AC Restaurants neemt horeca exploitatie Beekse Bergen over Reiskostenregeling diepgaand besproken Flitsen pagina 5 Franchising- activiteiten „Vastzetten" Goed werk begeleidings commissies Per 1 april jl. nam AC Restaurants de totale horeca-exploitatie van de Beekse Bergen in Hilvarenbeek over. Tot deze datum was die in handen van een stich ting welke wordt ge vormd door de ge meenten Hilvarenbeek en Tilburg. Genoemde gemeenten zijn eige naar van dit grootste Nederlandse recreatie park dat 147 ha. telt. Projectmanager van de ze AC horeca-exploita tie werd de heer C. Vemooy. Voor 1 april was hij districtsmana ger van de in België en Duitsland gevestigde AC Restaurants. De Beekse Bergen bestaat uit twee gedeelten: een recrea tiepark en een safaripark. Het recreatiepark telt tal van evenementen, o.m. een groot meer tot een diepte van 24 meter met een uitge strekt strandgebied, een ka belbaan met een lengte van 4,8 km, een bioscoop - ge naamd Imax - met het groot ste filmdoek van Europa (17x23 meter), een magni fieke kikkershow en een ker mis. Het safaripark telt een groot aantal uitheemse dier soorten waaronder leeuwen, jachtluipaarden, neushoorns, bavianen en Afrikaans wild. Ook Europese diersoorten als Yaks, het oerpaard en edelherten zijn in dit park vertegenwoordigd Recreatiepark De horeca-activiteit die AC Restaurants in het recreatie park heeft overgenomen is het Strandrestaurant met 1600 zitplaatsen. Het restau rant kan door middel van schuifwanden worden ge deeld in een zestal zalen met elk een verplaatsbare bar en een eigen geluidsinstallatie. Naast de restaurant-activiteit houdt AC zich bezig met het beleveren van de 25 pavil joens die worden geëxploi teerd door negen pachters. Daartoe heeft AC de beschik king over een Centraal Maga zijn met een oppervlakte van 1500 m2 met twee diep vries- en twee koelcellen. Verder belevert AC op Beek se Bergen twee surfvereni- gingen, een (water)skilift - een faciliteit waarbij water skiërs d.m.v. een soort kabel baanconstructie met een snelheid tot zestig kilometer per uur over het water wor den getrokken -, een tennis- en roeivereniging. Safaripark Direct aan de ingang van het safaripark exploiteert AC het zogenaamde Safarirestau rant. Dit bestaat uit een tweetal geheel in Afrikaanse stijl opgetrokken kralen. De grote kraal heeft de beschik king over 123 zitplaatsen en heeft in de nok een bar die aan dertig personen ruimte biedt. Het terras - met uit zicht op het safaripark - heeft een capaciteit voor 200 per sonen. De kleine kraal beschikt over 80 zitplaatsen en is - in het naseizoen - uitermate ge schikt voor kleine partijen. De beide kralen zijn door een hal met elkaar verbon den, zodat ook grotere gezel schappen kunnen worden geherbergd. Middenin het Safaripark ligt een kiosk die ook wat bele- vering betreft van AC afhan kelijk is. Een opmerkelijk de tail is dat deze pleisterplaats niet per telefoon maar per mobilofoon bereikbaar is. Prijzen 10 tot 15% verlaagd Over de overname sprak redactie Flitsen met project manager Vernooy: „Als AC iets overneemt wordt met een gedacht dat ook letter lijk en figuurlijk de bordjes worden verhangen. Dat is in dit geval niet gebeurd. We hebben de exploitatie over genomen, maar niet direct onze naam daaraan gehecht. Al het personeel is meegeko men tegen dezelfde salarië ring als voorheen. Uiteraard is het aantal medewerkers sterk afhankelijk van seizoen en drukte. Men werkt nu in dienst van ons. Er zijn aanpassingen geweest in de prijsstelling. De laatste jaren is er een ontwikkeling geweest dat de gast zich steeds meer bewust werd van de prijsstelling. We heb ben die evenals de Beekse Bergen als zodanig aange past. Dat resulteerde voor ons in een prijskorting van 10 tot 15%." Projectmanager Vemooy stelt zich meerdere doelen voor ogen: „We willen ons hier gaan toeleggen op een „hele jaar rond exploitatie". Dat wil zeggen dat we niet alleen in het hoogseizoen maar ook in het voor- en na seizoen onze faciliteiten ge heel ten dienste willen stel len aan de gast. Er is denk ik geen horecabe drijf in Nederland die moge lijkheden heeft waarover wij de beschikking hebben. Naast naamsbekendheid, weet vrijwel iedereen in Ne derland waar de Beekse Ber gen ligt. Voor hen die het niet weten wordt het via ver keersborden uitermate goed aangegeven. Velen hebben de Beekse Bergen als con gresoord of als tentoonstel lingsfaciliteit al ontdekt. On ze handicap is misschien dat wij geen overnachtingsfacili teiten kunnen bieden. In de directe omgeving van Hilva renbeek is die er echter vol doende", aldus de project manager. Op de vraag of er naast res taurants en afhaalcentra bin nen AC ruimte is voor een exploitatiemarkt als deze, antwoordt de heer Vemooy: „Die is er zeker. Alleen de verwerving van dergelijke objecten is een moeizame zaak. Enerzijds zijn ze niet bijzonder dik gezaaid en an derzijds houden de recrea tieparken, al dan niet moei zaam, de exploitatie in eigen hand. De verwerving van dit ex ploitatie-object was een kwestie van lange adem. AC heeft de overeenkomst kun nen afsluiten. Dat is een bij zonder positieve zaak. Als laatste zou ik graag willen opmerken dat de samenwer king met de eigenaren van de Beekse Bergen bijzonder goed verloopt. Samen stre ven we er op dit moment naar het park in de toekomst nog meer bekendheid te ge ven. De beste reclame daar bij blijft - en daar zijn we het gezamenlijk over eens - de service, gezelligheid, attrac ties en prijs die we hebben te bieden." Over de toekomst van franchising- activiteiten binnen Ahold, had in de COR bij de presentatie van het financieel jaarverslag een hele dis cussie plaats, zulks naar aanleiding van een vraag van mevr. Van der Wijgert. De COR-secretaris zwen gelde het onderwerp verder aan door er op te wijzen dat het con sumentisme toeneemt en dat Ahold door haar grootte kwets baar is. „Heeft Ahold voldoende grip op de franchise-organisatie om de kwaliteit die wij willen zien te waarborgen?" „Het gaat om de kwaliteit van de winkel en van het personeel", be- Onder reiskostenregeling wordt een regeling ver staan, die een financiële vergoeding waarborgt voor kosten die gemaakt zijn voor het woonVwerk-ver keer. Deze definitie is van de werkgroep Arbeidsvoor waarden/sociaal beleid van de COR. In de vergadering van 22 maart jl werd langdu rig over de voorgestelde nieuwe regeling gespro ken. Centraal in de discus sie stond de eigen bijdrage van het personeelslid in de reiskosten en de kilometer- grens waarbinnen men geen recht op reiskosten vergoeding heeft. greep de heer A. Heijn, „dat is inderdaad een moeilijk punt. Wij hebben daarom lang gewacht om weer met franchising te beginnen. Weer, want voor de oorlog en kort erna hadden wij dit ook. We spra ken toen van depots. Daar zijn we destijds mee gestopt, omdat de kwaliteit van winkels en de leiding niet in de hand kon worden ge houden. Wij denken dat wij dit met een zeer goede selectie van de franchising-ondernemers nu wel kunnen. Dan moet er bij ons echter wel een apparaat zijn op het gebied van organisatie en op leiding. Maar het gaat tenslotte om ondernemers, die het moeten kun nen waarmaken. Als het niet goed gaat, zullen we uiteraard wel in grijpen." De COR kwam ten aanzien van deze twee punten uiteindelijk tot de volgende standpunten: a. wie in aanmerldng komt voor reiskostenvergoeding dient 15,- voor eigen rekening te nemen. Dit bedrag wordt „vastgezet", d.w.z. dat het niet wordt geïndexeerd (in de pas lopen met kostenstijgin- gen). b. binnen een afstand van 5 km van de werkplaats heeft men geen aan spraak op reiskostenvergoeding. Voordat men het over deze twee punten eens was, werd er heel wat afgepraat. Van de zijde van Alberto werd gesteld, dat men bij deze werkmaatschappij soms een gun stiger regeling heeft, bijv. in het geval dat de reistijd per openbaar vervoer langer dan 1 uur is. Dan krijgt men autokosten vergoed. In de nieuwe regeling wordt uitge gaan van de kosten van openbaar vervoer. Het antwoord was: be staande rechten blijven bestaan, maar wie voor het eerst voor de reiskostenvergoeding in aanmer king komt, valt onder de nieuwe regeling. Alle bestaande regelin gen vervallen als de nieuwe in werking treedt. Berekend was, dat het vervallen van de 5 km grens het bedrijf op jaarbasis rond 2,4 miljoen zou gaan kosten, terwijl de huidige regeling 7,5 mil joen kost. COR-secretaris Mon Pieters: „We moeten wel reali teitszin betrachten. Het afleggen van een bepaalde afstand naar het werk is normaal. Als we als bedrijf een kostenvergoeding voor afstan den van 0 tot 5 km gaan geven, is het einde zoek. Bovendien lijkt me zo'n voorstel onhaalbaar." Dat werd in de COR ook onderschre-, ven: „Het gaat om een regeling naar recht en billijkheid, niet om eruit te slepen wat eruit te slepen valt." Uit de tot dusver gevoerde ge sprekken had de COR-commissie de conclusie getrokken, dat de onderneming in beginsel niet af wijzend stond tegen het „vastzet ten" van de 15,- eigen bijdrage. „Mits daar argumenten voor zou den kunnen worden aangevoerd." COR-voorzitter Jos Nijssen stel de daarom voor, dat men dit zou proberen te doen. Uit de gedachtenwisseling kwa men toen de volgende stellingen naar voren om dit „vastzetten" bij de ondernemingsleiding te beplei ten: 1. wanneer de eigen bijdrage aan een index wordt gekoppeld, wordt de eigen bijdrage steeds hoger, hetgeen ten koste van de koopkracht van de betrokkenen gaat. 2. andere regelingen inzake tege moetkomingen aan het personeel worden ook niet altijd aan prijsstij gingen aangepast. 3. in verscheidene werkmaat schappijen gaat men al jarenlang uit van een vaste eigen bijdrage van 15,-. 4. sommige werkmaatschappijen hebben een voor het personeel gunstiger regeling, die voor nieu we personeelsleden niet meer zal worden toegepast, hetgeen tot gunstiger uitkomsten voor het be drijf leidt. 5. het gaat om een vastgesteld bedrag dat men voor eigen reke ning behoort te nemen en niet om de eventuele kosten die men voor woon/werk-verkeer tussen 0 en 5 km moet maken. De reiskostenregeling geldt niet voor mensen op wie de Ahold- autoregeling van toepassing is en ook niet voor degenen voor wie door het bedrijf personeelsver- voer is geregeld (busjes e.d.). Eventuele tolheffing zal niet wor den vergoed (omdat men die als passagier openbaar vervoer ook niet betaalt). De COR hoopt het gesprek over de reiskostenrege ling nu verder zo snel mogelijk te kunnen afronden. „De begeleidingscommissies heb ben goed gewerkt". Dit was de conclusie van drs. P.J. van Dun over de wijze waarop deze com missies de bij reorganisaties be trokken medewerkers hebben ge holpen om de gevolgen van deze „veranderingsprocessen" op te vangen. De heer Van Dun trok zijn conclusie uit het feit, dat er rond alle reorganisaties maar drie be roepskwesties aan de Raad van Be stuur waren voorgelegd. In alle drie gevallen besliste de Raad van Bestuur overeenkomstig de advie zen van de begeleidingscommis sies.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 5