Winstmogelijkheden voor 1983 Ahold verkent sociale toekomst 3.100 Ahold- medewerkers volgden een cursus Veranderingen in organisatie vereisen groot aanpassings vermogen van medewerkers Jaarverslageditie Flitsen pagina 5 Ondanks druk op koopkracht Enkele belangrijke gegevens Omzet van Ahold Nederland aan derden (in miljoenen guldens) Nettowinst Ahold (in miljoenen guldens) Aantal personeelsleden Aantal volledige banen (uitgaande van een normale werkweek van 40 uur Loonsom inclusief sociale lasten (in miljoenen guldens) Gemiddelde leeftijd Gemiddeld aantal dienstjaren Gemiddeld verzuim (in procenten) Gemiddeld verloop personeel tenminste V} van de normale arbeidstijd werkzaam (in procenten) Aantal medewerkers personeeldienst 4.459 52 30.857 621 26,6 3,7 7,7 28,3 136 5.111 56" 31057 670 26,9 3,9 7.4 20,8 134 1982 5.640 67 31.520 717 27,2 4,3 6,9 18,7 141 53 weken 1981 herrekend in verband met consolidatie 50% -deelnemingen in onroerend goed maatschappijen. De Ahold-detailhan- delsbedrijven in Ne derland en de Verenig de Staten nemen, wat betreft de scherpe con currentiepositie waar bij het zwaartepunt ligt op het bieden van zo laag mogelijke prijzen, in het algemeen een goede uitgangspositie in. Hetzelfde geldt voor andere activiteiten, zo als bijvoorbeeld de res taurants en het cate ringbedrijf. Bij de Ahold-detailhandelsac- tiviteiten in Spanje is duidelijk sprake van een moeilijke situatie. Wat betreft Nederland kan worden gesteld dat de integratie van Simon en de over dracht van de Netto- markten een positieve invloed hebben op de resultaten. Bij de pro- duktiebedrijven merkt men allereerst de ho gere omzet in de Ahold-detailhandels- bedrijven, terwijl de omzet verder toeneemt door de belangstelling voor de eigen merken. In 1982 gaf Ahold 5,9 miljoen uit aan opleidin gen; 3.100 medewerkers volgden een cursus. De werkmaatschappijen ver zorgen nu zelf hun vak technische opleidingen. Voor de concemopleidin- gen zorgt de centrale af deling opleidingen. Daar naast verzorgt deze afde ling onder meer het bege leiden van kadergroepen, opleidingen ten behoeve van OR-leden en trainin gen voor het deelnemen aan werkoverleg. Studiebijdragen- fonds Het is de bedoeling om veranderingen aan te brengen in het reglement van het studie bijdragen- fonds. In de nieuwe rege ling wordt de hoogte van de bijdrage in de studie- Versterking Het investeringsbeleid blijft gericht op een verdere ver sterking van de marktposi ties van de Ahold-bedrijven en bovendien op voortgaan de verbetering van de kos tenstructuur. Voor 1983 be draagt het voor investerin gen uitgetrokken bedrag ruim 200 miljoen, dat on geveer gelijk is verdeeld over Nederland en het bui tenland. De investeringen hebben voornamelijk be trekking op modernisering van bestaande filialen en op verdere uitbreiding van het aantal vestigingen. Voorts zal in Zwolle met de bouw van het derde DC voor Albert Heijn worden begonnen. Naast deze expansie zal Ahold voortgaan met het, waar nodig, beëindigen van activiteiten die minder goed in de structuur van de on derneming passen of die blij vend een negatieve invloed op het resultaat zullen uitoe fenen. De verwachting is dat Ahold ook in het lopende jaar de vruchten zal kun nen plukken van de in spanningen in de afgelo pen jaren. Onder het ge bruikelijke voorbehoud, onder andere met het oog op eventuele belangrijke kosten afhankelijk ge steld van de vraag of het bedrijf de opleiding noodzakelijk vindt. In 1982 is ten opzichte van 1981 een lichte stij ging in het aantal aanvra gen opgetreden. koersschommelingen van buitenlandse valuta, wordt aangenomen dat in 1983 opnieuw sprake zal zijn van een winststijging. Behoud van werkgele genheid voor iedereen die nu bij Ahold werkt. Dat was, zoals op pagina 1 vermeld, de rode draad die in 1982 door het so ciaal beleid van Ahold liep. Sociaal beleid heeft alles te maken met wat er in de samenleving aan de hand is. Mensen krijgen bijvoorbeeld een andere opvatting over hun werk. Ze gaan misschien meer in deeltijd werken, de au tomatisering ontwikkelt SIMON De eind 1981 al aangekon digde integratie van Simon is zorgvuldig voorbereid en begeleid. Dat de operatie he lemaal volgens plan verliep is ook te danken aan de posi tieve opstelling van de 2.200 Simon-medewerkers. In totaal gingen 66 Simon- zich verder, vakbonden stellen zich anders op dan vroeger, ondernemings raden krijgen een breder werkgebied. Met al die za ken moet een sociaal be leid rekening houden. Daarom is in 1982 veel aandacht besteed aan wat men noemt een „sociale toekomstverkenning". Een verkenning in het bij zonder op terreinen waar Ahold direct mee te maken heeft. Dat maakt het voor de filialen naar Albert Heijn en vijf naar Etos. Dertig gingen voorgoed dicht. Voor het zover was is er echter heel wat gebeurd. Het beleidsad vies en het Sociaal Plan zijn uitvoerig besproken met de COR en de Dienstenbonden FNV en CNV. De laatste Simon-medewerkers waren eind januari 1983, zij het soms voorlopig, herplaatst. De integratie van Simon, een bedrijf met een historie van 118 jaar, is nu achter de rug en succesvol verlopen. Dat neemt niet weg dat er in 1983 nog veel aandacht zal moeten worden besteed aan de gewenning van de betrok ken medewerkers aan hun nieuwe organisatie. OVERIGE REORGANISATIES Het is niet gelukt om Verbru- mar in zijn geheel te verko- werkmaatschappijen gemak kelijker om op basis van de verkenning zelf te kiezen voor een bepaald beleid. Omdat ze weten wat er ver wacht kan worden. PIPS Personeelzaken en manage ment hebben tijdig juiste in formatie nodig over het per soneelsbestand voor een goede voorbereiding en uit voering van het personeel- beleid. Daarom wordt er al pen. Daarom is naar een an dere oplossing gezocht. In middels zijn twee vestigin gen overgenomen door Net- torama Verbruikcrsmarkten bv. De vestigingen in Zwolle en Nieuwegein worden door Toko en die in Breda door Albert Heijn verder geëx ploiteerd. Voor het filiaal in Rotterdam was eind 1982 nog geen oplossing gevon den. Bonden en OR stemden met het Sociaal Plan in. Die goedkeuring werd ook verleend voor de overdracht van de koek- en biscuitpro- duktie van Albro Tilburg aan Jamin; van de chocoladepro- duktie van Marvelo aan Ver- kade en de reorganisatie van de Dienst Technische Pro jecten. BETERE AFSPRAKEN Tijdens de onderhandelin gen over de veranderingen in de Ahold-organisatie kwam men voor onverwach te problemen te staan. Het bleek nl. dat zowel bonden als COR meenden dat zij hiervoor de belangrijkste ge sprekspartner van Ahold moesten zijn. Ahold trok daaruit de conclusie dat er betere afspraken moeten ko men over de taakverdeling tussen ondernemingsraden en bonden. Dit zal hopelijk leiden tot een contract, waarin wordt vastgelegd in welke situatie de bonden on derhandelingspartner van geruime tijd gewerkt aan het opzetten van een informatie systeem, dat PIPS (Perso neel-, Informatie- en Plan ning Systeem) heet. Het noodzakelijke vooronder zoek kon worden afgerond in 1982; de opbouw is nu zo ver gevorderd, dat PIPS in 1983 kan gaan draaien. Be gin 1983 is aan de COR informatie voor dit systeem verstrekt, vooral met het oog op bescherming van per soonlijke gegevens. Ahold zijn. Daarbij wordt na tuurlijk rekening gehouden met de wettelijke rechten en plichten van de onderne mingsraden. AUTOMATISERING: STAP VOOR STAP Automatisering heeft zowel gevolgen voor de organisatie als voor de mensen daarin. De in 1982 verschenen auto matiseringsnota gaat over het beleid met betrekking tot die gevolgen. Ahold be schouwt automatisering vooral als een middel om de informatieverwerking te ver beteren en daardoor op tijd het beleid te kunnen bijstu ren. Dus niet als een manier om mensen te vervangen, al wordt hun werk er wel dege lijk door beïnvloed. Hoe, is moeilijk te voorspellen. In ieder geval is automatise ring een proces, dat geleide lijk verloopt, zodat ook de gevolgen ervan voor mede werkers stap voor stap aan de orde komen. Uitgangs punt van het beleid zal zijn dat technische, economi sche en sociale aspecten van een automatiseringsproject op een gelijkwaardige wijze in de besluitvorming wor den meegenomen. Intussen nemen vier filialen een proef met het gebruik van scanningapparatuur aan de kassa's. Dit jaar zullen nog meer filialen aan deze proef meedoen. Opleidingen 1980 1981 1982 Aantal cursus- deelnemers Aantal cursus dagen Opleidi ngskosten (x milj.) 3.842 12.210 5,7 3.671 10.462 5,7 3.100 13.600 5,9 Studiebijdragen- ionds 1980 1981 1982 Aantal aanvragen Uitgekeerde bedragen 1254 646.639 L080 527.150 1.101 568.989 Evenals vorige jaren waren er ook in 1982 binnen Ahold diverse ingrijpende reorganisaties. Deze zijn noodzakelijk om het hoofd te kunnen bie den aan veranderende omstandigheden. De Raad van Bestuur is van mening dat dergelijke veran deringen bij voorkeur tijdig moeten worden doorgevoerd. Dan is het nog mogelijk medewer kers over te plaatsen. Het positieve resultaat van dit uitgangspunt is een flexibele Ahold-organisa tie, maar daar staat wel tegenover dat er van de betrokkên medewerkers een groot aanpassings vermogen wordt vereist. Belangrijk waren vooral de integratie van Simon in Albert Heijn, de overdracht van Verbrumar en van produktie-onderdelen van Marvelo en van Albro Tilburg aan derden.

Personeelsbladen | 1983 | | pagina 5