'flitsen me-. Afdeling Preventie heeft een adviserende taak Hula hoop is terug NNG Rechter oordeelt over Granny's van AH Flitsen paginal! Dienst Beveiliging Ahold voor het voetlicht (3) In dit derde en tevens laatste artikel in de serie „Dienst Beveiliging Ahold voor het voetlicht" komen in grote lijnen de activitei ten van de afdeling Preventie aan de orde. In eerdere nummers van Flitsen (februari en maart) stond een algemeen verhaal over de DBA en een artikel over de afdeling Repres sie. Nktn*t Noord hoUindtt CoanuH Uit: Nieuwe Noordhol landse Courant (20-4-'83) Opschudding bij Miro Pur- merend. Polygoonjournaal staat hoog op een stelling te filmen en fotografen verdrin gen zich. Onderwerp: de 25- jarige Melody Howe, een specialiste en wereldkam pioene met de hula hoop. Een en ander maakt deel uit Uit: Nieuwe Noordhol landse Courant (14-4-'83) „Als wij van de rechter geen gelijk krijgen, wordt de im port van de appel Granny Smith een moeilijke zaak." Dat zegt mr. A. Th. van Ewijk, specialist in EEG-za- ken bij Albert Heijn. AH verkoopt uit Italië afkom stige Granny's, waarop keu ringsambtenaren uit Zaan stad in 1981 per kilo 1 milli gram van het schimmelwe- rend bestrijdingsmiddel vinchlozolyn vonden. Om- van een promotiestunt voor de zogenaamde peppermint hula hoop, een naar peper munt ruikende plastic boog die de jeugdige markt moet gaan veroveren. (Red.: in de Verenigde Staten op dit mo ment een grote rage). Nieuw is het speelgerief geenszins. Eind jaren vijftig en in de begin jaren zestig was de hula hoop een vertrouwd straatbeeld. Veel vaders maakten ze zelf voor hun kinderen van PVC-electrici- teitsbuis. dat voor die chemische stof geen zogenaamde residu-to lerantie (een norm waarin bepaald is welke hoeveel heid van een bestrijdings middel maximaal op een produkt mag achterblijven) was vastgesteld, zoals dat wordt geëist in de bestrij dingsmiddelenwet, werd er proces-verbaal opgemaakt voor overtreding van de keu ringsverordening van Zaan stad. Inmiddels heeft de Haarlem se economische politierech ter de zaak voor hernieuwd onderzoek doorverwezen naar het Hof van de Europe se Gemeenschap. „Preventie is voor een groot gedeelte het analyse ren welke risico's er zijn en het bepalen welke voorkomende maatregelen het beste kunnen worden getroffen. Als het gaat om inbraak- of brandbeveiliging bestaan die maatregelen over het algemeen uit een combinatie van bouwkun dige en elektronische voorzieningen", zo stelt de heer H. Eijben die samen met de heer D. Boot de afdeling Preventie van de Dienst Beveiliging Ahold (DBA) bemant. Inbraakpreventie „Wij hebben als afdeling Pre ventie eigenlijk alleen maar een adviserende taak. Wij dicteren een werkmaat schappij of een afdeling niet hoe of waarmee zij moeten beveiligen. Onze taak is het verrichten van onderzoek en afhankelijk daarvan geven we een advies, eventueel vergezeld van een begro ting", vertelt de heer Boot. Als een pand moet worden beveiligd, kijkt men in wat voor soort omgeving het ligt, hoe de criminaliteit in die wijk is, enz. De heer Eijben: ,Als er in een filiaal regelma tig wordt ingebroken, bete kent dat niet direct dat de buurt waarin de winkel ligt ongunstig is omdat er men sen zouden wonen met een verhoogd crimineel gedrag. Het gebeurt maar al te vaak dat, als er bijvoorbeeld in Lelystad wordt ingebroken, de daders uiteindelijk uit Utrecht of Amsterdam ko men." Natuurlijk wordt ook een onderzoek ingesteld naar de plaatsen waar de daders vrij gemakkelijk en bovendien ongezien kunnen binnenko men. „Bij velen leeft het mis verstand dat bij een afdoen de beVeiliging direct kapita len moeten worden geïnves teerd in elektronica. Vaak werkt een afsluitbalk op een deur al afdoende. Bij ramen wordt het wat moeilijker. Toch kunnen goede schar nieren, op de juiste plaats aangebracht, en een anti-in- braakslot potentiële inbre kers „tegenhouden". Als laat ste passen we elektronische beveiligingssystemen toe", aldus de heer Boot. Luid- en stilalarm Als het om elektronische be veiliging gaat adviseert de af deling Preventie het zoge naamde „luid-" of „stil alarm". Het luidalarm be staat, naast de nodige elek tronica, uit een sirene en een zwaailicht. Op het moment dat een inbreker door de ap paratuur wordt gesignaleerd, begint de sirene te loeien en treedt het zwaailicht in wer king. Een nadeel van het sys teem is dat dit alarm „afhan kelijk" is van omwonenden die de inbraak bij de politie moeten melden. Over het al gemeen gaat er nogal wat tijd overheen voor de „Ster ke arm der Wet" arriveert en is de inbreker met zijn buit reeds verdwenen. Nog een nadeel van dit (relatief goed kope) systeem is dat het vrij storinggevoelig is en nogal eens spontaan wil aanslaan. Het „stilalarm" is een vrij kostbare zaak, maar de resul taten zijn er dan ook naar. „De grote kracht van het stil alarm is de geheimzinnig heid", legt de heer Eijben uit. „De inbreker weet niet wat hij er mee aan moet en voor welke verrassingen hij komt te staan. Bij een luid- alarm weet hij dat precies en kan dan ook zijn voorzorgs maatregelen treffen." Over door wie de alarmmelding wordt ontvangen, laten de heren zich liever niet uit. „Een ding is zeker", stelt de heer Eijben: „de politie is zeer snel aanwezig." Brandpreventie Wat de brandpreventie aan gaat geeft de afdeling relatief weinig adviezen. De heer Eijben: „Het is namelijk zo dat de gemeente bepaalt welke maatregelen ter voor koming van brand dienen te worden genomen. Dat wil niet zeggen dat we er verder geen bemoeienis mee heb ben. Vaak zijn die eisen zo hoog - of zelfe af en toe over bodig - dat we in het geweer komen om eens met de ge meente, en dat is dan over het algemeen de plaatselijke brandweer, te gaan praten. Veelal komen we dan tot een bevredigende oplossing die het filiaal niet al te veel kost. Trouwens daarbij blijft na tuurlijk de veiligheid voorop Ontruimingsplan nen „In september treedt de Wet op de Rampenplannen in werking. Een onderdeel daarvan is, dat grotere en/of gevaarlijke bedrijven een noodplan moeten opstellen. Daarbij moet o.a. de ontrui ming worden geregeld. Of schoon wij niet tot de cate gorie „gevaarlijke bedrijven" behoren, is er wel degelijk een risico. In de winkels bijv. lopen (hopelijk) veel klan ten, die er in geval van nood snel en veilig uit moeten. Er zijn natuurlijk voldoende nooduitgangen, maar als er brand ontstaat in het maga zijn en er is ook een nooduit gang in datzelfde magazijn, loop je de kans dat de klan ten naar die nooduitgang lo pen - en dus ook naar de brand De praktijk heeft aangetoond dat het heel erg moeilijk is om in zo'n geval de mensen te laten omkeren naar een andere uitgang. Het grote ge vaar in zo'n geval is ook, dat men in paniek raakt bij het zien van rook en vuur. Ideaal is dat de medewerkers zo zijn getraind dat zij zonder problemen de klanten de winkel uit helpen. Wij zijn nu bezig met het maken van een uniform draaiboek voor alle filialen. Dit draaiboek bestaat uit een aantal - per filiaal verschillend - kaarten. Als er ontruimd moet wor den, worden de kaarten aan een aantal - geïnstrueerde - medewerkers uitgereikt. Zij De heer H. Eijben, links, in gesprek met de heer D. Boot. voeren dan de opdracht uit die op de kaart staat aange geven, bijv. nooduitgang vrij maken en openen, elek trische apparaten uitschake len, magazijn controleren of iemand is achtergebleven enz. Als de opdracht is uitge voerd melden zij dat aan de coördinator en verlaten de winkel. Uit een onlangs door ons gehouden oefening in één van de filialen bleek het systeem feilloos te werken", aldus de heer Boot. Preventie: veelomvattend Preventie is een veelomvat tend begrip. Men heeft te maken met allerlei maatrege len van preventieve aard. Bo vendien is het zaak om bij te blijven. De heer Eijben: „De laatste jaren - en dan denk ik aan elektronische beveili ging - zijn er, door onder meer de intrede van de chip, grote ontwikkelingen ge weest. Als je goed preventief wilt werken zul je daarvan op de hoogte moeten zijn. Dat betekent vakbladen le zen, beurzen bezoeken en al lerlei cursussen volgen zoals bijvoorbeeld over geïmpro viseerde explosieven, be drijfszelfbescherming en rampenbestrijding", besluit de heer Eijben. In lyet kader van een serie werkbezoeken aan justitiële onderdelen, bracht HM de Koningin 9 maart jl. ook een bezoek aan de Centrale Op leiding Mobiele Eenheden (COME) van het Korps Rijks politie te Neerijnen. De COME is een van de projec ten waarvoor APCO de cate ring verzorgt. Vandaar dat dit bezoek voor de APCO- medewerkers ter plekke nog al wat extra werkzaamheden meebracht Tijdens bet be zoek werd aan de prominen te gasten, onder wie ziel} ook de Minister van Justitie be vond, een lund} geserveerd Bij het aan tafel gaan, assis teerden APCO-medeu erkers Riet van Hoessen (links) en Otto Spies (midden)

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 11