Werkmaatschappijen mst Albert Heijn beleeft spectaculaire groei Hoger resultaat voor Albert Heijn tl J1 pagina 8 Jaarverslag editie Flitsen Albert Hejjn Zelfstandige winkels onder de AH-vlag ,Jeugdfiliaal" in Apeldoorn Plannen voor nieuwe organisatie winkels Cursus omgaan met agressie ABC in Lelystad en Spijkenisse Wijziging administratie- en hoka-functie in het filiaal Albert Heijn heeft in 1982 een spectaculaire groei beleefd. Er wer den - binnen de ge plande tijd - 66 Simon- filialen omgebouwd en in de AH-organisatie opgenomen. Albert Heijn beschikt thans in totaal over 427 filialen. Daarnaast zijn er nog 23 franchise-vestigin- gen. De gang van zaken in 1982 wordt als een bewijs gezien, dat Albert Heijn beschikt over een voor deze tijd sterke formule, geba seerd op „value for money" en „one stop shopping". Door de compleetheid van het assortiment kunnen de klanten al hun levensmidde len onder één dak kopen. Binnen het brede assorti ment wordt onderscheid ge maakt tussen goederenpak ketten met en zonder toege voegde waarde. Dit laatste pakket bestaat uit dagelijkse, eenvoudige levensmiddelen waarbij het er voor de klant niet veel toe doet in welke winkel het artikel gekocht wordt. Deze worden tegen zo laag mogelijke prijzen aangeboden, waarmee wordt voorkomen dat er voor de klanten in vergelijking met discountzaken onacceptabe le prijsverschillen ontstaan. Bij het goedcrcnpakket met toegevoegde waarde spelen de assortimentskeuze, kwali teit en service een belangrij ke rol. Onder andere doet zich dit voor bij de vers artikelen zoals vlees, groente en fruit, brood alsmede zui- velprodukten. Alles bijeen trachten wij een zodanige relatie tussen prijs en kwali teit te leggen, dat het totale aanbod door de klant als aan trekkelijk wordt ervaren. Binnen dit aanbod nemen de AH-huismerken een aparte plaats in. Deze zijn van een kwaliteit, vergelijkbaar met de vooraanstaande merken op de Nederlandse markt, en worden tegen zeer concur rerende prijzen aangeboden, waardoor zij een grote aan trekkingskracht op de consu ment uitoefenen. Veel zelfstandige onderne mers in het levensmiddelen- bedrijf zien het wel zitten met de succesvolle formule van Albert Heijn Dat is ge bleken uit een proef met 14 winkeliers die het recht kre gen om onder de naam van AH van die formule en het hele daarmee verbonden dienstenpakket gebruik te maken („franchising" noemt men dat). Die winkeliers be talen daar een bepaalde ver- Rerié Steenbakker (AH-Goes) bezig met de aanvoer van verse groente goeding voor, maar zij heb ben dan ook het recht om te profiteren van de naam, de kennis, het assortiment, het inkoopapparaat en de be kendheid van Albert Heijn en dat levert hen een aantal voordelen op. AH op zijn beurt profiteert van de ken nis en het vakmanschap van de plaatselijke kruidenier. Eind 1982 waren er 23 fran- chise-vestigingen. Het is de bedoeling dit aantal in 1983 te vergroten. Behalve het ABC-project (zie elders op deze pagi na) is Albert Heijn nog met een ander experi ment begonnen: de ope ning van een filiaal in Apeldoorn, dat - de lei ding uitgezonderd - ge heel bemand wordt door 27 jongeren van 16 tot 20 jaar. Zij werden gekozen uit 110 werklozen, die graag aan de slag wilden, en werken maximaal 28 uur per week. AH wil daarmee een bijdrage le veren aan de bestrijding van de jeugdwerkloos heid. Als het experiment slaagt, zullen er meer van dit soort jeugdfilialen ko men. De directie van Albert Heijn is van plan een nieuw organi satiemodel „Leifo" (Leiding en Formatieplaatsen) ge naamd in te voeren. Doel hiervan is de communicatie lijn tussen de leiding en het Foto's boven en recJjtsboven. De laatste aanwinst: het nieuwe AH-filiaal te Goes. uitvoerend niveau „korter" te maken, zodat de BL snel ler kan bijsturen. Men wil bereiken dat de bedrijfslei der nauwer is betrokken bij de gang van zaken op de winkelvloer en dus ook dich ter bij de klant staat. Dit vereist dat de organisatie „platter" wordt gemaakt door de functies van sector chef en eerste verkoper op te heffen. In plaats hiervan zullen afdelingschefs wor den benoemd die direct on der de bedrijfsleider vallen. De plannen hebben hier en daar gevoelens van onrust teweeggebracht en vragen opgeroepen t.a.v. mogelijke wijzigingen in de verant woordelijkheid en de pro motiekansen. Er is echter goed en intensief overleg met de ondernemingsraad. De directie hoopt met het nieuwe organisatiemodel over enkele maanden te kun nen starten. AH heeft voor de bedrijfslei ders een cursus „omgaan met agressie" opgezet, om dat er in de winkels steeds meer criminaliteit en agres sief gedrag voorkomt. Het doel van deze cursus is voor al om de deelnemers meer bewust te maken van de ei gen houding en reacties bij agressief gedrag van „klan ten". De eerste proefcursus wordt zeer positief ervaren en zal in 1983 zeker worden herhaald. De op een scherp prijs beleid afgestemde win kelformule heeft voor Albert Heijn ook in 1982 haar waarde be wezen. De omzet van de Albert Heijn-filialen steeg met 14,9% tot ƒ3.900 mü- In de detailhandel heeft zich vorig jaar een nieuwe, unie ke ontwikkeling voorgedaan, namelijk het tot stand ko men van een samenwer kingsverband tussen drie winkelbedrijven die - elk op z'n eigen gebied - specialist en marktleider zijn. Het zijn Albert Heijn (markt leider in de levensmiddelen sector), Blokker (toonaange vend op het gebied van huis houdelijke artikelen) en C&A (vooraanstaand in de confectie). ABC dus en on der die naam hebben deze drie grote ondernemingen een eerste gezamenlijke ves tiging geopend in het mo derne Lelystad. Spijkenisse krijgt dit jaar ook zo'n ABC- warenhuis. Kengetallen 1982 vestigingen: 427 omzet 3.900 min. aantal medewerkers 20.996 45,5 mannen 54,5 vrouwen 63,7 part-timers gemiddelde leeftijd 25,2 gemiddeld aantal dienstjaren: 3,8 joen. In een markt die reëel iets daalde, boek te Albert Heijn een vo lumegroei van ruim 6%. Dank zij kostenbespa ringen en verhoging van de efficiency kon deze groei ook omge zet worden in een ho ger resultaat voor Albert Heijn, ondanks de eenmalige kosten die verbonden waren aan de integratie van de Simon-winkels. Op grond van de opnieuw versterkte marktpositie wordt verwacht dat Albert Heijn in het lo pende jaar de resulta ten van 1982 zal weten te evenaren. Het is de bedoeling te ko men tot een zo zuiver moge lijke scheiding tussen de functie van hoka en admini stratrice, waarbij de hoka verantwoordelijk is voor de geldhandelingen en de admi nistratrice voor de registra tie van de geldstroom. Bo vendien zullen door enkele automatiseringsprojecten bepaalde onderdelen uit de administratie-functie weg vallen. Als alle plannen door gaan zal het werk van een administratrice uiteindelijk tot ruim een kwart van het huidige worden terugge bracht. Aan de betrokken medewerkers zullen in elk geval andere werkzaamhe den worden aangeboden.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 8