Van naamloos stencil tot bron van bedrijfsinformatie Eerste paal DC Zwolle Albert Heijn opent nog drie jeugdfilialen Verder in Flitsen Gang van zaken Ahold 1983 a iiiniiiniiiiii Oplage: 33.000 Personeelsblad Ahold nv 40e jaargang no. 5 - mei 1983 Flitsend door veertig jaar Flitsen Experiment Apeldoorn geslaagd Positief DO Flitsen Een onooglijk gestencild blaadje was de al lereerste vorm waarin Albert Heijn via het geschreven woord intern van zich deed ho ren. Het mocht geen naam hebben. Letterlijk noch figuurlijk. Men schreef 1943. Het be drijf beschikt dit jaar dus veertig jaar over een personeelsorgaan. Vandaar de volgende terugblik. Al was het maar om de zoveelste mijlpaal in het bestaan ervan te markeren. En, om te doen beseffen dat er inmiddels wel een brok bedrijfshistorie in is opgetekend. Van die luttele velletjes in onbekende oplage tot en met de twaalf pagina's tellende krant die dit jubileumjaar met maar liefst 33.000 nummers per keer verschijnt. Dinsdag 26 april jl. heeft mr. G. Loopstra, burge meester van Zwolle de eerste paal geslagen voor het nieuwe distributie centrum van Albert Heijn. Het DC Zwolle, dat een oppervlakte zal beslaan van circa 5 ha, wordt ge bouwd aan de Geerenweg op het industrieterrein De Marslanden, te Zwolle. De 450, over het hele land verspreide Albert Heijn-filia- len worden nu bevoorraad door twee distributiecentra t.w. Zaandam en Tilburg. Het ligt in de bedoeling dat het nieuwe DC de filialen in de noordelijke en oostelijke re gio zal gaan bevoorraden Gemiddeld zal een goede renstroom moeten worden verwerkt van plm. 350.000 eenheden per week. Het DC zal onder meer gaan bestaan uit: 21.000 m2 maga zijn-, 1.000 m2 technische- en 2.600 m2 fustbehande- lingsruimte. Kantoren, was- en kleedruimten zullen 2.600 m2 beslaan terwijl te vens nog eens 25.000 m2 straat en groen wordt aange legd. Medio maart 1984 wordt DC Zwolle operationeel en zal dan plaats bieden aan onge veer 200 medewerkers. Het belang van de krant is sterk toegenomen. Was het oorspronkelijke sten cil weinig meer dan een clubblaadje, na verloop van jaren mag het worden aangemerkt als een „ge zaghebbend" medium dat met een zekere regelmaat zowel in- als extern van zich doet spreken vanwe ge de merendeels vermel denswaardige zaken die de kolommen vullen. Nadat in het prille begin de jaargang '44/'45 prompt niet verscheen als gevolg van de Correlatie pag. 6 en 7 Personalia pag. 8 Negen jubilarissen op één dag in Stadskanaal pag. 9 Van de Werkmaatschap pijen pag. 10 Sport, spel en hobby's pag. 11 In „Zo maar aandacht voor de vestiging van Toko op Duinrell pag. 12 alles verlammende honger winter, was er al direct in het eerste na-oorlogse jaar van een wedergeboorte sprake en wel als geestes kind van de, op 2 september 1946 in de functie van per- soneelchef van het toenmali ge PB-Zaandam in dienst ge treden. heer H. K. Engel. Reeds op 26 oktober 1946 werd het als „AH Flitsen" (een naam-idee van de heer H. van Petten; tegenwoordig bij Ahead) ten doop gehou den. Het werd een typisch huisorgaan dat vooral be staansrecht kreeg toege schreven door toedoen van de heren J. Legerstee en A. H. Pilger, onder hoofd redactie van de heer Engel en eindredactie van de heer J. Ph. Ypma. De medewerkers in de filia len moesten het in die dagen doen met een eigen „vak blad": „PIT-Tijdschrift" ge heten. Pas in 1954 werden beide bladen geïntegreerd en op het nog altijd gehan teerde halve pagina-dagblad formaat gebracht, met het totale personeelsbestand als doelgroep. De verschijningsfrequentie verschilde van het begin af aan. Na overwegend een Ahold realiseerde over de eerste 16 weken van het boekjaar 1983 in vergelijking met het overeenkomstige tijdvak in 1982 een omzet stijging van 12,5%. Koersveranderingen van vreemde valuta hebben ca. 2% van deze stijging veroorzaakt. De omzetstijging in Nederland bedroeg 7,5%, terwijl de omzet in het buitenland toenam met ruim 20%waarvan 6% door koerswijzi ging. In de eerste 3 perioden (12 weken) werd een hogere winst behaald dan in 1982 in het vergelijkbare tijdvak. De resultaten tot nu toe geven geen aanlei ding de eerder uitgesproken verwachtingen voor geheel 1983 te herzien. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden wordt een stijging van de winst verwacht. maandblad tc zijn geweest, werd bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan in 1968 aan gekondigd. dat Flitsen per april van dat jaar tweemaal per maand ging verschijnen. Dat betekende meteen een opvoering van dc redactio nele capaciteit. De centrale redactie werd bestempeld tot adviescommissie. Dat hield in, dat de berichtge ving werd gevoed door tach tig „correspondenten" uit het hele bedrijf. Het aldus aangedragen nieuws werd van toen af aan het (echte) krantepapier toevertrouwd met medewerking van be roepsschrijvers en via, door het Public Relations Advies bureau Van Hulzen uit Voor schoten, ingeschakelde free lance journalisten. Dit bu reau begeleidt het bedrijf sinds de jaren '50, onder meer in de totstandkoming van Flitsen. In nauwe samen werking met een redactie, bestaande uit vertegenwoor digers van diverse bedrijfe- geledingen en met de eigen afdeling Public Relations - sinds de pensionering van de heer Engel in juli 1974 on der hoofdredactie van me vrouw T. Plooijer - wordt daar alweer jaren achtereen elke uitgave van Ahold Flit sen als Personeelsblad Ahold nv gecoördineerd. Tien maal per jaar tegenwoordig. Hoe het allemaal was leest u op pagina 2. Albert Heijn gaat de proef met jeugdfilialen uitbreiden. Binnenkort wordt in Rotterdam ook een jeugdfiliaal geopend dat werk zal bieden aan ca. 25 jeugdige werklozen in de leeftijdsgroep van 16 tot en met 22 jaar. Later in het jaar volgen Nieuwerkerk a.d. IJssel en Ede. Albert Heijn zal dan plm. 75 jonge mensen aan werk kunnen helpen. On danks dat de omzet onder de verwachting bleef zijn de ervaringen in Apel- Juicbende dames uit Heem stede die met 1-0 de finale wonnen van IJmuiden in het zeer geslaagde zaalvoetbal- toernooi dat kortgeleden in Heemskerk werd gehouden. Meer daarover op pagina 11. doom dusdanig dat de Raad van Bestuur beslo ten heeft het experiment voort te zetten. Het ach terblijven van de omzet in Apeldoorn was meer aan externe factoren te wijten dan aan het filiaal. De concurrentie en het nog niet geheel afgebouwde winkelcentrum speelden daarin een belangrijke rol. „De animo onder de jeugd is groot en de reacties van het publiek zijn positief', aldus drs. P.J. van Dun, lid van de Raad van Bestuur Wel con stateerde de heer Van Dun dat het experiment met jon geren alleen geschikt is voor grotere filialen. Het jeugdsta- tuut verbiedt jongeren van 16 en 17 jaar op koopavon den te laten werken. In klei nere winkels stuit dit direct op onoverkomelijke proble men. Gebleken is ook dat de opleiding die de jongeren krijgen te kort is. Besloten is om van twee maanden drie te maken. Eveneens bleek dat de jongeren te weinig er varing hebben. Daarom zul len in het middenkader een Arie Wapenaar, ac countmanager Albert Heijn Grootverbruik. „De hoofdfunctie is het verwerven van nieuwe klanten. Dat is niet zo simpel want er zijn meer Grootverbruikle- veranciers. Niettegen staande dat doen we het goed". Pagina 4. aantal oudere mensen wor den geplaatst om te voorko men dat de begeleiding de bedrijfsleider boven het hoofd groeit. In Apeldoorn is gestart met een 28-urige werkweek. Er is gebleken dat er een duidelij ke behoefte bestaat aan lan gere werktijden. Daarom wordt overwogen het aantal arbeidsuren op te voeren naarmate men langer in dienst is. Met de start van nog drie jeugdfilialen wil Abert Heijn een klein steentje bijdragen aan oplossing van de nijpen de jeugdwerkloosheid.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 1