Vertrouwen moet de basis zijn Colofon Slecht nieuws en goed nieuws pagina 2 Flitsen Bedrijfsarts Theo Kwant: 55 55 „De Biltse Duinen" naar Ostara Je hebt, als je ziek bent, soms met beiden te maken. Met de controle-arts van de bedrijfs vereniging en met de bedrijfsarts. Ze hebben echter een heel verschillende taak en een geheel eigen verantwoordelijkheid. Op z'n simpelst gezegd, controleert eerstgenoemde of en in welke mate een werknemer door ziekte niet in staat is te werken. De taak van de bedrijfsarts daarentegen richt zich op het begeleiden van de werknemer. Basis van het contact is vertrouwen volgens Theo Kwant. Met hem, sinds vorig jaar augustus bedrijfs arts bij Ahold, sprak Flitsen over zijn werk. venticf gezondheidsbeleid. Sinds Kwant bij Ahold als bedrijfsarts optreedt, heeft hij ruim 150 pgo's bij mede werkers van 45 jaar en ouder ingesteld. Zo'n onderzoek bestaat uit twee delen: a. een technisch onderzoek in het Van Raalte Centrum, waarbij bloed, urine, long- en hart- „De basis voor mijn werk is de vertrouwensrelatie. Als mensen bij me komen met het idee. dat wat ze me ver tellen wordt doorgebriefd aan baas of personeelchef, ben ik als bedrijfsarts ner gens. Ik houd me aan het beroeps geheim en alleen in overleg en na toestemming van de betrokkene wordt er over mijn bevindingen met derden gesproken. Wel ko men statistische gegevens, waarin individuele bevindin gen niet te herkennen zijn, ter beschikking van het be drijf. Een belangrijk gegeven hierbij is verder dat ik niet in dienst ben van Ahold, maar van de Bedrijfsgezondheids Dienst Zaanstreek. Ook dat maakt dus onafhankelijk werken mogelijk." 1850 Klanten" Theo Kwant (36) is bedrijfs arts voor de Zaandamse kan toren Ankersmidplcin, West zijde en Miro en voor de filialen in de regio Zaan streek. Dat komt neer op 1850 potentiële „klanten". Collega A. (Bert) Opheikens „doet" Marvelo, DC Zaan dam, Centrale Slagerij en komt op 850 mensen. Kwant is acht jaar arts en heeft een praktijk als huisarts gehad. Vanuit die ervaring ziet hij de overeenkomsten met zijn Kwant wijst erop, dat het werkplekonderzoek veel aandacht krijgt van de be drijfsarts. Veel gezondheids klachten houden daarmee immers nauw verband. Een slechte relatie met de chef, het moeten werken in ex treem warme of koude om geving, het regelmatig zwaar tilwerk moeten doen zijn daarvan voorbeelden. In sa menwerking met een ar beidshygiënische groep wordt naar een aantal van die situaties een onderzoek ingesteld. Pgo Met periodiek geneeskundig onderzoek (pgo) is zoals al gezegd, een aspect van pré- functies worden bekeken en b. een bespreking van de uit a. verkregen gegevens en van de beleving van het werk en wat daarmee te ma ken heeft in de Bedrijfs Medi sche Dienst van HK '71. De resultaten van deze on derzoeken gaan, nadat ze met de werknemer zijn be sproken en hij daarvoor zijn toestemming geeft, naar de huisarts. Bij kleine afwijkin gen zal het niet nodig zijn er verder wat aan te doen, maar Kwant wijst erop dat ook kleine symptomen het signa leren zeker waard zijn. Het belang dat Theo Kwant aan de pgo's toekent, blijkt uit zijn voornemen de men sen met afwijkingen na an derhalf a twee jaar weer op te roepen om de ontwikke lingen te bespreken. Overi gens ziet hij niet veel in een jaarlijkse keuring voor men sen boven de 40. ,Je moet de mensen ook niet ongerust maken door ze teveel op hun gezondheid te fixeren.". In zijn plannen (Ik heb nu een overzicht van de mogelijkhe den en onmogelijkheden bij Ahold) scoren ook de bege leiding van langdurig zieken en de loopbaanafbouw hoog. „Als iemand bijvoorbeeld een hartaanval heeft gehad behoort het tot mijn taak de herinpassing in het bedrijf mogelijk te maken. Een be geleiding dus van de gedeel telijk arbeidsgeschikte." De aanstaande beëindiging van een loopbaan door pensio nering kan ook ingrijpend zijn in het welzijn van de betrokkene. De bedrijfsarts kan daarin, aldus Kwant, een belangrijke rol spelen. „Het is beslist niet alleen een per- soneels-organisatorische zaak." Eigen terrein Aan het slot komt nog een keer de verhouding con trolearts bedrijfsarts ter sprake. Kwant: „We heb ben ieder een eigen ter rein, waar we elkaar ech ter wel ontmoeten. Ik probeer van mijn kant soms begrip te kweken voor een bepaalde patiënt van wie ik de achtergron den wat beter ken." FLITSEN Personeelsblad Ahold nv Augustus 1983 40-ste jaargang no. 7 verschijnt 10 x per jaar Oplage: 33.000 Redactie secretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592519 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-593026 Mw. M. van Agtmael Direc tiesecretariaat Miro MK 108, 075-592721 M. Christiaanse (Bureau Van Hulzen) W. Engels Directoraat P O HK 1706, 075- 592524 P. Hesp AH-filiaal 1135 Floridaplein 2037 AK Haarlem 023-330016 N. Th. M. Huijsman Product Managing Marvelo P 430, 075-592551 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075- 593076 E. Muller Public Relations HK 1703, 075-592519 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) J. de Zwart Marketing afde ling AC Restaurants W407, 075-592932 huidige functie maar ook de verschillen. „Wij proberen mee te den ken met mensen die met hun pijn en/of met hun angsten bij ons komen. We geven ze advies en helpen ze een be slissing te nemen. Wat we niet doen is medicijnen ver strekken of rechtstreeks ver wijzen naar een specialist. Alles gaat, in overleg met de patiënt, via de huisarts." Een belangrijk verschil tus sen de huisarts en de be drijfsarts noemt Kwant de manier van werken. De huis arts wacht op klachten en is dus min of meer passief. De bedrijfsarts werkt juist pre ventief en probeert klachten te voorkomen, door bijvoor beeld aan te dringen op ver betering van werkomstan digheden of het uitvoeren van periodiek geneeskundig onderzoek. Een krant bestaat bij de gratie van nieuws. Slecht nieuws en goed nieuws. Een afspiege ling van het dagelijks leven. Zo werkt dat. Ook bij Flitsen, al veertig jaar. Dat nieuws moet echter wel op de redactietafels komen. Een krant heeft daarvoor een uitgebreid net van correspondenten. Flitsen heeft een uit gebreid net van contactpersonen die we hieronder nogmaals afdrukken. Wanneer u nu iets meemaakt waarvan u denkt dat is nieuws voor Flitsen, wees dan zo vriendelijk en tip uw contactpersoon. Ten overvloede: deze oproep geldt voor iedereen. Man of vrouw, hoog of laag, jong of oud, part- of full-timer. Geef nieuws door aan uw contact persoon, die weet uitstekend wat er verder mee moet gebeuren. AH Area 8810, Zaandam P. Hesp filiaal 1135 AH Area 8820, Zwolle A. Albers via HK BG05 AH Area 8830, Tilburg P. Wientjens via HK BG05 AH Area 8840, Hoogvliet J. Jonkers filiaal 1224 AH Area 8870, Zaandam W. van Dijk HK 1305 AH Area 8880, Zaandam W. Aaij via HK BG05 Miro Mw. A.M.M. van Os MK 108 Distributie J. Breeschoten HK 1218 Vers Vlees Groep Mw. E. Balk CSZ Alberto D. van Baren W 509 Etos J. v.d. Velde E 04 Toko Rekreatie Service Mw. A. van Tol HK 1202 Marvelo N. Huijsman P 430 Albro Tilburg E. Roohof Albro Tilburg Albro Zwanenburg A. van Velsen Albro Zwanenburg Meester Wijhe H. Weiter Meester Wijhe Ostara F. Witschge Vakantiepark De Zanding, Otterlo APCO Mw. L. van Nisius APCO Badhoevedorp Albert Heijn Grootverbruik C. van Rij AHGV Breukelen Ahead Advertising J. Ploeger AG 43 Directoraat P O/ A J. Smout HK 1402 Sociale Verzekeringen Vervolg van pagina 1 is de camping momenteel wat verouderd. Door het realiseren van eerderge noemde recreatievoorzie ningen zullen wij zeker meer gasten aantrekken. Ook op het kampeerterrein zelf wor den nog nieuwe voorzienin gen getroffen. Zo krijgt het terrein riolering, terwijl te vens water- en elektriciteits leidingen naar de staanplaat sen zullen worden gebracht. Daarnaast wordt nog over wogen een centraal antenne systeem te installeren. Al met al dus faciliteiten welke een Ostara-campinggast an no 1984, want dan zal alles moeten zijn gerealiseerd, mag verwachten", aldus de heer Nieuwenhuis.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 2