JE Taak hoofd kassagroep verzwaard „FRUIT PROEF MET pagina 14 Flitsen Vernieuwde HOKA-functie Keurmeester AAM. van de Sande: Onder de rook van Rotterdam, op het grondge bied van Barendrecht, ligt de veiling ZHZ. Voor insiders een begrip. Voor outsiders alleen een groot gebouw van de Veiling Zuid-Holland Zuid. Meer nog een grote moderne loods. Totdat je als outsider, om welke reden dan ook, de hekken passeert. Dan val je van je fiets van verbazing, wanneer je tenminste op de fiets bent. Een immens complex - vele hectaren groot van veilinghallen, koelruimten, inpakcentrales en wat al meer nodig is om het dagelijkse portie groente en fruit bij de Nederlander thuis te krijgen. Wij zijn op zoek naar de heer A. A. M. van de Sande, keur- A. A. M. van de Sande (45), geboren en geto gen in Nootdorp bij Den Haag, is gehuwd en vader van drie kin deren. Twee zoons van 19 en 17 jaar en een dochter van 14 jaar. Na tien jaar in de tuinderij en acht jaar op de vei ling kwam hij twaalf jaar geleden in dienst bij Albert Heijn. Zijn grootste hobby is fiet sen. Iedere week fietst hij minstens een paar honderd kilometer. Daarbij zijn niet de ki lometers die hij op het Veilingterrein aflegt. De werkdag begint 's ochtends met fiet sen. Naar de trein wel te verstaan. Van de trein loopt Van de San de naar de Groente- centrale. Per dag is hij twee uur onderweg om van huis naar werk te komen en anders om. Zijn tweede hobby is knutselen aan zijn huis. Behalve metse len - „dan zou het he le huis scheef staan", meent hij - doet hij alles zelf. Timmeren, loodgieterswerk, elek triciteit, nergens gaat hij voor opzij. Hij eet graag onbespo ten groente en fruit. „Zo'n enkel luisje, wat betekent dat nou, gra tis vlees", zegt hij grin- nekend. Maar een moestuin is er niet bij. Wel een paar fruitbo men. Gekocht bij Albert Heijn. Peer en appel doen het uitste kend maar een pruim heeft hij nog niet ge zien. meester en controleur bij de AH Groentecentrale in Ba rendrecht. Hij zou te vinden zijn in loods 17. Het eerste wat opvalt wanneer we de grote verpakkingshal betre den is de verkwikkende koelte als we uit de verwoes tende hitte van half augustus komen. De heer Van de San de „zeg maar Aad, dat praat makkelijker" komt ons met kwieke tred tegemoet. „Pre cies op tijd" zegt hij. Kenne lijk iemand die graag zijn tijd goed indeelt en dat van een ander ook verwacht. Licht blauwe ogen, borstelige blonde wenkbrauwen, plm. 1.70 m. aan gewicht geen gram teveel, niet-roker. Een „koppig koppie" zou Wim Kan zeggen. Een man waar mee het plezierig werken is zolang je hem maar geen knollen voor citroenen tracht te verkopen. Dat zal ook verdraaid moeilijk gaan aan iemand die al dertig jaar op tuinderij en veiling zijn brood verdient. Twaalf daar van bij Albert Heijn. Fit „Groenten en fruit keuren. Ja, hoe doe je dat? Je voelt het. Je ziet het. Je proeft het met je handen. Natuurlijk keur ik ook op smaak. Slechts een stukje van de bovenkant. Een stuk fruit kan er, terwijl er geen sap in zit bijzonder fit uitzien, maar dat kan door de koeling ko men. Een sinaasappel kan drachtig van het sap zijn. Dat voel je op de hand. Hoe rijp een vrucht is kun je bij bijv. meloenen aan het kontje voelen. Geeft dat een beetje mee dan is die eetbaar. Is het kontje nog wat hard laat hem dan nog maar een paar dagen rustig liggen. Opletten gebla zen bij sinaasappels in een mooi papiertje. Grote kans dat onderweg de koeling er Nog ruim 200 kilometer per week, maar wel op de racefiets. en bedrijfsleider over de nieuwe opzet dachten. „Die uitkomst is zonder voorbehoud positief', ver telt de heer R. J. Schreuder, als hoofd stafdiensten AHSM nauw betrokken bij het pro ject. Hij wijst erop, dat ook de administratrices/teurs hun functieverandering goed hebben opgevangen. Tien van de dertien betrok kenen hadden zelf waarde volle voorstellen aangedra gen om andere taken binnen het filiaal over te nemen en de overige drie hebben posi tief gereageerd op voorstel len van de BL. Overigens houdt de invoering van de administratieve herstructu rering nog een andere taak vermindering voor hen in. Op korte termijn wordt na melijk een begin gemaakt met het overhevelen van de zogenoemde recap-controle van de filialen naar het HK. Dat komt voor administra teurs van de grote SM's neer op een werkverlies van 13 uur per week en in de ZB's van 7 uur. Eind volgend jaar zal deze debet/credit-contro- le volledig in het computer systeem zijn opgenomen. Volgens de heer Schreuder wordt het vervangend werk voor betrokkenen vooral ge zocht in de eigen filialen, in werken voor een groep vlak bij elkaar liggende filialen en in caissière-functies. Caissière III De HOKA-nieuwe stijl houdt, zoals gezegd, een functieverzwaring in. In ver band hiermee is voorzien in een scholingsprogramma waarvan kennis van geldad ministratie en sociale vaar digheden (in verband met het leidinggevend aspect) onderdelen zijn. Extra aan dacht krijgt ook de functie van caissière III. Deze zal uiteraard ook kennis moeten hebben van geldadministra tie, waarvoor ook bijscho ling zal plaatshebben. Deze caissières III nemen in de kleinere filialen het uit voerende werk van de HO- KA voor hun rekening, waar bij de leidinggevende aspec ten door de BL worden waargenomen. Eind volgend jaar zal de her structurering zijn voltooid. Hiertoe zal per filiaal een plan worden gemaakt waar bij de nieuwe HOKA-functie tussen september '83 en eind '84 wordt ingevoerd. De overheveling van de re- capcontrole naar het HK zal voor de ZB's nog in 1983 geschieden terwijl de SM's tussen 1 april en eind '84 „aan de beurt zijn". Hier en daar zullen nog een aantal technische voorzie ningen in de filialen worden getroffen, zoals aanpassing van het kantoor voor de HO- KA nabij de kassagroep en beveiliging daarvan. Hiertoe zal een speciale werkgroep „kantoor en communicatie" een nieuw beleidsstandpunt formuleren aan de hand waarvan per filiaal gekeken kan worden wat moet wor den aangepast. De belangrijke fase in de herstructurering van de administratie in de filialen is ingegaan. Naast een aantal „papieren" veranderingen wordt ook een aantal veranderingen in het personele vlak van kracht. Bij dat laatste zijn vooral het hoofd kassa groep (HOKA) en de administratrice/teur betrok ken. Voor de HOKA betekent het een duidelijke verzwaring van de functie, terwijl laatstgenoemde te maken krijgt met een afname van de huidige taak. Overigens zullen daardoor geen ontslagen vallen. De OR heeft zich inmiddels positief over de plannen uitgesproken. Het plan tot wijziging van de geldadministratie in de filia len is al drie jaar in discussie. Het kwam voort uit de wens de verantwoording voor de geldstroom in één hand te leggen. In de huidige situatie hebben HOKA en admini strateur ieder een stukje daarvan. In de nieuwe opzet gaat de HOKA het hele geld circuit van klant tot stor ting bij de bank beheren. Een functieverzwaring die ook als zodanig in het LEIFO- systeem zal worden gehono reerd. Onderzoek Om te testen of deze veran dering ook in de praktijk voldoet zijn sinds 1981 twee onderzoeken ingesteld. Eerst in 12 over het land versprei de grote SM-filialen en later nog eens bij 8 kleinere win kels. De proeven werden be sloten met een enquête on der de betrokkenen. Een vra genlijst en een persoonlijk gesprek maakten duidelijk hoe HOKA, administrateur niet bij kon komen. Zit je toch mooi met een rotte sinaasappel op je fruit schaal." „Kalf' Prettige rappe prater als de heer Van de Sande is, vertelt hij met verve verder van de tomaten met kleurproble- men. Van „rand" bruine bladeren in de groenten. Over waterrot in de druiven. Over „kalf' wit uitslaan dat kan optreden als citrus- fruit tijdens regen wordt ge plukt. „Vandaag nog 3-000 kratten sinaasappels afge keurd. Er gebeurt iedere dag wel iets. De leveranciers we ten evenwel dat ik niet zo maar afkeur. Onze inkopers kopen voor de klanten van Albert Heijn het allerbeste. Van mij mag dan verwacht worden dat ik nauwlettend toezie dat dan ook het aller beste wordt geleverd." De heer Van de Sande keurt niet alleen, hij controleert ook. Of de netten om het fruit niet te groot zijn. Staat zo mistroostig en onappetij telijk. Of de prijzen op de kaartjes kloppen. Anders is het overpakken geblazen. Dat kost nodeloos tijd en geld. „Portocabin" Van de Sande opereert van uit een „Portocabin". Een soort caravan die opgesteld staat in de hal van het ver pakkingsbedrijf Bakker waar groenten en fruit voor Albert Heijn worden verpakt. Bij zonder blij is hij niet met zijn „Portocabin". Geen dag licht en weinig frisse lucht. Hij ligt er echter niet van wakker. Op zijn fiets pendelt hij tussen het verpakkingsbe drijf en de AH Groentecen trale, dan krijgt hij weer ge noeg licht en lucht. In die centrale, een straat lengte verder, zwaait de heer Büscher de scepter. Het is goed toeven in de hal van de heer Büscher. Heerlijk hel der en koel staan de bestel lingen voor de filialen onder hun eigen nummer opge steld. Op afroep worden ze naar de docks de perrons - gereden voor verlading. Wat niet verzonden wordt gaat 's nachts zoveel mogelijk in de koeling. Ook hier houdt Van de Sande een oogje in het zeil. „Desnoods grijp ik hier op het laatste moment nog in. Het kan beter hier gecorrigeerd worden dan dat er verkeerde of kwalita tief slechte produkten aan het filiaal worden geleverd", besluit Van de Sande. We nemen afscheid van een boeiende verteller over een boeiende job.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 14