„Grotere job- rotation zou goede zaak zijn" Colofon A.F. Constandse: Centrale slagerij in Eindhoven pagina 2 Flitsen Open huis en feest avond CS Eindhoven en. Na de feestelijke opening en de aansluitende receptie hield CS Eindhoven op 28 mei jl. open huis. Alle medewer kers waren bereid gevonden de genodigden - waaronder vele buurtgenoten en andere belangstellenden - te infor meren over hun manier van werken. Kosten noch moeite werden gespaard om de ruim 1500 bezoekers volledig kennis te laten maken met de produk- ten van CS Eindhoven Het open huis begon met een rondleiding in de ontvangst- hal. Hier hingen een aantal geslachte dieren. Van een rund moest men het preciese gewicht raden. Verderop in het gebouw - op de afdeling verwerking - hadden de mede werkers een „Vers Vlees Show" ingericht. Twee lange ta fels waren bedekt met schalen vers vlees. Alles was gegar neerd met veel groen en fruit. Op de inpakafdeling kon men zien hoe het verpakken in zijn werk gaat. Aangezien de CS tijdens het open huis niet operationeel was, waren de machines niet in actie Wel had men een aantal bakjes vlees op de banden gezet zodat duidelijk te zien was hoe het verwerkingsproces is. Verder konden de bezoekers het nieuwe personeelsrestau- rant, de directiekantoren, de computerruimte, de kleedlo kalen en de koel- en diepvriescellen bezichtigen, 's Avonds vond een groot personeelsfeest plaats in de feesttent. Jo Koster, voorzitter van de personeelsvereniging leidde de avond. Het feest werd opgeluisterd met een jazz-concert. Hoogtepunten van de avond vormden een koud buffet en de buikdanseres Samira. Haar optreden bracht één van de aanwezigen dermate in vervoering dat hij ronder er erg in te hebben - een bierviltje oppeuzelde. Met name het open huis en de feestavond waren een groot succes. Dit was te danken aan de grote inzet, inventiviteit en creativi teit van de CS-Eindhoven-medewcrkers. Zij waren dege nen die het open huis en de feestavond organiseerden. de arbeidsomstandigheden niet meer „bij de tijd". De heer Den Hoed noemde ze „slecht": men miste daglicht, er waren tocht- en vocht- problemen en de kleedruim tes, toiletten en kantine wa ren in zeer slechte staat van onderhoud. „In overleg met alle mede werkers, zowel individueel als in groepsverband, wer den alle problemen op een rijtje gezet en werden voor stellen gedaan om de werk omstandigheden te verbete ren. De oplossingen die wer den aangedragen, bleken zo'n 5,5 miljoen gulden te vragen, maar combinatie van nieuwbouw en verbouwing ter plekke stelden ons in staat zoveel mogelijk aan de wensen van de medewerkers te voldoen", aldus de heer Den Hoed, die meedeelde dat de capaciteit nu is uitge breid tot 80 ton per week en dat er sprake is van een pro- duktiviteitsverbetering van 6,54%. De Centrale Slagerij kan nu tot één van de modernste van Europa worden gere kend. In de uiterst efficiënte produktieruimte, die nu dubbel zo groot is, is de routing van het te bewerken vlees zodanig geoptimali seerd dat het vlees steeds binnen 24 uur in de AH-filia- len ligt. De efficiency wordt ook bevorderd door een vol ledig geautomatiseerde ver werking van alle produktie- gegevens, vanaf bestelling vanuit de winkels tot de da gelijkse produktie zelf. Mw. M. van Agtmael Direc tiesecretariaat Miro MK 108, 075-592721 M. Christiaanse (Bureau Van Hulzen) W. Engels Directoraat P O. HK 1706, 075- 592524 P. Hesp AH-filiaal 1135 Floridaplein 2037 AK Haarlem 023-330016 N. Th. M. Huijsman Product Managing Marvelo P 430, 075-592551 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075- 593076 E. Muller Public Relations HK 1703, 075-592519 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) J. de Zwart Marketing afde ling AC Restaurants W407, 075-592932 Vervolg van pagina 1 De heer J.F.L Lavrijssen, be drijfsleider van CS Eindho ven, hield tijdens de persbij eenkomst en de officiële opening een toespraak waar in hij een kleine, maar in drukwekkende greep deed uit alle problemen waarmee men gedurende de bouw te maken heeft gehad. Zo me moreerde hij o.m. dat hij eens 30 paraplu's bij een benzinepompstation heeft gekocht om te voorkomen dat het personeel door „weer en wind" naar de kan tine moest, dat een aantal medewerkerkers met de spoelslangen voor brand weer heeft moeten spelen omdat bij het slopen van het cellenblok brand uitbrak en hoe er per vergissing plotse ling een bulldozer door een stofschot reed. Omdat de CS de buurtbewo ners in het verleden wel wat overlast heeft bezorgd en er daarom zowel door omwo nenden als door de gemeen te pogingen zijn gedaan de slagerij uit de Ekkerstraat weg te krijgen (hetgeen niet doorging, omdat kon wor den aangetoond dat de over last door de nieuw- en ver bouw zo goed als geheel zou verdwijnen), heeft CS Eind hoven de overige bewoners van de straat de beplanting van een parkje van rond 500 m2 aangeboden. FLITSEN Personeelsblad Ahold nv Juni 1983 40-ste jaargang no. 6 verschijnt 10 x per jaar Oplage: 33.000 Redactie secretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592519 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-593026 plaats van ze alleen maar te sluiten." Constandse zegt bij de uit voering van het driejaren plan zeer onder de indruk te zijn gekomen van de veer kracht, die een grote organi satie als Albert Heijn bezit. „Natuurlijk kun je zo'n om- Duiging slechts in gezamen lijke inspanning uitvoeren. Het was opmerkelijk hoe goed iedereen, van hoog tot laag, deze zaak heeft aange voeld en opgepakt." Het hernieuwde succes van de kleine winkel zorgde ove rigens voor twee belangrijke beslissingen. In de eerste plaats werd besloten de fran- chise-formule ter hand te ne men. Op die manier zouden immers kleinere zaken in nog „witte" gebieden onder de AH-vlag kunnen worden gebracht. Een tweede aspect was, dat de verschillen tus sen de kleinere AH-zaken en de Simon-winkels wel zeer klein waren geworden. Con standse: „Inmiddels heeft de integratie van Simon binnen de AH-organisatie bewezen een goede „move" te zijn geweest. Na een half jaar zijn de ex-Simon-winkels al structureel rendabel. Dit is een beter resultaat dan ze ooit binnen Ahold hebben gehaald." Samenvattend zegt hij: „Mijn opvolging vindt bij Albert Heijn een aantal van 200 goed renderende, kleine winkels met een omzet van ruim 1 miljard. Een ge smeerd lopende organisatie die hoogstens hier en daar wat moet worden geoptima liseerd." Constandse beschouwt zijn taak bij Ahold dan ook als afgerond. Zijn vertrek ver klaart hij in het zich extern aandienen van een nieuwe interessante mogelijkheid, die intern niet voor handen was. „Bovendien vind ik het prettig om eindverantwoor delijkheid te dragen, terwijl ik bij AH die verantwoording met een directieteam deel de." Bij Bruna (750 mede werkers, 400 winkels waar van ruim de helft in franchi se) krijgt hij wat hij zoekt: de verantwoording voor de he le gang van zaken. mmimÊÊÊmÊÊÊÊÊmmÊmmm Constandse zegt met veel plezier bij Ahold te hebben gewerkt. De werksfeer op het hoofdkantoor, maar ook elders in de organisatie, wordt zijns inziens geken merkt door een informeel verkeer. „Het verloop onder leidinggevenden is hier bij zonder laag. Daardoor zijn er zeer veel mensen, die elkaar lang en - goed kennen. Er wordt veel onderling gere geld op persoonlijke relatie. Dat heeft zowel voor- als nadelen. Sommige mensen zitten wel wat erg lang op dezelfde stoel. Een grotere „job-rotation" zou ik voor Ahold een goede zaak vin den." Anderzijds laat Constandse zich lovend uit over de be trokkenheid van het Albert Heijn-personeel. „Iedereen is bereid er hard tegen aan te gaan als dat nodig is. Men heeft wel vaak de mond vol van „verworven rechten", maar er wordt ook wel dege lijk aan de plichten gedacht. Ik wil dan ook graag beslui ten met iedereen te danken voor de samenwerking, en alle medewerkers, niet in de laatste plaats die van AHZB, veel succes voor de toe komst te wensen." Per 1 juni is de heer A.F. Constandse in dienst getreden van Bruna bv. Vóór hij zijn kamer op de achtste verdieping van het hoofdkantoor in Zaan dam voorgoed verliet sprak Flitsen met hem over zijn zes jaar bij Albert Heijn als directeur AHZB. Alles overziend noemt hij met tevredenheid de „wedergeboorte" van de kleinere winkel en de geslaagde integratie van Simon. Zijn enige kritiek betreft de nadelige kant van de, wat hij noemt, Ahold-cultuur. Deze sfeer van informeel onder ling verkeer staat zijns inziens soms een objectie ve beoordeling van iemands prestaties in de weg. „Bij Ahold plakken ze al gauw etiketten, die zijn voorzien van een taaie lijmsoort." AF. Constandse Er zijn hierdoor mensen met een goede output, gemeten naar de functie-eisen, met wollige verhalen het bos in gestuurd. Omgekeerd zijn er mensen die, om even ondui delijke redenen, kennelijk geen kwaad kunnen doen. De taak, die de heer Con standse in 1977 bij zijn en tree bij Ahold kreeg toebe deeld, was duidelijk omlijnd. „Men wist eigenlijk niet goed raad met de kleinere winkels. Nagenoeg alle aan dacht was besteed aan super- marts en dat had de klein schalige winkels danig in de versukkeling gebracht. In fei te was er sprake van een afbouwverhaal, waarin nog een laatste reddingspoging moest worden gedaan door een man van buiten." Niet gehinderd door kennis van het food-vak, zoals hij zelf zegt, heeft hij met graagte de schouders onder die klus ge zet. „Ik trof drie belangrijke elementen: a. een weinig ge motiveerd kader, dat duide lijk leed onder het „bijwa gen-effect"; b. een duidelijke achterstand in de technische outillage en c. een achter stand in opleiding, dus in kennis en kunde, bij het per soneel." De top van AHZB heeft toen een driejarenplan opgesteld dat in die situatie verbetering moest brengen. Met succes, want na diverse ingrepen bij opleiding, win kelinrichting en assortiment bleek de weg tot rende mentsherstel te zijn ingesla gen. Constandse: „Het beste bewijs van een geslaagde operatie is wel, dat we weer nieuwe kleinschalige win kels zijn gaan openen in

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 2