewoon margarine is." Na de Amsterdamse IJsclub rijden we richting Ede waar het Groothandelscentrum voor levensmiddelen zal worden bezocht. Hier heeft Jon een gesprek over te re tourneren goederen met de heren Van der Haar en Gaas beek. .Albert Heijn is het hele jaar open. Wij zijn al leen in het seizoen geopend. Dat betekent dat je aan het eind van het vakantieseizoen nog met een heleboel onver kochte produkten zit. Je kunt die, als het om levens middelen gaat, natuurlijk geen jaar bewaren. Daarom gaat die voorraad deels re tour naar de leverancier." Het gesprek verloopt vlot en dat betekent dat we na een half uur weer buiten staan. Onderweg naar Harderwijk vertelt Jon over zijn twee functies. „In het vakantiesei zoen houd ik me voorname lijk bezig met operationele zaken. Als regiomanager van Jon (l) in gesprek met BL Freek Koopman van de Toko op de Riviera Camping in de Flevopolder. 27 Toko's en zes horecaves- tigingen bezoek je de be drijfsleiders regelmatig. Je kijkt hoe het met de omzet ten staat, hoe de bevoorra ding verloopt, stuurt hier en daar wat bij als een omzet bijvoorbeeld stagneert en de kosten dreigen op te lopen. Daarnaast ben ik merchan diser. Dat wil zeggen dat je verantwoordelijk bent voor de assortimentsamenstelling, de in- en verkoop, de marketing achter de formule en bijvoorbeeld ook de pu bliciteit naar buiten." In Harderwijk gaan we langs bij de Toko op de Slenken horst. Het is bijzonder rustig in deze campingwinkel „Lo gisch", zegt Jon „als het een dag regent gaan de mensen in het centrum van Harder wijk boodschappen doen. Dat kost omzet. Als het ech ter mooi weer is komen ze bij ons. Gelukkig hebben we prachtige zomerse weken achter de rug, waardoor we de achterstand die wij oplie pen in het miserabel slechte voorseizoen enigszins heb ben ingelopen. Dat is wel nodig ook want we moeten het per slot van rekening maar in een week of tien verdienen." We rijden in de richting van de Flevopolder. Links zien we de koepel van het Har- derwijkse Dolfinarium, rechts trachten surfers hun zeilen boven water te hou den en voor ons staat tot overmaat van ramp een file van 2,5 km. De brug is open en tientallen plezierjachten varen door de sluis. Jon vindt dit wachten helemaal geen ramp. Integendeel: „Die brug en die sluis zijn voor de campinggasten een reden te meer om bij Toko te winkelen." Jon Pasman: „Ik heb zelf een klein zeilbootje. Toen ik hem vol trots liet zien aan mijn kennissen stapte ik er prompt naast. Na achtereenvolgens een kijkje te hebben genomen bij de Toko's op de Rivièra Camping (bedrijfsleider Freek Koopman) en Camp ing Flevostrand (bedrijfslei der Aad Nederstigt) rijden we naar de camping Flevo Natuur: een uitzonderlijke camping met een nieuwe Toko. Bij de slagboom bleek dat we bij een naturisten camping waren aangeland. Na ons. er zorgvuldig van te hebben overtuigd dat we on ze kleren aan mochten hou den, reden we naar binnen. We waren niet de enigen die niet in Adamscostuum rond wandelden. De temperatuur was van dien aard dat de campinggasten liever de kle ding aanhielden. De Toko zag er dan ook behoorlijk „aangekleed" uit. Hier en daar liep een blote klant. Bedrijfsleider Rob Haze- kamp: „In het begin is het wel even wennen aan al die blote klanten. Later valt het helemaal niet meer op. Wel kijk je nog wel eens vreemd op als op een regenachtige dag iemand binnenkomt in T-shirt en met kaplaarzen aan. Je mist die broek dan toch wel." Na zijn middelbare school opleiding trad Jon Pasman in dienst van V D. In 1968 ging hij als assistent-be drijfsleider werken op de camping van het pretpark Duinrell in Wassenaar. Nu werkt hij op het hoofdkan toor van Toko in Zaandam. Zijn functie is sinds enige jaren merchandiser/regio manager. Jon, getrouwd en twee kinde ren start binnenkort met een NIMA-cursus. In zijn vrije tijd mag bij graag knut selen. Niet alleen in en rond het buis maar ook 1 oor Toko. ,/iltijd al heb ik graag iets willen doen in de ontwerp- sfeer. Voor Toko heb ik het logo ontwikkeld. Daarna heb ik me beziggehouden met de aankleding van de winkel. Met eenvoudige hulpmidde len kun je tegeri relatief wei nig kosten heel wat tot stand brengen. Natuurlijk moet je wel over de nodige creativi teit beschikken", aldus Jon. I De laatste afspraak van van middag is met de heer P.F. van Noort van de firma Van derkaaij in Utrecht. Deze grossier levert Toko zoetwa ren. Bij dit bezoek gaat het om hetzelfde verhaal als bij de eerdergenoemde gros sier. De heer Van Noort is afkomstig van de firma Maas Automaten uit Veldhoven. Het laatstgenoemde bedrijf nam Vanderkaaij vorig jaar over. De gebruikelijke re tourprocedure was bij de heer Van Noort vrij onbe kend. Jon adviseert hem eens met een Toko-be drijfsleider te gaan praten zodat hij het systeem in de praktijk kan zien functione ren. Om kwart voor zes zit onze „Acht uur meter op: een werkdag midden in het vakantieseizoen waarin ie mand werd gevolgd die met de vakantie zijn geld ver dient. Toepasselijker kon het eigenlijk niet zijn. Jon legt de beer Van Noort van Vanderkaaij uit \x>e het precies is geregeld met de re tour-leveranties.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 4