„Als ik het mocht overdoen ging ik er nog eens 42 jaar tegenaan" i zin in au uie uil C. Swartsenburg: 6PCLLCTJC KURRTCTTC? [Ïtf®l0? IK H£B GKGF u/tife/DC CS Flitsen pagina 9 Heintje Rozijntje „Vorig jaar oktober be reikte ik, zoals dat zo mooi heet, de pen sioengerechtigde leef tijd. Voor mij viel ech ter medio '76 het doek. Wegens gezondheids redenen moest ik er mee ophouden. Dat was een hele klap. Ik leefde voor m'n werk en als je van het ene moment op het andere als algemeen be drijfsleider Miro onge wild moet stoppen dan storten de muren als het ware in. Je leven verandert totaal en dat eist heel wat aanpas sing, ook van de vrouw." Aan het woord is de heer C. Swartsen burg die binnen Ahold voor velen zeker geen onbekende is. Redactie Flitsen sprak met hem in zijn woning in Ven huizen, een dorpje tus sen Enkhuizen en Hoorn. De heer Swartsenburg was nog maar 14 jaar toen hij de werkkiel aantrok. „Dat ging zo in die tijd. Je kwam van school en je moest direct aan de slag. Ik werkte eerst op een fabriek en dat zag ik toch niet zo zitten. Mijn broer was in die tijd filiaal houder bij één van de krui denierswinkels van Van Amerongen in Amsterdam (later door Albert Heijn overgenomen, red.). Via hem kreeg ik een baantje als de fietsjongen bij de slager. Je maakte toen als opgescho ten knaap voor maar zes piek in de week, werkdagen van gemiddeld z'n tien uur." Geit op de kool laten passen In september van het jaar 1937 werd de heer Swart senburg filiaalchef in een Van Amerongen-vestiging in de Hugo de Grootstraat in Amsterdam. „Ik had toen al verkering met mijn vrouw die in een melkzaak in de buurt werkte. Zij werd mijn eerste „ondergeschikte." Van de kant van de toenmali ge bedrijfsleiding werden daar natuurlijk de nodige grappen over gemaakt. Op merkingen als: „Dat is nou duidelijk de geit op de kool laten passen" waren niet van de lucht." Ondanks al die op merkingen behaalde de heer Swartsenburg goede omzet- resultaten. „Daaruit blijkt duidelijk", zo grapt hij, „dat ik niet al mijn aandacht aan de kool verspilde." Trots haalt hij een oud beduimeld boekje tevoorschijn dat zijn kasboek blijkt te zijn. Er staan bedragen op die nu een lachertje zouden zijn, maar die in die tijd een rian te omzet betekenden. Bos en Lommer In augustus 1940 ging de heer Swartsenburg als filiaal houder naar een bedienings zaak aan de Bos en Lommer weg in Amsterdam. In dat jaar is hij ook getrouwd. „Ik heb er zestien jaar gezeten. Dat was een machtige tijd. We zaten in een nieuw bouwwijk met allemaal jon ge gezinnen. Daar heb ik de overname van Van Ameron gen door Albert Heijn mee gemaakt. Dat gebeurde in 1951. Ik was een echte Van Amerongen-man en ik voel de me dan ook als slaaf ver kocht. Dat veel Simon-mede- werkers vorig jaar datzelfde gevoel hebben gehad kan ik me levendig voorstellen. Ik moet echter toegeven dat ik na een poosje er heel anders over ging denken. Dat we zijn overgenomen had in mijn ogen al tien jaar eerder moeten gebeuren." Vijf maal ja, vijf maal nee „Mijn volgende filiaal, ook in Amsterdam gelegen, was een zelfbedieningswinkel die een regelrechte flop werd. Ik was zo gedesillusioneerd dat ik in 1959 ontslag wilde ne men. Oude meneer Gerrit wist me om te praten. Ik kon toen een baan krijgen bij een van de eerste supermarts in Rotterdam. Als je aan een echte Amsterdammer vraagt om naar Rotterdam te ver huizen, is dat eigenlijk een „onbeschoft" verzoek. Ik heb vijf maal „ja" en zeker ook vijf keer „nee" gezegd. Uiteindelijk ben ik toch ge gaan. Achteraf kan ik zeggen dat dit filiaal aan de Binnen weg - de enige AH met een magazijn met parketvloer - één van m'n fijnste filialen is geweest." Gelukstelegram en champagne Altijd heb ik keihard ge werkt. Daar heb ik een groot deel van mijn succes aan te danken gehad. Aan de ande re kant heb ik ook behoorlijk wat geluk gehad. Er werd wel gezegd dat als Swartsen burg iets onder handen nam het wel goed moest gaan. Dat is maar ten dele waar. Vaak was m'n bedje al ge spreid en moest ik „alleen even" een filiaal rendabel maken. In Amstelveen, waar ik van '63 tot '67 zat, reali seerde ik in de kerstweek voor het eerst een omzet die boven de twee ton kwam. Dat leverde van de kant van de directie een gelukstele gram en champagne op." Geen kunst Het volgende filiaal van de heer Swartsenburg lag in Amsterdam Buitenveldert. „Dat was een nieuwe wijk met behoorlijk veel kapitaal krachtigen. Er was dus geen kunst aan om binnen een half jaar een uitstekende om zet uit de grond te stampen." „Ik was daar na een half jaar dan ook weer verdwenen en werd een paar jaar rayonlei der bij AH." Naar Miro Op 28 maart 1972 maakte de heer Swartsenburg de over stap naar Miro. „Men had mij gevraagd of ik bedrijfsleider wilde worden van het derde Miro-filiaal dat in Leeuwar den werd gevestigd. In het begin had ik daar niet z'n trek in want als Hollander tussen al die stugge Friezen, maar wie verzonnen heeft dat Friezen stug zijn weet ik niet. Ik heb het tegendeel meegemaakt. Toen ik in *73, na een jaar in een hotel te hebben gewoond, afscheid nam van „de ploeg" zei één van m'n medewerkers: „Een Friese bemanning met een Hollandse kapitein is een uit stekende combinatie." Te vroeg geboren Van '73 tot '76 was de heer Swartsenburg bedrijfsleider van Miro Purmerend. „Toen kwam plotseling de dag dat m'n wereld instortte. Van het ene moment op het an dere moment moest ik het arbeidsproces verlaten. Die klap was voor mij groter dan m'n ziekte. Op een gegeven moment dacht ik zelfs: nu ik ermee moet ophouden is het met Ahold zo gebeurd. Het tegendeel blijkt. Het is nog nooit zo goed gegaan met het concern. Eigenlijk ben ik veel te vroeg geboren. Die expansie naar de Verenigde Staten had ik graag in de praktijk meegemaakt. Dat bedrijven als BI-LO en Giant Food Stores nu onder de Ahold-vlag varen vind ik een geweldige zaak. Het zou me heel wat waard zijn om eens een bezoek te brengen aan die superstores." Mevrouw Swartsenburg merkt op: „Ik ga liever nog een keer naar Indonesië." Ze vertelt dat, toen ze veertig jaar waren getrouwd, ze door de kinderen een reis aangeboden hebben gekre gen naar deze voormalige Nederlandse kolonie. Swart senburg: „Natuurlijk. Dat was een fantastische reis maar als ik nog eens een reis krijg aangeboden wil ik naar de VS om naar „onze" bui tenlandse vestigingen te gaan kijken." In Cor Swart senburg brandt nog steeds een heilig Aholdvuur. „De tijden zijn veranderd. Vroe ger moest je carrière maken vanuit de parktijk. Nu moet je eerst hard studeren en is je kennis gebaseerd op een groot stuk theorie. Toch zou ik, als ik de kans kreeg, er nog eens 42 jaar tegenaan gaan." „Of ik ook kritiek heb? Er is geen bedrijf waarop ik door de jaren heen zo hard heb gescholden. Ook is er geen bedrijf dat ik meer liefheb als Ahold. Als nu iemand (nog) kri tiek heeft op Albert Heijn of Miro dan kan ik een zeer „giftig baasje" wor den", besluit Cor Swart senburg. IN CZEd-HölLCAiAKtA TASTE TOO AN ALBERT HEIJN KOFFIE IT IS VERY GOOD Dat Albert Heijns koffie goed is, zijn we van overtuigd, maar dat ze „very good" is en dan nog wel vanuit Oost- Europa, doet ons toch deugd Hartelijk dank aan de onbekende inzender die zo attent was om deze foto te sturen

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 9