Jan Brasse ontdekte en beschreef zes Franse wijnen Rollende broodcontainer straks in 130 filialen FRED W. I. LACHOTZKI VERLAAT AHOLD Flitsen pagina 3 n to"&1 Vakantiepuzzel Flitsen levert 1.200 inzendingen op! Schrijver en televisie- presentator maar ook uitstekend wijnkenner Jan Brusse heeft on langs een rondreis langs vele Franse wijn gebieden gemaakt. Hij was op zoek naar onbe kende wijnen, die wat betreft kwaliteit niet onderdoen voor de be kende betere wijnen. Eén verschil hield hij wél in het achterhoofd: onbekende wijnen zijn altijd goedkoper dan bekende. Tijdens zijn speurtocht selecteerde Jan Brusse zes wijnen, vier rode en twee witte, die op 26 september a.s. bij het begin van de traditionele oktober- wijnmaand, in Neder land worden geïntro duceerd door Albert Heijn. Deze geeft daar mee dit jaar een extra accent aan de wijn in zijn filialen. De zes wijnen, die door Jan Brusse zijn geselecteerd, worden te zamen aan de consument aangeboden in een speciale doos, waarin nog twee verrassingen schui len. De eerste komt van de hand van diezelfde Brusse. Het is een uniek boek van ruim negentig pagina's met de titel „Een ontdekkingsreis door het land van de wijn", dat exclusief door Albert Heijn wordt gedistribueerd. In dit vele kleurenfoto's, illu straties en kaartfragmenten tellende boek gaat Brusse, in inleidende hoofdstukken, in op het wijndrinken en de tradities daaromheen. Daar na verhaalt hij uitgebreid over hoe en waar hij „zijn" zes wijnen heeft gevonden. Niet alleen kenschetst hij vervolgens elke wijn apart, maar beschrijft hij ook het betreffende gebied en hoe de lezer dit - bijvoorbeeld tijdens een volgende vakan tie - kan vinden. De schrijver geeft per wijn aan of men deze kan bewaren en wan neer of waarbij hij het beste kan worden gedronken. Op de manier waarop alleen hij dat kan geeft Brusse tevens een „portret" van iedere wijnproducent. Door middel van het boekje wil Brusse de zes wijnen dichter bij de genieter brengen. Volgens Brusse geeft het verhaal rond een wijn het drinken ervan een extra dimensie. De tweede verrassing be helst een natuurgetrouwe kopie van één van de eerste kurketrekkers, zoals die ruim 200 jaar geleden in Frankrijk werden vervaardigd. Na een proef van negen maanden in achttien filia len heeft de directie van Albert Heijn groen licht gegeven voor de invoe ring van de rollende broodcontainer. In maart volgend jaar zullen ze in de 130 filialen die hun brood van Albro in Zwa nenburg betrekken, wor den gebruikt. De proef was opgezet door Albro Zwanenburg, die de techniek voor zijn rekening nam en Albert Heijn, die de presentatiefacetten bekeek. Een en ander in samenwer king met de Dienst Techni sche Projecten. Zowel Albro-directeur T. Winkel als Manager Brood van Albert Heijn, G. Oudega, noemen het resultaat ervan in meer dan één opzicht een duidelijke verbetering. Voor al op het vlak van de werk omstandigheden, want met de komst van de container gaan de kratten tot het verle den behoren. Minder sjouwwerk dus voor de medewerkers van de filia len. Er hoeft niet meer met broodkratten te worden ge sleept en het leegmaken is er ook niet meer bij. Een kar wei dat. naar zeggen van Ou dega. in menig filiaal als nog al zwaar wordt ervaren. Cij fers geven daarvan een in druk: een gemiddeld filiaal krijgt wekelijks zo'n 30.000 broden aangevoerd in krat ten van ongeveer acht kilo per stuk! Direct klaar Met de rolcontainer is dat probleem van de baan: rechtstreeks van de fabriek wordt hij de winkel ingere den en op zijn plaats gezet. Direct klaar voor de ver koop, want de (144) broden liggen er al keurig gerang schikt in. Maar ook anderszins heeft de container voordelen. In de eerste plaats is men af van de hoge waskosten van de krat ten, die niet alleen voor het broodvervoer werden ge bruikt en dus na elke zen ding grondig moesten wor den gereinigd. Het betekent ook dat er aanzienlijk min der gependeld hoeft te wor den. Tot nu toe gingen de kratten voor de wasbeurt eerst naar het Distributie centrum te Zaandam en van daar naar Albro in Zwanen burg om te worden gevuld en vervolgens weer naar het filiaal. Met de rolcontainer is die weg aanmerkelijk ver kort: gependeld wordt er al leen nog maar tussen filiaal en Albro. En dan is er natuurlijk nog het aspect van de hygiëne. In het hele traject van oven naar winkel hoeft het brood nu nog maar één keer te worden aangepakt. Dat ver- 'wnjiSDi'i-1'1" mindert ook de kans op be schadiging. Geleidelijk Het nieuwe transportsys teem zal geleidelijk in de 130 filialen worden inge voerd, want in de meeste winkels zal eerst ruimte moeten worden vrijgemaakt. Dat zal in veel gevallen een gedeeltelijke renovatie vra gen. De containers zijn 1.95 meter hoog en één meter breed en zijn dus niet overal neer te zetten. Oudega: „Alles bij elkaar kan het nog een vrij omvangrijke operatie worden. Ook finan cieel, al zijn de baten groter dan de kosten. Maar ik geloof dat we, zélfs als we er quitte mee zouden spelen, het ook zouden hebben gedaan. Vooral vanwege de verbeter de arbeidsomstandigheden." Witte wijn is „in De extra aandacht die Albert Heijn met de speciale selec tie van Jan Brusse aan de AH-wijnmaand geeft - nog 15 andere nieuwe wijnen wor den in het assortiment opge nomen - komt niet vanzelf. In 1982 werd per hoofd van de bevolking 14.15 liter wijn gedronken tegen 12,98 liter in 1981. een toename van bijna 10%. In 1975 was dat cijfer net 10 liter. Die ont wikkeling is o.m. toe te schrijven aan een toene mend gebruik van wijn in alle lagen van de bevolking. Een verhoogde belangstel ling voor witte wijnen - ten koste van rosé, terwijl rode wijn stabiel blijft - is daar weer het gevolg van. Een beginnend wijndrinker heeft weinig belangstelling voor wijnen die bewaard moeten worden, gevoelig zijn voor goede en minder goede wijnjaren en die qua prijs op een wat hoger niveau liggen, dus over het algemeen de rode wijnen. Hiervoor krijgt men pas interesse na enige ervaring te hebben opge daan. Witte wijn heeft ook de belangstelling van een toenemend aantal jonge mensen die deze drank ge bruiken op feestjes en disco avonden. Wijn goedkoop Het gestegen aantal jonge consumenten, de economi sche situatie en het feit dat witte wijn over het alge meen goedkoper is dan rode, doen de gemiddelde prijs per fles dalen. Een gunstige bijkomstigheid is dat door de geslaagde wijnoogsten van de laatste jaren de wijn- prijzen ook werkelijk zijn ge daald. Wijn is een relatief goedkope drank geworden. Per 1 september jl. heeft de heer Fred W. I. Lachotzki, tot die da tum algemeen direc teur van Miro, zijn dienstverband met Ahold beëindigd. Zoals in het vorige nummer van Flitsen al aange kondigd, is de heer C. A. W. M. van den Broek, eerder direc teur van de Vers Vlees Groep, benoemd tot zijn opvolger. Wanneer deze Flitsen van de pers rolt zetelt de heer La chotzki inmiddels als hoofd directeur in één van de kan toren van Unigro NV te Utrecht, naast de, tot voor kort, enige hoofddirecteur van dit bedrijf, de heer E. Th. A. C. Albada Jelgersma. In de oud Miro-directeur verliest Ahold een markant manager. Maar al te bekend is hoe onder zijn leiding Mi ro een complete gedaante wisseling onderging, ge paard aan een, op zijn minst opvallend te noemen publi citeit. Zelf zegt hij over de afgelo pen jaren in een soort roes te hebben geleefd, vanaf het moment dat hij zichzelf en kele weken opsloot om tot een nieuwe blauwdruk voor Miro te komen tot het mo ment van overdracht van zijn functie aan de heer Van den Broek. „De doelstelling van de afgelopen jaren is bereikt. De neerwaartse spi raal is omgebogen en Miro heeft een betere marktposi tie. De omzet is in korte tijd opgetild van 500 miljoen naar rond de 900 miljoen gulden op jaarbasis. Maar let wel, dat resultaat is bereikt door de voortdurende steun van alle Miro-mensen." Vol gens Lachotzki is Miro nu op het punt gekomen, waarop dit bedrijf een ander type manager nodig heeft. Voor hem dus reden zich terug te trekken. Het was overigens niet alleen Miro waaraan de heer La chotzki binnen Ahold zijn krachten heeft gewijd. In de loop van zijn 13-jarig dienst verband heeft hij achtereen volgens Albert Heijn. Alber to, AC Restaurants en de ge hele restaurant- en recreatie- divisie (nu HIRA) menig duwtje in de goede richting gegeven. Ongetwijfeld hebben de warme zomermaanden velen geïnspireerd de Flitsen Vakantiepuzzel op te lossen want er kwamen maar liefst ruim 1.200 in zendingen binnen. De hoofdprijs, een waarde bon van 200,— gaat naar H. Groet in Zaandam. De drie tweede prijzen bestaande uit waardebonnen van ieder 50,— gaan resp. naar A. G. Hekkink uit Lemelerveld, A. Woortman uit Maarssen en J. v.d. Velden uit Helmond.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 3