„Voor het verwerven van nieuwe klanten moet je de markt kennen' pagina 4 Flitsen „Acht uur met" Arie Wapenaar, accountmanager AHGV Oriënteren Verzorgingscen trum Hotel boven water Hoofd restauratieve dienst *5 k r Onderweg hadden we nogal wat oponthoud om dat er op een tweebaansweg een tractor voor ons reed. Inhalen kon niet want er was continu tege moetkomend verkeer. Het zou er om spannen of we om half negen bij Albert Heijn Grootverbruik (kortweg: AHGV) in Breukelen zouden zijn. Ge lukkig konden we ons precies op tijd bij de recep tiebalie melden. Met twee treden tegelijk kwam Arie Wapenaar, accountmanager van AHGV, de trap af. Met hem zullen we vandaag acht uur vol gaan maken. Op de kamer van Arie Wape naar zitten twee heren ach ter een kop koffie. Het zijn projectmanager J. van Dijk en A.D. Rietmann, control ler. Het wachten is op direc teur A.C.C.M. van Meerwijk, want samen zouden zij het wekelijks voortgangsgesprek hebben. Tijdens een kennis- makings-kopje koffie lance ren beide heren wat grappen in de richting van Arie Wa penaar. Opmerkingen als: „Zet je beste beentje maar voor" en „Dat wordt einde lijk eens werken", vliegen over de tafel. Wapenaar lacht alleen maar. Na een kwar tiertje steekt de heer Van Meerwijk zijn hoofd om de deur. „Sorry, dat ik wat laat ben, maar de files speelden me vanmorgen parten, maar je ziet het, toch nog precies op tijd." Terwijl Arie Wapenaar wat formaliteiten regelt, ont fermt de heer Van Dijk zich over ons. Hij vertelt ons het een en ander over zijn func tie. Als projectmanager heeft hij gedeeltelijk dezelfde functie als Arie Wapenaar. Dat wil zeggen dat hij poten tiële klanten bezoekt die het pakket Grootverbruikersarti kelen van AHGV mogelijk zullen gaan afnemen. Zijn rayon is Noord-Nederland en dat van Wapenaar ligt be neden de lijn Amsterdam- Utrecht-Nijmegen. Verder houdt hij zich bezig met de Toko's (niet te verwarren met de Toko campingwin kels van Toko Rekreatie Ser vice). De Toko's van AHGV zijn kleine winkeltjes in in stellingen: bijvoorbeeld in Het wekelijkse gesprek V.ln.r de heren Wapenaar, J. van Dijk, AD. Rietmann en AC.C.M. van Meerwijk Het gesprek met de beren A D. Rietmann (links) en A C. C. M. van Meerwijk (rechts) wordt even onderbroken door een dringend telefoon tje. ziekenhuizen, bejaardencen tra en gevangenissen. AHGV richt deze winkels in, past het assortiment aan de in stellingen aan. De exploitatie wordt echter aan die instel lingen zelf overgelaten. Van zelfsprekend worden die To ko's wel beleverd door AHGV. Tijdens zijn verhaal komt Arie Wapenaar binnen en we spoeden ons naar de kamer van de heer Van Meerwijk waar het gesprek plaatsvindt. De eerderge noemde heren zijn daarbij aanwezig. Tijdens het ge sprek staat de werving van nieuwe klanten centraal. Om de beurt doen de heren ver slag over datgene waar ze mee bezig zijn. De projecten worden stuk voor stuk door genomen en er worden af spraken gemaakt. Centraal in de benadering van de poten tiële klanten staat de groots opgezette eigen merken- campagne. Iets dat de con currentie absoluut niet kan imiteren. Na een uurtje is de bijeenkomst afgelopen en spoeden we ons in de rich ting van Amsterdam waar een tweede gesprek zal plaatsvinden met een poten tiële klant. Onderweg vertelt Arie hoe zijn functie er uitziet. „Als accountmanager is je hoofd functie het verwerven van nieuwe klanten. Om dat te doen moet je je natuurlijk oriënteren op de markt. Dat is niet zo simpel want er zijn meerdere grote Grootver- bruikleveranciers. De con currentie is hard. Niettegen staande dat doen we het bij zonder goed. Laat ik bij het begin beginnen. De markt hebben wij in segmenten verdeeld: horeca, ziekenhui zen, bejaardencentra en ver pleegtehuizen. Als je in één van de genoemde segmen ten een potentiële klant wilt benaderen, ga je daar praten. Je biedt, afhankelijk van de vraag, je pakket aan en dan is het mijn taak om te bewijzen dat wij gevarieerder of goed koper kunnen zijn dan de concurrent. Over het alge meen resulteert zo'n gesprek in het uitwerken van een of ferte. Daarbij word ik ge steund door Map van Tricht die bij ons op de afdeling Verkoopvoorbereiding zit. In een tweede gesprek lich ten we die offerte toe. De uiteindelijke overeen komst wordt gesloten door Op weg naar Amsterdam de heer Van Meerwijk en de klant. Daarna is mijn rol uit gespeeld en komen de perio dieke contacten voor reke ning van de vertegenwoordi gers. De correspondentie die bij de werving hoort is ook één van mijn werkzaamhe den." Inmiddels zijn we bij een Amsterdams verzorgingscen trum gearriveerd waar Arie zijn tweede gesprek heeft met het hoofd civiele dienst. Het verzorgingscentrum is op zoek naar een nieuwe pakketleverancier. Aange zien de gesprekken in een vergevorderd stadium zijn en de huidige leverancier niet op de hoogte is, is het logisch dat het hoofd voe- dingsdienst van dit verzor gingscentrum de naam van zijn instelling en van hemzelf liever niet in Flitsen ziet staan. „Want", zo zegt hij, „je weet maar nooit welke bla den mijn huidige leverancier leest." De volgende afspraak die we in Vlaardingen hebben heeft niets te maken met verwer ving van een nieuwe klant. AHGV levert namelijk nog geen goederen aan het Delta Aart Soetbrood „inventari seert" de leveranciers van het Delta Hotel in Vlaardingen. Arie Wapenaar is acht jaar in dienst bij AHGV. Daarvoor was hij werk zaam bij AKZO. Vorig jaar werd hij account manager. Naast zijn werk studeert Arie. Vo rig jaar maakte hij zijn studie Verkoopleiding af. „Viel dat tegen. Een jaar of tien geleden heb ik mijn market- ing-papieren gehaald en voor deze opleiding had ik Nima B. nodig. Dat had ik al, maar wat is er in tien jaar toch veel veranderd. Het leek wel of je van oude naar nieuwe wiskunde ging." Binnenkort start Wapenaar met een cur sus vergadertechniek. ,Je moet bijblijven en ik vind het belangrijk dat dat niet direct al leen specifiek op je vakgebied moet zijn, maar ook met betrek king tot je functie." Arie is getrouwd en heeft twee kinderen. In het weekend staat zijn gezin geheel cen traal. „Elk weekend is bij ons een feest. We doen spelletjes, gaan wandelen of uit eten. Mijn gezin is echt mijn rustpunt. Hobby's van de in Maassluis woonachtige account manager zijn judo en tennis. Arie Wapenaar in gesprek met hoofd restauratieve dienst (l.) van een toonaan gevend Rotterdams waren huis Samen buigen de heren zich over tet assortiments- boek van AHGV Hotel in Vlaardingen. Aart J. Soetbrood, stagiair van de Hogere Hotelschool in Den Haag, heeft de opdracht ge kregen om enerzijds te in ventariseren welke leveran ciers dit hotel heeft. Ander zijds gaat het erom een lijst op te stellen van de produk- ten die de desbetreffende le veranciers leveren. Tijdens het gesprek dat plaatsvindt in het hotelgedeelte dat bo ven de Nieuwe Maas ligt en een schitterend uitzicht biedt op de activiteiten in de Rotterdamse haven, vertelt Arie Wapenaar ook het een en ander over AHGV: hoe het bedrijf in elkaar zit, hoe men werkt, enz. Onze laatste rit van vandaag leidt naar Rotterdam waar één van de toonaangevende warenhuizen wordt bezocht. Arie Wapenaar heeft een af spraak met het hoofd restau ratieve dienst. Hier gaat ei genlijk hetzelfde verhaal op als van het verzorgingscen trum in Amsterdam. Men heeft op dit moment nog een grootverbruikersleverancier maar ziet uit naar een ander. Rond een uur of vijf verlaten we het pand dat in het hartje van Rotterdam staat. Net op tijd, want de parkeermeter staat al in het rood en een eindje verderop staat een man in uniform te schrijven en briefjes onder de ruite- wissers te schuiven... Onze „Acht uur metzit er op. Voor Arie Wapenaar nog niet. Vanavond buigt hij zich weer over offertes voor po tentiële klanten.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 4