Wel gematigd, niet mat OpGROOT VERBRUIN pagina 6 Flitsen Ondernemingsraad van Albert Heijn Grootverbruik: Ahold overlegvergadering in 't kort Reiskosten- regeling Arbeidstijd verkorting Ziektekosten toeslag Functie classificatie ■O c O „Wij staan bekend als één van de meest gematigde on dernemingsraden binnen Ahold en we geloven dat dit inderdaad het geval is." De ze openhartige uiting van zelfkennis hoorden we in een gesprek met een drietal leden van de onderne mingsraad van Albert Heijn Grootverbruik (AHGV) in Breukelen, die aan de beurt was om zich (in Flitsen) te presenteren aan het voltal lige Ahold-personeel. In het gloednieuwe gebouw op het industrieterrein troffen we Co van Doesburg (25), medewerker op de afdeling Personeelzaken en voorzitter van deze OR, Nico Schoenmacker (35) van de credi teurenafdeling en secretaris van de OR, en Sita Zijderveld (43) die halve dagen werkt op de telefoni sche verkoopafdeling. Leden van AHGV's ondernemingsraad zijn bovendien nog Bep van Halen (46) en Willem van der Kroef (50), beiden van het magazijn. Nieuwe ploeg Zoals bekend is AHGV begin 1981 verhuisd van Zaandam naar Breu kelen. In verband daarmee werd besloten de vorige OR een jaar langer dan gebruikelijk in functie te laten. De huidige ploeg, die vorig jaar april gekozen werd. heeft als gevolg daarvan een zit tingsperiode van slechts twee jaar. De nieuwe ondernemingsraad werd wel totaal vernieuwd: geen der vorige leden heeft er zitting in. Tegelijk met een nieuwe lente, een nieuwe woonplaats en een nieuw gebouw ook een nieuwe OR dus... En nét zo gematigd als de vorige, hoe kan dat? Co, Nico en Sita hebben er elk hun eigen ver klaringen voor en zo hoorden we door elkaar: omdat we een kleine groep zijn; omdat de OR in één huis zit; omdat we -ook buiten de vergaderingen om- goede contac ten met de directie hebben; omdat GV een jong bedrijf is met uitste kende perspectieven („we hopen nog eens de grootste te worden") en: omdat de directie zich open en soepel opstelt. Snel advies Een „gematigde" opstelling is niet hetzelfde als een „matte" opstel ling, althans in Breukelen niet. Integendeel, de kleine OR-ploeg gaat diepgaand, fris en snel tegen de problemen aan. Een voorbeeld. AHGV beschikt over tien verte genwoordigers die allen ressorte ren onder het hoofd Commerciële Zaken, de heer C. Oudshoorn. In verband met het starten van aller lei nieuwe activiteiten bleek deze verantwoordelijkheid voor één man te zwaar te zijn, maar de directie wilde geen extra man van buiten aantrekken. Wat te doen? De OR vroeg om een oplossing en dat leidde tot een plan om -bij wijze van proef- gedurende onge veer één jaar te functioneren met twee verkoopleiders: de heer Oudshoorn en de heer A. Wape naar, die voorheen al acquisitie had gedaan voor het verkrijgen van grote relaties. Wel, de OR vergaderde er een hele dag over (op een vrijdag), had de maandag daarop gesprekken met een aantal betrokkenen en bracht de volgen de dag al een positief advies aan de directie uit, die tijdens de lunch pauze blijk gaf van haar bewonde ring voor zó snel werken! (Of die bewondering er ook geweest zou zijn als het advies négatief was geweest, laten we nu maar even in. het midden....). Nieuwe problemen Zoals uit diverse pubükaties wel is gebleken, heeft de verhuizing van AHGV van Zaandam naar Breuke len allerlei problemen meege bracht. Sommigen van de werkne mers wilden niet mee en voor anderen bleek het -ondanks posi tieve toezeggingen van de ge meente- heel moeilijk te zijn goe de huisvesting te vinden. Die pro blemen kwamen vooral op het bordje van de vorige onderne-. mingsraad terecht: de nieuwe OR heeft alleen maar te maken gehad met een heel klein staartje van de verhuismuis. Maar, zoals altijd, er dienden zich natuurlijk wel aller lei nieuwe problemen aan, zoals bijvoorbeeld de zojuist vermelde organisatiewijziging. Eén daarvan is ook de slechte afwatering van het terrein, dat eigenlijk te laag ligt en na regenval dan ook bedekt is met plassen. Dat is niet plezierig voor de 92 personeelsleden, maar ook niet voor de klanten die op bezoek komen. Het Pensioenfonds van de Hoogovens, dat eigenaar van het terrein is, wilde aanvanke lijk niets van verbetering weten, maar mede dank zij de inspannin gen van de OR ligt er nu toch een plan gereed voor het aanleggen van een afwateringsgreppel en een verhoging van het terrein. „Waar je je als ondernemingsraad al niet mee bezig moet houden", zo hoor den we één van onze gespreks partners hardop denken... Werkoverleg gestart Andere vraagstukken die -hetzij incidenteel, hetzij regelmatig- in de OR-vergaderingen aan de orde komen, zijn o.m.de automatisering (waarover in elke overlegvergade ring met de directie informatie wordt verstrekt), het verbeteren van het contact met de achterban (half april is een eerste personeels- krantje uitgegeven, waarin ook de OR ruimte heeft gekregen) en de uitvoering van de Wet op de Ar beidsomstandigheden. Er is een Commissie Arbowet gevormd, waarin behalve de voltallige OR ook het hoofd van de afdeling Personeelzaken. de heer H. Heero ma, als vertegenwoordiger van het managementteam zitting heeft. „We hebben met twee leden van het managementteam een hele middag zitten praten", zegt Sita, „en dat heeft veel opgeleverd; we hebben heel wat kunnen spuien." Er is inmiddels op dit gebied ook al het een en ander gebeurd, zoals: betere afspraken in verband met de beveiliging tegen brand, het aanbrengen van een alarminstalla tie e.d. Diverse andere zaken, zoals het aanbrengen van afscheidings- wanden tegen tocht bij de laad- en losstations. zijn nog in onderzoek. Intussen is op het magazijn een plan voor werkoverleg in uitvoe ring gekomen: er wordt eens per zes weken vergaderd en de notu-, len worden besproken in de verga deringen van de ondernemings raad. Reacties Kortom, een enthousiaste OR- ploeg, daar in Breukelen. Nico en Sita vinden het overigens jammer dat hun OR momenteel niet meer vertegenwoordigd is in de COR, omdat Co zijn lidmaatschap heeft moeten opzeggen in verband met z'n avondstudie voor de MBO- opleiding .Arbeidsmarktpolitiek en Personeelsbeleid". Hij zegt daarover: „Als je je werk voor de COR goed wilt doen, moet je er toch heel wat avonduurtjes inste ken en dat kan ik mij nu niet meer veroorloven". Co belooft echter, dat op de eerstvolgende agenda van de OR een punt zal prijken ter bespreking van de vraag op welke wijze mogelijk in de vacature kan worden voorzien. Het drietal be treurt het wel een beetje, dat er vaak weinig of geen reacties vanuit de andere personeelsleden komen op hetgeen de OR allemaal doet. De voorzitter: „Maar dat is een gegeven, waarmee veel onderne mingsraden zitten. Toch willen we proberen daarin verbetering te brengen, het liefst vóór de verkie zingen van volgend jaar." In dit verband werd als typerend opge merkt, dat er ditmaal wél opval lend veel reacties kwamen op het jaarverslag-1982 van de OR. Maar die tekst was dan ook gelardeerd met talrijke heel aardige car toons... Afscheid van G. Kras en Fvan Vlaanderen In de Ahold Overlegverga dering van 31 mei jl. is af scheid genomen van de heer F. van Vlaanderen (AHSM), die wegens het vol gen van een opleiding mo menteel geen tijd meer heeft voor de COR. De heer G. Kras (Albro Zwa nenburg) heeft ook af scheid genomen van de COR. Wie beide heren gaan opvolgen is nog niet be kend. V./ n r.. mw. R. Zijderveld en de lieren N Schoenmacker, W van der Kroef B. van Halen, C. van Doesburg RvB en COR bereikten nog geen overeenstemming omtrent de eigen bijdrage in de reiskostenregeling. COR besluit het invullen van de roostervrije dagen aan de OR-en over te laten. Bekrachtiging van de afspraken zal door de COR en RvB plaatsvinden. COR besluit oordeel omtrent verschil ziektekostentoeslag op te schorten. Directie Miro besluit de drie lopende projecten uit te stellen. De werkgroep Organisatie en Communicatie zal op verzoek van de COR contact onderhouden met de OR Miro over deze materie.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 6