WSiJÊÈ Wie heeft er nog een stukje Ahold-historie in huis Gerard Terol kreeg na ernstig auto-ongeluk toch weer perspectief Jaarverslaggeving '83 gelijk aan '82 Flitsen pagina 3 In rolstoel achter de kassa In een tijd van computers en ruimtevaart is het goed even stil te staan bij die „goeie ouwe tijd" toen ar chieven stoffig waren en er massa's gegevens en foto's in oude dozen werden be waard om na korte of lange tijd toch weggegooid te worden. Tegenwoordig be waren we dit allemaal met behulp van de „chip" tot in lengte van jaren. Waarom nu deze mijme ring? Wel, in de hal van het HK is een bedrijfsmuseum ingericht. Daaraan ont breekt natuurlijk van alles. Het is immers logisch dat er door de jaren heen nogal wat historisch materiaal over Ahold en zijn Werk maatschappijen is verdwe nen. Hier treft natuurlijk niemand een verwijt, maar willen degenen onder u die waar dan ook nog een foto, een krantenartikel, een ad vertentie of wat dan ook in een verborgen hoekje heb ben liggen en dat willen afstaan het a.u.b. sturen naar het bedrijfsmuseum. Het adres is Ankersmid- plein 2, 1506 CK Zaandam, kamer 1701. Gerard Terol van het Albert Heijn-filiaal in het hartje van Zand- voort heeft een heel moeilijke tijd achter de rug, maar hij kan nu tóch weer lachen. „Ik ben hartstikke blij dat ik nog leef en dat ik weer werk heb"» zegt hij als wij met hem pra ten in het kantoortje van bedrijfsleider G.J. Oudhuis (31), waar Ge rard maar net met z'n rolstoel door de deur kan: een kwestie van millimeters. Gerard (20 jaar nu) kreeg in november 1981 met een stel vrienden een ernstig auto-ongeluk. Zo ern stig, dat twee van hen vrijwel op slag dood waren en enkele ande ren zware verwondin gen opliepen. Waaron der ook Gerard: z'n bei de benen raakten ver lamd en bovendien kreeg hij aanzienlijk letsel aan de rug. Moeilijke tijd In het ziekenhuis in Leiden bleek al gauw dat Gerard Te rol een erg moeilijke tijd te gemoet zou gaan, zijn benen zouden altijd verlamd blij ven en zijn rug zou alleen nog maar rechtop kunnen worden gehouden door het inbouwen van een stel stalen staven. Dat betekende niet alleen dat hij zich de rest van zijn leven zou moeten voort bewegen in een rolstoel, maar bovendien dat hij z'n werk niet meer zou kunnen doen. Gerard was op het moment van het ongeluk ongeveer een jaar (dertig uur per week) werkzaam op de afde ling houdbaar als vakkenvul ler. „Een ijverige vent. die het in z'n werk zeker heel ver zou kunnen schoppen", zegt de heer Oudhuis. Maar een mens heeft de loop der dingen nu eenmaal nooit voor 100 procent in de hand, zo bleek maar weer eens door het auto-ongeluk, waarvan het bericht in Zand- voort's enige AH-supermarkt hard aankwam. Gerard wil over die periode het liefst maar niet teveel meer pra ten, maar hij laat toch door schemeren dat hij z'n toe komst meermalen helemaal niet meer zag zitten. Nieuw perspectief Dat werd gelukkig anders toen zijn begeleidster in het revalidatiecentrum De Mui- derpoort in Amsterdam hem vertelde, dat hij waarschijn lijk nooit meer „normaal" werk zou kunnen doen en hem voorstelde maar te gaan studeren. Waarop Gerard zei: „Studeren wil ik niet. Ik wil wel proberen weer te werken, maar dan alleen bij Albert Heijn. Het is me daar uitstekend bevallen en als er in dat grote concern niet een plekje voor me is dan lukt het nergens". En zo kreeg de heer Oudhuis op een gege ven moment een telefoontje- van de begeleidster of zij Dit jaar verscheen, na een onderbreking van enige jaren, weer een speciale jaarverslagedi tie van Flitsen. Buiten een sociale en finan ciële verantwoording over 1982 van de Raad van Bestuur werd tevens in het kort verslag gedaan over wel en wee van alle bedrijfson derdelen van Ahold. met Gerard eens mocht ko men praten over de verdere mogelijkheden. Oudhuis: „Wel, dat gebeurde fiatuur- Iijk. Maar we kwamen al gauw tot de conclusie dat het vullen van vakken er niet meer bij was. Ik moet eerlijk zeggen dat ik aanvankelijk helemaal geen werk meer voor Gerard zag zitten, al thans niet in ons filiaal, maar na verloop van tijd zagen we nog één mogelijkheid: in de rolstoel achter de kassa!" Gerard wilde dat wel. Graag zelfs. Plotseling kreeg zijn le ven nieuw perspectief. Voor de heer Oudhuis was de be slissing toen niet moeilijk meer: „Laten we het maar proberen", zei hij. Gerard Terol laat duidelijk blijken hoe intens dankbaar hij voor die beslissing is. Prima collega's In januari van dit jaar was het zover. Na zo'n veertien maanden uit de roulatie te zijn geweest, kwam Gerard bij AH Zand voort als werk nemer terug. Eerst alleen op maandagmorgen (als de su permarkt gesloten is) om het kassawerk te leren, vier we ken lang. Intussen werd kas sa 5 door onderhoudsmon teurs aangepast aan zijn mo gelijkheden. De kosten daar van, rond de 1500 gulden, werden gedragen door de Gemeenschappelijke Medi sche Dienst (GMD). Bedrijfsleider Oudhuis: „Het gaat prima. Gerard draait - 22 uur per week, maar af en toe ook langer - gewoon mee met z'n collega's, die hem geweldig hebben opgevan gen en hem ook graag hel pen bij dingen die hij zelf (nog) niet kan. Hij hoeft al leen maar even op z'n bel letje te drukken en er komt al iemand aan. En Gerard is ook zelf een fijne collega, hij doet nergens moeilijk over, ook al vindt hij het natuurlijk wel eens vervelend niet alles te kunnen wat in de functie omschrijving voor het kassa- afspiegeling van Ahold-me- dewerkers te krijgen. Uitzondering Voor wat betreft Flitsen kwam uit het onderzoek naar voren dat de meeste ondervraagden (92%) de extra editie hadden ontvan gen. Opvallende uitzonde ring was de groep onder vraagde medewerkers van Meester Wijhe. 43% daarvan verklaarde de extra editie niet te hebben gezien. (Waarschijnlijk heeft dit te maken met het feit dat de verspreiding van Flitsen on der de medewerkers van Meester Wijhe gebeurt via het bedrijf; het blad wordt, in tegenstelling tot andere bedrijfsonderdelen - niet aan de huisadressen gestuurd. Red.) Een meerderheid van de ondervraagden 60% was niets speciaals opgeval len aan deze Flitsen. Van de overige 40% had ruim drie kwart gedeelte direct in de gaten dat het om een jaarver slageditie ging. Goed idee Ruim de helft van de onder vraagden vond het een goed idee om Flitsen weer in te schakelen bij de interne jaarverslaggeving. Voor wat betreft het interne verslag over het eigen bedrijfson derdeel verklaarde 80% dit te hebben ontvangen. Van die groep verklaarde nog eens 17% het verslag niet te hebben ingekeken maar dat later nog wel te willen gaan doen. Geen tijd Gebrek aan tijd bleek voor die 17% de grote boosdoe ner te zijn. Gezien het feit dat het interne verslag per bedrijfsonderdeel verschil lend was, kon in dit onder zoek niet worden ingegaan op de waardering voor de wijze van verslaggeving; ie dere vergelijkingsmogelijk heid ontbreekt namelijk. Als conclusie van het onder zoek kwam uiteindelijk naar voren dat ruim 60% van de 398 ondervraagden voor keur heeft voor de twee ver slagen zoals deze dit jaar werden gemaakt. 30% is daar tegenstander van, ter wijl 10% geen duidelijke mening heeft. Mede gezien de resultaten van het onderzoek lijkt het gerechtvaardigd de jaarver slaggeving over 1983 niet al te veel te laten afwijken van die over 1982, zodat weer een vorm van continuïteit kan worden aangebracht. Naast die extra editie van Flitsen ontvingen alle mede werkers ook nog een intern jaarverslag over - en dat was wél helemaal nieuw - hun eigen bedrijfsonderdeel. Het laat zich raden dat degenen die deze nieuwe vorm van jaarverslaggeving bedachten nieuwsgierig waren naar de waardering van de mede werkers over de afwijkende vorm. De afdeling markton derzoek werd daarom in de afgelopen periode gevraagd een onderzoek te doen naar die waardering Dat onder zoek strekte zich uit over bijna 400 Ahold-medewer- kers uit een zevental ver schillende bedrijfsonderde len. Die onderverdeling werd gekozen om geen al te grote groep medewerkers te moeten ondervragen - ook daarbij wordt op de kleintjes gelet - en tóch een soort werk staat. Hij is werkelijk een heel goed gewaardeerde kracht." Ook Gerard is en thousiast. „Ik ben blij met zo'n baas en met zulke colle ga's", zegt hij. „En het werk bevalt me ook uitstekend, hartstikke fijn werk, al was het in het begin natuurlijk wel even wennen, 't Is heel iets anders dan ik gewend was. En de meeste klanten merken niet eens dat ik in een rolstoel zit." Gerard Terol rolt zichzelf el ke dag van huis naar werk en andersom. Tweemaal tien minuten. En hij piekert niet over een motor op z'n kar. „Nee hoor, als het regent neem ik een taxi; die wordt nog vergoed ook", lacht hij. Ook daaruit blijkt, dat hij weer plezier in z'n werk heeft. Dat een mens na zó veel tegenslagen tóch geluk kig kan zijn. En dat er men sen zijn die daarbij van harte willen helpen! Per 1 september CA.W.H.M. van den Broek nieuwe algemeen directeur Miro Per 1 september a.s. zal de heer CA.W.H.M. van den Broek, thans directeur van de Vers Vlees Groep, wor den benoemd tot algemeen directeur van Miro.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 3