„Contact met medewerkers is binnen de horeca enorm belangrijk" pagina 4 Flitsen 8 uur met Guus Besier, manager AC Restaurant Zevenaar Crazy day Voorvergadering Winkel Proefkeuken Ronde manager. Je bent continu be zig, want er is geen bedrijf zo onvoorspelbaar als horeca. Het ene moment is het erg stil en het andere zit het barstens vol." „Vandaag is misschien een beetje een ongelukkige dag om met me mee te lopen. Door die verbouwing, de personeelsavond en de grote aanloop van gasten - overi gens hebben we er vorige week 15.000 gehad loopt het allemaal wat vreemd. Iets over m'n werk: iedere donderdag is het „crazy- day". De hele administratie komt aan de orde, alle afde lingen komen met hun cijfer tjes van de afgesloten week. Die betreffen omzet, uren, loonbedragen. Die cijfers analyseer ik en ik kom er tijdens de managementsver- gadering op terug. Aanslui tend is dan de stafvergade ring. Op deze wijze kun je direct werken en zijn de me dewerkers snel op de hoogte van het te voeren beleid voor de volgende week en acties die moeten worden ondernomen." Regelmatig komt de heer A. J. de Priester, regiomanager, op bezoek om te kijken hoe alles reilt en zeilt. „Ook ko men we als managers uit de regio Zuid geregeld bij el kaar om bepaalde proble men te bespreken. Verder heb ik contact met de doua ne en de Koninklijke Mare chaussee want die voorzien we van voedsel. Ook beleve- ren we het „cachot" van de Rijkspolitie." Halverwege de middag vindt er een voorvergadering plaats over de vanavond te houden medewerkersbijeen komst. Aanwezig zijn Peter van Okkenburg, Frank Ligt- voet, Riek Driessen (hoofd winkel), Tom Mocking (hoofd restaurant) en na tuurlijk Guus zelf. Nadat eerst een dienstenrooster- probleem wordt opgelost, vertellen allen in het kort wat zij vanavond tijdens de medewerkersbijeenkomst zullen zeggen. Het is inmiddels ruim over zessen en het restaurant zit lekker vol. We krijgen zelf ook trek. Zo dicht bij de Duitse grens natuurlijk een schnitzel. In dit verband merkt Guus op: „Als straks Guus Besier (32) Guus Besier werd op 8 mei 1951 in Amster dam geboren. Na de MEAO trad hij gedu rende twee jaar in dienst bij het Alpha Hotel (nu Novotel) in Amsterdam. Daar kreeg hij de smaak van het horecavak te pak ken. Daarom besloot hij terug te gaan naar school en bezocht de Hogere Hotelschool in Scheveningen. Tijdens een half jaar durende managersstage uit gaande van de HHS, werkte hij op het hoofdkantoor van AC Restaurants. Na zijn opleiding trad Guus in dienst bij AC en werkte achtereenvolgens als assistent-manager in AC Reeuwwijk en als restaurantleider bij AC Nederweert. Sinds no vember 1981 is hij ma nager van AC Zeve naar. Guus maakte deel uit van de Mana- gersgroep '85. In dat kader volgde hij diver se cursussen. Nu is hij mentor van een van de medewerkers die in de Managersgroep '86 zit. Guus is getrouwd en woont in Zevenaar. Een hobby van hem is het alpinisme. Vroeger bedwong hij regelma tig steile hellingen. Daar heeft hij nu wei nig tijd meer voor, maar nieuwe ontwik kelingen worden op de voet gevolgd. Ver der tennist hij regel matig met een aantal collega's en hun vrou wen. de oosterburen in groten ge tale hier naar toe komen, passen we ons menu aan. Schnitzels en goulashsoep lopen dan als een trein." Onze Acht uur met zit erop. We nemen afscheid van Guus Besier die er door de medewerkersbijeenkomst nog een paar uur tegenaan moet.... Werkbespreking. V.ln.r.: Pe- van Okkenburg, Riek ssen, Guus Besier en 'k Ligtvoet. AC Restaurant Zevenaar ligt op een steenworp afstand van de snelweg Arnhem - Oberhausen en een kilometer of vier van de grensplaats Beek waar jaarlijks zo'n 23 miljoen voertuigen de grens passeren, 's Morgens tegen tienen is het al behoor lijk druk in AC Zevenaar. Nederlanders, Duitsers, Engelsen, Amerikanen en zelfs een groep Japan ners zitten achter de koffie. Om tien uur komt Guus Besier, manager van deze AC-vestiging bin nen. Misschien een beetje laat om een Acht uur met te beginnen Tijdens het kennismakingsge sprek blijkt dat Guus wisseldiensten heeft. „Als manager ben je natuurlijk de verantwoordelijke persoon, maar een restaurant „runnen" kun je niet alleen. Daarom heb je een management team. Omdat ons „bedrijf' langer dan acht uur en ook in de weekenden open is, werk je in wisseldiensten. We kennen een vroege, een midden en een late dienst. Op die manier is er altijd iemand van het management aanwezig." De koude schotels moeten worden „bijgevuld". De eerste gang van deze morgen is langs de vitrines van het zelfbedieningsres taurant. Guus kijkt hoe alles erbij staat. ,Je moet je pro- dukten zo smaakvol mogelijk presenteren want dat bevor dert de eetlust van de gast." Daarna praat Guus de „mor gen" door met assistent- manager Peter van Okken burg. Die had vandaag name lijk vroege dienst. Aan de orde komt hoe het tot nu toe is gegaan, hoeveel gasten er zijn geweest en wat de om zet was. Ineens staan we in het „zenuwcentrum" van AC Zevenaar. Hier zwaait chef kok Frank Ligtvoet de polle pel. Koks roeren met grote houten lepels in pannen soep. koude schotels wor den klaargemaakt en een kok bakt een schnitzel voor een vroege Iuncher. Als we de keuken hebben verlaten, doen we de AC winkel aan. Opvallend is het grote aanbod Duitse sigaret ten, koffie en toeristische snuisterijen. Guus: „koffie en sigaretten, zijn bij onze oos terburen erg duur. Daarom kopen ze die produkten mas saal bij ons in. Geen wonder dus dat we hier ruim een kwart van de totaalomzet van alle Nederlandse AC- winkels realiseren." Elke dag als hij dienst heeft, zo vertelt Guus, verloopt zijn eerste ronde volgens dit schema. „Als je de dienst overneemt is het belangrijk dat je weet hoe de vlag erbij staat. Verder maak je een L Onderonsje met Frank Ligt voet (l) praatje met deze of gene. Contact met je medewerkers is vooral in een horecabe drijf belangrijk. Hoe gemoti veerder een medewerker des te meer straalt hij gast vrijheid uit, Guus vindt het jammer dat hij niet meer tijd voor zijn tachtig medewer kers (part- en full-timers) kan vrijmaken. Tijdens het doornemen van de post wordt Guus regelma tig gestoord door een paar timmerlieden. AC Zevenaar wordt namelijk verbouwd en aangepast aan AC nieuwe stijl. Dat betekent een stijl vollere inrichting met plan tenbakken en een volkomen nieuwe presentatie van de lijn in het zelfbedieningsge deelte. Kortom: een totaal nieuw gezicht. Het bedieningsrestaurant is inmiddels verdwenen om plaats te maken voor een. In de winkel: links Ria van der Meent. nieuw deel zelfbedienings restaurant. „Dat laatste heb ben we, gezien het grote aantal gasten, voor de zelfbe diening hard nodig." Naast de aanpassing aan de nieuwe stijl gaat er met de zelfbedie ning het een en ander gebeu ren. „In België hebben we acht vestigingen waar men nu volgens een geheel nieuw concept werkt. Meer aan dacht aan het uiterlijk van het produkt, een nieuwe presentatie waarbij veel aan dacht wordt besteed aan de kwaliteit van het produkt waarbij natuurlijk wordt uit gegaan van wensen en ver langens van de gasten." Op dit moment is het Pro jectteam Ravenstein bestaan de uit de heren W. J. van den Heuvel, directeur AC Restau rants, marketing-manager, J. A. A. de Zwart, regiomanager A. J. de Priester. L. Hagens van de Bouw Technische Projecten en ik, aan het on derzoeken in hoeverre dit nieuwe concept is uit te werken voor Nederland. On ze vestiging is uitgekozen als „proefkeuken". Regelmatig bezoeken we de AC-vesti ging Ruischbroek om daar ervaring op te doen met pre sentatie en werkwijze. De bedoeling is natuurlijk dat later de nieuwe concepten, die hier worden uitgewerkt, worden geïntroduceerd bij onze andere Nederlandse vestigingen." Na het doornemen van de post gaan we naar de Ridder zaal waar chefkok Frank Ligt voet de première geeft van een 8 mm-film. Deze is door hem gedurende een aantal werkbezoeken aan de eer dergenoemde Belgische ves tiging gemaakt. Duidelijk is de nieuwe aanpak te zien. De manier waarop de gerechten worden gepresenteerd heeft iets weg van een groot koud buffet. Guus: „Het opmaken daarvan is een intensief werk. Bovendien is het zo dat je steeds opnieuw moet opmaken om het geheel er perfect te laten uitzien. Ga maar na: als je zelf naar een koud buffet gaat, is het het prettigst als alles nog com pleet is. Als je als een van de laatsten je keus moet maken, heb je het idee dat je te laat komt voor het eten en dat de anderen al klaar zijn." Terwijl we zitten te praten is assistent-manager Peter van Okkenburg met engelenge duld bezig grote flip-over- vellen vol te schrijven. Hij vertelt: „Vanavond gaan we om negen uur dicht. Aanslui tend zal een medewerkers- vergadering worden gehou den Met behulp van de flip-over en de fUm zullen we onze mensen op de hoogte stellen van de inmid dels begonnen verbouwing en de nieuwe presentatie van ons assortiment." Het wordt weer tijd voor een ronde, de vierde al van daag. Het is inmiddels bij zonder druk geworden in „De Hut", zoals Guus Besier zijn AC-vestiging noemt. Er zijn zes bussen binnengeko men en dat betekent pezen. Als we door „de lijn" lopen, verschuift Guus met een kri tische blik een paar taarten, kijkt of er nog voldoende koffie bruin is en merkt te gen een medewerkster op dat de koude schotels moe ten worden bijgevuld. „Dat hoort ook bij je werk als

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 4