Werkmaatschappijen H.van Dijk(80)rijdt nog elke dag Toko BL's kunnen tijdens wintermaanden bijspringen Flitsen pagina 15 Toko Rekreatie Service Ophaaltrucks AHGV in eigen beheer opgeknapt Na ruim één miljoen kilometer T-Ford Naar AH Privé-chauffeur Blijven rijden Toko Rekreatie Service is de werkmaatschappij van Ahold die ruim 50 campingwinkels in Neder land exploiteert. Tijdens de wintermaanden zijn de Toko-filialen gesloten en genieten de bedrijfs leiders van een welverdiende vakantie. Die duurt natuurlijk geen halfjaar. Hooguit zo'n acht we ken. De overige tijd, vóór het vakantieseizoen dat zo rond de Pasen begint, zijn de bedrijfsleiders doorgaans werkzaam bij andere werkmaatschap pijen. Flitsen sprak met drie bedrijfsleiders over hun bevindingen. Piet Kwakkenbos van de To ko op camping De Zanding in Otterlo, heeft het afgelo pen seizoen op het Miro- hoofdkantoor gewerkt, waar hij zich op de afdeling admi nistratie bezighield met ba lansen. „Doordat ik bijvoor beeld dit jaar door Miro en vorig jaar door AH ben opge vangen, hoef ik 's winters geen duimen te draaien. Bo vendien vind ik het eigenlijk logisch dat andere werk maatschappijen je tijdelijk opvangen. Toen ik bij Miro kwam, zag ik dat daar een stuk of tien uitzendkrachten rondliepen. Dat is zonde, vooral als je bedenkt dat je mensen kunt inzetten die zelfstandig kunnen werken, het concern kennen en over de nodige ervaring beschik ken." AHGV Tijdens de zomermaanden werkt Rob Hazekamp als BL in de Toko op de camping Flevo Natuur. In de winter maanden is hij onder dak bij AH Grootverbruik. „Ik word gedurende de maanden ok tober, november en decem ber gestationeerd bij een so ciale werkplaats waar kerst en personeclspakketten wor den gereedgemaakt. Mijn taak heeft betrekking op de kwaliteitscontrole en derge lijke. De opvang binnen AHGV ervaar ik als bijzonder prettig. Men staat altijd voor je klaar en houdt duidelijk rekening met het feit dat je gewend bent leiding te ge ven." Wilsumer Berge Harry Rutgers heeft banen in twee verschillende landen, 's Zomers werkt hij als BL in de Toko op de Wilsumer Berge in West-Duitsland en in de wintermaanden is hij te vinden in de Miro-vestiging in Enschede. „Als bedrijfslei der werk je natuurlijk geheel zelfstandig en mag je de la kens uitdelen. Ga je dan naar een ander bedrijf, dan is dat afgelopen. Gelukkig houden ze bij Miro rekening met mijn zomerbaan. Men weet dat je zelfstandig kunt werken en ik krijg die ruimte dan ook. Ik doe van al les: onderhoudswerkzaam heden, invallen als iemand ziek is, etc. Het is nuttig werk en je steekt er altijd wel prakti sche zaken van op die je later kunt gebruiken. Verder vind ik het belangrijk dat de Toko-medewerkers binnen Ahold worden opgevangen. We moeten het tenslotte met z'n .Jlen verdienen. Om ons bij wijze van spreken werkloos te laten thuiszitten en uitzendkrachten te huren kost aan het concern alleen maar geld. Ik ben blij binnenkort weer naar Miro te kunnen gaan en ben er zeker van dat ze bij Miro-Enschede ook weer op mij rekenen, want ze hebben vast weer allerlei klussen op gespaard." Nadere inlichtingen be treffende het verlenen van assistentie door Toko-me dewerkers, worden graag verstrekt door de heer M.M. Koster (075-592598) of de heer L.J.C. Nonne- kes (075-592188). Tijdens een werkoverleg- vergadering dit voorjaar bij Albert Heijn Grootver bruik, kwam het voorstel naar voren om ophaal trucks in eigen beheer op te knappen. De inmiddels twee jaar intensief ge bruikte ophaaltrucks konden een nieuw verfje best gebruiken. Onder het motto: „Atletgeel is niet lelijk" nam ophaler Jan de Lange, sinds twee Het resultaat van zijn noeste arbeid. Jan de Lange ad)ter de slijp machine jaar in dienst bij AH£V, het initiatief. Na veel schuren en slijpen kwam de kroon op het werk. het spuiten. Na een nacht drogen werd de truck door Jan voorzien van de origine le stickers en strepen, zodat de truck nauwelijks van nieuw was te onderschei den. Hij had zo de smaak te pakken gekregen dat hij aan bood ook de trucks van de collega-ophalers op te knap pen. Dat was niet tegen do vemansoren gezegd. Het re sultaat van Jan's noeste ar beid is dat het gehele ophaal- truckpark er nu weer als nieuw bij rijdt. „Autorijden? Het is mijn lust en mijn le ven." Dit zegt de heer Hendrikus Johannes Petrus Anthonius Ge- rardus Cornelis Theo- dorus van Dijk. Op 13 september jl. is hij 80 jaar geworden, maar nog dagelijks zit hij „op de weg". In 1968 ging hij na ruim 40 dienstja ren „achter het stuur" met pensioen. Hoeveel kilometers hij in de loop der jaren heeft af gelegd weet „Ome Henk" niet, maar het zullen er zeker meer dan een miljoen zijn geweest. En elke dag nog komen er bij! De heer Van Dijk is geboor tig uit Nieuweramstel. Toen zijn vader in 1903 met zes voornamen (van vijf broers en van hemzelf) naar het gemeentehuis stapte om zijn zoontje aan te geven stond de burgemeester perplex. Op één na had hij dezelfde serie. „Als je ér ook nog Theodorus bij zet heeft je zoontje precies dezelfde na men als ik", zei de burge meester. .Akkoord", zei va der Van Dijk en zoonlief had zeven voornamen. „Ik wou het eerst niet geloven, maar later heb ik een gevelsteen gezien met de naam van de burgemeester er op. Het klopte precies." Goed, dat was 1903- Pas in 1927 zou Van Dijk bij Albert Heijn in de boeken worden ingeschreven. Voor die tijd werkte hij bij een fourage- handelaar. Op de bok, want alles werd met paard-en-wa- gen rondgebracht. „We moe ten een T-Ford kopen", hield Van Dijk zijn baas voor. Die vond dat toch wel een aan trekkelijke gedachte en niet lang daarna reed Van Dijk zonder problemen in een heuse automobiel rond. „Het chaufferen leverde mij geen problemen op. Ik had boven dien veel interesse in moto ren, zodat ik allerlei repara ties zelf kon doen." In 1927 ging de fouragezaak dicht en er moest naar een andere baas worden omge zien. „Ik had drie mogelijk heden, dat viel niet tegen. M'n ouders vonden een le vensmiddelenzaak als Albert Heijn niet zo gek. „Dat blijft altijd bestaan, de mensen moeten toch eten." In de winkel moest Henk van Dijk een proef afleggen in het uitwegen van suiker en zeep. Het ging goed, maar de heer Oosterhuis, die het perso neel moest aannemen zei dat er pas na een paar maan den een plaatsje vrij kwam. „Ik kan werk genoeg krij gen", blufte Van Dijk; hij moet er nu nog om lachen: „Het hielp, want een paar dagen later had ik al bericht: ik moest proefrijden op de bestelwagen in Aalsmeer." De eerste bediende ging mee en die bracht een loffe lijk rapport uit: „Bij pech onderweg kan Van Dijk zelf repareren." Dat was een be langrijk pluspunt, want bij de vorige chauffeur moest altijd de garage worden ge beld om een monteur te stu ren. Van Dijk werd aangeno men en leverde per auto de bestellingen af in Aalsmeer, Uithoorn, Santpoort en Am stelveen. Van Dijk: „Op een gegeven moment kreeg ik ruzie in het filiaal en toen wilde ik naar Zaandam of ik was weg ge gaan. In Zaandam kwam ik bij de expeditie. Daar zat ik nog niet zo lang toen mijn heer Gerrit Heijn langs kwam. Hij had gehoord dat ik zo'n goeie chauffeur was. Zo kwam ik weer op een vrachtwagen." Hij doorkruiste het hele land om „goed" weg te brengen naar de filialen. Er werd toen gereden met vrachtwagens van de merken Ford en Che vrolet. „Het was een mooie tijd. Je moest alles zelf rege len. Als je ver weg moest, bijvoorbeeld naar Veendam, dan bleef je een nachtje over in een hotel." Op zijn 57e jaar begon er voor de heer Van Dijk toch weer een nieuwe periode: hij werd privé-chauffeur. Wanneer hij gaat vertellen over de werkzaamheden als particulier chauffeur, dan is Van Dijk nog niet gauw klaar. Hij presteerde het een keer om in ongeveer 20 minuten van Arnhem naar Amsterdam te rijden om op tijd bij de opening van een Wimpy te zijn. Eén van de directeuren zat bleekjes naast hem toen de wagen met een snelheid van 195 km per uur over het asfalt denderde. Ook met de echtgenotes van de directie waren in die tijd veel contac ten en die zijn nog altijd aanwezig, o.m. met de echt genote van wijlen de heer J. Heijn. De heer Van Dijk is overi gens geen man om te leven met herinneringen. „Als het kan, trekken we er op uit om een ritje te maken", zegt zijn vrouw, „we profiteren er zo veel mogelijk van. Onder weg ergens aanleggen. Leuk." Veel contacten met oud-col lega's zijn er niet meer. Soms komt de heer Van Dijk nog iemand tegen uit de tijd van „de muziek", toen hij zelf anderhalf jaar deel uitmaakte van het korps of toen hij als chauffeur de instrumenten Henk van Dijk bij een glimmende Chevrolet be stelwagen in 1948. Auto- poetsen deed hij ook voor zijn plezier. De foto werd genomen in de Oostzijde bij de fabriek. In het wiel is weerspiegeld het toen malige pand van drukke rij Huig, dat al vele jaren geleden is gesloopt. bracht naar de plaats waar de muzikanten moesten optre den. Wat het echtpaar Van Dijk wel mist dat zijn de klaverjasavonden in het Ont spanningsgebouw, waar zij bijna altijd naar toe gingen. Nu proberen zij elkaar on derling de loef af te steken bij het kaarten. Tot slot zegt Van Dijk: „Doe iedereen de groeten van me. Er zijn er nog erg veel die me van vroeger kennen!"

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 15