„Korfbal is samenspel en behendigheid" AH zone 8811 ziet terug op spannend zaalvoetbaltoernooi Flitsen pagina 11 Jan ter Weel, Etos.- Voetbal „Meidensport"? Gezellig Om het „goud" Snel „Pas als de aanvoerders van beide teams mij na afloop van de wedstrijd bedanken, weet ik dat ik écht goed gefloten heb." Dit zegt Jan ter Weel, in het dagelijks leven ver koopleider bij Etos en in zijn vrije tijd korfbal- scheidsrechter. Het is allemaal begonnen met een verhuizing. Jan werkte in een AH-filiaal in Apeldoorn en werd in 1971 overgeplaatst naar het hoofdkantoor in Zaandam. Dat leverde automatisch een vrije zaterdag op en die kon volgens Jan mooi gebruikt worden om te gaan voetbal len. „Mijn vrouw vroeg toen of ik geen zin had om samen met haar te gaan korfballen. Eerlijk gezegd ging ik liever voetballen maar ik heb toch ja gezegd en daar heb ik tot nu toe absoluut geen spijt van gehad." Jan is min of meer toeval lig scheidsrechter gewor den. Op één van de trai ningsavonden van zijn ver eniging ontbrak een scheids rechter. „Ik fluit wel even" en nog voor hij was uitge sproken had hij de fluit al in zijn mond. „Ik merkte toen dat ik het „scheidsen" best leuk vond. Ik ben een scheidsrechtercursus gaan volgen zodat ik ook echte wedstrijden kon gaan flui ten." Dat diploma werd ge haald en na een jaar volgde er zelfs een promotie waar door hij in een hogere klasse mocht fluiten. „In totaal ben ik nu alweer zeven jaar scheidsrechter en ik fluit op Jan ter Weel. districtsniveau, vergelijkbaar met 2e en 3e klas amateur voetbal." Korfbal is een gemengde sport, dat wil zeggen dat er in één team spelers van bei derlei kunne zitten. Het wordt van september tot no vember buiten gespeeld, van half november tot half maart in de sporthal en vanaf half maart weer buiten. Toch is korfbal een sport waar men niet zo vaak iets over te zien of te horen krijgt. Als we Jan ter Weel vragen hoe dit komt, zegt hij: „In één team spelen zowel dames als heren. Daarom denkt men al gauw dat korf bal een „meidensport" is. Maar dat is absoluut niet waar, want het is een hele snelle sport en ik durf rustig n het de taak van een scheids rechter op te treden bij wan gedrag van spelers of pu bliek. Maar probeer zelf maar eens een volle sporthal stil te krijgen. Dat lukt nooit." Jan traint twee maal per week. 's Maandags voor zich zelf om de conditie op peil te houden en 's woensdags traint hij een aantal aspiran ten waarbij hij zelf natuurlijk ook niet stilzit. Zelf wedstrij den spelen doet hij niet meer. „Als ik een schatting zou moeten maken denk ik dat er ongeveer 20% van mijn vrije tijd in korfbal gaat zitten. Ik heb dus nog tijd genoeg over voor mijn ge zin." Jan ter Weel is 36 jaar, getrouwd met Cobi en heeft twee zonen, Bastiaan van 7 en Sander van 3. Als we hem tot slot vragen om kort sa men te vatten wat voor hem korfbal is, zegt hij: „Korfbal is: samenspel, een behendig- heidssport en gewoon erg gezellig." Op 15 en 29 mei jl. heer ste grote spanning in de sporthal „Veerburg" in Anna Paulowna. Zeven dames- en acht heren- teams van AH-filialen uit zone 8811 streden daar om de fel begeerde eerste plaats in een zaalvoetbal- toernooi. Het waren de dames die de spits afbeten. Tijdens de strijd wist het team van AH Heemskerk de eerste plaats te veroveren, ge volgd door een goede tweede plaats voor de da mes van het Geert Grote plein uit Alkmaar. Het team uit Heemskerk speelde niet alleen goed, maar ook bijzonder spor tief, zodat de dames ook nog een Sportiviteitsprijs in de wacht sleepten. De heren kwamen 14 dagen later aan de beurt. Acht teams, verdeeld over twee poules, speelden om het „goud". In een spannende finale ging de favoriete ploeg uit Schagen met 1-0 ten on der tegen het zich taai we rende team uit Bergen. AH Julianaplcin Den Helder be zette de laatste plaats, maar mocht daarentegen wél de Sportiviteitsbekcr mee naar huis nemen. De beker voor het beste filiaal over beide dagen ging voor de tweede keer in vier jaar naar Alk maar en wel naar het filiaal Geert Groteplein. Vanzelf sprekend werden de win nende teams aan het eind van de dag in de bloemetjes gezet. Volgend jaar wordt een jubi- leumtoernooi gespeeld. Het is voor de 5e keer dat in zone 8811 in toernooiver- band wordt gevoetbald. Te vens viert de organisator van het toernooi, de derde klasse voetbalclub Albert Heijn Ahold (AHA '71dat jaar het 12V2-jarig bestaan. In deze Schagense voetbalclub spe len alleen Albert Heijn'ers. Jan Weel in actie te zeggen dat het er bij korf bal soms feller aan toe gaat dan bij voetbal." Hoe snel korfbal gespeeld kan worden zien we als we meegaan naar een wedstrijd die onder zijn leiding ge speeld wordt. In het kort iets over de spelregels: „Buiten is het veld verdeeld in drie vakken. In de zaal blijven er, vanwege de beperkte afme tingen van het speelveld, twee over. De twee vakken die overblijven zijn een aan- vals- en een verdedigingsvak. In elk vak staan van beide teams twee dames en twee heren. Eén team bestaat dus uit acht spelers. De spelers mogen niet lopen met de bal en bovendien is het zo dat heren alleen tegen heren en dames alleen tegen dames mogen spelen." Als we op het strijdtoneel ar riveren gaat Jan zich direct omkleden. Een kwartier voor de wedstrijd is hij erg geconcentreerd. „Kijk", zegt hij, „als een speler eens een keer uit vorm is vangen de anderen hem of haar wel op. Als een scheidsrechter slecht fluit is er niemand die dat doet. Hij bederft dan al leen het plezier voor beide teams." „Hi, ha, honde. Tijdens de wedstrijd zit ten wij van Flitsen op de tribune en spitsen onze oren om opmerkingen over de scheidsrechter op te vangen. Jan fluit goed. want hoe we ook ons best doen we horen niets negatiefs van het pu bliek over hem. Het overbe kende „Hi, ha, honde. blijft uit. Als we Jan na de wedstrijd vragen of hem dat wel eens wordt toegeroepen schiet hij in de lach. „Eén keer in een bomvolle sport hal in Utrecht. Officieel is Het winnende herenteam uit Bergen Het winnende damesteam uit Heemskerk

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 11