Resultaat Miro verbeterd mm sinter vievpi ETOS-F ORMULE SLAAT AAN Miro heeft een bewogen jaar achter de rug „Sociale zekerheid erg belangrijk" Jaarverslag Jaarverslageditie Flitsen pagina 9 Miro Nog niet winstgevend maar: Omzet steeg met 11% 374.968 kg waspoeder cadeau Lenie Woutsma: Overeenkomstig de verwachting zijn de be stedingen in 1982 on gunstig beïnvloed door de verdere verslechte ring van de economi sche situatie in ons land. Dit was met name te merken in de non food- en benzinesec tor. Desondanks slaagden de Miro-hypermarkten erin hun marktpositie te verbeteren, zowel het aantal klanten als de gemiddelde beste ding per klant toonden wederom een toena me. De overneming van de Fami- la-vestigingen in Weert en Tilburg is in maart van 1982 verwezenlijkt. Deze uitbrei ding ging gepaard met een malige kosten. Te zamen met de sterke daling van de non- food-bestedingen, zette dit de winstgevendheid van Miro onder druk. De resultaten zijn per saldo voor Miro aanzienlijk in ver- Etos bv is bepaald niet ontevreden over 1982. Ondanks de druk op de bestedingen in de detail handel steeg de omzet met bijna 11% tot ƒ98 miljoen (1981 88 miljoen). Bovendien werd het marktaandeel vergroot en nam het resultaat toe. Etos opende vorig jaar 8 nieuwe filialen (waarvan 5 ex- Simon-winkels). Twee kleinere buurtwinkels in Eindhoven werden gesloten. Daardoor steeg het aantal vestigingen van 65 naar 71. Sinds eind november be schikt men over een „eigen" kantoorgebouw nabij het Etos-distributiecentrum in de Zaandamse Achtersluis- polder. Bovendien ver scheen eind december de eerste „eigen" Etos-vracht- wagen op de weg. Groei De omzetgroei en de vergro ting van het marktaandeel schrijft Etos toe aan het aan slaan van de formule bij de consument. Assortiment en prijsstelling spelen daarbij een belangrijke rol. Regel matig worden produkten en presentatie ervan aan een kritisch onderzoek onder worpen. Dat leidde o.a. tot Kengetallen 1982 9 vestigingen: 71 drogis terijen 9 omzet: 98 min. aantal medewerkers: 558 18,1% mannen 81,9% vrouwen 62,5% part-timers 9 gemiddelde leeftijd: 25,3 9 gemiddeld aantal dienstjaren: 3,4 de invoering van twee voor Etos exclusieve merken (Es- cadre en Gallery). De relatie met enkele Nederlandse le veranciers werd uitge bouwd, waardoor met name de cosmeticasector een evenwichtiger assortiment kreeg. Geen bediening Veel aandacht kreeg ook de verkoop. Daarbij bleek bij voorbeeld dat de klant niet veel prijs stelde op bedie ning in de cosmetica. Be langrijk voor kostenbeheer sing (en dus prijsstelling) was de voorraadbeheersing in zowel DC als de filialen. Voor het bestellen door de filialen werd op het zgn. or der entry systeem overge schakeld. Een bijzondere activiteit bij Miro was de zogenaamde ,Aktie Roos". De medewer kers van alle vestigingen brachten, veelal onder barre weersomstandigheden, huis- aan-huis in de omgeving van de filialen een attentie rond in de vorm van een roos, een bon voor een gratis pak was middel en een uitnodiging om Miro eens te bezoeken. Alles met de bedoeling om de mensen te laten kennis maken met Miro-nieuwe stijl. De reactie was overwel digend: er werd niet minder dan 374.968 kg waspoeder afgehaald! gelijking met 1981 verbe terd, maar winstgevend wa ren ze door eerder genoem de oorzaken nog niet. On danks de aanhoudende druk op de bestedingen wordt verwacht, dat de verbetering van het resultaat zich in 1983 zal voortzetten. Voor Miro was 1982 in veel opzichten een dyna misch en bewogen jaar, waarin - voor het eerst in de geschiedenis van Ahold - zelfs sprake was van een filiaalbezetting. Dat gebeurde in het ex- Famila-bedrijf te Tilburg. Oorzaak van die bezetting was de vrees onder het per soneel dat het er in arbeids voorwaarden op achteruit zou gaan. In de praktijk is dat echter meegevallen: uit de vergelijking van functies bleek, dat niet minder dan 65% van het voormalige Fa- mila-personeel erop vóóruit is gegaan. In een aantal andere gevallen zou er inderdaad sprake moeten zijn van een terug gang in inkomen, maar dat is niet gebeurd: sommige ex- Famila-medewerkers verdie nen meer dan Miro-perso- neelsleden in vergelijkbare functies. „Dat is rechtvaardig als we bedenken dat een zeer plotselinge achteruit gang in inkomsten gezinnen in enorme moeilijkheden zou brengen", aldus het Miro-verslag. Een bewogen jaar was het overigens niet alleen door de overname van Famila, maar ook o.m. door een spraakmakende prijsver gelijkingsactie en door de introductie van het Witte Merken-plan. Binnen de as sortimenten waar Witte Mer- Kengetallen 1982 vestigingen: 13 hyper- markten 9 omzet: 845 min. aantal medewerkers: 3.737 46,3% mannen 53,7% vrouwen 67,7% part-timers 9 gemiddelde leeftijd: 27,6 9 gemiddeld aantal dienstjaren: 3,2 ken werden geïntroduceerd, nemen deze inmiddels een omzetaandeel van 47% voor hun rekening. Syna Boneli (Etos-filiaal, Wassenaaradviseert „Escadre". Acht en een half jaar geleden trad Lenie Woutsma in dienst bij Etos-fïliaal 7309 in Wassenaar. Na er ruim vier jaar te hebben gewerkt, besloot ze eens verder rond te kijken in de detailhandel. Geduren de drie jaar was ze in dienst bij een schoenenwin kel, een groenteman en een drogisterij. Vorig jaar juni kwam ze terug bij Etos en wel in het filiaal in de Donkersteeg in Leiden. We vroegen Lenie wat de reden was om weer naar haar „oude baas" terug te keren. „Ik had het wel gezien bij die winkels en ik wilde graag terug omdat ik altijd fijn bij Etos heb gewerkt. Er was en er is nog steeds een prima sfeer, je hebt sociale zeker heid en dat is, zeker in deze tijd, erg belangrijk. Boven dien is de salariëring prima geregeld. Wat dit laatste be treft kan ik zeggen dat dit niet overal het geval is. Soms kreeg ik bij wijze van spre ken mijn salaris in een boter hamzakje. Regelmatig klopte om de een of andere reden het nettobedrag niet. Bij Etos krijg je keurige salaris specificaties, dus als mede werker weet je precies waar je financieel aan toe bent. Er wordt niet geheimzinnig ge daan of zo." Toen Lenie in dienst was in Lenie Woutsma. het filiaal in Wassenaar had ze zitting in de OR Etos. „Ik heb me in die tijd gewoon opgegeven en ben brutaal weg aan het zieltjes winnen geslagen. Enerzijds was het een kwestie van nieuwsgie righeid. Ik wilde graag weten wat een ander niet mocht weten en anderzijds vond ik en dat vind ik nog steeds het belangrijk dat je weet wat er gebeurt binnen een bedrijf en dat je als mede werker de mogelijkheid hebt om daarover mee te praten." „Zelfstandig? Ja zeker. Als Eerste Verkoopster heb je heel wat verantwoordelijk heden. Ik vervang bijvoor beeld mijn baas als die er niet is. Dat gebeurt nog wel eens want hij is secretaris van de OR en dat kost hem heel wat dagen." Over de interne opleidingen is Lenie tevreden: „Eerst heb ik de cursus Verkoopster gevolgd. Als dan blijkt dat je capaci teiten hebt ga je die voor Eerste Verkoopster volgen. Die cursussen zijn helemaal op de praktijk gericht. Dus wat wil je nog meer, besluit Lenie Woutsma. Miro Tilburg. Matyo Stops en Loek Donders rangschikken eett „witte merken-display" in de Miro-vestiging te Tilbutg.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 9