Werkmaatschappijen Etos-primeur groot succes nrnrermi Nettomarkt VAN 'HARDE DISCOUNTER' TOT 'LAAGSTPRIJZER' SUPERMARKT Albro Zwanenburg Nieuwe vorm van werkoverleg van start pagina 10 Flitsen Nettomarkt in Nieuwegein I2V2 jaar AH integreert streepjescode volledig in verpakking tandpasta De Nettomarkt in Nieu wegein bij Utrecht heeft onlangs in een geheel vernieuwd pand en met veel tam tam zijn koperen jubi leum gevierd en daar van hebben ook de klanten aardig geprofi teerd. Op de eerste drie openingsdagen kregen niet minder dan ruim 7.000 bezoekers een bloeiend plantje ca deau en tegen Pasen gingen er rond 25.000 eieren gratis de deur uit: één voor elk be steed bedrag van 12V2 gulden. Bedrijfsleider N.G. Versluis (38) en z'n assis tent Dik de Wolde (27) zijn dan ook dik tevreden. Sinds de heropening" is de omzet met naar schat ting 10 a 12 pet. gestegen en men wil proberen dit percentage in de loop van het jaar op 10 te houden. „Dat zal niet meevallen", zeggen ze in een gesprek met Flitsen, „maar vanaf de jubileumdatum noe men we onze Nettomarkt de Laagstprijzer; en om dat we dat voor een wijde omgeving ook waar kun nen maken, hebben we er toch wel vertrouwen in dat het lukt." „Harde" formule In 1971 betrok de Netto markt één van de zes be drijfshallen aan de Hildo Kropstraat in het toenmalige Jutphaas (thans een wijk van Utrechts „slaapstad" Nieu wegein) en sindsdien is op die plek veel ervaring opge daan als discounter (prijs- bokser zou je ook kunnen zeggen). Versluis die vanaf het begin de leiding van de Nettomarkt had: „We begon nen heel simpel, gewoon op de trottoirtegels en met zeer oud materiaal. In 1973 kre gen we er een tweede hal bij en verdubbelden we onze oppervlakte tot 1.000 m2. Toen voerden we - als één van de allereerste - ook de harde discountformule in, waarmee we de voorloper werden van de S-discounts van Simon." Meer supermarkt In de loop van de daarop vol gende jaren is de harde ver koopformule geleidelijk aan zachter geworden en daarbij heeft zich het interieur aan gepast: in 1979 kwam er een ingrijpende verbouwing, die o.m. een - zoals Versluis het zei - „fatsoenlijke vloer en een fatsoenlijk plafond ople verde." Ook kwamen er nieuwe stellingen en zo ging de Nieuwegeinsc Netto markt meer op een super markt dan op een discounter lijken. De bedrijfsleiders (waarvan De Wolde nu zo'n vijf jaar in dienst is bij de Nettomarkt) vertellen, dat er sinds de op heffing van Verbrumar Net- tomarkten nog maar drie van deze winkeltypes over zijn. Nieuwegein en Zwolle res sorteren onder de Toko Re- kreatie Service. Zij voeren een heel eigen assortiment, dat voor het grootste gedeel te rechtstreeks wordt inge kocht en aangeleverd. „Laagstprijzer" „Doordat we nogal wat om zetten, zijn we in een gunsti ge positie bij de inkoop", al dus Versluis en De Wolde, „en daarom hebben we ons met recht „Laagstprijzer" durven noemen, ook al zijn we geen echte discounter meer." Wel, in februari heeft de Nettomarkt in Nieuwe gein opnieuw een facelift on dergaan. De gevel werd aan gepast, een aantrekkelijker ingang (met automatische deuren), een andere loop- richting met aangepaste lay out enzovoorts. Een ingreep waaraan de vijf concessio naire (een zuivelwinkel, een warme bakker, een groente en fruitzaak, een slagerij en een Alberto) volop hebben meegewerkt. Dat hebben zij ook gedaan bij de eierenac- tie: het totaal bestede bedrag werd gedeeld door 12'/2. „Een succesvolle actie", zeg gen Versluis en De Wolde die ook veel waardering heb ben voor de extra inzet van het personeel gedurende de jubileumacties: 43 mensen, waarvan 15 in vaste dienst. Begin maart bracht Etos als eerste Neder landse drogist het mondwater Listerine op de markt. Het pro- dukt bleek in zo'n gro te behoefte te voorzien dat men binnen een dag of tien door de voorraad van drie maanden heen was. Daarna volgde bij de fa brikant Warner Lam bert te Amsterdam op nieuw een bestelling. Drie dagen na de twee de levering in de Etos- filialen was wederom een derde van de be stelde hoeveelheid ver kocht. Willem Tromp, inkoper van Etos: „Het betreft hier een mondwater dat ik tegen kwam in de Verenigde Staten en Engeland. In Nederland was het nog niet op de markt en ik zag grote mogelijkhe den voor het produkt. Er zijn natuurlijk diverse soorten „adem-frissen" hetzij in spray-vorm hetzij in een te verdunnen oplossing. Listeri ne is echter een mondwater dat multi-functioneel is. Naast de adem-ffisse wer king voorkomt Listerine „plak" (voedingsresten op het gebit waarin zich bacte riën ontwikkelen die het tandvlees en het tandglazuur aantasten, waarbij in het laat ste geval de kans op gaatjes wordt vergroot)". Volgens inkoper Tromp bleek er gro te behoefte te zijn aan een mondwater als Listerine. Niet alleen ziet de consu ment het belang van die anti- plakwerking, maar het mondwater, in een flacon van 197 ml, behoeft tevens niet te worden verdund. Men neemt eenvoudig een slok, spoelt de mond en spuwt het uit. Dit in tegen stelling tot de bestaande mondwaters die over het al gemeen wel moeten worden verdund. „Het blijkt duide lijk dat de consument dat te veel werk vindt. Bovendien wordt mondwater veel ge bruikt door mensen die een representatieve functie heb ben. Zij hebben over het al gemeen geen tijd of moge lijkheden om met een glas water de mond te spoelen. Simpel een slok nemen, de mond spoelen en uitspugen is alles wat men behoeft te doen. Dat is denk ik een groot deel van het succes van Listerine." Bij Albro Bakkerijen Zwanenburg is opnieuw een project „werkoverleg" van start gegaan. Opnieuw, want er bestond al enkele jaren een vorm van praten over het werk, maar die bleek in de praktijk niet het gewenste resultaat op te leveren. Die conclusie leidde tot een tweede: „We gaan het anders doen en vooral béter". De nieuwe opzet heeft twee kenmerken: a. er is lering getrokken uit de fouten uit het verleden en b. er is gezorgd voor een deskundige begeleiding. Opvallend aan de verpak king van het huismerk tand pasta dat Albert Heijn on langs introduceerde is de plaats van de zo langzamer hand bekende streepjescode De ontwerpers van AH zijn erin geslaagd de code volle dig te integreren in de lay out van de verpakking. Óp het doosje is een levensgrote tandenborstel afgebeeld en de streepjescode is te vinden op de plaats waar de haren van de borstel behoren te zit ten. Of men nu tanden kan poet sen met de streepjescode, la ten de ontwerpers in het mid- den. De AH-tandpasta is voorzien van twee fluoriden en wel natriumfluor en natrium- monofluorfosfaat. Beide ac tieve stoffen gaan het ont staan van gaatjes tegen. In een sterk geïndustriali seerd produktieproces, zoals Albro Zwanenburg heeft, be staat het gevaar van automa tisme en routinematig han delen. Op de eigen inbreng van de medewerker behoeft nauwelijks een beroep te worden gedaan. Logisch ge volg is, dat het plezier in het werk en de gemotiveerdheid sterk teruglopen. Resultaat daarvan was: groot verloop onder het personeel en hoog verzuim door ziekte. Éénrichtings verkeer Werkoverleg biedt de kans aan die situatie veel te verbe teren. Door zoveel mogelijk mensen daarbij in te schake len en door gebruik te ma ken van hun kennis en capa citeiten wordt de betrokken heid bij het bedrijf aanzien lijk vergroot. En dat is zowel goed voor de continuïteit van het bedrijf als voor het werkplezier van de mede werkers. Dat is natuurlijk geen nieuw verhaal. Bij Albro bijvoorbeeld is men al enkele jaren bezig met „pra ten over het werk". De prak tijk heeft echter geleerd, dat hiervoor meer komt kijken dan l1/» uur met elkaar om de tafel te gaan zitten en wat vrijblijvend met elkaar van gedachten te wisselen. „Dat kwam er in de meeste geval len op neer, dat voorname lijk de chef het woord voer de en de rest de mond stijf dicht hield. Duidelijk een éénrichtingsverkeer, waar mee men niet verder kwam", zegt Bert den Daas. perso neelfunctionaris bij Albro. Hij voegt daar onmiddellijk aan toe, dat van zo'n situatie niemand de schuld mag krij gen. „Werkoverleg is iets dat je moet leren. Dat geldt voor een chef net zo goed als voor zijn medewerker. De tijd is immers voorbij, dat een chef kon volstaan met de mede deling: „Mond dicht en door werken". Van hem wordt nu verlangd dat hij ook de so ciale aspecten van zijn men sen en hun werksituatie be spreekbaar maakt en zo mo gelijk naar verbetering toe werkt." In de nieuwe opzet is bij Albro dan ook veel aandacht besteed aan opleiding en be geleiding. Een aantal kader leden, inclusief her manage mentteam, hebben cursus sen in o.a. het leiden van vergaderingen gevolgd of gaan dat nog doen. NPI Verder is het Nederlands Pe dagogisch Instituut (NPI) te Zeist ingeschakeld, dat is ge specialiseerd op organisatie ontwikkeling. Geen onbe kende ook bij Ahold, want al enige tijd is het NPI betrok ken bij het ontwikkelen van nieuwe werkvormen in de dropfabriek van Marvelo. Begeleiding Het NPI gaat bij Albro voor begeleiding van het project zorgen. Dat komt neer op het voorbereiden van de ver gaderingen van de teams, het volgen daarvan en doorspre ken van het resultaat met de voorzitter. De NPI-deskundi ge maakt ook deel uit van de onlangs geïnstalleerde Bege leidingsgroep Werkoverleg, waarin verder alle „lagen" bij Albro zijn vertegenwoor digd (werkteams, OR, pereo- neelzaken en management team De begeleidingsgroep volgt en toetst de voortgang van het project, houdt in de gaten of de omstandigheden voor het werkoverleg even tueel te wensen over laten, geeft adviezen aan de be trokkenen en brengt eens per twee maanden verslag uit aan directie, manage mentteam en OR. Extra bij- a drage aan het project wordt verleend door de sociologi sche faculteit van de Ge meentelijke Universiteit van Amsterdam. Een student in de andragogie gaat namelijk bij Albro een onderzoek in stellen naar de behoefte bij personeel en directie aan be drijfsinformatie en naar de vorm waarin die informatie het meest gewenst is. Veel geleerd De heer Gijs Arnold, hoofd pereoneelzaken bij Albro en Marvelo. is erg ingenomen met de nieuwe opzet van het werkoverleg „We hebben veel van het verleden ge leerd. Dat we in dit verband nu ook in aanmerking ko men voor een subsidie van de overheid wegens de im materiële verbetering van ar beidsplaatsen, geeft aan dat we op de goede weg zijn. Een subsidie, die kan oplo pen tot maximaal 5096 van de voor subsidie in aanmer king komende kosten." Hij waarschuwt echter voor te groot optimisme op de korte termijn. „We zijn nu al twee jaar bij de dropfabriek in Zaandam bezig en nu pas komen er resultaten waarvan je kunt zeggen: Hé dat loopt lekker."

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 10