iip2KliIilf IsCIlKlMttl' Éiiiiiaui *3* i pagina 16 Flitsen Andere functie Dierentuin Ook man bij AH Betere zit pen schuiven nu van rechts naar links voorbij, over het lopende bandje, dus optillen hoeft niet meer en de elektronische appara tuur doet de rest, via de streepjes code. Het resultaat is een zeer uitvoerige kassabon waar de klant precies op kan vinden hoeveel voor iets is betaald. Voor de in Nunspeet wonende bedrijfsleider Van Rennes (46) is het eens te meer de bevestiging dat Albert Heijn inderdaad het progressieve bedrijf is dat hem voor ogen stond toen in 1964 zijn sollicitatiebrief de deur uit ging. Hij zat toen bij de marechaussee en schreef op een advertentie waarin Albert Heijn een be drijfsleider vroeg. „Nou, dat kon niet", zeiden ze tegen me, „bij ons moet iedereen van onderop begin nen. Dat wilde ik graag. Albert Heijn leek me een goed, progres sief bedrijf. Ik ben tussen de fles sen begonnen, bij de emballage, en heb daarna allerlei cursussen gevolgd." Of het later niet tegen viel? „Nee hoor, het is een uitsté kend bedrijf, zonder meer." Via Utrecht-Kanaleneiland en Baarn, waar hij afdelingschef werd, kwam de heer Van Rennes in achtereenvolgens IJmuiden. Hil versum (Kamerlingh-Onnesweg) en Huizen terecht. Sinds vijf jaar staat hij aan het roer in Harder wijk, filiaal 1211, dat onder zijn leiding tot tweemaal toe een re modeling onderging. „Een keer non-food erin en een keer weer d'r uit", licht hij toe. Ja, je moet toch steeds blijven proberen. Soms doet iets het een jaar goed en het jaar daarop is het niks meer." Het waarom valt niet steeds te achter halen, ofschoon de heer Van Ren nes praktisch nooit op kantoor, maar bijna altijd in de winkel te vinden is. Terwille van de onderlinge band heeft filiaal 1211 een „los-vaste" personeelsvereniging, die bowl ingavonden, boswandelingen, oriëntatieritten e.d. organiseert. „Zestig procent doet eraan mee", schat de heer Van Rennes, groot liefhebber van de natuur, maar ook een handig klusser die nog onlangs een volière heeft ge bouwd. Bowlen blijkt trouwens een favo riete bezigheid bij onze collega's in Harderwijk. Eerste verkoper Charles van der Mooren (24) uit Ermelo, die AGF en de overige versgroepen het leukst vindt om te doen. speelde ooit volleybal en basketbal niet zo vreemd voor iemand van zijn lengte maar is tegenwoordig verwoed wedstrijd- bowler. En Johanna uit de Bosch (26) al sinds de opening van het filiaal acht jaar geleden tot de vaste staf behorend, eerst in de slagerij, nu op de afdeling drogis terij/tijdschriften, geeft ook al bowlen als hobby op. In tegenstel ling tot Dedie de Paauw, caissière II, die graag aerobic dancing beoe fent maar ook hammondorgel speelt. Charles van der Mooren Andrea van der Horst Afgekeurd om dat nare woord te gebruiken, is indertijd ook Teun Hop (46), sinds 1967 bij Albert Heijn, slager in hart en nieren, steevast in zijn tuin aan het werk of met de camper op avontuur, maar door reuma gekweld. Dus weg uit de slagerij, waar het nooit warmer dan tien graden mag zijn, en niet langer in staat zijn functie van sectorchef in Putten naar be horen te vervullen. „Maar in zo'n groot bedrijf als Albert Heijn heb je dan weer het voordeel", zegt hij blij, „dat ze een andere functie voor je kunnen zoeken." Teun, die autopuzzelritten (jaja, met de camper!als favoriete hobby heeft en bij wie je thuis géén televi sietoestel vindt, denkt zelfs al hardop aan afbouwen. Met beide handen zal hij straks, wanneer het kroost de deur uit is, de mogelijk heid van arbeidstijdverkorting aangrijpen. Onder het motto, dat een mens werkt om te kunnen le ven en niet leeft om te kunnen werken. Een niet-alledaagse verschijning in filiaal 1211 is trouwens ook Gerrit Getnt Lamers Lamers (27) uit Apeldoorn, die als vijftienjarige HAVO-scholier al wat ging bijverdienen in de slagerij van Albert Heijn en daar zo'n ple zier had, dat het maar weinig had gescheeld of hij had er gratis wil len werken. Ofschoon hij slaagde voor zijn eindexamen en heus wel „iets beters" kon gaan doen volgens zijn ouders - vond de motorliefhebber het slagersvak zo interessant dat hij gretig inging op het verzoek definitief in de slagerij van Albert Heijn te komen werken. In Harderwijk, dat hij pro vocerend „een gehucht" noemt tegen zijn collega's, is hij nu chef. En één van de beste adviseurs achter de toonbank. Johanna uit de Bosch, die vier jaar in diezelfde slagerij heeft gewerkt, zou daarentegen voor geen prijs uit Harderwijk weg willen, ook al werkt haar man bij Albert Heijn in Lelystad. Ze heeft het reusachtig naar haar zin aan de Selhorstlaan, die als het ware wordt gedomi neerd door de blauwe supermart, maar is reuze blij dat ze niet achter de kassa hoeft te zitten. Ze moet af en toe eens kunnen weglopen. Wat in feite ook geldt voor de ondernemende Charles van der Mooren, die als tiener bij AH Er melo binnenfietste, omdat hij wil de werken. Later ging hij bij een ander bedrijf werken als vertegenwoordiger. Toen die baan hem niet bracht wat hij zich had voorgesteld, greep hij prompt zijn kans toen er bij Albert Heijn in Putten een baan vrij kwam. Nu werkt hij alweer lange tijd bij AH in Harderwijk. Johanna uit de BoscJd Vlakbij het oude centrum van Harderwijk, dat zich een kwart eeuw moest behelpen met een bescheiden ZB, staat sinds acht jaar een hypermoderne super- mart van Albert Heijn. Totale oppervlakte 1.120 m2, topbe- zetting 96 medewerkers, inclu sief de part-timen. Er wonen dertigduizend mensen in het i verzorgingsgebied. Stel het doorsnee gezin op drie personen en u trekt mét ons de conclusie, dat bedrijfsleider A J. van Rennes en zijn mensen geen slechte verkoopresultaten boeken Vier a vijf kassa's draaien constant, zeker in de zomer warmee,r een heel toeris tenlegioen Harderivijk en om geving bevolkt. Bij topdrukte zijn alle zeven kassa's in touw Het is dan net Radio Schevenin- gen: sinds een jaar werkt filiaal 1211 bij wijze van proef met het nieuwste IBM-systeem, het zoge naamde P.O.S., dat voortdurend tuut-tuut-tuut-signalen uitzendt wanneer de caissière de vingers over het toetsenbord Iaat vliegen. Niet hinderlijk, dat tuut-tuut-tuut? Dedie de Paauw, één van de dienstdoende dames, grinnikt ver rast. „Eerlijk gezegd hóór ik het niet eens meer", zegt de negen tienjarige die vlak achter de zaak woont. Dedie de Paauw Zij en haar collega's moesten na tuurlijk wel even wennen aan het nieuwe systeem vooral aan de opstelling: uitzicht op eikaars rug, daarentegen nu van aangezicht tot aangezicht met de klant maar op het ogenblik zouden ze niet eens meer terug willen. De boodschap- Bedrijfsleider AJ van Rennes Dedie is destijds als vakantiewerk ster bij de heer Van Rennes begon nen, kwam later bij een andere supermarkt terecht, maar was dol gelukkig toen haar vroegere be drijfsleider informeerde of ze geen trek had om terug te komen. De sfeer bij Albert Heijn bevalt haar veel beter, al zou ze desondanks onmiddellijk vertrekken wanneer haar een baan in een dierentuin werd aangeboden. Andrea van der Horst (18), die ook een tijdje aan de kassa heeft gezeten maar nu Delicatessen (fij ne vleeswaren etc.doet, is bij de majorettes. Eigenlijk ligt haar hart „Bijna alles in de winkel" bij de verpleging, maar daar is ze vanwege haar rug voor afgekeurd. Andrea moest zittend werk doen. In het half jaartje dat ze nu vol enthousiasme in het vlees zit (of staat) heeft ze echter nog nergens last van gehad. Ze betreurt het dat niet alle klan ten in haar „winkel" verschijnen. Bij de kassa was dat natuurlijk anders. En niet iedereen bleek begrip voor haar overplaatsing te hebben. „Deed je het niet goed aan de kassa?" is haar al gevraagd. „Maar dan vertel ik ze, dat het juist een promotie voor me is", voegt de goedlachse Harderwijkse daar snel aan toe.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 16